22. Mart 2025, 16:35:47 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 20   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Destilacija aromatskih komponenti – Kako destilacijom dobiti vrhunsku rakiju.  (Pročitano 311698 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator
*****

Van mreže Van mreže

Lokacija: BiH
Poruke: 3.795

OS:
Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #45 Poslato: 02. Novembar 2010, 01:51:16 »

Taman sam jednog „prebacio“ diodi, kad ono drugi se „oporavio“ od metabolizma i autolize kvasaca, djeluje još živahnije, dok ponovno ne pobjegne. Hajde „majstore“, uhvati se nečega, biraj, pa da vidimo dokle si došao. Biraj šta ti smeta, i upusti se u pravu diskusiju u kojoj nećeš praviti izlete u uvredu i trivijalnost, i na kraju podviti rep i pobjeći. Prvi put si to uradio bez ijednog argumenta i uopšte bilo kakve smislene priče oko onog što si zastupao kao tezu, imaš još jednu priliku, ali ovaj put bez argumenata i smislene priče ne ide.
Citat
Nije tačno. I zakonom je dozvoljeno kada su godine nepovoljne za stvaranje dovoljne količine šećera u voću.
Nije u pitanju zakon, nego kvalitet rakije. Pored „razblaživanja“ aroma postoji i činjenica da se dodavanjem šećera u fermentaciju direktno povećava količina etilacetata. Njega destilacijom, u idealnim uslovima, možemo umanjiti samo za 30%. Dobro nije ni čudo da ovo ne znaš.
Citat
Nije tačno. Svako “sumporenje” ili hemijska sterilizacija ne ometaju vrenje. Naprotiv. Ubijaju se divlji kvasci. Ko još ne pere sudove od mleka ili ih SAMO MALO PERE?
Ovdje nije u pitanju pranje sudova, niti sumporenje kod dobivanja vina, niti ometanje vrenja. U pitanju je nešto u čemu si tanak, fermentacija voća namijenjenog destilaciji, i stvaranje u njemu količine acetaldehida koji se destilacijom, u idealnim uslovima na alambiku, može umanjiti za maksimalnih 50%, tako da ga onda moraš imati u rakiji u količini koja negativno djeluje na njenu aromatičnost i kvalitet. U pitanju je još i stvaranje drugih sumpornih jedinjenja koje kazan ne može ukloniti iz destilata (tioli, merkaptan, tiol-esteri disulfidi,...)
Citat
-   ne dodavati ništa prije vrenja i u njega, ako nam rezultat takve aktivnosti nije poznat (kiseline, enzimi, posebni sojevi kvasaca,...);
Glupost. Ovo bi bilo tačno da je 1910.-ta godina. Zamisli molim te, ni prehrana kvasca, možda bi najbolje bilo da bistri-CAR ne doda ni voće. Zamislite samo one budale po svetu koje dodaju i enzime i kiseline i kvasce.  Bojim se da i oni to ne bi kada bi slušali ovakve budalaste savete.
Pokušaj za promjenu nešto pročitati i razumjeti napisano.
U pitanju je bakteriološki nestabilna limunska kiselina u fermentaciji. U pitanju je β-glukozidazna aktivnost na vrenju koštičavog i jezgričavog voća (u prisustvu sjemenki i koštica kod: jabuke, kruške, dunje,šljive, trešnje, višnje, kajsije i breskve)...
Citat
-  ne dodavati vodu u bilo kojoj fazi prerade, ako se kljuk ipak mora razblažiti zbog zagorijevanja kazana, onda to treba raditi isključivo mekom rakijom;
Glupost 2. Ako je u pitanju rakija od suvog voća ili je suviše šećera u rastvoru (iznad 18%), osmotski pritisak je nepovoljan za rast kvasaca, pa se voće razbalažuje do pada koncentracije na 15 do 18%. Da rakija ne zagori daleko je bolje (naravno teže i skuplje) odvojiti tečnu od čvrste faze. Zamislite to rade na zapadu. Trošiti meku rakiju na takvo razblaženje je u najfinijem komentaru BEZVEZE “savet”.
