Naslov: Mane rakije Poruka od: andrana 11. Jun 2010, 19:01:24 Jedno pitanje, kako se vrsi tretiranje rakije aktivnim ugljem? Naime imam rakiju koja se osjeca na sirce i ostavljena je na jacini od 55.
Da li bi ista pomoglo da se sada preduzme da bi se neutralisalo, recimo da se potpuno na neki nacin aroma rakije izbije i onda mijesajuci sa zdravom rakijom dodje do rakije koja bi bila na neki nacin upotrebljiva. Unaprijed hvala Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 11. Jun 2010, 20:44:43 Aktivnim ugljem se tretiraju i otklanjaju mane jakih alkoholnih pića nastale uticajem stranih okusa i mirisa (Sumpor, plijesan, gorčina tanina od peteljke i lišća, unesena prljavština na plodovima, progorijevanje kazana i sl.), tako da ti on nikako ne može pomoći u ovako opisanoj situaciji. Ostaje ti još samo da uradiš ono što sam ti preporučio u prošlom postu na drugoj temi gdje si postavio isto pitanje. Ne ljutim se što mi ne vjeruješ pa pitaš ponovno. Bio bih presretan da riješiš problem na način da ti neko da suprotan odgovor, ali ako si u pravu da je uzrok ukiseljeni kom onda sumnjam u takvu mogućnost.
Kad si navalio na aktivni ugalj, opisat ču ti tretiranje. Od 2 do 15 grama aktivnog uglja na 100 litara rakije koja ne smije da bude jača od 50 stepeni, jer iznad toga aktivni ugalj nema djelovanja. Razmuti se u malo rakije i dobro promiješa, nakon toga se dodaje uz intenzivno miješanje cijeloj količini, tako stoji dva dana u toku kojih se rakija nekoliko puta promiješa. Nakon što se ugalj istaloži, rakija se pretoči. Kako tretman aktivnim ugljem pored otklanjanja navedenih mana destilatu oduzima i poželjne arome potrebno je kod određivanja količine za tretman izvršiti probu na maloj količini, i tako ga odrediti u što manjoj dozi koja će biti uspješna a destilatu će oduzeti što manje poželjnih aroma. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: andrana 11. Jun 2010, 23:37:17 Hvala na odgovoru, svakako se slazem sa odgovorom, ali probao sam sve varijanteu manjim kolicinama i pokusavam da nadjem josn koju varijantu, ne bi li se opredijelio za najbolju, izvinjavam se na istrajnosti.
Pozdrav! Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: peca50 12. Jun 2010, 12:11:42 Izmrvi dobro 5 komada školske krede i spremi 1kg suvih šljiva. Izmrvljenu školsku kredu razmuti u rakiji i sipaj pa promešaj, u čistu poroznu krpu, može i dvostruka gaza, stavi suve šljive opterćene sa jednim kamenom da bi tonule u tečnost. Tako neka stoji 10-tak dana, a povremeno povuci šljive gore dole svakog dana bar jednom. Posle desetak dana šljive izvadi a rakiju profiltriraj i gotovo.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: alambik 12. Jun 2010, 17:01:44 Probajte sve što Peca preporuči jer, tako referišu neki učesnici foruma, pokazalo se više puta da su njegovi saveti bili dobri. Znači probajte i ovu "umetnost" sa kiselom (sirćetnom) rakijom iako za nju važi uvreženo pravilo da se ona prosipa u slivnik.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: lovranski 26. Jul 2010, 13:32:05 Imam kljuk koji na miris daje na sirče ali okus je sasvim uredu. šta bi se moglo napravit da miris malo ublažim , molim vas da mi malo pojasnite
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: sale 26. Jul 2010, 14:47:23 Da li je miris na sirce ili je vise kao oho lepak.Ako je kao oho onda je acetataldehid.Peca je vec objasnio sta treba raditi u ovakvim slucajevima.Pogledaj sigurno ces naci odgovor.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: KizaHood 26. Jul 2010, 23:05:56 Imam kljuk koji na miris daje na sirče ali okus je sasvim uredu. šta bi se moglo napravit da miris malo ublažim , molim vas da mi malo pojasnite Cesto se desava da je ukvarena (ukiseljena sircetom) samo krovina, tj. gornji (suvi) sloj kljuka, a da je dole sve u redu. Ja u takvim situacijama skinem gornjih nekoliko cm krovine i bacim u vrzinu, a ostalo pecem. Ukoliko je tezi slucaj, tj. kompletan kljuk je kontaminiran sircetom, eee... Onda zavisi u kojoj je meri kontaminacija sircetom uzela maha. Probaj sledece: kiseo kljuk sipaj u kazan, pa preko njega naspi jedno 2 lopate pepela, pa onda peci. Sirce jke kiselo, pepeo je bazan, a u procesu neutralizacije kiseline bazom uvek se dobija neka so i voda; so, kao cvrsta supstanca, ostaje u kazanu. