20. Avgust 2018, 16:31:09 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rakije koje smo probali  (Pročitano 48501 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 48

Увенуће шљива ранка, падај кишо без престанка

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #75 Poslato: 10. Maj 2018, 19:07:31 »

Već sam autoru uputio i čestitke i po koji predlog u budućem pisanju.Ono što nisam, a evo koristim priliku, u jednoj reportaži je naveo da kad su bili kod jednog domaćina u poseti nisu dobili adekvatne čaše za degustaciju pa pomislih da po svim zabitima manjim ili većim pa i po onim koja to nisu a gde je sve stigao umesto ratluka i kafe da se ponesu kao dar par ili više čaša za degustaciju rakije  Grin

Umalo da zaboravim, ODLIČNA ideja stvarno Thumb Thumb Thumb Hvala puno na predlogu
Sačuvana

"Rakija ti je, ako počem nijesi znao da ti kažem, jedno najpoštenije, najčistije i Bogom milosnim najblagoslovenije piće!"
Petar Kočić - Rakijo, majko, Srpski Književni Glasnik 1904 godina
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #76 Poslato: 10. Maj 2018, 19:12:04 »

Pitam samo iz razloga što je isticanje nacionalnih simbola zabranjeno po zakonu o deklarisanju prehrambenih proizvoda.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #77 Poslato: 10. Maj 2018, 19:19:10 »

Pitam samo iz razloga što je isticanje nacionalnih simbola zabranjeno po zakonu o deklarisanju prehrambenih proizvoda.
Moguće, nisam upoznat sa zakonom. Kako sam naveo u opisu rakije, ona nije na prodaju. Napravljena je za Novaka Đokovića kada je postao svetski broj jedan i Zoranova ideja je da mu je jednog dana pokloni ako bude bio u prilici...
Sačuvana

"Rakija ti je, ako počem nijesi znao da ti kažem, jedno najpoštenije, najčistije i Bogom milosnim najblagoslovenije piće!"
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #78 Poslato: 15. Maj 2018, 22:49:38 »

Domaćinstvo Milorada Mike Sekulića se nalazi u selu Gunjaci, opština Osečina, Kolubarski okrug, na 500 metara nadmorske visine. Idealni uslovi za gajenje voća naročito šljive i posebno Požegače. Moj ljubazni domaćin me je sačekao kod magistralnog puta i svojim kolima me prebacio do svoje kuće jer je veći deo puta oko 2 km neasfaltiran i u veoma lošem stanju. Na žalost, zbog klizišta i uopšte lošeg stanja na selu u Srbiji, Mika kaže da poslednjih deset godina nije ulagao u domaćinstvo sem onoga što je morao, jer ima nameru da se seli u potrazi za nekim boljim mestom za život. Mogu da kažem da Miku potpuno razumem, ali i da dodam da bi to bila ogromna šteta jer je predeo u kome Mika trenutno živi prelep.

Opisane rakije su iz starog porodičnog voćnjaka, zasad šljive Požegače. Vočnjaka kog na žalost više nema. Mika kaže da su za to krive vremenske nepogode. Zbog već pomenutih loših uslova života i rada na selu, Mika se odlučio da ne obnavlja šljivik već da pređe na malinu i kupinu i to samo u konzumnoj varijanti bez ambicija, bar ne trenutno, da se okuša u pravljenju rakije. Dakle, rakije koje sam probao su iz Mikine rezerve, tih rakija je veoma malo i mislim da sam imao puno sreće što sam upoznao Miku na vreme i dobio priliku da ih probam. Rakije sam degustirao uz fenomenalnu sušenu svinjsku pečenicu koju je Mika spremio:

Rakije:

Rakije sam probao iz, na žalost, potpuno neodgovarajućih čaša ili bolje reći čašica tzv naprstaka tako da su pravi utisci o Mikinim rakijama dobijeni tek po dolasku u Beograd.
•   Šljivova prepečenica iz 1988 godine dobijena od 100% šljive požegače

o   Stara rakija, boje konjaka koja dolazi od hrastovog bureta. Zbog već pomenutog "problema" sa čašom, primenio sam mali trik koji sam video pre mnogo godina od ujaka koji je bio veliki majstor pečenja rakije. Malu količinu sam protrljao kroz šake i sačekao par sekundi, a zatim ih približio nosu i duboko udahnuo. Nisam dovoljno stručan da opišem taj miris, ali nakon velikog broja probanih rakija mislim da mogu da napravim razliku između rakije sa lošom i rakije sa dobrom aromom. Ova rakija ima neverovatnu aromu. Rekao bih  "kao parfem", i zaista nakon što sam je protrljao kroz šake, nisam mogao da prestanem da mirišem. Kao kad se nađete u nekoj parfimeriji i uzmete tester omiljenog parfema, pa ne možete de prestanete da mirišete. Fenomenalno. Kako o ukusu nisam mogao baš da dobijem pravu sliku, dobio sam je u Beogradu. Ovo je jedna od onih rakija koje traže da se "maze i paze". Da se sipaju u čašu, "zaborave" na stolu neko vreme, dok se o njoj prozbori koja reč, ona se otvara i predaju svakim minutom sve više i više. Onaj neponovljivi ukus čiste Madžarke koja vas prvo blago napadne jer se ne poznajete, a onda nakon drugog, trećeg gutljaja vam se potpuno predaje i počinje da vam priča priče iz 1000 i jedne noći koje je provela u buretu od hrasta u Mikinom podrumu. Tada ćete shvatiti zašto je ova rakija (i ova sledeća) bila šampionka na gotovo svim rakijskim manifestacijama gde se pojavila.

•   Šljivova prepečenica iz 1993 godine dobijena od 100% šljive Požegače

o   Sve što sam napisao za prethodnu rakiju važi i za ovu. S tim što se meni lično ova još više dopada na ukusu. Vrlo je specifične maslinasto zelene boje koju ja lično nikada do sada nisam video u nekoj rakiji. Mika kaže da je i ta boja dobijena od hrastovog bureta. Inače kako kaže Mika, jedna je od omiljenih Nikićevićevih rakija. "Mika, daj onu tvoju zelenku", rekao bi gosn profa .

Iz Mikinog domaćinstva nosim pomešana osećanja. Sreća što sam imao priliku da se družim sa Mikom, makar i na kratko. Veliko zadovoljstvo što sam probao/kupio vrhunske rakije. Tuga i žalost zbog (ne)uslova u kojima živi Mika, veliki rakijski majstor koji bi, da je na zapadu, sa svojim proizvodima obezbedio sebi i svojoj porodici više nego pristojan život. Bio bi priznat, poznat i podržan od strane države, kao neko ko je uspeo kvalitetom svoje rakije da je uzdigne na visine koje joj pripadaju.
Obuzela me je jedna mešavina različitih emocija, od radosti i ponosa što sam imao tu privilegiju da upoznam čoveka, ljudinu kao što je Mika Sekulić, ali i neopisiva tuga, jer ako se nešto pod hitno ne preduzme, Mikine rakije će nestati i živeće samo u sećanju malog broja srećnika koji su imali tu privilegiju da je probaju. Ostaje da se nadamo da ljudi koji bi trebalo nešto da preduzmu, to i urade i pomognu ljudima poput Mike, koji imaju i znanje i iskustvo i volju, ali im nedostaje ekonomska i logistička podrška, a to je nešto što bi trebalo da je do države. Da se pređe sa reči na dela.
Sačuvana

jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #79 Poslato: 15. Maj 2018, 23:02:15 »

Sledeća stanica Gornja Trepča, Minićeva Kuća Rakije, u poseti vrhunskom majstoru rakijskog zanata Stanimiru Canetu Miniću....
U zdravlje
Sačuvana

happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #80 Poslato: 16. Maj 2018, 22:31:33 »