Stvarno si otkrio Ameriku sa suhim voćem i prešanjem, uopšte ne govorim o tome, nego o često prisutnoj temi na ovom forumu, gustom kljuku i zagorijevanju kazana bez miješalice. Dodavanje vode u bilo kojoj fazi prerade pa i u destilaciji je štetno, ako neko nema miješalicu i ima gusti kljuk (a što se često javlja kao problem, kod ljudi koji pitaju za savjet na forumu) onda najbolje rješenje jeste razblaživanje mekom rakijom.
Citat
-   ne miješati kljuk na vrenju ako to znači otvaranje fermentacione posude, ako je vrenje zatvoreno (anaerobno) onda za miješanje i nema razloga koji inače postoje kod maceracije crnog grožđa;
Glupost 3.Zbog gustine voća, sporog rasta kvasaca vreme fermentacije voćnih kljukova je od 15 do 40 dana. Mešanje bi process ubrzalo,
Spori rast kvasaca zbog gustine voća? Nevjerovatno.
Nije cilj da se proces ubrza, potrebno je kontrolisati tu brzinu i obezbijediti uslove za metabolizam kvasaca koji će omogućiti poželjni aromatski profil. Povišena temperatura, prisustvo vazduha (aerobna fermentacija) i miješanje koje znači stvaranje uslova aerobne fermentacije, sve to ubrzava metabolizam kvasaca, pa se zato i isključuju kao nepoželjni, i ujedno predstavlja gubitak aroma i etanola.
Citat
-   ne dodavati sodu bikarbonu u kljuk namijenjen destilaciji, ako se već mora zbog otkiseljavanja onda to raditi sa čistim CaCO3, jer soda bikarbona se smije koristiti samo ako se u kazanu nalazi destilat bez kljuka;
Za ovo stvrano nemam pravi komentar. Nepoznavanje hemije za 7.-mi razred osnovne škole. U oba slučaja kiseline se neutralizuju, oslobađajući CO2, a menjajući pH. Razlika je u tome što kalcijum uklanja oksalnu i vinsku kiselinu, koje se ionako ne mogu predestilovati. Sirćetna ni kao Na-acetat, ni kao Ca-(acetat)2 neće destilovati.
Postoji nešto za što vjerovatno nisi čuo, ali si ga morao vidjeti, u obliku plave boje, u svom destilatu, ako si u kljuk dodavao sodu bikarbonu, a zove se bakar amonijum hidroksid
Citat
-   ne raditi brzu destilaciju, kao ni presporu (iako još nisam vidio nikoga da pravi ovu drugu grešku);
Brzina destilacije mora prvo da se definiše, da bi neko rekao ili znao šta je prebrzo, ašta presporo. I nadalje to zavisi od kazana i od toka destilacije. U kasnijim fazama kada ima manje alkohola nije neopravdano ubrzati destilaciju.
Da ali samo za cca. 15%. Hajde pokaži bar ovdje da nešto znaš, reci koja je to brzina, ili još jednostavnije, reci koje je to vrijeme trajanja destilacije.
Citat
-   ne hvatati rakiju približnu pitkoj jakosti, nego to raditi na način da se svođenje na pitku jakost radi sa destilovanom ili demineraliziranom vodom;
Originalnost neke rakije leži u njenoj aromi. Nju određuje kako sortiment voća, vreme odležavanje kljuka (kiselost) prisustvo cijanida (slomljene koštice) strani mirisi na buđ (kvarno voće), tako i veština i kvalitet masjtora destilovanja, čiji organolpetički kvaliteti mogu u pravom trenutku da seku granice skupljanja srca i patoke (KOJA DESTILUJE NA KRAJU DESTILACIJE).
Neću komentarisati ovo što si gore nabacao bez ikakvog reda i smisla, vidim da pucaš na isparavanje viših alkohola. Hajde prospi znanje već jednom, reci kada isparavaju viši alkoholi, znam da ćeš lupiti ali svejedno izgovori to, što se bojiš?  




Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
alambik
Zlatni član
*****

Van mreže Van mreže

Poruke: 721

OS:
Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0


« Odgovor #46 Poslato: 02. Novembar 2010, 09:28:23 »

Ovaj prilog gore trebalo bi, u stvari, obrisati, jer mu je stil nevaspitan.
Kako se on ipak, pored nevaspitanog stila, bavi temom, odlučio sam da ga ostavim ali da javno izreknem bistrici opomenu i upozorim ga da ovaj forum nije mesto za lečenje ličnih frustracija. Učestvovanje na forumu je dobrovoljno i traži od učesnika pridržavanje kodeksa ponašanja.
Ovo, dakako, treba da imaju na umu i svi ostali, a ne samo bistrica, i ja ću, ako se ovakva praksa nevaspitanog obraćanja drugim učesnicima nastavi, biti prinuđen da brišem cele priloge.
Sačuvana
bistrica
Administrator
*****

Van mreže Van mreže

Lokacija: BiH
Poruke: 3.795

OS:
Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #47 Poslato: 02. Novembar 2010, 10:51:34 »

Izreći bistrici opomenu zato što brani svoje pravo za normalno učešće na ovom forumu, od nerazumnog i sinhroniziranog ataka pojedinaca koji su mu zarezali aktivnost i argumentovanost iznesenog. Izreći opomenu nekome ko se brani od uvreda koje nisu primjerene i koje su same sebi svrha, nevjerovatan rezon. Najmanje je meni stalo da se trošim na ovakve gluposti, ali baš činjenica da očigledno vidim ovu namjeru koju niko ne zaustavlja i tjera me na igru po tuđim pravilima. Ne uživam u tome, nego naprotiv, odvratno mi je to sve. Zašto sve to radim, valjda zbog metafizike (ovdje je riječ upotrijebljena u punom značenju i pravom kontekstu), doživljavam to kao borbu dobra i zla, možda sam samo sanjar i romantik. Ostajem na forumu samo zato što se nadam da će to sve prestati, i otvoriti se prostor za normalnu komunikaciju, ali na žalost nije do mene. Mislim da je vrijeme da se i administrator umiješa, ovo sve samo može da šteti forumu i nije uopšte važno da li će i bistrica ili bilo ko drugi na njemu ostati ili ne.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
alambik
Zlatni član
*****

Van mreže Van mreže

Poruke: 721

OS:
Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #48 Poslato: 02. Novembar 2010, 11:57:36 »

Dobro, hajde da vidimo ko je skoro uvek generator tenzija jer poseduje, očigledno, neki lični kompleks.
Konkretno, kako se vinakija prvi put javio na ovaj forum?

Evo tog posta:

"Arome se ne dobijaju mesanjem osnovnih, glavnih komponenti alkoholnog pica, vec prisusutvom i do nekoliko stotina "hemijski cistih" jedinjenja. Cesto, poznate rakije na trzistu nastaju mesanjem aromom osiromasenih rakija. Tako se dobijaju standardne rakije, pogodne za izvov, ciji se kvalitet proverava gasnom hromatografijom. Stare metode karakterisanje kvaliteta rakije, ako i test probom nisu dovoljni. Trazi se "standardna" a to zmaci reproduktivna rakija. Ne hemijskom fakultetu u Beogradu, a verovatno i na slicnim fakultetima u drugim mestima mozete analizirati prirodne rakije i uveriti se da su u domacim rakijama, zavisno od vestine destilovanja, prepeka, koriscenih sirovina, vremena fermentacije i prisutnih kvasaca, zastupljene stotine prisutnih jedinjenja. To upravo i smeta formiranju reprezentativne srpske rakije.
I samo kao napomena patoka potice najvecim delom od raspadanja kvasaca i njegovih metabolita, a ne od voca."


Ja nalazim ovo jednim potpuno korektnim prilogom u kojem nema ni naznaka nikakvog nipodaštavanja, i to ni sagovornika kojemu se direktno obraća, ni ostalih sudionika na forumu, ni foruma samog.

I onda sledi bistričin odgovor:

"Ovdje si dobro lupio."

I skoro uvek ovako pa se onda žali kad mu ljudi odgovore kako je zaslužio!

Ko vama daje pravo da ovako razgovarate sa ljudima?
I kog đavola sad mene tužikate administratoru foruma?