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: lovranski 27. Jul 2010, 07:03:28 Imam kljuk koji na miris daje na sirče ali okus je sasvim uredu. šta bi se moglo napravit da miris malo ublažim , molim vas da mi malo pojasnite Cesto se desava da je ukvarena (ukiseljena sircetom) samo krovina, tj. gornji (suvi) sloj kljuka, a da je dole sve u redu. Ja u takvim situacijama skinem gornjih nekoliko cm krovine i bacim u vrzinu, a ostalo pecem. Ukoliko je tezi slucaj, tj. kompletan kljuk je kontaminiran sircetom, eee... Onda zavisi u kojoj je meri kontaminacija sircetom uzela maha. Probaj sledece: kiseo kljuk sipaj u kazan, pa preko njega naspi jedno 2 lopate pepela, pa onda peci. Sirce jke kiselo, pepeo je bazan, a u procesu neutralizacije kiseline bazom uvek se dobija neka so i voda; so, kao cvrsta supstanca, ostaje u kazanu. mislim da je to t. mako sam gornjih centimetar pokrio najlonom na kljuk i pokušao istijerati zrak i pokrio najlonom oko suda. to isto sam načinio i zadnji put i vidio sam tamo di je bilomalo naboran najlon koji stoji na kljuku da se pojavilo bijelo .hvala Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Knele 23. Oktobar 2011, 10:23:11 Pozdrav ljudi,
Vidim da se vi ovde razumete oko pečenja rakije i destilacije... Meni je juče bilo prvi put da sam ispekao rakiju, radio sam sve kako mi je komšija objasnio... I kad sam prepekao, u početku je bila prva liga, 1 čašica je ubijala koliko je bila dobra i jaka... I kad sam na kraju prekinuo, tj. završio sa prepekom postala je kiselkasta... Nije puno kisela, ali se da primetiti... E sad, mene zanima da li ja nekako mogu da izvučem tu kiselinu iz rakije? Unapred zahvalan, Knele Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: peca50 23. Oktobar 2011, 20:20:54 Nisi skinuo površinski sloj šljive koji se ukuselio, jer ti komšija nije objasnio da se šljiva može ukiseliti. lečenje kisele rakije može se uraditi na dva načina, po meni, ponovnom destilacijom uz dodatak kalcijum karbonata, ili još bolje školske krede, ili dodavanjem školske krede izmrvljene u rakiju, ali posle toga rakiju treba filtrirati jer će se fini beli talog stalno javljati, pa ti odluči kako ćeš to i na koji način da uradiš.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 24. Oktobar 2011, 10:52:48 Proizvodnja školske krede se više ne bazira na kalcijevom karbonatu, nego na kalcijevom sulfatu (gips). Kako je kod nas sve moguće, trebalo bi izvršiti provjeru od čega je ona u stvari napravljena. Postupak bi bio jednostavan. Kredu politi sonom kiselinom (HCl) i ako ima reakcije onda je karbonat (jedino se može postaviti pitanje koliko je čist), ako je nema onda je sulfat.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: deki 30. Oktobar 2011, 21:23:14 Knele,
prepeci rakiju jos jednom ali tako da u kazan sipas pola vode a pola kisele rakije i obavezno frakciona destilacija ( minimum 1,5 l prvenca ) Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: pizonovac 01. Novembar 2011, 21:08:01 Idealan Ph rakije je između 4.4 i 4.6.To možeš odrediti posebnim Ph mernim trakama koje se mogu kupiti u prodavnicama hemijske opreme. Do željenog Ph najlakše je doći soda- bikarbonom, koja se svakako koristi u prehrani. Nakon smanjenja kiselosti možeš prepeći rakiju, ili ne, kako želiš. Ako prepečeš dobićeš čistiji i kvalitetniji destilat...
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 01. Novembar 2011, 22:47:41 Zašto bi pH rakije imao veze sa njenim kvalitetom.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: pizonovac 02. Novembar 2011, 08:23:56 Nema sa kvalitetom, ali ima sa ukusom.Kvalitet se može popraviti ili pokvariti na 1001 način, ali ja kada nešto radim volim to i da izmerim. Vrednosti koje sam izneo su za to da se ne podbaci ili ne pretera sa smanjenjem kiselosti. Na kraju kao završni stepen ispitivanja popravke rakije je upotreba fićoka, uz meze - normalno :)
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 02. Novembar 2011, 11:05:04 Pod kvalitetom rakije se i podrazumijevaju ukusne, mirisne i ostale karakteristike.
