22. Septembar 2018, 11:54:44 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 2 [3] 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Proizvodnja poluslatkih vina  (Pročitano 51919 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 40

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.15

« Odgovor #30 Poslato: 02. Decembar 2009, 22:05:52 »

Samo kolicina koju si obradio ce biti poluslatka i stabilizovana.Ako je vratis sa ostalim vinom nista nisi uradio.
Sačuvana
strashni
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 35

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #31 Poslato: 02. Decembar 2009, 22:10:13 »

pa tako sam i mislio  Scratchhead
ne bih ga ja cacko... Undecided
Sačuvana

Ne rapravljaj se sa budalom, prvo te spusti na svoj nivo pa te dobije na iskustvo
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 40

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.15

« Odgovor #32 Poslato: 02. Decembar 2009, 22:11:18 »

Samo pij i uzivaj,ne diraj nista. Grin
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 67

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.15

« Odgovor #33 Poslato: 02. Decembar 2009, 22:16:06 »

ZENE imaju mnogo prefinjeniji ukus od muskaraca...   pootovo muskarci koji   puse , mogu  mnogo manje da ocene   ukus  vina od  zena a i od muskaraca  nepusaca....
peco 50 dali je taacno da   jedino crno ( crveno ) vino  prilikome vrenja pretvori sav secer u alkohol,, to jest da je jedino alkoholno pice   koje nesadrzi secer ?

Žene ili muškarci, a u vezi osetljivosti, percepcije prepoznavanje osnovnih nijansi, mirisa ukusa i finih nijansi, nezavisi od pola (muško-žensko), zavisi od individualnih sposobnosti, prirodne obdarenosti manje, a više od vežbe i prakse. Da bi se postao dobar degustator mora se mnogo probati, i znati  način način probanja, degustacije. Shvatite to ovako. ako imate dva lonca supe; u jedan sipate malo soli, a u drugi nimalo. Onda  probate neposoljenu supu i supu koju ste malo posolili. Supa koju ste poslili biće vam slana. Međutim ako dovedete osobu koja ne proba onu neposoljenu, ona malo posoljena, biće mu neslana. Hteo sam da kažem da ako nemate mnogo prilike da probate razna pića, nemožete ni izgraditi skalu prepoznavanja kvaliteta. Zato kad god imate priliku probajte, omirišite, uzmite par kapi u usta, zadržite ih i udahnite i izdahnite polako, otvorenih usta, počet će te sa prepoznavanjem različitih nijansi mirisa kad se miriše i mirisa kad se proba itd....

U svakom vinu ostane bar mali delić neprevrelog šećera, koji se teško može prepoznati na ukusu, jer je često pokriven vinskom kiselinom ili taninima, i nezavisi od boje vina.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
pola pije pola sarcu daje
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 53

Windows Vista
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #34 Poslato: 02. Decembar 2009, 22:35:19 »

zahvaljujem...50
Sačuvana
Koshpa
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Kutina, 45°29'48.87"S, 16°45'58.79"I

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.3

« Odgovor #35 Poslato: 22. Jun 2010, 12:25:04 »

Evo da ja prenesem svoja iskustva sa pravljenjem polusuhih i poluslatkih vina.

Proslu berbu (2009.) sam odlucio napraviti 3 vrste polusuhih vina od sorti skrlet (autohtona za moj kraj), grasevinu (talijanski rizling kod vas) i rajnski rizling. Mostovi su se kretali od 94-96 °Oe. Sva sam vrenja prekidao Kalij metabisulfitom (vinobran) dodavanjem 15g/100l prema ocitanju Brixove skale na refraktometru.

No nazalost skrlet mi je ostao s povecim ostatkom secera - 17g/l, dakle poluslatki. Moje zapazanje kod proizvodnje (polu)slatkih vina ovim nacinom, dakle prekidanjem vrenja jest da se prekidom fermentacije i dodavanjem vinobrana arome dovoljno ne razviju, tj. ne iskoriste potencijal grozdja iz berbe. Takodjer je i boja puno slabija i prozirnija.

Stoga sam ove godine odlucio promijeniti nacin proizvodnje. Sva vina cu pustiti da odu do suhog vina, dakle da odvriju do kraja i nakon toga cu napraviti kem. analizu na ostatke secera. Zatim cu izmedju prvog i drugog pretoka dodati fruktozu (vocni secer, koju kvasci ne mogu koristiti za vrenje, tj. mogu, ali jako otezano) i podizati do odredjene razine za polusuha vina (vjerojatno negdje izmedju 6-9 g/l ovisno o kiselinama).
Fruktoza je nesto skuplja od obicnog kuhinjskog secera i kod nas dodje 1,5€ za 500g. Takodjer postoji opcija da dodam ugusceni most kojeg je moguce kupiti u poljoapotekama no strah me je da mi dodavanjem mosta ne krene fermentacija jer on sadrzi 33% fruktoze i 31% glukoze koju kvasci mogu prevrijeti ponovo. Osim ako taj most nije tretiran i steriliziran? Zna li netko mozda? Pitam za ovo - KLIK!