Jedva cekam da cujem tvoje impresije o kako ti kazes "vrhunskom majstoru" Minicu. Samo ti moram reci da se pripremis za moju repliku. Obicno nudi rakiju iz godine u kojoj si rodjen ... pa se pripremi.  Cheesy

Pazljivo citam ove tvoje tekstove putevima mucenice i imam jedan predlog. Ajd kad slikas ove flase sa rakijama i opisujes svoj licni dozivljaj, ispijenih rakija, poslikaj i njihove kazane, prostorije za fermentaciju, njihove podrume za zrenje ... pa da mozemo nesto i mi prokomentarisati.    Smiley

Pozz

Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #81 Poslato: 17. Maj 2018, 19:01:42 »

Jedva cekam da cujem tvoje impresije o kako ti kazes "vrhunskom majstoru" Minicu. Samo ti moram reci da se pripremis za moju repliku. Obicno nudi rakiju iz godine u kojoj si rodjen ... pa se pripremi.  Cheesy
Hvala ti puno što čitaš moje postove Thumb
Predpostavljam iz komentara da dobro poznaješ rakije čika Caneta Minića i da nisi neki veliki ljubitelj. Ili me možda utisak vara Laugh
Ima on mnogo rakija, neke prodaje, a neke ne. Ali da ne širim priču, ostaviću ostatak odgovora na tvoj komentar kad objavim post pa pročitam tvoje komentare....
Pazljivo citam ove tvoje tekstove putevima mucenice i imam jedan predlog. Ajd kad slikas ove flase sa rakijama i opisujes svoj licni dozivljaj, ispijenih rakija, poslikaj i njihove kazane, prostorije za fermentaciju, njihove podrume za zrenje ... pa da mozemo nesto i mi prokomentarisati.    Smiley
Hvala na predlogu. Mislio sam već o tome. Na žalost, predhodna putovanja sam baš natrpao pa nisam imao vremena za sve detalje. Negde sam uspeo da slikam to o čemu pričaš, ali uglavnom nisam. Za sledeći PRS koji će biti od 2og do 4og Novembra, biće i mnogo više detalja ovog tipa.
U zdravlje
Sačuvana

blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #82 Poslato: 17. Maj 2018, 19:16:14 »

Pozz

Slažem se. Smiley
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #83 Poslato: 23. Maj 2018, 03:47:40 »

Jedan od majstora, koji koristi zdravo okruženje planine Vujan u kojem živi, zdrave plodove voća i stare recepte svojih predaka je Stanimir Minić Cane iz Gornje Trepče. Čika Cane se proizvodnjom rakije bavi od 1961. godine, prvo iz hobija, da bi 2005 napustio građevinu i registrovao Minićevu Kuću Rakije.
Tajna njegove proizvodnje je što koristi isključivo autohtone sorte voća otkupljenog od proverenih proizvođača sa okolnih planina i sa geografskim poreklom, što u proizvodnju i danas ugrađuje mnogo ljubavi, a tu je i destilacioni aparat uvezen iz Nemačke.
U šampionskoj Minićevoj Kući Rakije, epitetu koji je s pravom stekla osvojivši prestižne nagrade gde god da se pojavi na takmičenjima, trenutno ima tridesetak vrsta rakije, ali mu je šljivovica koju proizvodi od kombinacije starih sorti šljiva, Crvene Ranke, Madžarke i Trnovače najmilija i najtrofejnija.
Ovaj domaćin otvorio je i jedinstveni Muzej Rakije, u kojem su arhivirane rakije od 1941. do danas. Iz svake godine sačuva po balon od 50ak litara rakije.

Kada sam prošle godine bio prvi put u poseti čika Canetu i njegovom domaćinstvu, sa žaljenjem sam konstatovao da samo onaj ko se dobro potrudi i raspita može da nađe njegovo domaćinstvo. Ili neki slučajni prolaznik. Ispravio sam tu nepravdu i na google karti dodao tačnu lokaciju gde se nalazi Minićeva Kuća Rakije sa prigodnim tekstom i nekoliko slika. Tako danas svako onaj ko na googlu ukuca "Minićeva Kuća Rakije", može da je nađe bez problema.