Pitao sam te zbog toga što navodiš idealni pH za rakiju, jer to u stvari i ne postoji kao relevantna kategorija. Ovaj pH što navodiš je mjera vezane i slobodne sirćetne kiseline ali samo onda kada je imamo toliko u višku da se odražava kao izrazita mana rakije. Naime kada možemo na rakiji primijetiti miris i okus na sirćetnu kiselinu, a nemamo mogućnost da izmjerimo njenu količinu kako bi odredili količinu potrebnog CaCo3 za njenu neutralizaciju, ili želimo tu neutralizaciju raditi nečim drugim, onda se može iskoristiti spoznaja da nešto veća koncentracija sirćetne kiseline u vodenom rastvoru kada je potpuno ili djelimično neutralisana pokazuje različite pH reakcije. Tabela količine slobodne i vezane (neutralisane) sićetne kiseline u vodenom rastvoru u zavisnosti od pH-vrijednosti pH-vrijednost količina vezane sirćetne kiseline (%) količina slobodne sirćetne kiseline (%) 2.0 0.2 99.8 3.0 1.7 98.3 4.0 14.8 85.2 4.76 50.0 50.0 5.0 63.5 36.5 5.2 73.4 26.6 5.4 81.4 18.6 5.6 87.4 12.6 5.8 91.6 8.4 6.0 94.6 5.4 6.5 98.2 1.8 7.0 99.4 0.6 8.0 99.9 0.1 Uz ovo ide standardna preporuka da se ovo može primjeniti kod izražene mane rakije, uz napomenu da se ne bi smjela raditi potpuna neutralizacija sirćetne kiseline, nego se ta neutralizacija radi na pH 5,6 do 5,8, jer je potrebno ostaviti nekih 10% zbog njenog aromatskog doprinosa. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: pizonovac 02. Novembar 2011, 21:24:49 Svaka čast na potpunosti odgovora. Do ‚‚mog‚‚ određivanja Ph sam došao nošenjem nekih mojih rakija, koje širi auditorijum smatra dobrim, u laboratoriju. Oni su odredili Ph koji se kretao 4.3- 4.7. Na sreću primenom ‚‚dobre proizvođačke prakse i sopstvenim kazanima do sada sam izbegavao dobijanje kisele rakije, ali manje srećnim kolegama sam popravljao rakiju soda bikarbonom dovodeći je na cca Ph od 4.5 i nisu imali neke veće primedbe. Znam da na kiselost sem sirćetne kiseline mogu da utiču i drugi produkti, ali od neke neupotrebljive rakije se može dobiti proizvod koji se ipak može progurati kroz grlo bez puno mrštenja.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 28. Decembar 2014, 14:17:37 Kad smo se već dotakli smanjenja kiselina, može i jedan osvrt na neutralizaciju kiselina kod dobivanja rakije. Nešto što zbog destilacije ima potpuno drugačiji uticaj nego onaj kod vina ali je na žalost postalo dosta često kao metod u situacijama kada i nije krajnje nužan. U jednom naučnom eksperimentu sa viljamovkom gdje je izvedena neutralizacija na pH 7,0, u konačnici je pored ostalog dobiveno 2,7 puta manje terpena; 1,8 puta manje viših aromatskih estera i 1,7 puta manje karakterističnih aromatskih estera rakije od viljamovke. Manje smanjenje kiselina bi imalo i manje djelovanje ali i dalje izrazito negativno na one najvažnije grupe aromatskih jedinjenja u rakiji.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: promaja 02. Novembar 2017, 14:26:41 Pomocu cega je najbolje filtrirati rakiju nakon tretmana sa CaCO3 u vidu praha ?
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 02. Novembar 2017, 15:57:21 Jel to opet neki prijatelj koji je pravio rakiju od ciknulog kljuka? :)
Inače se svako filtriranje najčešće radi pločastim filterima za vino. Druga je stvar što filtriranje neće biti dovoljan tretman ako se već morao koristiti CaCO3. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: promaja 03. Novembar 2017, 12:14:15 Ma druze, svima sam dao upustvo kako da se konektuju na ovaj forum i potraze pomoc ali jbg. lakse im je da ja to uradim umjesto njih !
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: promaja 03. Novembar 2017, 12:18:49 Konkretno za ovaj prethodni slucaj, u pitanju je rakija proizvedena u jednokratnoj destilaciji (dzaba im trubim o cisto dvostrukoj destilaciji ali polako nadolaze) koja je povukla malo na kiselo od ovrsine.
