21. Januar 2019, 09:32:30 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3 4 ... 15   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Flaširanje vina  (Pročitano 184355 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
darko
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 45

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #15 Poslato: 26. Septembar 2008, 22:16:44 »

u krusevcu ja samo glava za zatvaracicu oko 350e a u inopu je 250e a to sto su ti rekli da je 450 e je glava za zatvaracicu namontirana na obisnu stubnu busilicu koja u woby hausu kosta oko 5000din vec si ustedeo 150e mada je i sa tom cenom skupa
zasto ne pokusas sa zatvaracina koji vec fabricki imaju navoj a postoji naprava kao klesta koja kosta oko 50e koja steze samo onaj falc ispod navoja
Sačuvana

deki
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 49

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.17

« Odgovor #16 Poslato: 27. Septembar 2008, 00:14:34 »

Citat
zasto ne pokusas sa zatvaracina koji vec fabricki imaju navoj a postoji naprava kao klesta koja kosta oko 50e koja steze samo onaj falc ispod navoja
Super stvar, neznam samo da li to moze proci kod inspektora ( cisto sumljam )
ps gde mogu da kupim ta klesta  whistlefly
Sačuvana
sotir
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.52

« Odgovor #17 Poslato: 29. Septembar 2008, 14:35:16 »

Da li postoji razlika imedju pvc i silikonskih pampura ili je to isto Scratchhead
Sačuvana
darko
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #18 Poslato: 29. Septembar 2008, 20:04:33 »

pvc pampuri ne postoje
Sačuvana

dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #19 Poslato: 30. Septembar 2008, 00:15:37 »

Sotire da bi pampur mogao da se nabije u grlic mora biti elastican....
PVC je krut i ne moze se koristiti kao materijal za cepove..
Sačuvana
cip
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 60

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #20 Poslato: 02. Oktobar 2008, 07:55:20 »

Da li se moze i sme vrsiti flasiranje vina sa pampurom i cepilicom?
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #21 Poslato: 02. Oktobar 2008, 21:05:01 »

Flaširanje vina sa plutanim zapušačima je uobičajeni način zatvaranja boca za kvalitetna vina, pa nagore po kvalitetu, i skoro sva vina koja se pune u buteljke (mislim na boce zapremine 0,7 i 0,750litara) su zatvorena sa plutanim ili silikonskim zapušačima. Litarske boce sa klasičnim grlom se zatvaraju sa kruničnim zatvaračima.
I na kraju odgovor je potvrdan, da, .. mogu se flaširati sa pampurom i čepilicom.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
cip
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 60

Windows XP
Browser:

« Odgovor #22 Poslato: 03. Oktobar 2008, 08:05:11 »

Peca50  Izvinjavam se . Postavio sam pogresno pitanje. Pravo pitanje je: Moze li se i sme li se RAKIJA flasirati na isti nacin kao vino sa pampurom i cepilicom?
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #23 Poslato: 03. Oktobar 2008, 14:25:03 »

Može i sme, nema nikakvih problema. Treba obratiti pažnju na kvalitet i strukturu plutanih zapušača jer znamo da je rakija ređa, pa prema tome porozni i lošijeg kvaliteta zapušači će omogućiti isparavanje alkohola posle dužeg stajanja, a rakije nemaju ograničeni rok trajanja u smislu trenutnih propisa,  dok su vina najčešće sa ograničenim rokom trajanja u boci.
Sačuvana

Hemingvej
roberto_s
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.18

« Odgovor #24 Poslato: 17. Novembar 2008, 19:32:39 »

Zovem se Roberto, imam 38 godina , i blam, ali za vino sam poceo da se interesujem tek ovog leta. (da se ne lazemo) Pored oca Makedonca i tasta ortodoksnog Dalmatinca, ja sam odgovore na mnoga pitanja vezana za proizvodnju vina nasao na ovom forumu. Diskusije su vam odlicne. Mala zamerka je ta sto par ucesnika na ovim diskusijama jednostavno preteruje u exponiranju i odgovor na svako postavljeno pitanje odvede u sasvim drugom pravcu.  Npr, covek , koji je potpuno amaterski napravio malu kolicinu vina, pitao je za savet oko flasiranja. Odgovarajuci mu, stigli ste do nekih masina za zatvaranje koje kostaju 400-500-600 evra.
E to sam morao da primetim !
 Ja imam par pirtanja. Ove godine smo drugar i ja kupili 120 kg odlicnog Hamburga i po vasim uputstvima smo napravili (mislim da jos nije sasvim gotovo) odlicno vino, nekih 75 lit. Grozdze je bilo extra slatko , tako da nismo dodali ni kap i vode, ni grama secera. Najvise smo vodili racuna o samoj higijeni svega sto smo radili i mislim da se isplatilo. E sad, voleo bih da flasiram nekoliko boca , cisto da ostavim za neke posebne prilike. Postupak sam naucio od vas, ali imam jednu nedoumicu. Kada tacno smem da vino zarobim u boce. U satroj  Jugoslaviji je vazilo pravilo da zeleznica ne prima vino za prevoz do Svetog Arandjela. Tast kaze da je to mera da se izbegne neprijatnost oko pucanja sudiva i samim tim prolivanja vina. Zanima me kako da ustanivim da je vino "prestalo da radi" da bih ga bez bojazni flasirao. Ako ce nesto da pomogne, grozde smo muljali 8. oktobra.
Unapred hvala
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #25 Poslato: 17. Novembar 2008, 19:46:42 »

Pozdrav roberto_s

Necu se baviti time ko se previse eksponira a ko ne Grin
Ponekad se mora malo skrenuti sa teme ali se trudimo da to skretanje bude sto manje...