Ljubaznošću čika Caneta, bio sam u prilici da probam neke vrlo retke rakije iz perioda drugog svetskog rata. Kroz priču sa njim, saznao sam da je za blago koje se krije u Minićevoj Kući Rakije, zaslužna njegova majka koja je uspela da sačuva sve te rakije za buduća pokolenja. Čika Cane to ističe sa ponosom i posebnim pijetetom prema majci.

Probao sam:

•   Šljivove prepečenice iz 1943, 1945, 1969 i 1970, dok sam rakije iz 1998 i 1999 godine probao još prošle godine prilikom prve posete(ove poslednje dve su u slobodnoj prodaji bez ograničenja u količini, dok se prve četiri ne mogu kupiti tj iz balona se vadi samo po jedna flaša godišnje).
Rakije iz 98' i 99' godine su odlične rakije "za svaki dan", dok su arhivske rakije zaista nešto retko i izvanredno samo za izuzetne prilike.

Probao sam i još nekoliko belih rakija:
•   Nektarina
•   Mušmula(kupljena)
•   Malina(kupljena)
•   Takiša barik(kupljena)
•   Šumska jagoda
•   Dinja

Čika Cane sa ponosom ističe da je za šljivovicu prepečenicu 45% v/v iz 1969. godine, na Kupu Vrnjačke Banje (održanom u okviru Business Samita - Uposlimo Srbiju od 24.-26. juna 2016.), na smotri najboljih rakija jugoistočne Evrope, osvojio „ajkulu“, veliku zlatnu medalju sa ocenom 19,20. Na istom takmičenju, osvojio je i drugu „ajkulu“ - veliku zlatnu medalju (ocena 19,02), za rakiju od kruške - takiše, jačine 42%v/v iz 1994. godine.
Kvalitet njegovih rakija je potvrđen i na mnogim drugim sajmovima (Novosadskom sajmu, Međunarodnom ocenjivanju vina i rakije u Topoli, na Sajmu šljiva u Osečini, Kragujevcu i njegovoj rodnoj Trepči), a sve to potvrđeno je i na Institutu za voćarstvo u Čačku.
Na kraju, mogu samo da kažem da je utisak koji ostaje kada se probaju čika Canetove rakije, posebno one arhivske, zaista neponovljiv. Kod ovakvih rakija čovek ne treba da je ekspert pa da shvati nakon prvog mirisa, nakon prvog gutljaja, da ima privilegiju da proba nešto izuzetno u svakom smislu. Umesto daljeg komentara, ovde bi samo citirao sajt Rakija Uglavnom:
"Ovo je možda jedina kvalitetna rakija koju smo probali, a koja ne traži da se popije više od jedne, ne zbog toga što vam se ne pije, već zbog činjenice da je u pitanju sami vrh kvaliteta koju vam je prosto žao da trošite."

Sačuvana

jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #84 Poslato: 23. Maj 2018, 03:51:34 »

Sledeća stanica, selo Guberevac kod Gružanskog jezera, kod još jednog velikog šampiona i rakijskog majstora, Dragića Gajovića Gaje.

U zdravlje ve naš'o
Sačuvana

jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #85 Poslato: 30. Maj 2018, 21:47:39 »

