Naslov: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: Tam 19. Septembar 2008, 04:02:35 Koliko je tacno da se kiselost vina(vino kisi) moze ispraviti pomocu kreca?
Gde moze da se pronadje CaCO3 koji je navodno dobar u resevanju pomenutih problema sa vinom? Da li je tacno da se dodavanjem soda bikarbone u kiselo vino pre destilacije, moze napraviti dobar destilat bez kiselosti? Hvala. Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 19. Septembar 2008, 10:03:27 Tam da li mislis na kiseline u vinu ili mislis na ciknulo vino odnosno vino koje se usircetilo?
Ako hoces da korigujes kiseline u vinu onda mozes koristiti kalcijum karbonat (krec) ili kalijum bikarbonat. Prvo analizom odredis sadrzaj kiselina u vinu a onda se izracuna potrebna kolicina reagensa koju treba dodati.. Ako je vino ciknulo onda ti dodavanje kreca nece puno pomoci, oko toga i destilacije ce peca detaljnije, on je strucnjek za te stvari.. Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: Ivan 19. Septembar 2008, 10:21:29 kalcij karbonat, CaCO3, dodavanjem u vino snizava ukupnu kiselost vina ali kao sto je dioda rekao, ne rjesava problem ciknutog vina (octikavost) kod kojeg se radi o povecanom sadrzaju hlapivih kiselina koju 99% cini octena kiselina. dodavanjem 0,7 g/l kalcij karbonata ukupna kiselost u vinu ce se smanjiti za 1 g/l. bitno je reci da se ovime snizavaju ravnomjerno sve kiseline u vinu, vinska, jabucna, limunska, itd.. ovaj postupak treba provoditi samo ako je to zbilja nuzno i prije je potrebno izmjeriti tocan sadrzaj kiseline u vinu kako bi se tocno znalo sa kojim podacima se barata!
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 19. Septembar 2008, 10:32:53 Ivane jesi li siguran da se dodavanjem CaCO3 snizavaju sve kiseline ravnomerno?
Nesto mi se vrti po glavi da se kiseline neutralisu po jacini a vinska je najjaca pa se ona prva neutralise. Mora ce strogo paziti da se ne doda previse kreca jer ako izreaguje sva vinska kiselina onda reaguju slabije kiseline, jabucna i mlecna a njihove soli su rastvorne odnosno ne taloze se i lose uticu na organolepticke osobine vina... Bas me zanima ovo oko neutralizacije vina (pretpostavljem da se usircetilo) i destilacije... Posto je sircetna kiselina isparljiva pretpostavljam da ima logike da se pre destilacije neutralise jer onda nece prelaziti u destilat ili ce prelaziti u manjoj kolicini... Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: peca50 19. Septembar 2008, 16:51:17 Teška muka ali uspešno izvodljiva, bez da se očekuje destilat prvoklasnog kvaliteta. Pitanje se svakako odnosi na sirćetnu kiselinu u vinu, koja se označava kao isparljiva. Destilacijom ukišeljenog vina destilisaćemo pored alkohola, mirisnih materija i isparljivu kiselinu( jer samo ime kaže: isparljiva i preći će destilacijom još više koncentrovana u destilat). Evo kako bi moglo da se uradi, a da nema posledica: Ukišeljeno vino, pod uslovom da nije totalno prešlo u sirće, tretirati pre peče sa 0,5 grama izmrvljene školske krede po litri, ostaviti da odstoji 3-4 dana pa onda peći.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 19. Septembar 2008, 17:10:23 Citat Evo kako bi moglo da se uradi, a da nema posledica: Ukišeljeno vino, pod uslovom da nije totalno prešlo u sirće, tretirati pre peče sa 0,5 grama izmrvljene... Zasto je bitno da vino nije totalno preslo u sirce? Zato sto bakterije sircetnog vrenja prevode etil-alkohol u sircetnu kiselinu. Ako je sav alkohol preveden u kiselinu onda nema sta da se destilise ;D , alkohola jednostavno nema... Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: Ivan 19. Septembar 2008, 23:53:16 dioda siguran sam za ovo sa kiselinama, makar si dobro rekao, neutraliziraju se po stupnju disocijacije a prva je vinska kao najnestabilnija zatim jabucna, itd. ali od svake kiseline se skine odredeni (isti) postotak. druga je stvar sto vinske kiseline uglavnom najvise ima u vinu pa ce je najvise i ostati poslije otkiseljavanja ali bitno je da kalcij karbonat utjece na sve kiseline, dakle ukupne kiseline a ne samo na odredenu kiselinu koju bi vrlo rado smanjili, kao npr. jabucnu. to se moze eventualno rjesavati malolakticnom fermentacijom..