Ili ćete se vi upristorijiti, ili nećete učestvovati na ovom forumu, ili ja neću biti ovde.
Odluka je na diodi.
Sačuvana
sapy
Stariji član
***

Van mreže Van mreže

Starost: 59
Lokacija: osijek
Poruke: 61

OS:
Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0


« Odgovor #49 Poslato: 02. Novembar 2010, 12:29:13 »

pojasni zašto se ne smije mješati za vrijeme fermentacije Huh?
A zašto misliš da baš tebi moram nešto pajašnjavati?
nitko nije rekao da moraš pojašnjavati,samo sam pitao ono što neznam
zahvaljujem na aroganciji Angry
Sačuvana
alambik
Zlatni član
*****

Van mreže Van mreže

Poruke: 721

OS:
Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0


« Odgovor #50 Poslato: 02. Novembar 2010, 12:57:31 »

Podržavam ovaj sapyjev post.
Kad sam pisao onaj svoj gornji prilog, za primer koji ću uzeti dvoumio sam se između onog koji sam uzeo, ili ovog.
Uzeo sam ipak onaj jer je nepristojno ophođenje prema vinakiju neposredan povod za ovu situaciju koju sad imamo.
Ovaj primer sa krajnje nevaspitanim odgovorom sapyju, ničim izazvan, i na normalno postavljeno pitanje, još je jedan u nizu primera koji pokazuje da ovaj čovek, ili neće, ili nije ustanju, da normalno komunicira.
Sačuvana
bistrica
Administrator
*****

Van mreže Van mreže

Lokacija: BiH
Poruke: 3.795

OS:
Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #51 Poslato: 02. Novembar 2010, 15:49:38 »

pojasni zašto se ne smije mješati za vrijeme fermentacije Huh?
A zašto misliš da baš tebi moram nešto pajašnjavati?
nitko nije rekao da moraš pojašnjavati,samo sam pitao ono što neznam
zahvaljujem na aroganciji Angry

U pitanju je „samo“ tvoj stil i način komuniciranja u ovoj situaciji. Jer ja ne znam šta je ovo što si napisao, pitanje, diskusija? Sa čim se ne slažeš? Zašto misliš da treba miješati, šta misliš da time postižeš? Na koji navedeni oblik fermentacije misliš, otvorenu, zatvorenu? Gdje je detaljnije obrazloženje, sa stavom, sa dilemom? Ničega nema, samo imperativ na početku rečenice, koju ja doživljavam kao bahatu i drsku naredbu. Šta si očekivao, da ti na ovakvu rečenicu potrčim napisati elaborat sa svim mogućim varijacijama i njihovim detaljnim obrazloženjima? Ima ih puno.
Nakon toga dobiješ odgovor u vidu pitanja, koje je izuzetno korektno i gdje je akcenat na „moram“. E sad što su mnogi navikli da im ovako nešto prođe i da se umjesto njih neko drugi potrudi odgonetnuti sve ono na šta su oni mislili, nije do mene. Na ovakvu poruku mogao sam jednostavno šutjeti, ali nisam jer nudim ti mogućnost za daljnju komunikaciju, bez obzira da li se radi o pitanju ili diskusiji. Pročitaj pažljivo obe rečenice, pa ćeš vidjeti da nema nikakve arogancije, i ako se ja nisam naljutio na prvu, ne vidim razloga da se i ti ljutiš na drugu. Potrudi se da budeš malo detaljniji, i dobit ćeš odgovor, ako te još uvijek zanima.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
vinakija
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Poruke: 19

OS:
Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0


« Odgovor #52 Poslato: 02. Novembar 2010, 15:58:40 »

Taman sam jednog „prebacio“ diodi, kad ono drugi se „oporavio“ od metabolizma i autolize kvasaca, djeluje još živahnije, dok ponovno ne pobjegne. Hajde „majstore“, uhvati se nečega, biraj, pa da vidimo dokle si došao. Biraj šta ti smeta, i upusti se u pravu diskusiju u kojoj nećeš praviti izlete u uvredu i trivijalnost, i na kraju podviti rep i pobjeći. Prvi put si to uradio bez ijednog argumenta i uopšte bilo kakve smislene priče oko onog što si zastupao kao tezu, imaš još jednu priliku, ali ovaj put bez argumenata i smislene priče ne ide.