Između Kotlenika i Gledićkih planina, blizu Gružanskog jezera, na nešto više od 300 metara nadmorske visine, nalazi se selo Guberevac i porodično domaćinstvo Dragića Gajovića. Mala porodična pecara, sa ogromnim potencijalom i vrhunskom šljivovicom. Na Gajinom imanju rastu sve same vrhunske sorte šljive: Crvena Ranka, Požegača, Crnošljiva i Metlaš.
Na slikama se mogu videti voćnjaci koji su u izvanrednoj formi, u punom cvatu. Pored starih zasada, Gaja je posadio i 2 hetara Čačanske Lepotice i mislim još hektar Crvene Ranke preko puta kuće.
Kao i kod većine ostalih, do Gaje se može doći samo ako se čovek dosta potrudi, ako provede dosta vremena na internetu tražeći telefon, adresu ili bilo kakav kontakt. Samo najmotivisaniji dođu do telefona da bi stupili u kontakt sa Gajom i dogovorili posetu. A Gaja kao pravi srpski domaćin će vas sačekati u njegovoj radnji pored puta i povesti do imanja na par kilometara u brdu. Za razliku od Gunjaca, ovde je na sreću barem put asfaltiran, pa se do kuće dolazi lako. Problem sa googlom/adresom je isparvljen i kao kod Minićeve Kuće Rakije, i ovde sam dodao tačnu poziciju Gajinog domaćinstva. Ko koristi google maps može sada vrlo lako da dođe do Gaje, dovoljno je ukucati Dragić Gajović Guberevac i to je to. Tu su naravno i slike kao i kratka priča o Gajinoj rakiji.
U Gajinom podrumu zatičemo 7 buradi:
•   Crvena Ranka iz 2005 godine
•   Crvena Ranka iz 2010 godine
•   Kupaža Crvena Ranka/Crnošljiva iz 2010 godine
•   Dva bureta kupaža Crvena Ranka/Požegača iz 2010 godine
•   Dva bureta kupaža Metlaš/Crvena Ranka iz 2011 godine
E sad i brzim pogledom na ovu listu, jasno je da dominira Crvena Ranka. Opet ta Crvenjača kako je zove čika Cane Minić, kojoj ne mogu da odolim. Probali smo sve. O mojoj mezimici neću. Ne mogu biti objektivan. Rekao bih samo par reči o kupaži Crvene Ranke i Požegače. Nije mi prvi put da se susrećem sa ovakvom kupažom. Imam utisak da je ljudi prave jer se radi o definitivno dve najbolje rakijske sorte. Ali one su najbolje jer su veoma različite i svaka za sebe vrlo specifične. Kada probam ovakvu kupažu, uvek pomislim na dve lepotice koje se guraju da se slikaju, a mesta ima samo za jednu. Ili su ispred malog ogledalca pa se svađaju koja će više i bolje da se ogleda. Onoliko koliko se dobije od lepote svake, toliko se, možda još i više, izgubi jer je kadar premali za takve dve lepote. Moje mišljenje je da svaka kupaža mora da ima dominantnu sortu koja će svojim prepoznatljivim karakteristikama da nosi tako dobijenu rakiju. Ne sme se dozvoliti da se rakije svađaju. Ili Ranka ili Madžarka na primer, kao dominantne, pa onda sve ostalo. Po meni, najmanje 50% glavne sorte, pa onda "štimovanje" sa drugim sortama.
E tu smo mi zahvaljujući našem prijatelju Gaji otišli i korak dalje.  Naime svaka od rakija koje sam naveo gore je već sama za sebe izvanredna. Pitali smo se kakva bi bila kupaža od njih?! Ne znam samo odakle nam je tako nešto palo na pamet Cheesy Cheesy Cheesy
Elem, naš ljubazni domaćin nam je dozvolio nešto što bi verovatno retko ko. Dozvolio nam je, i pri tome nam još i pomagao Laugh Thumb, da se kao dva klinca igramo sa njegovim rakijama koje su ponavljam i napominjem, već svaka za sebe vrhunske rakije. Napravili smo jedan balon od 6 litara gde dominiraju sa po dva litra Crvena Ranka iz 2005 godine i Crvena Ranka iz 2010 godine koja je dodata zbog, kako Gaja kaže, ukusa vanile. Dodali smo i kupažu Crvene Ranke i Crnošljive iz 2010 jedan litar, kao i kupažu Metlaša i Crvene Ranke pola litre. Balon od šest litra smo dopunili sa šampionskom kupažom koja je na rakijadi u Glediću osvojila veliko zlato sa 19,45 i kupažom koju su napravili autori bloga Rakija Uglavnom.
Naravno da smo odmah probali to što smo napravili. Ne bih da budem prepotentan i neskroman, ali to je jedna od najboljih rakija koju sam probao u životu. A tek treba da odleži, ja mislim bar dva, tri meseca, i da onda vidimo dokle je "otišla". O tome krajem Juna kad budem sledeći put došao u Srbiju.
Pre polaska na ovaj put imali smo dva favorita: Milorad Sekulić i Dragić Gajović. Namerno sam čika Caneta Minića ostavio van konkurencije jer mi je već bio poznat i znao sam šta mogu da očekujem. O Miki i Gaji sam znao samo ono što sam uspeo da iskopam po internetu. Nikada pre nisam imao priliku da probam njihove rakije, ali sam se unapred radovao da upoznam ljude koji su veliki rakijski šampioni.
Ono čemu smo se nadali i predviđali, obistinilo se. Oduševljeni smo svime što smo videli, probali i doživeli kod Mike i Gaje. Za razliku od Mike koji na žalost polako diže ruke od rakije(velika šteta ako se to zaista dogodi), generalni utisak nakon odlaska iz Gajinog domaćinstva je jedan ogroman potencijal koji taj čovek ima. Gaja ima fantastično voće, na idealnom mestu, dakle sopstvenu sirovinu, ima mnogo ideja kako da poboljša proizvodnju, a da pritom zadrži visok kvalitet svojih proizvoda. Ima u planu modernizovanje destilerije koja treba da preraste u obavezno mesto na mapi Putevima Rakije Srbije. U tom smislu, Gajina starija ćerka studira tehnologiju i kako Gaja kaže pridružiće se ocu u poslu. Od srca mu želimo da u svim svojim namerama i uspe. Ipak je on neponovljivo 1969 godište........ Laugh Cool Roll Eyes

