17. Novembar 2017, 18:13:59 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Konzumiranje rakije  (Pročitano 903 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 53.0

« Poslato: 31. Maj 2017, 09:22:56 »

Sve što se piše na ovom forumu kao krajni cilj ima posledicu da spravljamo i pijemo što bolje vino i rakiju.Ali nigde nevidoh neka iskustva i merila kako to radimo.Tako plemenita pića poput vina i rakije zahteva uživanje u konzumiranju tih pića.Verovatno da svako na ovom forumu ima različite poglede po ovom pitanju i različita iskustva.Medicina je odavno rekla svoje 5-6 jedinica alkohola nedeljno (jedinica je čašica rakije,čaša vina,flaša piva)
Vremenom sam naučio da u svakom gutljaju rakije ili vina istražujem i nalazim nešto dobro ili nažalost neki puta i loše .To za posledicu ima da prosto nemogu da pijem svaku rakiju ili vino ili bolje reći nemogu da uživam.
Prvi put kad sam samostalno napravio rakiju dobio sam 43 litra i tada mi je moj dobar prijatelj i veliki znalac spravljanja rakije rekao
"To ti je medicinski minimum"
Upitah ga šta ti to znači?
Reče:" Treba da pipiješ 0,03 pre doručka pa 0,03 pre ručka pa 0,03 pre večere jel to jedan deci jel ima 365 dana jel to 36 litara gde je kum gde je pop i etoti."
Kulturu ispijanja alkoholnih pića sam moga da na neki način uporedim prošle godine.Tada mi je jedan inače veoma ok momak Amerikanac bio u poseti na više nedelja i u našem druženju izrazio je želju da proba rakiju.Naravno sav ponosan izvadim moju šljivu i dobru kajsiju i dobru dunju.On se uvati za dunju a ja za šljivu.Naspem ja njemu jednu dunju zatvorim flašu i krenem da sipam sebi šljivu kad on na iskap popi dunju?
Čekaj stani polako da se kucnemo gustiraj polako.Popijem ja svoju šljivu i krenem opet isto naspem njemu dunju krenem sebi da sipam šljuvu i opet isto.I tako par puta.Svaki put mu obljašnjavam da se to tako ne pije al džaba.
I posle nekog vremena što inače meni nije svojstveno proradi sujeta "On oće mene da napije pa jel on normalan došao preko bare i mene će da uči i svašta sam još govorio u sebi al nije za javnost td"
I krene borba prsa u prsa dve flaše pune do vrha i odmiču.Negde do pola flaše se iznenađujuće dobro držao a posle toga je krenulo sve u propast.Epilog svega toga je bilo njegovo teško pijanstvo povraćanje ,trešenje koje trajalo celu noć a ujutru skoro da nije ništa bilo bolje tek kad sam mu dao pola litra hladne vode i veliku kašiku meda otvorišemu se zenice i nebehu više mutne.
Od svih sam bio optužen da sam na pravdi boga napio Amerikanca koji imaju samo jedan način ispijanja alkohola a to je što pre se napiti kratka pića na iskap što više.Jeb..
Kasnije narednih dana sam ga malo po malo naučio da gustira rakiju da prepozneje uku da pije i iz čašica i iz čokanjćića da mezi uz rakiju i prosto je počeo da uživa u svemu tome to se jasno videlo.Izuzetno je bio zahvalan što je kako on kaže naučio da pije.
Naučiti nekog da pije i uživa jednako je važno kao i napraviti dobru rakiju.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1 Poslato: 02. Jun 2017, 00:45:01 »

Da, zanimljiva tema. Neću u noj u već debelo otrcanom stilu, „amebe pa mi“  ili ono „naše je najbolje i nakvalitetnije a svi ostali to nemaju ili su manje vrijedni i manje sposobni“, pa makar to bio i užitak, sa svim mogućim lažima i samoobmanama kojima inače više podliježu male nacije, a naročito na područjima kakav je balkan. Ne pišem ovdje o već napisanom nego o onom što takve teme inače često i nepotrebno zna da oboji.  

