KVASCI
CEG – Italijanski / Rajnski rizling, ŽupljankaDaje voćni tip vina, dobra tolerancija temperature, započinje fermentaciju na 8 C, ne peni, ne stvara H2S i isparljive kiseline. Malo stvaranje jedinjenja koja vežu SO2, sprečava, za vreme dozrevanja, stvaranje tona starenja. Tolerancija alkohola do 14%. Optimalna temperatura vrenja 18 C.
CM Za bela vina daje fine aromatske note i uravnoteženu građu nezavisno od kvaliteta berbe.
Za crvena vina dobar kod svih postupaka vrenja i daje vina punog ukusa i tipična za sortu.
Dobra tolerancija na temperaturu, brz početak vrenja i na 13 C osrednje peni. Ne stvara H2S i isparljive kiseline. Tolerancija na alkohol 14%. Neznatno stvaranje jedinjenja koja vežu SO2.
ICVD 47 – za Šardone, muskatne sorte i Sovinjon, Pino gris
Vina imaju tipičnu aromu sorte. (može i za crvena vina) – kratka lagana faza iza koje sledi brz početak vrenja.
Temperatura fermentacije 10-35 C, malo peni, fermentiše do 14% alkohola. Isparljive kiseline 0,2-0,4 g/l. Daje vinu naglašenu sortnu aromu zahvaljujući beta-glikozidazi (2-3 nedelje posle fermentacije vino držati na talogu, ako je fermentacija protekla u normalnim uslovima uz povremeno dizanje sa taloga). Temperatura u vreme inokulacije ne treba da bude niža od 15 C.
EC 1118 – bayanus, Šardone, penušci
Za pokretanje fermentacije u slučaju zastoja. Optimalna temperatura vrenja 8-30 C. Malo peni, dobro svojstvo samobistrenja, daje kompaktan talog, lagano postiže 6 atm. Za vreme sekundarne fermentacije stvara 16-18 C, alkoholotolerantan i osmotolerantan, stvara 0,2-0,3 g/l sirćetne kiseline. Mali senzorski doprinos kvasca na vino, pa može da se koristi i za bela i za crvena vina.
R2 – bayanus, Sovinjon, penušci, Traminac, Rizling, kasna berba
Sva vina dobijena fermentacijom R2 se odlikuju tipičnom sortnom aromom. Pojačana proizvodnja estara. Oslobađaju se voćne i cvetne fermentativne arome kao posledica delovanja estara. Proizvodi malo pene, brz početak fermentacije, odlično sedimentira nakon fermentacije, osmotolerantan. Proizvodi 16-17 % alkohola. Dobar kod niskih temperatura, fermentira i na 5 C. Proizvodi malo jedinjenja koja vezuju SO2 (acet aldehid, piruvatna kiselina). Služi za ubrzavanje prespore fermentacije i pokretanje zastoja fermentacije, fermentacija u boci.
CS2 – za proizvodnju svežih belih vina,
Sovinjon, Rizling
U širu dodati dosta hrane za kvasac. Brz početak vrenja, dobra tolerancija temperature, započinje vrenje od 12 C, srednje peni, ne stvara H2S. Tolerancija na alkohol 14%. Intenzivira stvaranje sovinjon aroma.
228 – sa beta-glikozidaznom aktivnošću, za Traminac, Muskat
U širu dodati dosta hrane za kvasac. Brz početak fermentacije, lagani tok, dobra tolerancija temperature, početak i na 12 C. Neznatno penjenje. Tolerancija alkohola 14% (ako je fermentacija pravilno protekla, držati vino na talogu 2-3 nedelje uz povremeno dizanje)
BDX – Crne sorte za proizvodnju vina koja će par godina odležavati. Brza ekstrakcija boje, pojačana ekstrakcija polifenola, intenziviranje sortnog karaktera crvenih vina, pospešuje biološku razgradnju jabučne kiseline. Brz početak i tok vrenja, optimalna temperatura 16-32 C. Neznatno peni, ne stvara H2S, stvara glicerin. Tolerancija alkohola 16%. Sprečava gubitak boje.
299 – za mlada crvena vina, roze vina, Frankovka, crni Burgundac,
PortogizerVrenje koje omogućava očuvanje boje, blaga sortna aroma, pospešuje biološku razgradnju jabučne kiseline. Povećani sadržaj polisaharida u vinima, brz početak vrenja. Optimalna temperatura vrenja 15-30 C, ne peni. Odlično sedimentira nakon fermentacije. Stvara 14% alkohola. Redukuje 20-40 % jabučne kiseline. Pogodan za proizvodnju vina sa zaostalim šećerom. Laganim hlađenjem šire i dodavanjem SO2, mala mogućnost za stvaranje H2S.
HRANA ZA KVASCE
FERMAID E – Kompleksna hrana za kvasac – sadrži inaktivirane ćelije kvasca, asimilacioni azot i tiamin. Inaktivirane ćelije kvasca prirodni su izvor amino kiselina, proteina, polisaharida, minerala, vitamina, masnih kiselina, sterola i vrlo su korisne u detoksikaciji šire apsorbovanjem toksina.
Dodaje se kad je 1/3 prevrela, uz dodatak kiseonika (dodaje se 3 puta prepumpavanjem cele količine šire u toku dana). 20-50 g/1000 l
GO – FERM100% biološki proizvod. Specijalni inaktivirani kvasac, proizveden specifičnim procesom autolize biomase kvasca u svrhu dobijanja proizvoda bogatog određenim esencijalnim vitaminima (pantotenat, biotin), mineralima, oligoelementima (magnezijum, cink, mangan) i amino kiselinama.
Mikrohraniva kao što su oligoelementi i vitamini izuzetno su važni da bi se kvascima osigurao uravnotežen i balansiran metabolizam: kada nedostaje samo jedna od ovih komponenti, poremećen im je metabolizam i postoji opasnost od pojačanog stvaranja stranih mirisa (sumporna jedinjenja) i isparljivih kiselina.
Opti-WHITE – inaktivirane ćelije za bela vina
Inaktivirani kvasac sa snažnim antioksidativnim svojstvima. Zahvaljujući svom jedinstvenom svojstvu sprečava oksidaciju fenolnih i aromatičnih jedinjenja. Upotrebljava se u širi na početku fermentacije, gde povećava zaokruženost i aromatski kompleks vina. Učestvuje u boljem očuvanju boje i aromatske svežine belih vina. U toku fermentacije i odležavanja se iz ćelijskih zidova inaktiviranih kvasaca oslobađaju i polisaharidi koji doprinose punoći i zaokruženosti vina.
DOZIRANJE: 30 gr/1000 l
PRIMENA: Rastvoriti u 10 delova vode i dodati u širu uz mešanje
Opti-RED – hrana za proizvodnju vrhunskih crvenih vina
Inaktivirani kvasac proizveden specifičnim procesom ekstrakcije. Upotrebljava se u proizvodnji crvenih vina jer ima svojstvo dobrog oslobađanja polisaharida iz ćelijskog zida kvasca. Snabdeva širu alfa-amino kiselinama, vitaminima, mineralima i jedinjenjima koja su neophodna kvascima za preživljavanje i normalan rad. Koristi se kao dodatak kljuku koji je siromašan hranom i koji naginje usporenom vrenju ili potpunom zastoju, kao i kod sorti kod kojih još više želimo istaći sortni karakter i dobiti stabilniju boju.
DOZIRANJE: 30-40 g/ 1000 l
PRIMENA: Otopiti preparat u primerenoj količini kljuka (odnos 1:10), te ravnomerno rasporediti po ukupnoj zapremini.