13. Decembar 2018, 20:08:49 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 7 8 [9]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Mastika  (Pročitano 164954 puta)
0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #120 Poslato: 14. Novembar 2014, 00:12:09 »

... interesuje me da li će uopšte doći do bistrenja posle nekog vremena ili neće...
Postoje situacije gdje jačina alkohola razblaženog na 45,7 stepeni znači i graničnu koncentraciju prisutnosti sličnih jedinjenja da bi bili rastvorljiva (na toj i većoj jačini se ne bi trebalo desiti zamućenje). Ako ti se mutila tek u toj zoni a naročito što kažeš da nije potpuno bijela nego je to znatno manje zamućenje onda je i veća šansa da se stabilizuje bez intervencija. Mada sumnjam u konkretnoj situaciji, naročito ako je želiš hladiti u frižideru, pa onda kao što i jon kaže, rješenje je filtracija. Kod ove rakije je specifično, za razliku od voćnih rakija, da je u pitanju onaj traženi „jednostrani“ profil arome pa se nema šta posebno narušiti ili izgubiti filtriranjem, nego se samo umanjuje intenzitet prisustva tih jedinjenja. Dakle, filtriraj je slobodno.
Tako ćeš ujedno dobiti priliku i da je namještaš na željenu jačinu koja podnosi željenu temperaturu. Uostalom uradi to na manjoj količini pa se uvjeri.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
nradule
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 47

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #121 Poslato: 19. Novembar 2014, 19:19:52 »

bistrice i jon-e,
bila mi je slava sada u nedelju i ko god je probao mastiku nije više pio drugo piće  Smiley... popili mi skoro pet litara  Scratchhead... nema veze što je bela, na ukusu je po oceni svih koji su je pili (a ima tu dobrih poznavalaca mastike) bila bolja nego grčki uzo...
sada već razmišljam da nabavim sastojke za drugu turu pošto imam još nekih 70-tak litara loze koju kod mene skoro niko ne pije (osim mene naravno)...
pitanje za vas dvojicu je ako budem pravio još mastike da li da postojeću izbistrim dodavanjem novog destilata i povećanjem procenta alkohola pa posle da je danima svodim na neku normalnu jačinu ili da čekam da se sama vremenom izbistri?.. a za novu ću po vašim savetima da ne dozvolim da se zamuti...
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #122 Poslato: 19. Novembar 2014, 19:42:32 »

Ne znam šta će ti jon preporučiti obzirom na svoje iskustvo sa mastikom, za mene i dalje ostaje kao opcija ono sa filtriranjem. Možeš tako da pripremiš samo jednu litru mastike i ostaviš je na stranu. Drugu litru napraviš ovako kao što kažeš, sa dodavanjem dijela loze da je podigneš na više od 45 stepeni, jer kažeš da na toj jačini nije mutila. Takva bi se onda trebala stabilizovati (ne mislim na temperaturu u frižideru nego neku normalniju), ako ne ide onda dodaš još malo loze. Kasnije uporediš rezultat i odlučiš šta raditi sa cijelom količinom.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Starost: 51

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #123 Poslato: 19. Novembar 2014, 20:47:26 »

Citat
....ako budem pravio još mastike da li da postojeću izbistrim dodavanjem novog destilata i povećanjem procenta alkohola pa posle da je danima svodim na neku normalnu jačinu ili da čekam da se sama vremenom izbistri?
Moze. Mozes dodati jacu rakiju za da izbistris onaj zamuceni destilat.
Sigurno ima da se izbistri. Racunaj i na to da imas u destilatu mastike i secera.
Tako da ona ocitana vrednost na alkoholometru nije ona prava jacina. Prava vrednost je niza.
Meri obavezno i temperaturu destilata ako nemas alkoholometar sa termometrom,za da izvrsis korekciju ocitane vrednosti.
Vecina alkoholometra su bazdareni na 20 C ali i ja sam se jednom presao jer je jedan od mojih profesionalnih bazdaren na 15 C.
Ostavi destilat da se stabilizira bar mesec dana. Nakon stabilizacije videt cemo kako cemo dalje.  Smiley
Sačuvana

Investicija u znanje jos uvjek donosi najbolju kamatu.
nradule
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #124 Poslato: 19. Novembar 2014, 21:23:36 »

Hvala na savetima bistrice i jon-e... Thumb
da ste bliži pa da probamo zajedno mastiku... Smiley
a pravim još jednu turu sigurno i preparate nabavljam opet iz Grčke... em su jeftiniji em kvalitetniji... u Grčkoj je anis npr 4€/kg a kod nas skoro 10€/kg... jedino ako jon nema još neku bolju varijantu u MK...
imate li još neku preporuku šta bi moglo da se napravi od loze ili šljivovice?... pravite li još nešto?... voleo bih da napravim još neku rakijicu čisto onako iz hobija...
Sačuvana
nradule
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #125 Poslato: 15. Decembar 2014, 18:49:47 »