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: Tam 23. Septembar 2008, 02:13:33 Sada koje su kiseline ne znam, znam da kisi i da je ruzno za piti, verovatno je pocelo da se sirceti.
Znaci kreda bi trebalo da pomogne u ovom slucaju. Da li bi bilo moguce malo pojacati ovo vino, mislim da se mozda doda manja kolicina secera i pokrene nekako vrenje ? Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: peca50 23. Septembar 2008, 15:13:52 To je vrlo teško izvodljivo, ja neznam dobro hemiju, ali znam da sirćetne bakterije podjednako "jedu" alkohol i šećer i sve pretvaraju u sirće, zato i nepostoji zaslađeno sirće. Još jedan problem je tu prisutan, a da zanemarimo sirćetne bakterije, procenat alkohola, umrtvljeni ili totalno neprisutni kvasci, nemogu stvoriti uslove za alkoholnu fermentaciju, pa bi samim tim šećer koji bi se eventualno ubacio bukvalno bio bačen uzalud. Zato je i preporuka moja da se što pre izvrši pečenje (destilacija), jer svakim danom sirćetne bakterije "jedu" alkohol i povećavaju isparljive kiseline koje će se pečom prebaciti i u dobijenu rakiju, a na uštrb kvaliteta i količine rakije, ipak kreda i kukuruzni klipovi i peča na kazanu su rešenje!
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 26. Septembar 2008, 18:39:39 Peco kakvu aromu ima ta rakija koja se dobija prepekom ciknulog vina, pod uslovom da je sircetna kiselina eliminisana tj. da ne prelazi u destilat?
Da li je moguce dobiti destilat bez arome, kao votka? Nesto mi na pamet pada aktivni ugalj, da li se sa njim moze "ispeglati" destilat tj. eliminisati mirisi i ukusi iz destialata? Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: peca50 26. Septembar 2008, 19:09:04 Da bi se elimisnisao miris na acetate, sirćetni, treba izvršiti destilaciju vina na manju jačinu, pa onda ponovo takvu rakiju razblažiti na 12-15 stepeni alkoholne jačine i vršiti prepek. U pauzi između te dve destilacije destilat treba tretirati sa aktivnim ugljem (eponit za miris), i držati otklopljeno da izvetri samo koliko može.
Eponit za miris, ili aktivni ugalj, nije ništa drugo do ćumur dobijen od lipovog drveta! Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: DarkoK 28. Septembar 2008, 10:22:19 Da li se može na neki našin povećati jačina vina. Juše sam istošio vino, tj. odvojio od kljuka i šini mi se da nema jašinu. Izgleda da je bilo malo šećera. Nisam merio količinu šećera posle berbe.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: peca50 28. Septembar 2008, 15:32:30 Ako je završena fermentacija, poravke jačine sa šećerom nema. Postoji drugi način, a to je ako imaš sada slično grožđe na fermentaciji da ga pojačaš sa šećerom još dok je u vrenju, pa kad se sve završi da ta dva vina pomešaš. I treći način ako imaš vinski destilat da ga dodaš u to vino koje smatraš da nema dovoljnu jačinu, ali moraš znati koja ti je jačina vina, pa tek onda ide povećanje na željenu. <<<kako doći do količine vinskog destilata za popravku na željenu jačinu vina. Moram da uprostim: ako je vinski destilat jačine 70% onda jedan litar podiže jačinu na sto litara vina za 0,69 stepena, grubo računajući.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 28. Septembar 2008, 15:43:42 Greska u startu i sad se sve zakomplikovalo :doh:
Kupi siromer prvom prilikom, nemoj cekati godinu dana do sledece berbe.... Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: Tam 29. Septembar 2008, 00:43:59 Hvala vam.