Vidim da Dr Slobodan Jovic preporucuje oko 200g CaCO3 na 100 litara rakije uz prethodno razblazivanje na oko 30% Vol. i posle svega prepek. Takodje preporucuje filtraciju prije toga pa sam zbog toga pitao sa cime filtrirati tretiranu rakiju. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 04. Novembar 2017, 11:46:20 Ta preporuka od Jovića se odnosi na već propalu stvar, kada se u stvari destiliše sirće a ne pravi voćni kljuk. Nema toga više tako često kao što je nekada bilo. Ne pamtim kada sam imao priliku posljednji puta vidjeti tako nešto. To što osjetiš je rezultat izostanka odvajanja frakcija u drugoj destilaciji i blažeg povećanja sirćetne kiseline u kljuku. U situacijama kao što je vjerovatno ova to je nepotrebna mjera, i mjera koja je štetna po kvalitet rakije. Jednostavno se uradi kvalitetna druga destilacija i u rakiji će ostati oko 15% isparljivih kiselina u odnosu na količinu iz rakije koja se dobila jednom destilacijom, i to je sasvim dovoljno umanjenje. Ne valja ni pretjerati sa umanjenjem isparljivih kiselina jer i one imaju značajno mjesto u aromatičnosti rakije. Prije svega su jedni od glavnih nosioca mirisnih aroma.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: promaja 04. Novembar 2017, 15:20:53 TNX Doktore !
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: vinoVlajko 18. Septembar 2018, 01:31:28 Evo ovako ... komšija je pravio vino (mešavina frankovke i vranca) i nije mu baš ispalo kako treba - bilo je kiselo ali ne kiselo tipa sirće nego više kiselo kao kiselo voće. Kako god ... prebacimo vino kod mene u kazan da ispečemo rakiju (vinjak) i tu nastaje drugi problem.
U nekoliko navrata smo probali rakiju tokom pečenja i bogami bila je gorka. Svo vino je sada u formi meke rakije ... tu negde oko 30% alkohola i čeka se zgodan trenutak za prepek. U ovakvom stanju nije gorka ... jedva da se gorčina i oseća ... ali dok smo je pekli i probali na 40-45% bila je veoma neprijatno gorka. Nema nikakav neprijatan miris, nije kisela čak naprotiv sve je super - samo ima tu gorku crtu u ukusu. Šta sad ? Da tretiram meku rakiju sa aktivnim ugljem ? Bojim se da će rakija biti više gorka nakon prepeka. Otkud sad ta gorčina ? Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: blue_moon 18. Septembar 2018, 08:14:06 Izgleda da ti komšija nije dao vino u kojem je fermentisalo grožđe samo,nego je tu bilo i šepurine i lišća pa otud takav destilat.
Pri tom po opisu vina rekla bih da je bilo i nezrelih tanina. U svakom slučaju,ne očekuj previše ali meku rakiju nemoj nikako tretirati bilo čime.Drugu destilaciju idi visoko,na 70-72vol%. Ako i dalje destilat ima gorčinu ona se može samo za nijansu ublažiti aktivnim ugljem kod kojeg ne smeš ići više od 100gr na hl,i ne duže od 24h. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: vinoVlajko 18. Septembar 2018, 11:36:59 Ja % merim na samom izlasku iz tabarke ... znači trenutnu vrednost. Ako ova "gorčina" izlazi u nekom određenom trenutku, plan je da obezbedim veću količinu manjih flaša i hvatam destilat sekvencijano te na kraju pomešam samo one koji nisu gorki. Ne znam poreklo ove gorčine i nemam iskustva ... u kom delu destilacije treba da očekujem da izađe ta gorčina ? Da li sam to mogao nekako da sprečim (i kako) tretmanom vina ?
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: blue_moon 18. Septembar 2018, 14:28:16 Pa samo da je tvoj komšija obratio pažnju na muljači ne bi morao da razmišljaš ni o vinu a kasnije destilaciji,i na kraju samim tretmanima dobijenog destilata u tom smjeru, koji ti opet ne garantuju potpuno iščeznuće te mane.
Eto kako malo nepažnje u samom startu kasnije ume da stvori velike probleme. Ta gorčina je vezana najviše za jedinjenja koja se nalaze u prvjencu,pa onda gledaj da njega odvojiš više. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: vinoVlajko 18. Septembar 2018, 14:44:52 O.K.
Zahvaljujem. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: blue_moon 18. Septembar 2018, 14:50:56 Javi rezultate. :)
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: vinoVlajko 26. Septembar 2018, 08:31:59 Pa evo ... rezultata, možda će biti korisno drugima.
