21. Januar 2019, 09:30:56 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Flaširanje vina  (Pročitano 184354 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #195 Poslato: 03. Jun 2015, 23:16:07 »

Na raspolaganju sam ako mogu biti od pomoći, ali nemoj molim te na PP ako su u pitanju teme i problematika kojom se ovaj forum bavi. Nema razloga da bilo šta krijemo ili se plašimo drugačijih mišljenja i stavova, kao što nema razloga da druge isključujemo iz iste te priče. To ćemo ostaviti isključivo za privatne sfere i pokoju „trač partiju“.  Wink
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #196 Poslato: 07. Jun 2015, 09:32:30 »

Ok,nema problema. Grin
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #197 Poslato: 07. Jun 2015, 11:19:14 »

Količina kiseonika koja se unese tokom pravljenja vina, njegovog dozrijevanja i čuvanja je jedan od najvažnijih faktora ne samo kvarenja zbog aktivnosti mikroorganizama nego i uticaja kiseonika na oksidaciju, odnosno promjenu aromatskih jedinjenja i kvalitet vina.

Na linku je samo jedan pogled uticaja onih malih količina kiseonika koji se unese tokom flaširanja i sl., sa naglaskom na nekoliko miligrama kiseonika koji zaostanu u flaši nakon punjenja i njihovog uticaja na mlada, svježa, voćna, bijela vina. Crno ili ono rađeno za duže dozrijevanje je normalno nešto drugačija priča ali je kontrola unosa kiseonika isto neminovnost. Zamisli samo koliko se kiseonika otopi u nezaštićenom vinu iz onog, relativno gledajući, ogromnog praznog prostora u tvom staklenom balonu.

http://www.veleri.hr/files/datoteke/nastavni_materijali/k_vinarstvo_2/4__punjenje_vina.pdf
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
pota0311
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #198 Poslato: 01. Avgust 2015, 22:19:11 »

Šta je tačno uzrok kada vino "rezi"?

Naime, vrlo često, kada flaširam vino, amaterski, i kada otvorim bocu, vino ima taj ukus, kao da se neki gasovi oslobadjaju.
Vino cuvam u staklenim balonima ili u plastičnim buradima i njima je vise nego perfektno.
Dakle, pravilno perem sve staklene i plasticne sudove za pretakanje i odlezavanje.

Jutros sam cak napunio 2 boce merloa, crevom, poluzatvoreno,
Merlo odlezao u staklenim balonima 2 godine, fenomenalan.
Otvorim jednu bocu posle samo 4 sata, i ono opet "rezi"?!
Posle jedno pola sata oksidacije u otvorenoj flaši, dobije onaj ukus od pre flasiranja.

Hvala,
Predrag
Sačuvana
Boris.mk
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #199 Poslato: 11. Avgust 2015, 21:20:50 »

Šta je tačno uzrok kada vino "rezi"?

Naime, vrlo često, kada flaširam vino, amaterski, i kada otvorim bocu, vino ima taj ukus, kao da se neki gasovi oslobadjaju.
Vino cuvam u staklenim balonima ili u plastičnim buradima i njima je vise nego perfektno.
Dakle, pravilno perem sve staklene i plasticne sudove za pretakanje i odlezavanje.

Jutros sam cak napunio 2 boce merloa, crevom, poluzatvoreno,
Merlo odlezao u staklenim balonima 2 godine, fenomenalan.
Otvorim jednu bocu posle samo 4 sata, i ono opet "rezi"?!
Posle jedno pola sata oksidacije u otvorenoj flaši, dobije onaj ukus od pre flasiranja.

Hvala,
Predrag

Da je krenula refermentacija,   tivko vrenje, ili malolaktika, prvo bi se vino zamutilo i svakako posto bi  se taj proces odvijao u reduktivnim uslovima  trajno bi promenio okus.
Vino o kome pricas verovatno je imalo malo sporiju fermentaciju a mozda i malo niske  temperature dok je isla fermentacija, pa samo po sebe je uspelo da apsorbira  i veze CO2 koji je produkt same fermentacije. Nije anomalija, malo je neprijatno dok se vrati ili oslobodi. Ako je problem moras uraditi jedan otvoreni pretok na temperaturi iznad 25 stupnjeva.
 Ali tada ces izloziti vino kislorodu bez kontrole.
Moja preporuka je da takvo vino otvoris samo bocu ranije i dekantiras,Bice sjajno.
Usput da ti kazem da tvoje vino nece vise sazrevati zbog prisustva CO2, Ali kao sto si napisao da je odlicno, onda ti taj CO2 sluzi i kao zastita. Uzivaj u njemu takvo kakvo sto je
Sačuvana
pota0311
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 10.0

« Odgovor #200 Poslato: 16. Avgust 2015, 08:31:08 »

Hvala Borise na odgovorima i predlozima!