Sto se flasiranja tice...
Ako je vino prevrelo do kraja i ako ste ga otvorenim pretakanjem oslobodili viska CO2 i izbistrili onda nece biti problema. U svakom slucaju je malo rano za flasiranje, sacekaj februar - mart pa onda flasiraj tu kolicinu koju si planirao.

Problemi mogu da se jave ako vino nije stabilno i ako fermentacija nije isla do kraja. U ovom drugom slucaju moze doci do naknadne fermentacije vina u flasi jer se kvasci aktiviraju na povisenim temperaturama i previru zaostali secer u vinu.
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #26 Poslato: 17. Novembar 2008, 20:11:46 »

Evo i mene, možda sam vam malo dosadio ali šta ću?!
Pošto se radi o relativno maloj količini vina proizvedenog, a isto tako i o nameri flaširanja male količine vina, preporučujem vam jednu iskustvenu metodu: Vino koje ste planirali da flaširate najbolje je da izdvojite(pod uslovom da je pretočeno i da je već sada bistro) u balone PVC, one od mineralne ili obične vode za piće, a koji su zapremine od 5 do 6 litara. Operite dobro balon, ocedite ga od kapljica vode, izperite zatim sa vinom i nalijte ga do vrha vinom. Pre nego ga zatvorite blago stisnite bok balona kako bi nivo tečnosti bio poravnat sa vrhom grlića balona i nepustajući bok zatvorite dobro. Tako zatvoren balon čuvajte u hladnoj prostoriji i tamnoj sve do kraja februara. Neće ništa smetati i ako ga malo "drpi" mraz. Pošto je dno balona reljefno sa ulegnućima, u tim ulegnućima će krajem februara biti i taloga sa možda pojavom i vinskog kamenca. Tako stabilizovano i sazrelo vino možete pažljivim otakanjem, da se nepodigne talog sa dna, točiti u flaše i zatvarati, bez bojazni da će doći do nekih negativnih promena. Ako niste dovoljno dodali, ili uopšte, vinobran, dobro je pre otakanja vina u balone dodati u vino oko 10 gr. vinobrana (mislim na 100litar 10grama), pa tek onda otočiti u balone.Mnogi će povikati, pa gde vino u plastiku? PVC baloni u kojima se puni gazirana i negazirana voda su izuzetno stabilni prema vinu, i imaju dovoljno čvrstine da izdrže i pritisak u slučaju da dođe do stvaranja CO2 usled naknadnog vrenja. Ako bi količina od 70-tak litara vina ostala do kraja februara za flaširanje, pitanje je, a obzirom da bi se određena količina trošila, znači pitanje je koliko bi se to vino održalo u otpražnjenom prostoru, i zato preporučujem ovakav način. Mnogi to rade za kompletnu količinu vina (mislim na manje količine), kupe nove balone napune ih sa vinom i parcijalno troše(čitaj piju), nemajući na taj način rizik otpražnjenoig suda, parafinskih ulja i plivajućih poklopaca!
Sačuvana

Hemingvej
roberto_s
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #27 Poslato: 18. Novembar 2008, 09:28:00 »

Peco, to je ono sto me je zanimalo.
 Tebi i Diodi hvala puno.
pozdrav
Roberto Wink
Sačuvana
Don Julijan
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 41

Don Julijan

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #28 Poslato: 12. Januar 2009, 13:58:52 »

Ja sam poflaširao Hamburg (oko 60 l) još u decembru, punilicom za flaše koja ima filter 0,2. Da li može doći do nekih komplikacija, pošto sam namerno ostavio vino da bude malo slatko, po mom ukusu (nisam tačno merio šećer koji je ostao u vinu). Ne znam da li je važno ali, pošto nisam uspeo da zaustavim fermentaciju vinobranom šećer je izradio do kraja pa sam ja dao još 2kg šećera na 100l i stavio vinobran 10g/100l. To je stajalo tako oko mesec dana i izbistrilo se. Temperatura u podrumu je bila oko 10 stepeni.
Pre flaširanja sam sipao još vinobrana (10g/100l).
Vino trenutno stoji u prostoriji gde nema grejanja. Tako da sam ga i pokrio, plašeći se da nesmrzne!
Hvala!

Sačuvana

Bog pića i piće Bogova!
DarkoK
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 39

Windows XP
Browser:

« Odgovor #29 Poslato: 15. Januar 2009, 11:12:58 »

Zašto i kako se vrši ovinjavanje flaša, bez korišćenja nekih aparata?
Sačuvana

“U vodi ćeš videti svoje lice a u vinu vidiš izraz svoje duše.”
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 15   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.017 sekundi sa 21 upita.