Rakiju sam prepekao još prošlog vikenda ali nisam stigao da probam ništa jer sam pekao i neku komovicu tako da je bilo više kazana, pekao sam cele noći. Kazan je od 120 litara, meke rakije je bilo oko 90 litara jačine oko 30%. Prepek sam radio tako što sam prvih 10 litara destilata prihvatio u litarske flaše, zatim 25 litara u balone od 5 litara i posle opet u litarske flaše dokle god je izlazila rakija jačine veće od 35-40%. Onda sam prekinuo loženje. Ostatak meke rakije nisam izvlačio jer mi se čini da je ovo oštećena rakija i nemam neku želju da čuvam takvu meku rakiju do sledeće prilike. Imam dovoljno drugih rakija koje su drastično boljeg ukusa. Ovakvih litarskih flaša (posle balona) je ispalo 12. Sinoć sam napokon našao vremena da se poigram sa ovom rakijom. Ideja je bila da svedem mali uzorak rakije iz svake flaše na pitku jačinu i probam te eliminišem one koji su lošeg ukusa. Prvih 10 flaša mi se ne sviđa. Prve tri imaju jak ukus na prvijenac i one su svakako za bacanje. Ostalih 7 ima primetnu crtu gorčine koja polako opada. Rakija iz balona je osetno boljeg ukusa i ona je već stavljena u hrastovo bure. Od onih 12 flaša sam odbacio poslednje dve jer su se osećale na patoku. Završio sam sa oko 35 litara rakije jačine oko 62% sasvim prihvatljivog ukusa. Videćemo kakva će biti nakon par meseci u buretu. Onih 7 flaša sa gorkom rakijom sam stavio sa strane i to ću da probam da tretiram ugljem kada budem imao više vremena. Nikada to nisam radio i ovo je idealna prilika da i to probam. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: blue_moon 26. Septembar 2018, 10:52:11 Citat Pa evo ... rezultata, možda će biti korisno drugima. Naravno da hoće, ako pročita od početka detaljno. :) Pa kad vidi kakva zaHebancija ga čeka,i šta dobije na kraju, operaciju muljanja grožđa će shvatiti kako treba. ;D :) Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: jankoczv 30. Oktobar 2021, 19:35:15 Molim za malu pomoć, problematika je sledeća:
Danas sam ispekao dva kazana komine od jabuke, prvi je ispao kako treba i spreman je za prepek, dok je rakija iz drugog kazana dobila kiselu notu. Siguran sam da sam ili zakasnio sa pečenjem ili nisam lepo zatvorio kacu. U najgorem slučaju, možda i oba. Imam 11l meke rakije (cca 20% alkohola) i nemam mogućnost da utvrdim ph vrednost. Da li ima mogućnosti da se spase tih 11l meke jabukovače. Da li treba prethodno da izmerim kiselost? Da li mogu da dodam u drugu kacu sa kominom (i da li mogu da time pokvarim)? Ili da sačekam i sakupim meku rakiju od svih kaca pa dodam i ovu kiselu za prepek? Poprilično amaterski radim i nadam se da ću iz ove greške naučiti za ubuduće. :scr: Piročanac sam, pa bi mi bilo greota da ovu meku prospem, lepo miriše, ali okus je no no ;D Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: blue_moon 30. Oktobar 2021, 21:34:57 Iz toga što si napisao,prospi.
Ako ništa a ono da sebe poštediš troška. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: zorandimit 29. Novembar 2021, 22:57:43 Здраво
Да питам, дали се за неутрализирање киселости ракије може искористити и сода бикарбона. Ако може, који би био поступак? Поздрав Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 30. Novembar 2021, 19:31:51 Moglo bi se na komarce i raketnim bacačima. ;D
Pored toga što je imbecilno i neefikasno ujedno je i štetno. Ne može fermentacijom nastati toliko sirćetne koja se ne može umanjiti destilacijom a da je ne prati još bezbroj drugih usranih aromatskih uticaja. Ako ispravna druga destilacija nije od pomoći u umanjenji sirćetne i drugih isparljivih kiselina onda je ta nazovi rakija jedino za baciti. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Primarius Mitus 22. Decembar 2021, 21:40:58 Pozdrav svim forumašima.