Ima logike u ovome sto kazes.
Malo sam prethodnih dana i izguglao teme vezane za CO2 u vinu

Inace svake godine radim fermentaciju bez precizne kontrole temperature, i na otovorenom prostoru, te je uvek dosta hladnije nocu.
Temperatura krajem spetembra/pocetkom oktobra zna da padne nocu i na 11-12C, no ipak process opstaje, sto zahvaljujuci samom mostu koji oslobadja energiju, sto meni koji znam da poneku noc potpomognem dogrevanjem.
I sama fermentacija uvek traje oko 10-12 dana, I retko kada je burna.
Nikada nisam imao problema sa rezidualnim secerom, valjda i zbog tako dugog vrenja.

Jos uvek mi nije jasno zasto se CO2 ne oseca na jeziku uopste kada je vino u buretu, ili u staklenim sudovima vece zapremine (vec od 5 litara), nego samo kada ga pretocim u buteljke.
I kao sto rekoh, oslobodja se nevezano kada otovorim bocu, da li posle samo nekiliko sati, ili posle nekoliko meseci.
I cinjenica je da kod nekih boca nemam taj problem, pretpostavljam da cep kod njiih niije savrseno zatvoren, te vremenom CO2 iscuri, istovremeno ne dozvoljavajuci kiseoniku da udje.

Pretpostavljam da si u pravu da mi je CO2 sve ove godine “cuvao vino”, jer mi nikad nije bilo jasno kako ne oksidise, iako svi pretoci koje radim u amaterskom okruzenju, naravno, ne mogu biti skroz zatvoreni.
Cak nikad ni u buradima sa plivajucim poklopcem nisam stvaljao parafinsko ulje, jednostavno nije bilo potrebe.

Steta samo za Merlo, savrseno vino za sazrevanje, ali ionako kod mene nikada nije preostalo duze od 2-3 godine.

Ipak cu shodno ovim savetima, nesto da osmislim i promenim ove jeseni da malo preciznije uticem na vrenje, vredi pokusati.

Pozdrav!
Sačuvana
lazarcobi
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 36

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #201 Poslato: 24. Decembar 2015, 08:01:17 »

Imam dva vina merlo i italijanski rizling,rizling sam bistrio kod skidanja sa taloga bentonitom,savrseno je bistar merlo zbog nekog sumnjivog mirisa krajem novembra bistrio zelatinom miris se izgubio i vino je savrseno bistro.Oba vina sam isprobao i na test sa drzanjem u frizideru pa na sobnoj temperaturi nisu menjala ni ukus ni miris ni boju.Posto idu praznici a njega Bogu hvala ima u podrumu a i potraznja je velika da li bi smeo da isflasiram sad odredjenu kolicinu, mislim da li bi vino nesto time izgubilo?
Sačuvana
Koshpa
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 35

Kutina, 45°29'48.87"S, 16°45'58.79"I

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 43.0

« Odgovor #202 Poslato: 24. Decembar 2015, 14:05:56 »

Ako moras flasiraj, pogotovo ako ce se brzo potrositi (unutar mjesec dana)
Sačuvana

lazarcobi
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 36

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #203 Poslato: 24. Decembar 2015, 16:11:49 »

Jok i nece stavio tata mitraljez na kapiju i dzakove sa peskom ne mogu se odbraniti od komsija....hvala Bogu na 2015-oj a tebi Kospa sretan Bozic
Sačuvana
Koshpa
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 35

Kutina, 45°29'48.87"S, 16°45'58.79"I

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 40.1.0

« Odgovor #204 Poslato: 24. Decembar 2015, 17:41:33 »

Hvala ti prijatelju Smiley
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #205 Poslato: 24. Decembar 2015, 18:05:22 »

Pridružujem se čestitkama. Sretan Božić svim vjernicima katoličke vjeroispovijesti.
Sačuvana

Misko77
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 41

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #206 Poslato: 01. Mart 2016, 23:14:01 »

Koristi li neko inertni plin za ispiranje flasa pre punjenja u boce? Aparatura koliko vidim na stranim forumima je poprilicno jednostavna a benefit je izuzetan.

Koriste azot i dozatorom koji je slican kompresorskom pistolju za odprasivanje samo sa duzim nosom tj cevkom u trajanju od par sekundi jednostavno produvaju flasu pre punjenja.

Za razlivanje vina u boce sta koristite?

Annone, da li si uspeo nešto da uradiš sa punjenjem flaša inertnim plinom pre flaširanja vina?
Naravno ako još neko ima iskustvo, ali čini mi se da je prošlo bez odgovora i komentara
Sačuvana
Black
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 55

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #207 Poslato: 10. Mart 2016, 15:30:46 »

