Mošt se zagrijavanjem, na temperaturu od minimalno 30 do maksimalno 80 stepeni, koncentriše do nekih 30 Brix-a. Nakon toga ide usporena djelimična alkoholna fermentacija u kojoj nema potrebe za potpuno anaerobnim uslovima zbog visoke koncentracije šećera koji u startu sputava rad sirćetnih bakterija. Tek nakon 5-6 mjeseci i dostignutog alkohola od 5-9 vol.% se tako djelimično alkoholizirani mošt iz posude za vrenje usipa u najveće bure od onih pet, koje ima zapreminu od 50-70 litara, u kojem započinje puna sirćetna fermentacija koja će biti nastavljena presipanjem u manje bure. Bure se puni do 80% zapremine i nema potrebe za nekakav poseban dotok kiseonika koji bi nepoželjno ubrzao sirćetno vrenje a ionako je onemogućen rad kvasaca visokom koncentracijom sirćetne kiseline.
To bi bilo za Aceto balsamico koji je u većoj mjeri sadrži ugušćeni nefermentirani mošt jer mu se alkoholna fermentacija ne provodi do kraja, pored svih onih aromatskih komponenti koje nastanu takvim postupkom. Normalno da kao neko u nizu možeš koristiti i klekovo bure.
Vinsko sirće bi bilo nešto potpuno drugo jer ne sadrži ugušćeni nefermentirani mošt i jer mu se alkoholna fermentacija obavezno provodi do kraja. Normalno da nakon nje možeš koristiti i „majku“ iz jabukovog sirćeta. Najbolji kvalitet se postiže njegovim odležavanjem u hrastovom buretu do neke dvije godine. O postupku za njegovo dobivanje sam već pisao.
http://www.sveovinu.com/index.php?topic=1905.msg31537#msg31537Imam i nedoumicu oko ukuvanog mošta da li ga zasejati selekcionisanim kvascem i napraviti vino...
Ukuhani mošt bi morao zasijavati kvascima ako su temperature tokom ukuhavanja više od 40-45 stepeni.
...pa ga onda razlivati u burad u kojima je već sirće u manjim količinama ili razliti mošt u burad te ga inficirati sirćetnom bakterijom i ostaviti da tako fermentiše i prelazi u sirće uporedo u buradima?
Pokušavaš spojiti nespojivo. Budući Aceto balsamico ne treba ni „majku“ niti dodavanje sirćeta u zapremini od 25% jer su nakon 5-6 mjeseci fermentacije već stvoreni pogodni uslovi i započeto sirćetno vrenje. Ne traje kod njega postupak alkoholne i sirćetne fermentacije slučajno dvije godine. Tako se dobiva taj posebni kvalitet. Svako ubrzanje bi ga umanjilo. Kod njega se djelimično alkoholizirani mošt nakon 5-6 mjeseci iz posude za vrenje usipa samo u najveće bure od onih 5 ili 7 iz baterije. To što pričaš je dio postupka za dobivanje vinskog sirćeta gdje se njegova prva količina dobiva okvirno nakon dva mjeseca.