Samo da kazem da mi je skrlet refermentirao u boci i to sve i jedan, pa cu nazalost boce morati otvarati i pretociti, tj. maknuti s kvasaca. Rajnski rizling i grasevina su stabilni. Sumpor sam drzao na oko 35 mg/l.
Sačuvana

Profi
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.10

« Odgovor #36 Poslato: 30. Septembar 2010, 13:43:49 »

Kad je trenutak da se prekine fermentacija, ako hocu polusuvo, eventualno poluslatko vino? Mislim koliko treba da bude °Oe u siri?
Sačuvana
Koshpa
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.10

« Odgovor #37 Poslato: 03. Oktobar 2010, 02:16:46 »

Za polusuho ti treba 6,5 do 7 Brixa.
Sačuvana

Profi
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.6.9

« Odgovor #38 Poslato: 07. Oktobar 2010, 17:29:43 »

Nemam refraktometar, pa brix  Sad
Sačuvana
vinopn
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 50

Windows Vista
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #39 Poslato: 23. Decembar 2010, 22:06:50 »

kako dodati secer u gotovo vino a da kasnije ne krene da radi u flasi
manje, vise svako ko radi sa selekcionisanim kvascima dobija suva vina, mnogi ih koriste a kasnije imaju ta ista vrhunska vina i malo slasti.  
Kako? saharoza, saharin, ... Huh?
Običan kristal šećer rastvori i ubaci u vino u količini 3-5grama po litri. U kazan za pečenje rakije ubaci manji sud pa u njega sipaj to zaslađeno vino. nalij vodu u kazan do nivoa dokle ti je vino u manjem sudu, koji je isto tako u kazanu. Ubaci 10 gr vinobrana/100litara vina i počni da ložiš laganom vatrom, voda u kazanu oko suda će postepeno zagrevati vino u manjem sudu i biće svuda ista temperatura. Kada temperatura vina dostigne zagrejanost oko 70C, prekini sa loženjem, ugasi vatru, sud sa vinom dobro pokrij i ostavi da se ohladi. Ohlađeno vino(sutradan sipaj u sud za skladištenje, i gotovo je. Preko improvizovanog duplikatora si uradio pasterizaciju, i eliminisao kvasce, te tako dobio stabilno polu-slatko vino koje sigurno neće krenuti da fermentira. Količina od 3do 5gr. šećera po litri je okvirna i ti izaberi koja ti doza najbolje odgovara(zaslađenost). Vino nesme da proključa i nesme imati manji procenat alkohola od 11,5, što jače to bolje!

А да ли може вино у које је сипан шећер и конзерванс сипати одмах у флаше и затворити их а онда ставити у неки већи суд налити водом до грлића и ставити на ватру да ври једно 10-15 минута, склонити са шпорета и оставити да се постепено охлади. Наиме на овај начин моја жена спрема воћне компоте па би можда могло и вино да се пастеризује овако ?

Sačuvana

mislim, šta reći .
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.13

« Odgovor #40 Poslato: 24. Decembar 2010, 17:07:39 »

Ako ces dodavati konzervans (ne preporucujem) onda nema potrebe da radis i pasterzaciju. Konzervans ce inaktivirati kvasce pa je pasterizacija suvisna...
Sačuvana
Profi
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.6.13

« Odgovor #41 Poslato: 28. Januar 2011, 00:34:25 »

Stoga sam ove godine odlucio promijeniti nacin proizvodnje. Sva vina cu pustiti da odu do suhog vina, dakle da odvriju do kraja i nakon toga cu napraviti kem. analizu na ostatke secera. Zatim cu izmedju prvog i drugog pretoka dodati fruktozu (vocni secer, koju kvasci ne mogu koristiti za vrenje, tj. mogu, ali jako otezano) i podizati do odredjene razine za polusuha vina (vjerojatno negdje izmedju 6-9 g/l ovisno o kiselinama).

O ovome i ja razmisljam. Ne znam samo koliko ce vino biti stabilno sa dodatom fruktozom?
Ja sam ove godine u jedan balon suvog vina dodao obican beli secer i dobio poluslatko vino jer znam da takvo vino neki moji prijatelji vole (i njima se jako svidja). To je mala kolicina i cuva se na hladnom mestu, tako da nema bojazni od ponovne fermentacije.
Sačuvana
Koshpa
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.13

« Odgovor #42 Poslato: 03. Februar 2011, 22:24:33 »

Ja sam ga ove godine dodao odmah nakon prvog pretoka iako mislim da je bolje dodati ga nakon drugo pretoka ili eventualne filtracije kad se kvasci svedu na najmanju mogucu mjeru. Inace fruktoza je kvascima puno teza za preradjivanje zato je stabilnija od saharoze koja je u principu disaharid (glukoza+fruktoza)
Sačuvana

Profi
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.6.18

« Odgovor #43 Poslato: 21. Jul 2011, 14:28:37 »

Ja malopre doneo od dede vino koje je on flasirao pre 4-5 godina. Boja, roze neki... A ukus, ma slatko, ne znam dal je poluslatko ili... Ali ono sto me interesuje, kako je tu secer ostao i nije prevreo?! Deda nema pojma za vinobran, on samo mulja i otace. Stajalo je u tamnoj prostoriji koja nije preterano hladna, preko leta je npr oko 18C.
Bilo kako bilo, popice se!
Sačuvana
THC
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Firefox 15.0.1

« Odgovor #44 Poslato: 26. Septembar 2012, 20:56:15 »

1.Da li vina kao sto su Zdrepceva krv, medvedja krv i ostale krvi Smiley spadaju u polu-slatka vina
2 da li neko zna (Peca) kako se to proizvodi na industrijskom nivou
3. da li su to neke specific sorte ili nije bitno posto kolko vidim iz foruma , polu slatak vina spadaju u "krsh" vina ili gresim ?

hvala unapred
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 21 upita.