Tradicija mezetluka u Bosni je direktno vezana za način ispijanja rakije kao uostalom i na drugim područjima pa ću pokušati opisati neke svoje utiske. Možda je tu samo za nijansu više direktno kombinovana i uslovljena sa uporednim, obaveznim, lakšim konzumiranjem hrane i navikom pijenja manje jake rakije. Jačina od 40,5 do 41, a pogotovo 41,5 do 42% je prevelika i ne prija kao standardnih 40 koji može ići i na 39,5 pa čak i 39 ako je u pitanju kvalitet. Mezetluku se pristupa isključivo kao gladan, eventualno neki lakši doručak ako je u pitanju seansa koja nerijetko započinje kao „danjsko“ pijenje. Za potpuni užitak i kulminaciju koja „vječno“ traje bez koje bi bilo manje smisleno je nedovoljno samo nekoliko sati. Stvar mora trajati i to u laganom i poželjnom ritmu neophodne većine, i normalno u takvim situacijama za žene nije da nema mjesta nego se najčešće nisu u stanju uklopiti pa bi kvarile seansu. Doduše znaju se i one ponekad prilagoditi tipično muškim užitcima ali samo ako nemaju drugog izbora pa ni priliku da pokušavaju nametnuti sebi poželjan ritam.

Nema mjesta ni onima koji nisu došli sa namjerom da uživaju u opuštenom ritmu i bez "teških tema". Na žalost sve skupa pomalo blijedi i nestaje zbog tempa i ritma svakodnevnice pa nerijetko i lične frustracije i životnih ili egzistencijalnih problema kojima je neko od učesnika već izložen. Nije mi bilo lako kao mlađem ući u ritam i nisam iz nekoliko pokušaja mogao mirno i strpljivo sačekati kulminaciju, ali jednom kada se već desila naučio sam. Naučio jesam ali mi se i danas nerijetko omakne da požurim.

Kontrolisana apstinencija je put do hedonizma, ali ne svaka apstinencija nego ona koja cijelo vrijeme kontroliše požudu na jednoj strani i na drugoj strani je vabi i rasplamsava pićem i izborom zalogaja koja mora biti prilično raznovrstan, i da paše uz rakiju, a serviran u jako malim porcijama. Ako se u sve to u poodmakloj fazi ubacuje i roštilj onda ide na njega najmanje duplo manje komada mesa nego što je učesnika kako bi se dijelilo ispečeno ili po jedan čevap, pljeskavica na četvero i sl. Kao i leskovački voz uostalom samo znatno sporiji, stalno dolazi nova svježa i odmjerena tura nakon pauze od prethodne. Ni jedan pojedinačni zalogaj, jer dva uzastopna znaju biti previše i vode iskakanju iz ritma, bez obzira koliko mali bio ne ide bez prethodnog laganog i odmjerenog cuga. Rakija se eventualno presijeca sa malo vode i to je sve. Nema mjesta vinu ili pivu dok sve to traje. Kada se stvar već privodi kraju a kulminacija je i dalje prisutna onda moja generacije prelazi na vino, one starije ne rade ni to nego igraju do kraja sa rakijom, a to je bogami znalo potrajati. Najzanimljive je, normalno pored jačih impresija i stanja u kojem se nađeš, što niti imaš osjećaj zasićenja hranom niti da si pretjerao sa pićem, a popije se i pojede da se čovjek uplaši. Otvori se dizna i više se izgleda ne može ni pretjerati, ili mi se ipak samo čini dok se ne probudim.  
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #2 Poslato: 14. Novembar 2017, 20:41:39 »

U Makedoniji (tamo sam sluzio JNA) veoma cesto za meze posluzuju razno voce tanko narezano i to mi je u pocetku bilo cudno ali sam se iznenadio kako lijepo lijeze uz rakiju. Kasnije sam i kod kuce cesto mezio lubenicu uz dobru sljivu i extra mi se dobro uklapa (taman da ne moram da sjeckam sa vodom).
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #3 Poslato: 15. Novembar 2017, 12:38:57 »

Viljemovka i ohlađena dinja  Tongue paše  Grin
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.014 sekundi sa 22 upita.