Postovani moj Bistrice. Mnogo su ti mutni komentari, razmisljanja, a pogan ti je jezik. Ne smeta meni tvoj ton, vec sto druge zbunjujes svojim nestrucnim komentarima i bezobrazlukom. Ali, ako te trpe ostali na forumu, a rekao bih da i ne bas, ja mogu. Navikao sam na ljude bez argumenata. Da ti odgovaram stavku po stavku sam probao i umesto da nesto iz toga naucis, ti i dalje bacas reci u vetar. Pravljenje rakije je majstorstrvo, au novije vreme i nauka. Top sto tvoji kompleksi ne dosezu dublje od nadrimudrijasenja nema veze s problematikom. Ti si takav i u sportu i politici. Plitak. I bakar amonijum hidroksid ne postoji. To je elementarno moj Votsone.


Korekcija citata.
Sačuvana
bistrica
Administrator
*****

Van mreže Van mreže

Lokacija: BiH
Poruke: 3.795

OS:
Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #53 Poslato: 02. Novembar 2010, 16:30:08 »

Da, tako nepostojeći spoj je korišten u industriji pamuka, pošto su otkrivena njegova svojstva koja mogu biti upotrijebljena u praktične svrhe, još sredinom 19 vijeka.
Stvarno nema smisla da nastavljamo priču bez argumenata i jasno izrečenih činjenica u odbrani stavova. Imao sam još ovaj put strpljenja sa tobom, ali za dalje više nemam. Tako da ubuduće imaš šutnju kao odgovor.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
alambik
Zlatni član
*****

Van mreže Van mreže

Poruke: 721

OS:
Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0


« Odgovor #54 Poslato: 02. Novembar 2010, 17:00:11 »

Ovo bar ne bi trebalo biti teško isterati na čistinu.
Dajte da bar nešto konkretno uradimo!
Evo, bistrice, po vama bakar amonium hidoksid postoji i korišten je još davno u proizvodnji pamuka.
Dajte za početak hemijsku formulu tog jedinjenja pa da vidimo o čemu se tačno radi.
Sačuvana
bistrica
Administrator
*****

Van mreže Van mreže

Lokacija: BiH
Poruke: 3.795

OS:
Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #55 Poslato: 02. Novembar 2010, 17:13:00 »

(Cu (NH 3) 4. (OH) 2)
Možeš pogledati i ovdje ako te mrzi guglati.
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_molecular_formula_for_cuprammonium_hydroxide
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
KizaHood
Zaslužni član
****

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 51
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 241

OS:
Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #56 Poslato: 02. Novembar 2010, 19:15:54 »

Evo nadjoh nekoliko interesantnih citata:
Citat
Neodvajanjem frakcije patoke na vreme, u srednju frakciju prelazi uglavnom voda (koju mozemo i dodati!) i visi alkoholi i visi estri, koji su uglavnom teskog mirisa i daju rakiji neugodan i napadan ton na patoku
---Dr Slobodan Jovic, "Prirucnik za spravljanje rakije", Partenon, Beograd, izdanje 2003., strana 60-61
Citat
Prvenac se sastoji, pored alkohola, i od velike kolicine lakoisparljivih sastojaka koji negartivno uticu na aromu pica. /.../ Sa daljim odvijanjem destilacije, u destilat, sve vise i vise prelaze teze isparljive komponente (visi alkoholi, visi estri, kiseline itd.), koje imaju patocni karakter...
---Dr Slobodan Jovic, op. cit. str 56
Dakle, Dr Jovic jasno zastupa stav da visi alkoholi najvise prelaze u destilat tokom hvatanja III frakcije, tj. patoke.
Sa ovim se, valjda, svi slazemo, sa izuzetkom Bistrice. whistlefly
A evo i:
Citat
Ukoliko se proizvodi rakija od sirovina sa neznom aromom, ili ukoliko zelimo da dobijemo rakiju sa izrazenijom sortnom aromom, postupa se tako sto se ostavi jedan deo prevrelog kljuka, a znatno veci deo se predestilise radi dobijanja sirove meke rakije. Potom se u kazan sipa 2/3 sirove meke rakije i 1/3 prevrelog vocnog kljuka i vrsi se destilacija...
---Dr Slobodan Jovic, op. cit. str 62
Dakle Dr Jovic priznaje ovaj metod uz objasnjenje u kojim situacijama ga treba koristiti.
Bistrice, ti bese meni preporucio da citam literaturu umesto da vodim prazne razgovore?

