11. Decembar 2018, 11:55:19 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šljivovicu prave od kukuruza  (Pročitano 22171 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bane30
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 43

Symbian OS 9.3 / Nokia E52-1
Browser:
Mozilla compatible

« Odgovor #15 Poslato: 01. Decembar 2010, 13:12:29 »

Mislim da je ovde poenta samo u kolicini, ako u vocnoj rakiji ima 5% etanola od kukuruza a ostalo od voca onda nije problem al ako je mesavina kukuruza i arome onda je problem!
Sačuvana
Gofer
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 42

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.5.15

« Odgovor #16 Poslato: 01. Decembar 2010, 17:28:22 »

E kad već pričamo o kvalitetu industrijske rakije, ne mogu a da se ne vratim na našu domaću koju svi veoma veličamo a čiji je kvalitet u 90% gori od industrijskih...

Ne pricamo ovde o kojekakvom djubretu koje se moze kupiti na pijaci za 300 dinara, nego o domacoj rakiji koju pravimo za sopstvenu upotrebu.

Ma vrlo je rastegljiv pojam domaća rakija koja se pravi za sebe, prvo kao što rekoh 90% stavlja šećer u voće kad pravi kominu i to još kažu da je tako bolje a neki kažu da mala količina ne utiče na kvalitet a za mene je to loša domaća rakija a da se ne ponavljam opet oko pečenja rakije koji je u mom kraju 100% loš i veoma štetan za zdravlje osim ako pijenje acetona nije zdravo, nigde u svetu nije dozvoljeno ni 0,0001% dodavanja šećera drugog porekla u voćne/žitne destilate  osim ako to striktno nije naznačeno a naprimer za viski/kalvados/konjak to je zakonom definisano da ne može nositi taj naziv ako ima i promil šećera stranog porekla, tako da za sve koji se kunu u našu domaću rakiju treba da se zapitaju da li znaju nekog koji 100% peče rakiju od pomenutog voća a pritom ne dodaje šećer poreklom iz repe.
Sačuvana
Gofer
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 42

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.5.15

« Odgovor #17 Poslato: 01. Decembar 2010, 17:32:56 »

Mislim da je ovde poenta samo u kolicini, ako u vocnoj rakiji ima 5% etanola od kukuruza a ostalo od voca onda nije problem al ako je mesavina kukuruza i arome onda je problem!
To što je u ovom ispitivanju rakija 5% etanola stranog porekla prihvatljivo to ni po našem ni po bilo kojem stranom zakonu nije dozvoljeno, jednostavno jabukovača ili šljivovica mora da ima 100% etanol voćnog porekla da bi se zvala jabukovača ili šljivovica osim ako u deklaraciji nije drugačije naznačeno jer to može da prevari potrošača, u ovom ispitivanju nisu hteli da budu baš rigorozni iz meni ne baš jasnih razloga, možda zbog procenta koji nebi prošao test.
Sačuvana
kazanpasa
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #18 Poslato: 10. Decembar 2010, 22:28:02 »

Ja se neslazem uopce sa stavljanjem secera,bilo to dozvoljeno ili ne.Rakiju radim iz hobija samo za sebe i pocastiti prijatelje (inace radim je od svacega) jabuke,limun,napandze,sljive,jagode,krumpir,guava,datule.grozdjice itd.Od voca u kome je malo prirodnog secera naravno dobijem jako malo i rakije,ali to sto dobijem je jako ljepo i prirodno.
Sačuvana

Osim pameti sve se može odglumiti.
aleksandar1509
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Java Platform Micro Edition
Browser:
Opera 9.80 (Opera Mini 4.2.14912)

« Odgovor #19 Poslato: 03. Januar 2013, 09:04:13 »

pozdrav! odskoro sam se uclanio na forum, ali ga iscitavam vec vise meseci ... sjajno je ovo sto radite i sto delite informacije i iskustvo! citajuci forum zapala mi je za oko ova tema, i budici da sam vecinu ovih rakija probao, osecam se prevarenim. e sad nesto mi nije jasno da li je preklo alkohola u ovim rakijama identicno kao i poreklo "apotekarskog alkohola"? mozda je malo glupo pitanje ali pametni ljudi kazu nema glupih pitanja... hvala unapred!
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #20 Poslato: 03. Januar 2013, 10:10:43 »

Jeste, i u slobodnoj prodaji se pojavljuje samo onaj dobiven iz sirovina poljoprivrednog porijekla i to od onih koje daju najjeftiniju proizvodnju, kukuruz, nusprodukt prerade šećerne repe i sl.,

P.S. Ne zbog tebe, ali moram napomenuti da isključivo služi za sterilizaciju, dezinfekciju, vanjsku upotrebu i nije za pijenje.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
YU2M
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 58

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #21 Poslato: 03. Januar 2013, 11:05:23 »

Citat

Ne pricamo ovde o kojekakvom djubretu koje se moze kupiti na pijaci za 300 dinara, nego o domacoj rakiji koju pravimo za sopstvenu upotrebu.
Citat
tako da za sve koji se kunu u našu domaću rakiju treba da se zapitaju da li znaju nekog koji 100% peče rakiju od pomenutog voća a pritom ne dodaje šećer poreklom iz repe.
Znam jednog - moj stari...
Sačuvana

Neko vole boraniju, neko vole grašak,
a ja siromašak, volem paprikašak...
aleksandar1509
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Java Platform Micro Edition
Browser:
Opera 9.80 (Opera Mini 4.2.14912)

« Odgovor #22 Poslato: 03. Januar 2013, 20:50:20 »

bistrica hvala na brzom odgovoru! neverujem da iko normalan moze i da planira da upotrebrljava apotekarski alkohol za bilo sta drugo osim za ono sto mu je namena. ali su me zgrozile "male tajne velikih majtora"...
Sačuvana
akijana
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 41

Windows XP
Browser:
Firefox 17.0

« Odgovor #23 Poslato: 04. Januar 2013, 09:44:18 »

Ne mora da znaci da su normalni, ali ipak to rade. Malo-malo, pa neka "zozovaca" dodje nekome glave. Ima onih koji to rade na male kolicine, za lokalne pijance, a ko je ikad probao one XXXXXXX rakije (XXXXX i slicno), upravo je probao takvu "rakiju". A to su pozamasne kolicine nazovi pica na trzistu. Izgleda da nasi zakoni ne prepoznaju dobro cemu sluzi robija.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #24 Poslato: 04. Januar 2013, 10:07:27 »

Nije problem iznijeti utiske o lošem kvalitetu rakije i navesti ime proizvođača, ali navesti nekoga u kontekstu „zozovače“ i robije, bez ikakvih objektivnih elemenata, u najmanju ruku nije korektno, pa sam ovaj dio brisao.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
akijana
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 41

Windows XP
Browser:
Firefox 17.0

« Odgovor #25 Poslato: 04. Januar 2013, 15:07:41 »

Ok, izvinjavam se.
Sačuvana
Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.045 sekundi sa 21 upita.