Danas sam flaširao 60 l. vina od Merloa. Kupio sam italijansku zatvaraćicu Eterna ( onu sa 2 poluge sa strane i ,, čeljustima'' koje zahvataju grlić flaše ispod venca, 1200 din i 100 zatvarača)- ja sam prezadovoljan prvo vinom a potom mojom majstorijom i odlukom da flaširam vino a ne da ga čuvam u plastičnim flašama od 5 ili 6 l. Ja sam i do sada flaširao par litara , čisto da vidim kako to izgleda ali sada sam krenuo u ,, ozbiljno'' flaširanje mog vina.  Grin
Elem , pošto sam ograničen sa podrumskim prostorom , prinuđen sam da flaše sa vinom ređam na podu. Na beton sam stavio neki sunđerasti metrijal i krenio da pakujem red po red flaša ( dužina reda je 1 metar) , položene jedna na drugu. Kod 4. reda mi je palo na pamet sledeće pitanje : kolika je nosivost vinskih flaša, tj. koliko visinskih redova se može tako pakovati , a da onaj najdonji red izdrži težinu gornjih redova punih ( do grlića) flaša ? Molim nekog ko ima neko saznanje ili iskustvo da mi odgovori. Ja sam prestao da ,, zidam'' redove kod 4. reda.
Hvala unapred !
Sačuvana
THC
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Firefox 45.0

« Odgovor #208 Poslato: 03. April 2016, 19:29:00 »

Danas sam flaširao 60 l. vina od Merloa. Kupio sam italijansku zatvaraćicu Eterna ( onu sa 2 poluge sa strane i ,, čeljustima'' koje zahvataju grlić flaše ispod venca, 1200 din i 100 zatvarača)- ja sam prezadovoljan prvo vinom a potom mojom majstorijom i odlukom da flaširam vino a ne da ga čuvam u plastičnim flašama od 5 ili 6 l. Ja sam i do sada flaširao par litara , čisto da vidim kako to izgleda ali sada sam krenuo u ,, ozbiljno'' flaširanje mog vina.  Grin
Elem , pošto sam ograničen sa podrumskim prostorom , prinuđen sam da flaše sa vinom ređam na podu. Na beton sam stavio neki sunđerasti metrijal i krenio da pakujem red po red flaša ( dužina reda je 1 metar) , položene jedna na drugu. Kod 4. reda mi je palo na pamet sledeće pitanje : kolika je nosivost vinskih flaša, tj. koliko visinskih redova se može tako pakovati , a da onaj najdonji red izdrži težinu gornjih redova punih ( do grlića) flaša ? Molim nekog ko ima neko saznanje ili iskustvo da mi odgovori. Ja sam prestao da ,, zidam'' redove kod 4. reda.
Hvala unapred !

Mislim da mozes bez problema duplo tolko, nije to veliko opterecenje, ja sam pravio sanduke od drveta tj ove gradjevinske colove daske , velicina ko gajba ona viskoka, u njih stane tri reda flasa pa po 12 sanduka stane dostra flajki, asanduka na sanduk mozes da redjas kolko ti visoka prostorija , mozda i ti nesto tako napravis nije tesko ako imas rucni cirkular  i celic i eksere
Sačuvana
Misko77
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 41

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 38.0

« Odgovor #209 Poslato: 19. Septembar 2016, 10:17:18 »

Flaširao sam 12/09 vino berbe 2015, dosad je stajalo u inox tanku, zaštićeno poklopcem, parafinom i prašni poklopac na vrhu.
Italijanski rizling, slobodni SO2 je nešto preko 30mg/l, stavio vino 24h u čaši, bez promena, u podrumu je ~20C, nije idealno, ali vino se nije pokazivalo bilo kakve mane ili tendencije za kvarenje. Štaviše svakim danom mi se činilo sve bolje. Flaširao da oslobodim tankove za novu berbu.
Flaširano je u nove flaše, oprane četkom u rastvoru K-metabisulfita (odokativno sam stavio u vodu u kojoj sam prao flaše), osušene na oceđivaču na suncu. Čepovi pluto, natopljeni u rastvoru K-metabisulfita nekoliko sati pre flaširanja.
Flaše stajale u podrumu uspravno ~48h posle flaširanja kad sam ih položio.

E sad, kad sam došao posle tih dva dana da ih položim primetio sam da je deo, ili veći deo plutenih čepova, na delu gde naležu na grlić flaše poprimio plavkastu boju.
Zna li neko zbog čega je to i gde sam (ako sam) pogrešio?
Flaširao sam isti dan i manju količinu rozea, kod kog ovo nisam primetio.

Drugo pitanje za ovu temu.
Koliko sam shvatio poenta sredstva/deterdženta za pranje flaša je da bude bez mirisnog ostatka. Da ne kažem bez boje, okusa i mirisa.  Smiley
Jedan lanac drogerija, ne znam da li je dozvoljeno reći zbog reklame koji, ima u prodaji deterdžent za pranje koji nema mirisa ni ostalih dodataka. Prvenstveno je namenjen za pranje dečijih flašica, itd.
Cenovno nije preterano skuplji od "poznatih brendova deterdženta".
Da li bi ovaj deterdžent bio dobar za pranje flaša za vino?
Jedina mana, za veće proizvođače, jeste što je pakovanje 0.5l, nema veće, ali pere sa stvarno minimalnom količinom. Inače ga koristimo u kući za pranje.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 21 upita.