Sada jos jedno pitanje oko secera: Po cemu se moze prepoznati da je stavljano dosta secera u rakiju ili vino? Da li je tacno da ako se stavi puno secera, onda se rakija oseca na grlo kada se pije, a ako se ne stavi puno secera onda se ne oseca skoro nikako na grlo ? Koliko je tacno i da beli secer koji se dodaje u rakiju pravi neki alkohol od koga zna glava da boli ? Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: DarkoK 08. Oktobar 2008, 20:11:41 Probao sam danas vino i uopšte nisam zadovoljan. Oseća se da postaje kiselo, tj. kisi. Da li postoji neki način da se ta kiselost neutrališe. POmagajte!!!
Molio bih da u objašnjenjima budete što konkretniji. Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 08. Oktobar 2008, 23:24:33 Darko bas ti je krenulo ove godine :doh:
Verovatno je uzrok otpraznjen sud i kontakt vina sa kiseonikom... Imas temu "Ciknulost vina (http://www.sveovinu.com/index.php?topic=18.0)" pa procitaj sve... Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: lobster 09. Mart 2009, 15:14:03 Ako je završena fermentacija, poravke jačine sa šećerom nema. Postoji drugi način, a to je ako imaš sada slično grožđe na fermentaciji da ga pojačaš sa šećerom još dok je u vrenju, pa kad se sve završi da ta dva vina pomešaš. I treći način ako imaš vinski destilat da ga dodaš u to vino koje smatraš da nema dovoljnu jačinu, ali moraš znati koja ti je jačina vina, pa tek onda ide povećanje na željenu. <<<kako doći do količine vinskog destilata za popravku na željenu jačinu vina. Moram da uprostim: ako je vinski destilat jačine 70% onda jedan litar podiže jačinu na sto litara vina za 0,69 stepena, grubo računajući. DA LI NEKO ZNA GDE SE MOŽE NABAVITI VINSKI DESTILAT Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 09. Mart 2009, 19:15:58 Lobster, nemoj pisati velikim slovima! Procitaj pravilnik foruma (http://www.sveovinu.com/index.php?topic=12.0).
O vinskom destilatu ce mozda Peca znati nesto vise, ako zna javice ti se... Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: peca50 17. Mart 2009, 23:44:14 Da ima ga kod mene u firmi, vinski destilat vrhunskog kvaliteta sa analizom!
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dadoxxl 18. Septembar 2009, 20:27:03 Danas sam nosio kupinovo vino na analizu,i gospodja samo pregledala kiselost 10,4,te rece da za 20 dana donesem ponovo na analizu,da ce se kiselost smanjiti.Prvi put radim vino,pa nemam bas nikakva iskustva,da li ovo vino treba "zaboraviti" ili ce biti nesto od toga.Hvala ... :thumb:
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: sale 18. Septembar 2009, 21:48:59 Trebalo bi da malo odlezi vino,pa onda da uradis analize.Trebalo bi da bude nesto.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: pudar 22. Oktobar 2009, 14:38:56 Kod mene ovakav slucaj.Vino `lezalo` godiu dana u staklenim balonima.Kad se pije nema nikakav trag mirisa sirceta , kazu mirise na lozovacu a kad se proguta tek tad se oseti neka kiselina koja opet kaze deda-strucnjak nije sirce , vec je verovatno grozdje obrano nezrelo potpuno...
Da li iz ovoga mozete zakljuciti o cemu se radi i da li se ta kiselina moze `izregulisati`... Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 22. Oktobar 2009, 15:41:56 Ako ne mirise na sirce onda nije ciknulo, da bi bio siguran najbolje je da uradis analizu.
Ako se ta kiselost javila odjednom onda bi trebao da uradis analze da budes siguran sta je u pitanju a ako se kiseline ocecaju od pocetka onda je deda u pravu. Mozes skinuti kiseline ali moras tacno znati koliko kiselina u vinu imas da bi izracunao potrebnu kolicinu kalcijum karbonata. Analiza ti ne gine :) Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: m_117 13. Novembar 2009, 22:42:01 Može li neko da mi kaže gde se u Beogradu radi analiza vina, i kako se nose uzorci?