Bio sam u Solunu ovih dana i kupio sastojke za novu količinu mastike... u stvari sastojke mi je nabavio jedan prijatelj grk koji je otišao da ih kupi negde oko Janjine blizu granice sa Albanijom... rekao mi je da je tamo anis mnogo kvalitetniji od onog koji se prodaje u Solunu... isto tako mi je rekao da sam stavio mnogo anisa na količinu loze (5kg na 90l meke loze)... kaže ne bi trebalo više od 1-3% anisa na meku lozu... naravno da je napomenuo ''kvalitetnog anisa'' a ne ono što se prodaje po pijacama... e sad... hteo bih da probam da napravim jednu količinu cipora (ili cipura) koga grci više piju i vole od mastike... on nije znao da mi objasni koja je razlika između cipora i mastike ( pokušavao je ali ja nisam najbolje razumeo)... ima li neko od vas recept za ciporo?.. gledao sam neke snimke na youtube ali nisam uspeo da zaključim kako se dobija ciporo (prevodi su bili na ruskom)... jon-e i bistrice pomagajte Smiley...
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #126 Poslato: 15. Decembar 2014, 19:39:11 »

Tsipouro je prije svega komovica, samo što može ponekad da bude i sa okusom anisa ili još koječega, kao što kod nas komovica može da bude sa travama, plodovima i sl. Razlika između ovog Tsipoura sa anisom i isto rakije sa okusom anisa, Ouzo, je u početnoj sirovini pa onda i u konačnom ukusu. Prva treba imati izražene i arome komovice, ili loze, koje se balansirano i istovremeno osjete, a druga samo one koje potiču od anisa, a od grožđa da se i ne osjete pa se zato rade od neutralnog destilata, a ne onog karakterističnog i aromatski izražajnog kakav je kod komovice. Sve te „mučkalice“ svako radi u nekoj svojoj specifičnoj proporciji, jedino što bi ovdje stvarno trebalo ići sa manjom količinom da bi napravio već rečeni aromatski balans. I to je to, od mene.
Sačuvana

bokimiha
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #127 Poslato: 24. Novembar 2015, 09:30:31 »

Pozdrav drustvo. Potrebana mi je informacija u vezi mastike? Juce sam spremao mastiku i dobio 13l od 55°. Zanima me kako da je razblazim i cime a da ne pobeli. Pokusao sam tako sto sam u casicu probao sa destilovanom vodom ali odmah pobeli.
Sačuvana
nradule
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #128 Poslato: 24. Novembar 2015, 13:34:33 »

bokimiha,
samo polako dolivaj destilovanu vodu u mastiku i prati šta se događa... čim počne da beli prekidaj... ako ti pobeli kao meni prva tura koju sam pravio nema šanse da je izbistriš...
Sačuvana
bokimiha
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #129 Poslato: 24. Novembar 2015, 14:25:20 »

Hvala na odgovoru. Pokusacu...
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #130 Poslato: 24. Novembar 2015, 16:15:11 »

Da tako je, a za konačno rješenje je u pitnju kasični matematički račun za smjesu. I to onaj jednostavniji jer su u igri uglavnom samo tri komponente: alkohol, voda i anetol, kao glavni izvor koji daje bijelu boju toj rakiji. Takva rakija u datim okolnostima bijeli ili ostaje prozirna samo zbog dvije koncentracije: alkohola i anetola iz anisa. Anetol se dobro rastvara u jačim alkoholnim rastvorima i ostaje proziran, a slabo se rastvara u vodi i slabijim alkoholnim rastvorima pa daje bijelu boju, i sve se slabije rastvara što ga ima u većim koncentracijama.  Ako na primjer dobiješ 50 stepeni jačinu rakije dodavanjem vode i ne možeš je više spuštati jer bi bjelila, u pitanju je prije svega prevelika koncentracija anetola odnosno anisa koji si dodao u destilaciji. Ako te sada zanima samo taj efekat bijeljenja lako ga je riješiti, i sada i za ubuduće, pa ćeš znati koja je to količina anisa potrebna u situaciji u kojoj ti praviš takvu rakiju. Kažem u konkretnoj situaciji jer na stvaranje zamućenja utiću i druga jedinjnja koja se nalaze u rakiji bez prisustva anisa pa se zato rakije sa anisom prave od što neutralnijeg destilata koji u maloj mjeri sadrži ove komponente. Dobro bi došao onaj prepek koji se pravi od odbačenih frakcija ili rakija druge klase. Uzmeš takve rakije ili one koju imaš i razblažiš je na primjer na 20 stepeni. Kada ili ako zamuti zbog već pomenutih jedinjenja profiltriraš je da ostane bistra i dodaš onoj sa anisom od 50 stepeni u dovoljnoj količini da je spustiš na željenih na primjer 45. Normalno probavaš na što manjem uzorku, na primjer na litru od 50 stepeni 0,2 l one od 20. Ako stvar funkcioniše ta proporcija ti itekako može poslužiti za umanjenje količine anisa sličnog kvaliteta slijedeće godine. Ako ne funkcioniše onda ovu rakiju koju dodaješ razblažiš na 25, pa 30..., dok ne dobiješ ono što želiš.
Sačuvana

bokimiha
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #131 Poslato: 24. Novembar 2015, 22:37:15 »

Bistrice hvala na tako detaljnim informacijama i savetima. Mogu vam reci da sam na ovom sajtu mnogo toga saznao i naucio. A da uspeo sam da mastiku spustim destilovanom vodom sa 55 na nekih 47 stepeni i to bi bilo to, zadovoljan sam jacinom kao i ukusom i mirisom  Thumb
Sačuvana
Stranice: 1 ... 7 8 [9]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.042 sekundi sa 21 upita.