Prvo da se predstavim, Goran, mali proizvođač rakije za lične potrebe i prijatelje, konzument istih ali znam za meru - do granice uživanja. Ovaj forum je perfektan, počeo sam ga pratiti pre nekoliko godina kada sam bio samo konzument i "navukao" me da promenim hobi - ribolov je davna prošlost. Problem iz naslova...moj otac je imao stari kazan 120l koji se jednostavno predao, pregoreo, posle 36 godina...Kupio sam novi - Radovanovići Valjevo, deluje dobro i ovo je prva sezona da ga koristim. Ove godine smo stari i ja pekli krusku, sljivu i dunju, anaerobna fermentacija + dvostruka destilacija, praktično preslikani saveti sa ovog foruma sem popravke pH. Enzim je Llalzyme HC, kvasac Cross Evolution za Duju i Vilju a UVAFERM CM za šljivu i hrana FERMAID E, malo brža fermentacija 6-8 dana. Odvajano 1,5-2% prvenca, patoka odvajana probom. Svi destilati su bili 65-68 na izlazu iz destilatora, ostavljeni na "spavanje" 2-3 meseca. Pri razblaživanju je bilo malo zamućenja (nije idealno bistra nijedna sem šljive), razblaženi na 45% (takvu rakiju pijemo, može i malo jača ali ne preko 47%). Rakija je dobra, izražene arome na voće, sve štima (uvek i jeste) ali pali po ustima, jednostavno ima se osećaj kao da je mnogo jača nego što zapravo jeste. Probao sam da je spustim na 40-42 stepena ali onda deluje vodnjikavo a i dobro se zamuti... Zamolio bih iskusnije da mi kažu gde sam pogrešio? Stari mi džigericu požder'o kako je do kazana, jer "njegov stari kazan je pekao zejtin a ovaj peče lož-ulje"... Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: kazanpasa 23. Decembar 2021, 08:28:37 Ja znam iz licnog iskustva akose uhvati vise glave ona dadne rakiji ljutost.
Iza prvenca pa do srca treba pronaci tacnu granicu gdije prestati sa vatanjem glav i pocimanja vatanja srca. Najlakse je da se rakija stalno testira dok curi a ja to radim tako sto umacem prst pa dodirnem na jezik. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Primarius Mitus 23. Decembar 2021, 18:05:16 Hvala kazanpaso, tako sam nešto i mislio...
Znao sam da je povezano sa tackom koja razdvaja prvenac od srca, očigledno sam napravio grešku sa položajem parovodne cevi. Čitajući forum i opservacije bistrice na temu refluksa kazana, skontao sam da ovaj novi kazan ima izuzetno mali refluks, pa sam parovodnu cev okrenuo "kontra", pad prema kazanu (ne bil' dobio na refluksu) iako su Radovanovići isključivi da pad ide na dole prema kileru...To je, verovatno, promenilo nešto kod tačke odvajanja prvenca...Bilo mi je čudno što smo dobili isto peckanje kod sve tri rakije, šljiva pečena početkom septembra, kruška sredinom septembra i dunja početkom oktobra, što je značilo da je greška tehnološkog tipa,ili fermentacija ili destilacija. Mislim da ću ostaviti parovodnu cev nagore, jer sam ubeđen da tako treba, samo ćemo odvajati više prvenca, odnosno obraćati više pažnje. Mi smo odvajali 2-2,5l na kazanu 120l bez razmišljanja i probanja, ali je mošda povećan refluks okretanjem parovodne cevi promenio nešto... U svakom slučaju hvala puno na odgovoru. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: kazanpasa 24. Decembar 2021, 05:50:15 Evo doradjena skica frakcija.
(http://img4.imagetitan.com/img4/small/24/24_frakcije.jpg) (http://img4.imagetitan.com/img.php?image=24_frakcije.jpg) Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Primarius Mitus 24. Decembar 2021, 12:22:55 Kazanpaso, verujem da nije problem u povećanom refluksu, nego sam mislio da se nije nešto u odvajanju frakcija promenilo (prvenstveno mislim na odvajanje prvenca) ako se povećao refluks, no probaću dogodine i manji refluks pa ću uporediti.
Što se tiče ove slike - ovu sliku nikako ne kontam...Odvajanje frakcija u destilaciji kljuka ne radim, jednostavno isteram sve do 25% u prihvatnom sudu, a odvajanje radim u II destilaciji (samo meka rakija bez dodavanja prevrelog kljuka), i to 2l prvenca (na kazanu od 120l to je negde 1,7%), srce i kad na luli dođe do 45% probam svako malo kad da prekinem skupljanje srca, patoku bacam u kanalizaciju. Ovo mi deluje da je slika za "kazan-na-kazan" destilaciju koju nikada nisam radio, jer me strah da nešto ne zaj***m...jednostavno strah od nepoznatog :) Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: kazanpasa 25. Decembar 2021, 09:32:54 Ovako rade zapadnjaci striktno se regulise temperatura izlazne pare kako sa refluxom tako i bez njega.Ja neradim tako kako to vi kazete da radite a sto se tice bacanja patoke u kanalizaciju.Zasto iza 45% na luli nepojacate reflux tako da temperaturu izlazne pare skinete na 81c' do 83 c' i taj dio patoke iscijedite sa jacinom 93% sto ce vam automatski pojacati tu uhvacenu sa aromom do 45%.Ja imam totalnu kontrolu nad temperaturom izlazne pare i mogu das hvatam koje jacine hocu.Moj obicaj je da sve hvatam oko 90% jer pravim likere.