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: sale 14. Novembar 2009, 07:52:46 Mozes u jugoinspektu u drajzerovoj ulici.Uzorak mozes da odneses u flasi.Analiza kvaliteta kosta 3800+PDV,a analiza zdravstvene ispravnosti sedam hiljada i nesto +PDV.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: m_117 14. Novembar 2009, 09:12:02 Hvala ti Sale na ovoj informaciji.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: MILOBOR 04. Mart 2010, 11:39:08 imam mali vinograd,i oko 300 litara vina,godisnje za sada[vranac,prokupac,frankovka,kaberne sovinjon i burgundac]Odvajam vino po sortama,i odlicnog je kvaliteta,osim sto je povecana kiselina u vinu,sto meni licno ine smeta previse,ali ipak bi trebalo da se odstrani visak kiseline.Procitao sam za krec,i sodu bikarbonu,pa me interesuje postupak dodavanja istih,kao i kako da sprecim kiselinu u vinu ,i razlog njenog nastajanja[da li je razlog nedozrelo grozdje ili nesto drugo.Vinograd sam ja sadio,a zadnjih tri godine ga uopste nisam djubrio,pa je mozda razlog nedostatak nekog minerala u zemljistu,Da li je ovo uopste pitanje za vas,ili kome da se obratim? inace ja sam iz pozarevca a vinograd je na brdu iznad grada.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 04. Mart 2010, 12:12:12 Ovo je tema o ciknulum vinima odnosno vinima u kojima je doslo do sircetnog vrenja..
Kod tebe su u pitanju kiseline iz grozdja sto nema veze sa kvarenjem vina, pogledaj ovu temu http://www.sveovinu.com/index.php/topic,495.0.html Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: miticd 03. Oktobar 2011, 16:43:01 Pozdrav svim clanovima kluba!!Prosle godine sam pravio malo crnog vina.Prilikom vrenja hladnoca je zaustavila proces vrenja tako da je vino preko i zime bilo slatko :( .Zato sam stavljao "vrelko" i u toku zime i sad u julu.Uspeo sam da zavrsim postupak.Ali vino ima kako malo povecanu kiselost.Koliko bi trebalo CaCO3 na 100l?HVALA!!!!!!
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: bodo 03. Oktobar 2011, 19:46:56 Neutralizacija kiselina u vinu nije tako jednostavan postupak. U vinu sme da se neutrališe samo vinska kiselina, dok jabučna, limunska i ostale kiseline se ne smeju neutralisati sa CaCO3. Naime jabučna kiselina u kontaktu sa CaCO3 daje rastvorljivu so neprijatnog mirisa. Dobro je znati da pri dodavanju CaCO3 vinu , ono prvo stupa u reakciju sa vinskom kiselinom, pa tek kada nema više vinske kiseline u reakciju stupa jabučna kiselina. Tako da pri dodavanju CaCO3 vinu prvo moramo utvrditi količinu ukupne kiseline, pa količinu vinske kiseline. Nakon neutralizacije viška vinske kiseline u vinu mora ostati najmanje 0,5 gr/l vinske kiseline radi sigurnosti. Za oklanjanje 1 gr. vinske kiseline potrebno je dodati vinu 0,67 gr. CaCO3, ostalo je matematika
Ako nemaš mogućnost da tačno utvrdiš količinu vinske kiseline u vinu, tada uzmeš 6 litarskih boca , napuniš sa vinom, u prvu dodaš 0,5 gr., u drugu 1,0gr. u treću 1,5 gr. u četvrtu 2,0 gr.u petu 2,5 gr. i u šestu 3,0 gr. CaCO3. Nakon 2-3 dana degustiraš sva vina, i ono koje ti se najviše svidi uzmeš za meru. Za sto litara pomnožiš dodatu količinu CaCO3 sa 100. Pozz. Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: miticd 13. Februar 2012, 18:11:42 Danas sam dobio rezultate:
Uzorak 1 ( Crveno vino ) % alkohola 11,7 %(v/v) sl.SO2 10,54 mg/l (max 35) uk. SO2 57,6 mg/l (max 200) uk.kiseline 5,1gr/l (izrazenih u vinskoj kiselini) (max 5,7) isparljiva k-na 1,02 g/l (izrazeno u sircetnoj kiselini) (max 1) pH 3,52 Savet: Analizom i degustacijom je utvrdjeno da vino ima dozu gorcine ili kiselosti,stoga: -obavezno sumporisati sa 10g/hl vinobrana. -kiseline podici sa: 0,5g limunske kiseline / l Prvo pretociti otvoreno vino pa dodati vinobran I limunsku kiselinu.Voditi racuna da sud ostane pun I zatvoren. Molim iskusne vinske vukove za savet oko kiseline a i ostalo.Planiram sledeci vikend drugo pretakanje.Pozdrav!! Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: peca50 13. Februar 2012, 20:19:37 Jačina u alc% i hladno vreme su sprečili dalji razvoj sirćetnih bakterija, pa ti je isparljiva (sirćetna) samo malo preko optimuma. Razlog ovakve visine isparljive je u jednom od dva razloga: zaraženo grožđe ili šira sirćetnim bakterijama, možda i sud; I drugi zato što nije odrađeno sumporisanje u dozi u kojoj je trebalo da se uradi (vinobran ili sl.)
