14. Novembar 2018, 04:35:56 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 5 6 [7]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rakije koje smo probali  (Pročitano 58669 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 49

Увенуће шљива ранка, падај кишо без престанка

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #90 Poslato: 01. Jun 2018, 21:34:40 »

I ja volim rakiju,ali moja ljubav prema rakiji nije tako romantična.Kad sam bio mali upao sam u bure sa rakijom i rodila se ljubav koja još uvek traje  Grin
  Grin Grin Grin ja kad sam bio klinac ugazio sam u dzibru sa novim patikama, čuvenim borovankama Smiley. Odrala me keva k’o vola Sad
Sačuvana

"Rakija ti je, ako počem nijesi znao da ti kažem, jedno najpoštenije, najčistije i Bogom milosnim najblagoslovenije piće!"
Petar Kočić - Rakijo, majko, Srpski Književni Glasnik 1904 godina
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #91 Poslato: 07. Jun 2018, 11:07:27 »

Za gospodina Tasića saznao sam preko interneta. Kada ste veliki rakijski zaljubljenik (što bi se reklo fantom) pa surfijete po internetu i pratite rakijske forume i sajmove, onda primetite da se ime Stojan Tasić ili Tasina Zlatna pojavljuje relativno često...i po pravilu u samom vrhu. Zato smo odlučili da kontaktiramo gospodina Tasu i da uvrstimo njegov podrum na našu listu dvodnevnog putovanja Putevima Rakije Srbije. Gospodin Tasa nas je dočekao u njegovom domaćinstvu u Aranđelovcu. Tu se nalazi mali podrum sa nekoliko buradi u kojima se čuva ta čuvena Tasina Zlatna. Probali smo jedno 10ak uzoraka različitih rakija(previše jasno mi je ), većinom kupaža od tri sorte šljive, dve dunje i jednu krušku. Od toga bi istakao četiri rakije koje po nama zavređuju pažnju:

Rakije:

•   Kupaža iz 2005 godine, Čačanska Rodna, Požegača i Crvena Ranka.

o   Dobra pitka rakija koja zaslužuje pažnju. Ipak moram da kažem da ovo nije moj tip rakije. Po meni, preveliki uticaj Čačanske Rodne iako gospodin Tasa kaže da je udeo ove tri sorte u kupaži jednak, po oko 30%. Moguće...ipak ono što ja volim kod rakije, a ovde bi trebalo da govorimo o vrhunskoj rakiji, je ono nešto posebno, tajanstveno. Nešto što će vam rakija sama dati i vratiti vas 30-40 godina unazad pored dedinog kazana kada je sve bilo "green and submarine", samo treba lepo da "zamolite". To nešto po mom skromnom mišljenju se može dobiti samo od pravih dokazanih rakijskih sorti šljive i to pre svega od moje omiljene Crvene Ranke, pa zatim Madžarke, Jakljanke, Metlaša, Moravke, Mugavca, Purkače i sl. Da li bi rezultat bio drugačiji da je procenat Ranke ili Požegače bio veći u ovoj kupaži, ne znam. Ali znam da kada smo sutra dan ujutru davali komentar, "setili" smo se ove rakije i konstatovali da je ona sasvim dobra, ali i ništa više od toga.

•   Kupaža iz 2017 godine od istih sorti

o   Ako je bila neka rakija na našem dvodnevnom putovanju za koju bi mogli reći da je rakija sa velikim potencijalom, onda je to ova mlada rakija tek stavljena u hrastovo bure na dozrevanje. Prvi utisak je bio potpuno suprotan od predhodne rakije iz 2005te. Ovde se jasno osećao uticaj Crvene Ranke, taj nepogrešivi miris koji mene asocira na dedin  podrum, na burad punu komine, na brdo sa stablima u cvatu, na slike iz detinjstva....Možda preterujem, ali zaista govorim najiskrenije. Da li će se nešto promeniti sa godinama ne znam, ali bi mnogo voleo da ponovo probam ovu rakiju za nekoliko godina.