A sta cemo sad, kad te literatura demantuje?



Korekcija citata.
Sačuvana
alambik
Zlatni član
*****

Van mreže Van mreže

Poruke: 721

OS:
Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #57 Poslato: 02. Novembar 2010, 19:21:25 »

Da, ali evo istorije priče zvane bakar amonium hidroksid:

Vi kažete u jednom jučerašnjem prilogu

-... manje kisela sredina destilacije direktno omogučava nepoželjne reakcije bakra sa azotnim jedinjenjima iz fermentisanog materijala što za rezultat daje magličasto plavu boju destilata, neugodan miris na amonijak i znatan negativan efekat na okusu. -

a vinakija vam na ovo odgovara:

-Bakar ne reaguje s azotnim jedinjenjima dajući magličasti plavi destilat. Korozija u bakru (tačnije bakar II joni) reaguje s amonijakom koji nastaje raspadanjem proteina i nastaju plavi kompleksi bakra


Prvom rečenicom vinaki negira vašu tvrdnju po kojoj bakar, u reakciji sa azotnim jedinjenjima, daje magličasto plavu boju i potpuno je u pravu!
Koliko je to uopšte važno za ovu priču, priču o proizvodnji destilovanih pića, druga je stvar, ali vi ste taj koji insistira na detaljima a ispada da prepisujete sve odnekale, i to bez razumevanja.
Bakar, elementarni, od izglancanog kotla, neće reagovati sa "azotnim jedinjenjima" nego će to uraditi samo bakarni oksid, ili kako vam vinaki lepo kaže "bakrena korozija", koja upravo u kiseloj sredini daje bakreni hidroksid a taj je slabo topiv i daje, kako ste se izvoleli izraziti (to jest kako ste odnekale bez razumevanja prepisali) magličastu plavu boju.
Tek sad, kad ovaj bakreni hidroksid, reaguje sa amonijakom, a to se događa u baznoj sredini (komina teoretski može, ali ja ne znam kako bi to u praksi moglo da se dogodi, da postane čak bazna!) bakreni ion reaguje sa amonijakom stvarajući bakreni kompleks ( i ovo vam je vinaki lepo rekao u onom delu rečenice kad kaže "tačnije bakar II joni reaguje s amonijakom  i nastaju plavi kompleksi bakra) i ovaj je kompleks tamne plave boje i bistar je, nije magličast. I ovaj kompleks, dakle, izgleda tako što se na atom bakra (dvovalntnog) vežu četiri molekule amonijaka i ovaj kompleksni ion je +2 valentan, a OH- i H+ ostaju kao ioni, delovi vode, u rastvoru, pa će biti da je vinaki i u posloednjoj tvrdnji u pravu da ne postoji nikakav bakaramonijum hidroksid nego samo TETRAMIN-BAKAR(ll)-HIDROKSID.

Cela ova priča za proizvodnju destilovanog pića potpuno je beznačajna.
Pogotovo za ametersku proizvodnju.
Ali meni, koji nemam neko naročito hemijsko obrazovanje, bilo je dovoljno par minuta, i internet, da vidim, i dokažem, da vi sve što pišete ovde, prepisujete odnekale, i to potpuno bez razumevanja.
Sačuvana
bistrica
Administrator
*****

Van mreže Van mreže

Lokacija: BiH
Poruke: 3.795

OS:
Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12


« Odgovor #58 Poslato: 02. Novembar 2010, 19:41:13 »