Mere za sprečavanje daljeg razvoja sirćetnih bakterija su u preporuci koju si dobio: 10gr/100l vinobran i 0,5gr/lit limunsnka kiselina. I jedno i drugo sredstvo su vrlo efikasni i dosta će promeniti sliku daljeg kvaliteta vina, a u smislu da će biti samo bolje, nikako gore, pod uslovom da se pridržavaš mera zaštite čuvanja vina. Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: miticd 14. Februar 2012, 22:43:15 HVALA PECO!!!!Sudove sam prao bas dobro.Grozdje je ove godine svuda bilo sjano.Jedino sto nisam potapao kljuk.Sve mi je nadgledala majka koja je starija zena.Sad cu prvo negasenim krecom,pa sodu,...Javio da mi otvore podrum do subote da ga jos uhvati hladnoca.Ne znam da li sam ovde(99%) procitao hoce "siljati"(??):) kvasci mogu da dignu kiselinu na 1.Ja sam kupio one sto se krcme u Revinu.Nisu mi ni rekli koji su.Moracu malo vinobrana da dodam pre pretakanja a preporuceni u toku samog pretakanja.
Za sumpor sam zeznuo stvar jer sam pre mesec dana nasao zenu u Krusevcu, koja je sjana i jako povoljna sa cenama!!!.Mogu da ostavim podatke za kontakt.Ako vi date dozvolu?Za nas male proizvodjace a i lovatore mislim da je sjajna varijanta.Sta mislis o pranju krecom???Da li da otvoreno pretocim? Jos jedno da pohvalim ovaj sajt!!!!!Jureci kao svaki pravi pocetnik po net-u.Nisam naisao na tako ozbiljan i dobar sajt. Hrvati imaju nesto slicno.http://www.vinogradarstvo.hr/index.php?s=382.Ali to je odnos nekadsnje prve lige i srpske...Svaka cast!!!! Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: arsa 21. Mart 2014, 22:28:54 Pozdrav za kolege forumaše :). Da pređem odmah na stvar...
Vino-prošlogodišnje nije ipalo kako treba-manjak šećera u grožđu i počelo je da kisi sve više. E sad nalazi se u drvenom buretu,da li će takvo bure-posle standardnog tretiranja drvenom sodom biti upotrebljivo?! Da ne upropasti sledeću turu vina? Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: dioda 21. Mart 2014, 22:32:47 Pogledaj ovde
http://www.sveovinu.com/index.php?;topic=218.0 Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: arsa 21. Mart 2014, 23:14:31 Hvala druže.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: kostic 18. Maj 2014, 22:25:26 Ovih dana sam ispekao oko litara kisele lozovače - komovice od ukiseljenog kljuka, dobiveni ispek je kiseo-
Mislio sam da će kiselost spasti prilikom pečenja, Sada ovih dana trebam to sve da prepečem i neznam šta da radim, da li mi ima spasa, Neznam zašto se sve ukiselilo da li je protok vremena ili mušice pozdarv Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: Boris.mk 02. Novembar 2014, 21:45:34 Ovih dana sam ispekao oko litara kisele lozovače - komovice od ukiseljenog kljuka, dobiveni ispek je kiseo- znam koliko ti je rakija kisela ali uzmi krec u prahu koi se svuda lako nadze postavi na primer gram kreca na litar rakie sacekaj jedan dva dana pa je probaj , i svakako prepek nakon togaMislio sam da će kiselost spasti prilikom pečenja, Sada ovih dana trebam to sve da prepečem i neznam šta da radim, da li mi ima spasa, Neznam zašto se sve ukiselilo da li je protok vremena ili mušice pozdarv Najcese od Ukiseljenog kljuka dobija se i kisele rakija, ne Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: Vlajko 22. Septembar 2016, 19:17:54 Cedio sma belo vino grodza Panonija i Backa, i prosle godine a i ove ima dosta jabucnik kiselina, bas ima ukus zelenih jabuka. Vino niie ciknulo i sve sam uradio kao i sa malvazijom koju cedim godinama i sa njomnisam imao taj slucaj. Ovo je grozdje koje tek drugu godinu cedim. Interesuje me kako da smanjim jabucnu kiselunu u vinu
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: bistrica 22. Septembar 2016, 21:59:31 Zašto bi radio smanjenje kiselina u vinu koje ide na destilaciju kada je to jedna od osobina grožđa koja će bitno doprinijeti aromatskom kvalitetu destilata dobivenog od njega.
