Neće ti Nikićević neke stvari ni reći u punom obimu u i konkretnom obliku, što si mogao i vidjeti na njegovim kursevima ako si ih posjećivao. Čak mu poneke preporuke izgledaju jako čudno, da ne navodimo sve razloge...
Prva destilacija, uz kvalitet svega ostalog što joj je prethodilo, se uvijek radi do kraja. Kod najkvalitetnijih sorti šljive, uz kvalitetnu destilaciju i kazan, ide do nule na luli. Mada je to u praksi najčešće do neka 2-3 stepena. Ima jedno veliko ALI, da meka rakija mora imati jačinu od 27-28 stepeni. Obrazlagao sam razloge i postupak detaljnije u temama vezanim za destilaciju, čak i u zadnje vrijeme, pa tamo možeš pogledati.
Nešto kao smjernicu imaš na ovom linku...
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,2050.msg27880.html#msg27880... a za detalje nije zgoreg i ostale teme, ima ih podosta pa ne može stati u jednu poruku. Drugi put ako želiš detaljnije idi jedno po jedno. Neću ja nigdje tu sam na forumu...imamo vremena.
A nije zgoreg pogledati i ove ovdje da se naprosto i sam praktično uvjeriš...
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg28362.html#msg28362Nakon ovog moram izreći i nešto generalno, što nema veze sa tobom. Ko ozbiljno razmišlja o kvaliteti rakije a ovako nešto nije uradio ili ne želi to uraditi, u najmanju ruku je neozbiljan.
Za kukuruz imaš ovdje...
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,72.msg14001/topicseen.html#msg14001Sirćetnu kiselinu naprosto ne možeš imati u višku ako radiš kako treba. Ako i ne radiš baš idealno, ispravnom destilacijom je svodiš na 10-20% početne vrijednosti, što garantuje količinu koja ne može negativno uticati na kvalitet rakije. Čak naprotiv, u određenim koncentracijama je njeno prisustvo itekako korisno u destilaciji.
Nijedna voćna rakija se ne hvata u prihvatnoj posudi niže od 65 stepeni, a kvalitetna šljivovica ispod 68. Sve ispod toga je direktan gubitak na kvaliteti i nema tih druida, Asterixa, Obelixa i nadnaravnih sila koje to mogu promijeniti. Ovo zadnje je namjerna digresija da bih ujedno dao dobronamjeran savjet za kolege sa
http://rakija-uglavnom.blogspot.com/ da se ostave inače napadnog i nemoralnog marketinga, da ne bi doveli u sumnju i ostalo pisanje na blogu, nego da se drže onog što izvrsno i najbolje rade.

Neka se drugi bave ostalim stvarima, naše je stvaranje i promicanje kvaliteta...

Rakija se ne može uhvatiti u prihvatnoj posudi na 22 grada ili nekih 55 stepeni a da u nju ne uđe i sva patoka sa jačinom i od 5 stepeni na luli. Ko je nekada probao na šta liči ne samo patoka od 5 stepeni na luli nego i ona mnogo jača od toga, zna o čemu govorim i zna da je to najobičnija brlja.
Rakija na dozrijevanje ide bez ikakvog razblaživanja jer tako najbrže i najbolje dobiva na kvalitetu, ako je to bure od europskog hrasta. Pogotovo onog sa naših područja, i specifično još hrasta kitnjaka za rakije. Priča je obimna kao i kod ostalih procesa u tehnologiji pravljenja rakije. Prerada, fermentacija, destilacija, pa ću obrazloženje samo u dvije slike koje mnogo toga govore o uticaju jačine destilata na dozrijevanje rakije u hrastovom buretu...