Kad vidiš nešto plavo u destilatu sjeti me se, i tješi se da je beznačajno. Prepisivao, ne prepisivao, razumio, ne razumio, misli šta hoćeš, ionako mi to ništa ne znaći.
Stvarno ni tebi, ni bilo kom drugom, ko nakon ovolike priče ne želi, ili ne zna da razumije, nemam volje ništa pojašnjavati, evo ti linkovi pa čitaj. Nakon ovoga možeš i dalje pričati kako nešto ne postoji, svejedno mi je. Ovo je bio samo mali izlet dobre volje za koju vidim da ne "pali", znaš da sam rekao da sa tobom prekidam komunikaciju, i tako ću se i dalje ponašati, jer drugačije nema smisla. Nemoj ovo shvatiti kao pokušaj uvrede, naprotiv ovim samo nastojim izbjeći blamažu koja mi nije potrebna.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:fELsdPrd6IIJ:en.wikipedia.org/wiki/Copper%28II%29_oxide+cuprammonium+hydroxide&cd=7&hl=hr&ct=clnk&gl=ba&client=firefox-a

http://trj.sagepub.com/content/10/8/323.abstract

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ja01275a028

Kizi ču naknadno odgovoriti, sad sam stvarno umoran od trljanja jednog te istog.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
vinakija
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Poruke: 19

OS:
Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0


« Odgovor #59 Poslato: 02. Novembar 2010, 20:25:29 »

(Cu (NH 3) 4. (OH) 2)
Možeš pogledati i ovdje ako te mrzi guglati.
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_molecular_formula_for_cuprammonium_hydroxide
Borba protiv neznalice http://pubs.acs.org.proxy.kobson.nb.rs:2048/doi/pdf/10.1021/ed076p1512
Iz ovog rada za sveznalicu koji pojma nema o hemiji, a piše li piše.

We have found that one can shift the equilibrium to the complex ion, tetraamminecopper(II) hydroxide, by adding concentrated aqueous ammonia and then returning to the copper(II) hydroxide by adding saturated copper(II) sulfate solution.
Cu(OH)2(s) + 4NH3(aq) Cu(NH3)4(OH)2(aq)
Cu2+(aq) + 2OH{(aq) + 4NH3(aq)
Our best results occur when the pH of the solution in equilibrium with copper(II) hydroxide precipitate is between 4.5 and 6.4. It is not easy to tell what conditions give optimum production of the copper(II) hydroxide precipitate. As one approaches neutrality, excess Cu2+ will be in the discarded washings. For optimum results, the filtrate should be colorless, indicating that the reaction with the copper ions is complete. Once the precipitate is made and rinsed, the additionof concentrated aqueous ammonia is critical. We have not been able to do this by visual inspection of color. One needs a pH of 12.5 or higher to obtain Schweitzer’s reagent. We found that cellulose does not dissolve at pH 12.2: if moreaqueous ammonia is added, the cellulose will quickly dissolve as the pH increases. The equilibrium reaction for cellulose

Reagens koji se dobija kada se amonijakom (koncentrovanim rastvorom) taloži bakar hidroksid, koji se u višku amonijaka na pH 12,5 rastvara dajući čuveni Švajcerov reagens za rastvaranje celuloze. Kompleks se zove tetraamonijum bakar (II) hidroksid. Dakle nije bakar amonijum hidroksid.
Najtužnije mi je kad neko priča o hemiji, a nema pojma o hemikalijma. Soda bikarbona je natrijum bikarbonat NaHCO3. Njegovim rastvaranjem se dobija pH 8,3 i nikako ne može da nastane Švajcerov reagens. Dakle mani se Bistrice hemije. Nije to magija, to je nauka.
A tek kakve veze ima soda bikarbona s amonijakom. Stvarno smesno. I mani se Wikipedije i dečijih pitanja i odgovora.
Moje izvinjenje učesnicima foruma zbog ovih stručnih nagvaždanja, ali stvarno me nerviraju diletanti. A plava boja u alkoholu koji se destiluje posledica je korozija lule i spirale pri formiranju amonijačnih para u uzorcima komine koji su na neki način razvili amonijak. Opremu perite smešom so-kiselina (sirćetna, limunska) nikako baznim sredstvima. Kako se čelik često pere hidroksidima, postoji mogućnost da se greškom i bakarni sudovi peru hidroksidom, pri čemu se oslobađa amonijak. To je tačna hemija procesa korozije bakra.
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 20   Idi gore
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin


Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.142 sekundi sa 21 upita.