23. Oktobar 2017, 02:53:53 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 8 9 [10]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kvasci, enzimi,... za voćni kom  (Pročitano 94093 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
mungos.na
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #135 Poslato: 15. Oktobar 2016, 21:57:57 »

sinoc sam samleo 1500kg jabuke nisam nista dodavao do sad (nisam stigao) sutra otacem belo vino ok 600l pa me zanima sledece dali bi bilo pametno da talog rasporedim po buradima sa jabukom (razumeo sam da su u talogu kvasci) ili mozda ono vino koje ne mogu da uhvatim bez taloga, cista znatizelja?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #136 Poslato: 15. Oktobar 2016, 22:26:31 »

Nakon započete fermentacije se na dnu posude počinje formirati talog u kojem se u velikoj mjeri nalaze kvasci. Kako oni kojima je radni vijek završen pa se počinju raspadati, i služe kao hrana drugim mikroorganizmima, tako i oni sposobni za daljnje obavljanje fermentacije.
U tom talogu se nalaze i mnoge druge stvari iz grožđa i iz fermentacije vina pa bi miješanje sa jabukom ostavilo značajnog traga u aromatskom smislu.   
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
mungos.na
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #137 Poslato: 16. Oktobar 2016, 19:41:25 »

hvala na objasnjenju ovo je vec treca godina da mi se poklapa otakanje vina sa ukomljavanjem jabuke  a nikako da pitam (iste kvasce stavljam i u vino i u jabuku) do sad sam talog bacao a i od sad cu Smiley
Sačuvana
radisa89
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Mozilla compatible

« Odgovor #138 Poslato: 20. Septembar 2017, 15:54:12 »

Uzeo bih oko 500kg grožđa za lozovaču, neću otakati vino. Biće oko 100-150 kg hamburga i 400kg smederevke. Stavio bih kvasac ali u Smederevu, bar u apotekama gde sam gledao nema neki izbor, svodi se na Enovitis univerzalni kvasac i VINOFERM basic bayanus, proizvođač Essedielle. Da li je neki od ova dva za preporuku?
Sačuvana
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #139 Poslato: 04. Oktobar 2017, 22:01:55 »

Pozdrav svima, htio bih da vas pitam kakvo je vase misljenje u vezi sledeceg... Naime, neki proizvodjaci rakija su zagovornici teze da nije dobro dodavati enzime u kom jer se na taj nacin gubi na kvaliteti rakije, na aromi i tako dalje, te da mogu da prepoznaju rakije u koje su enzimi dodani i da su navodno losije (prica o industriji i tehnologiji u losem kontekstu itd). Meni ovo uopste nije logicno, smatram da enzimi fenomenalno urade posao zbog koga ih dodajemo i ja ne mogu da ih prepoznam u krajnjem proizvodu. Sta vi kazete?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #140 Poslato: 04. Oktobar 2017, 22:24:26 »

Citat
Naime, neki proizvodjaci rakija su zagovornici teze da nije dobro dodavati enzime u kom jer se na taj nacin gubi na kvaliteti rakije, na aromi i tako dalje, te da mogu da prepoznaju rakije u koje su enzimi dodani i da su navodno losije.
Kvalitet rakije ili bilo čega što nastaje fermentacijom direktno zavisi od kvaliteta i hemijskog sastava voća, njegovog tretmana odnosno prerade od berbe do fermentacije i uslova odnosno načina vođenja same fermnetacije. Veliki broj uticaja se dešava na ovom putu pa postoje samo bolja ili lošije kombinacije faktora uticaja. Jedan od faktora je djelovanje enzima bez obzira da li je njihovo djelovanje ograničeno samo na one prirodno prisutne ili na još poneki dodan u tom svemu. Tako da je ovo iz citata najobičnija glupost, a kao i što sam kažeš nelogičnost sa primjesama proseravanja.
Neka konkretna situacija u konkretno opisanim okolnostima je potpuno druga priča.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #141 Poslato: 04. Oktobar 2017, 22:37:14 »

hvala bistrice. Da li treba mjesati kom dan-dva nakon dodavanja kvasaca i hrane za kvasce pa onda zatvoriti kom, ili dodati sve odmah i zatvoriti?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #142 Poslato: 05. Oktobar 2017, 20:25:09 »

Za voćni sok ili kom se to radi odmah u startu.
Sačuvana

Stranice: 1 ... 8 9 [10]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 21 upita.