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: blue_moon 25. Decembar 2021, 11:31:03 Citat Ovako rade zapadnjaci Ko su "zapadnjaci"? Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 25. Decembar 2021, 11:46:23 Ko su "zapadnjaci"? Pa valjda Orban, Babiš, Janša i Milanović. :D:Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: blue_moon 25. Decembar 2021, 11:50:09 :thumb: :D:
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Primarius Mitus 25. Decembar 2021, 14:21:49 Kazanpaso, zanimljive si mi stvari rekao
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 25. Decembar 2021, 15:01:45 Mnogima je zanimljivo i nadriljekarstvo što je itekako vidljivo masovnim pristupom u vrijeme ove pandemije ali ovo nije mjesto gdje ćemo ostavljati prostor za propagiranje mračnjaštva. Par poruka zbog sveprisutnosti oskudnog znanja mogu tolerisati ali ne i više od toga. Unaprijed hvala na razumijevanju. :)
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: vinoVlajko 31. Decembar 2021, 23:32:42 Usudiću se da dam svoje mišljenje ...
Ove godine smo stari i ja pekli krusku, sljivu i dunju, anaerobna fermentacija + dvostruka destilacija, praktično preslikani saveti sa ovog foruma sem popravke pH. Enzim je Llalzyme HC, kvasac Cross Evolution za Duju i Vilju a UVAFERM CM za šljivu i hrana FERMAID E, malo brža fermentacija 6-8 dana. Odvajano 1,5-2% prvenca, patoka odvajana probom. Svi destilati su bili 65-68 na izlazu iz destilatora, ostavljeni na "spavanje" 2-3 meseca. Ne bih ja ovde imao nikakvog prigovora. Pusti ti tu rakiju da spava jedno 2-3 godine pa je nećeš prepoznati. Što se ostalog tiče ... i moja parovodna cev ide blago uzbrdo što je teoretski verovatno dobro ali nisam siguran da bih primetio razliku da je obrnuto. I da ... i moja rakija 'pecka' u početku. Zato se sada pije rakija iz 2019, ona iz 2020 se lagano razblažuje a najnoviju iz 2021 i ne gledam. Rakije iz 2018 i starije su arhivirane za specijalne prilike. 8:) Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Primarius Mitus 02. Januar 2022, 15:04:38 Eh...zalihe potrošila korona...došlo pečenje ove godine na prazne sudove, a slabo rodila šljiva, ni komad, kupovao sam je i po 50-60 dinara po kg.
Inače za vreme korone i izolacija raznih, svi su cugali nenormalno u NS-u, čak oni za koje znam da su pivopije su pili rakiju k'o da mlađeg brata žene. Od aprila 2020 do jula 2021 ispraznio sve sudove, podelio i potrošio (i nešto malo prodao) 250-300 litara, pa sad ovo novo što je došlo - samo što nije sa lule išlo na astal... Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: brakus 09. Avgust 2024, 10:32:31 Posto mi je rakija bila kisela oko 50l, uradio sam tako sto sam izmrvio kredu i dodao pola kilograma suve sljive. Nakon 10-tak dana rakija nije vise kisela ali je suva sljiva puno ofarbala rakiju. Jos nisam filtrirao rakiju pa je pitanje kako to uraditi i kako je malo izbeliti? Hvala na svakom savetu!
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Primarius Mitus 09. Avgust 2024, 10:58:39 Brakuse, ne znam kako ti je pola kilograma suvih šljiva na 50l toliko ofarbalo rakiju, ali OK.
Filtriranje - ja rakiju spuštam u koracima do 50% grubo a posle idem po 1 stepen na svakom koraku (do 43-44%) ali ako mi se rakija pre toga zamuti na nekom koraku - tu stanem. Tu (zamućenu) rakiju, koja ima npr 47% stavim u frižider da prenoći (to je nekih 4-5 stepeni temperatura, na njoj će se zamućenje još povećati) i sutra ujutru je filtriram kroz filter od 3 mikrona. Posle filtracije je dodatno spustim na željeni stepen. Rakija bude apsolutno bistra čak i u frižideru. Što se tiče gubitka na bukeu - ne sumnjam da postoji ali se meni nekad (subjektivno) čini da je filtrirana čak i malo bolja. Filtriranjem na 3 mikrona se izgubi tek nešto malo boje (moja boja je od drveta doduše, ne od suvih šljiva) gotovo neprimetno, ali kada sam lečio šljivu ugljem pre nekoliko godina - filtrirao sam je preko 0,9 mikrona filtra i rakija, koja je bila u buretu 5-6 meseci pa posle tretirana ugljem (znači neprovidno crna) je iz filtra izlazila gotovo potpuno bezbojna. Filter je inače gravitacioni, a to filtriranje sam radio sa rakijom na sobnoj temperaturi. Imaš i varijantu prepeka, ona je sigurica i najmanje ćeš izgubiti u aromatskom smislu, ali bi trebao da odvajaš ponovo frakcije (naročito prvenac) i da u tome ideš na svoju štetu. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: brakus 09. Avgust 2024, 11:30:14 Primarijuse - rakija mi je bila u bariku 3 meseca i sada kada sam stavio sljive onda je ta boja bas presla nekako u braon i mutna je. Gde nabavljate filtere. Hvala na savetu!