Nije u pitanju samo povoljan pH koji omogućuje u većoj mjeri odvijanje mnogobrojnih hemijskih reakcija, nego su direktno u pitanju i organske kiseline iz grožđa. Iako su neisparljive one u tim reakcijama itekakao ućestvuju i stvaraju isparljiva aromatska jedinjenja. Koja će onda završiti u rakiji. Neutralizacijom bi direktno ostao bez njihovog dijela a i bez dijela svih onih koje su zavisne od pH sredine. Takvih je jako mnogo. Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: Vlajko 24. Septembar 2016, 11:25:33 Izvini pogresio sam temu, ja necu da ga destilisem, vec da mu smanjim kiselinu i konzumiram vino
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: bistrica 24. Septembar 2016, 16:29:43 :thumb: Ništa strašno, dešava se.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: acika 18. Septembar 2019, 21:27:16 Pitanje, radi se o starim ne prskanim sortama grozdja, prirodno su malo kiselasta, svake god je pravljeno vino i sve to za nekih godinu dve slegnu kiseline i dodje na svome istaknu se arome i ukus.
Medjutim prosle god, sam zakasnio sa pretokom posle fermetacije + u berbu je uhvaceno malo ranije kiselasto i sada vino malo vise kiselo, dakle prirodno + povuklo zakasnjenjem pretakanjem (sranje) evo vec godinu dana proslo i ne spada kiselina. da napomenem nema stranih mirisa odvratnosti dakle samo kiselina problem, sta mi je raditi da li ima leka vinu ili da idem na prepek u rakiju. ima oko 50 litra Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: bistrica 18. Septembar 2019, 21:49:48 Vino staro godinu dana, sumporeno, imaš ga 50 litara, i hoćeš destilaciju da mu radiš? Ako sam dobro pohvatao?
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: acika 19. Septembar 2019, 06:16:22 nije sumporisano, mislio sam ako mu nema leka to jes ako ne mogu na prirodan nacin da mu nekako skinem kiseline onda bih ga prepekao u rakiju, i da li ce rakija biti ok to jes da ne bude kisela.
Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: blue_moon 19. Septembar 2019, 07:19:49 Ako vino ima prirodno visoke kiseline,to nije smetnja destilaciji,naprotiv.
Rakija bi bila "kisela" ako mislimo na isto,u slučaju da je u njemu isparljiva odnosno sirćetna kiselina. Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: NecaPereca995 08. Februar 2023, 08:22:26 Ne znam da li pitanje postavljam u okviru prave teme ali pokušaću. :) Drug mi je doneo njegovo domaće vino, koje je bilo predivno kada smo ga tek otvorili, međutim posle određenog vremena postalo je jako kiselo - ja nisam mogla da ga pijem. Kada sam pokušala da mu objasnim on je rekao da je to normalno. Zanima me zašto se to dešava?
Želimo porodično da krenemo da se bavimo vinogradarstvom, pa istražujem i proveravam tako neke ''random'' stvari koje mi padnu na pamet pitam, istražujem.. :) Naslov: Odg: Kiselost vina i destilacija istog........ Poruka od: ibrik 23. Februar 2023, 12:32:08 Moraćeš još neki podatako o tom vinu. Koliko je dugo otvoreno, od kog grožđa, kojom tehnologijom urađeno... Ne, nije baš normalno. Znam da otvorim flašu, popijemo po čašu vina, vratim čep i setim se tek kad ponovo uđem u podrum. Po nekad prođe nekoliko nedelja. I vino je i dalje pitko bez nekih vidljivo velikih degradacija u bilo kom smislu
Powered by SMF 1.1.20 |
SMF © 2006-2007, Simple Machines |
Srpski prevod: Jovan Turanjanin
|