Sačuvana

jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #86 Poslato: 30. Maj 2018, 21:51:02 »

Sledeća stanica Aranđelovac, u gostima kod deda Stojana Tasića Tase.

U zdravlje ve naš'o
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #87 Poslato: 31. Maj 2018, 13:48:38 »

Lijepo putesestvije, sa jos ljepsim utiscima. Odakle ljubav bas prema rakiji?  Smiley
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #88 Poslato: 01. Jun 2018, 11:27:07 »

Lijepo putesestvije, sa jos ljepsim utiscima. Odakle ljubav bas prema rakiji?  Smiley
Hvala Bistrice na lepim rečima Thumb

Ljubav prema rakiji nosim još iz detinjstva iz mog rodnog sela podno Avale. Često se setim slika porodičnog pečenja rakije. Moj deda je imao dva brata i to su bile kuća do kuće. Vesela mašina bi išla od jednog do drugog dvorišta i to bi bio pravi doživljaj za nas klince. Cela familija bi se okupila, pamtim to kao jedne od najradosnijih i najbezbrižnijih dana mog života. Rakiju nažalost nisam mogao/smeo  Roll Eyes da probam, ali znam da je deda imao najbolje sorte šljive: Madzarku, Ranku, Purkaču(tako smo zvali male okrugle šljive žute i crvene boje), Mugavca(to bila šljiva oblikom nalik na Madzarku, ali žute boje Scratchhead, Belošljiva možda...). Sećam se da je za razliku od svih drugih moja baba nakon dedine smrti(umro je kada sam imao samo 6 godina), insistirala, kako je to deda radio, da se kupe samo zdrave šljive, bez nečistoća, peteljki, lišća itd. Majka kaže da koštice nismo odvajali, ali se veoma vodilo računa o čistoći. Kažu da nam je rakija bila najbolja u kraju Cool Cool Cool.
To imanje, nažalost, više nije u porodičnom vlasništvu. Ali znam da su šljive "žive", pa ko zna...jednog dana....
U zdravlje

Sačuvana

Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #89 Poslato: 01. Jun 2018, 11:50:54 »

I ja volim rakiju,ali moja ljubav prema rakiji nije tako romantična.Kad sam bio mali upao sam u bure sa rakijom i rodila se ljubav koja još uvek traje  Grin
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 22 upita.