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Primarius Mitus 09. Avgust 2024, 12:03:19 A jesi li pretakao, da je oslobodiš od te krede? Ono, da je ostaviš nekoliko dana nepomičnu pa da je pretočiš do 3-4cm pre dna, gde se deo krede nataložio...Možda je mutna od krede...Ako ćeš je ponovo destilisati - moraš maknuti kredu iz nje pre prepeka...
Filtara imaš na netu, dobiješ ih pouzećem...taj gravitacioni je malen dosta i lak za upotrebu ROVER Pulcino 3, prodaju i filter papir za njega imaš od 10, 3 i 0,9 mikrona. Nije skup, možda 50-tak evra, lepo radi za manje količine, gravitacioni je i filtrira oko 20l na sat, na filtru od 3 mikrona. Na onom on 0,9 će biti sporije a na 10 brže...Napraviš sebi "mehanizam" bure sa slavinicom na samom dnu kojeg podigneš na neki sto, pa iz njega u filtar koji je postavljen na stolicu pa iz filtra u staklo koje je na podu...na primer...Filter papir možeš koristiti više puta i on je jeftin, 10 kom je oko 500-600 dinara, ako se dobro sećam. Oni sa pumpom su brži (200l na sat), ali troše više filter papira i skupi su za nas hobiste (oko 300 evra). Ja imam i sa pumpom i gravitacioni i veruj mi da gravitacioni koristim 5 puta više nego ovaj sa pumpom, jer uglavnom filtriram 20-tak litara rakije u cugu Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: brakus 09. Avgust 2024, 12:08:09 Nisam jos pretakao, danas cu probati samo tako kako si predlozio a za filter cu potraziti. Hvala u svakom slucaju na svim savetima!
Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Mingomingo 11. Novembar 2024, 11:39:25 Poštovane kolege rakijaši,
molim za savet i pomoć za rešenje problema koji me muči. Ispekao sam rakiju od jabuke(jonagold, ajdared, mucu, crveni delišes) i ostavio sam prepek na 65%. Kada je razblažim na 44% rakija fenomenalno miriše i ukus je dobar, međutim kada se proguta na zadnjem delu jezika se oseti blaga gorčina. Kada sam meljao jabuku gledao sam da slučajno ne upadne neka skapana buđava jabuka i da nema lišća. Meka rakija je bila ekstra ukusa kad je izlazila sa lule i nije se osećala gorčina. Rakija je ispečena pre 10 dana i pitanje za vas je da li će se posle perioda stabilizacije ova gorčina smanjiti ili nestati skroz? Ako ne molim vas za savet kojim sredstvom da je izlečim i izgubim gorčinu. Ima ukupno 48 litra na 65%. Srdačan pozdrav svima Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: bistrica 11. Novembar 2024, 21:26:27 Na žalost nema načina za popravljanje mana rakije koji te neće još i dodatno koštati, u aromatskom pogledu.
Svejedno je da li je gorčina ili nešto drugo u pitanju. Ako gorčina nije tipičnog bakterijskog tipa niti od progorjevanja kazana, akrolein i furfural, a vjerovatno nije jer kažež da je blago izražena onda razlog može biti kod koncentracije: pojedinih viših alkohola, benzaldehida ili acetaldehida koji isti tako može dati gorkast okus. Može ga u blažoj varijanti dati i ester sa izrazito prijatnim voćnim i cvjetnim aromama, izobutil acetat. Sve u svemu pusti da odleži nekoliko mjeseci pa ako je baš blago gorkastog okusa moglo bi ga i nestati. Naslov: Odg: Mane rakije Poruka od: Mingomingo 11. Novembar 2024, 23:04:52 Poštovani Bistrice hvala na odgovoru.
Danas sam ponovo posle 4 dana razblazio na 44% za probu i mogu reći da se već manje oseća gorčina. Nadam se da će se kroz izvesno vreme skroz izgubiti. Srdačan pozdrav
Powered by SMF 1.1.20 |
SMF © 2006-2007, Simple Machines |
Srpski prevod: Jovan Turanjanin
|