•   100% Madzarka iz 2005 godine iz vrlo malog bureta(5L)

o   Gospodin Tasić nema u svom posedu zasade Crvene Ranke i Požegače. Požegaču nabavlja iz Osečine u relativno malim količinama. Te količine dovoljne su za ovakve male bisere. Rakija koja osvaja i mirisom i ukusom. Probali smo je pri kraju, ali to joj nije smetalo da se nametne i ostavi svoj pečat ukusa na već dobro napadnuta nepca. Rakija koju bi trebalo koristiti u ozbiljnim rakijskim degustacijama edukativnog tipa gde bi se rakijski zaljubljenici upoznavali sa "femme fatale" Madžarkom i destilatima koje ona daje.

•   Kruška

o   Neko reče da rakije od kruške sve liče jedna na drugu. Sve se prave na isti način i sve su od kruške Viljamovke. Na sreću nađe se po neki proizvodjač koji se "drzne" da odstupi od šablona pa tako možemo naći Karamanku, Takišu, Ječmenku, Divlju Krušku itd. Rakija od kruške gospodina Tasića je klasika od Viljamovke, ali smo odlučili da je stavimo na listu jer je na nas zaista ostavila solidan utisak. Utisak, šta više, dobija na vrednosti kada se ima u vidu da je to bio poslednji uzorak koji smo probali, znači nakon jedno 6-7 vrsta šljivove prepečenice i dve dunjevače. Sirota Viljamovka se herojski izborila sa svim tim ajkulama koje su dobro otupele naša čula. Uspela je da ostavi svoj pečat i da nas natera da je svrstamo na ovu listu najboljih primeraka koje smo probali kod gospodina Tasića. Šteta je samo što je nismo probali prvu. Siguran sam da bi utisak bio još bolji.

Sačuvana

"Rakija ti je, ako počem nijesi znao da ti kažem, jedno najpoštenije, najčistije i Bogom milosnim najblagoslovenije piće!"
jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #92 Poslato: 07. Jun 2018, 11:11:45 »

To bi bilo to od rakija sa PRSa iz Aprila 2018. U sledećih nekoliko postova opiso bih svoje utiske o još ponekoj rakiji. Neke od njih su među najboljim rakijama koje sam imao priliku da probam....

U zdravlje ve naš'o
Sačuvana

jamsy69
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #93 Poslato: 30. Oktobar 2018, 02:32:37 »

Poštovani forumaši, posle nekog vremena eto mene opet na rakijaškim turama po Srbiji. U stvari od mog poslednjeg posta na ovoj temi, bilo je prilično toga, ali nisam baš nešto imao vremena za pisanije Sad
PRS Novembar 2018 se bliži(sledeći vikend) pa da iskoristim priliku i kao malu najavu napišem koju o rakijama koje sam probao pre dve nedelje u Zlatiborskom kraju.

Prvo sam obišao destileriju Stara Pesma koja se nalazi u seli Pilica na magistralnom putu od Užica prema Bajinoj Bašti. Mala destilerija sa vrhunskim rakijama i još većim potencijalom. Braća Ilić, Ivan i Miloš su ozbiljni momci koji ulažu mnogo truda i rada u kvalitet i promociju svojih rakija. Slike sa medaljama, peharima i diplomama koje krase zidove degustacione sale, najbolje govore o kvalitetu ovih rakija. Pažnja se posvećuje svakom detalju u proizvodnji voćnih rakija: od voća(sopstveni zasadi) do flaširanja. Kazane je radio čuveni majstor Stanimir Stanić iz Rume. Kao kuriozitet treba istaći debljinu danca od 10(deset!!)mm. Moji favoriti: šljivova prepečenica 12 godina, dunjevača barrique, jabukovača rađena po calvados tehnologiji(izuzentna rakija koja tek treba da se nađe na tržištu), malinovača(najbolja malinovača koju sam probao!). Sve ove rakije sam probao u prelepoj degustacionoj sali u kojoj braća Ilić često organizuju degustacije za svoje poslovne partnere.

Sačuvana

blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #94 Poslato: 30. Oktobar 2018, 02:39:52 »

Lepa priča iz tog kraja vredna pomena.  Smiley
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
Stranice: 1 ... 5 6 [7]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 21 upita.