22. Februar 2019, 01:42:44 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Bure za rakiju  (Pročitano 64500 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #60 Poslato: 26. Maj 2017, 22:08:13 »

Citat
ja probam rakiju sad i posle produvavanja i razlika je ogromna.
Hajde, neka... ionako se isključujem za danas i sutra  Smiley
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
dekara
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #61 Poslato: 26. Maj 2017, 22:14:41 »

Nije problem u plastici vec u učvršćivaču za plastiku koji se razgradjuje u jakom alkoholu. Tako da,,,,,, Prohrom  staklo   drveno bure i napred
Sačuvana
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #62 Poslato: 26. Maj 2017, 22:37:52 »

To duvanje u rakiju je pozitivno, cirka prva tri meseca a posle toga moze da steti. Samo mikrooksidacija kroz drvo je pozeljna i neophodna, a to se nikakvim duvanjem ne moze postici.
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #63 Poslato: 27. Maj 2017, 06:24:49 »

Uredu,ja spravljam rakiju od šljive i od jabuke i meni ta rakija leži u staklu zajedni sa čipsom.Šta se dešava sa kruškom,dunjom,kajsijom sa belim pićima kolko znam sva se čuvaju u staklu a veoma retko u jasenovom buretu.Gde je tu kontakt sa vazduhom.
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #64 Poslato: 27. Maj 2017, 18:20:03 »

Tako je već bolje. Sve što ti nije jasno jednostavno pitaš. Tako ćeš dobiti i odgovor a ujedno ćeš i ostale poštediti onog što je i teoretski i praktično nemoguće.

Tu kontakta sa kiseonikom i nema. Ne slučajno nego namjerno. Ne čuva se rakija u staklu da bi se isključila boja nego upravo zato da bi se isključio novi dotok kiseonika. Za krušku se to radi najčešće nakon mjesec dana, ili maksimalno dva. Svako dodavanje kiseonika nakon toga bi bilo prekomjerno pa bi izazvalo nove oksidacijske procese koji bi negativno uticali na kvalitet.

A inače nije preporučljivo dodavati ni prekomjernu količinu kiseonika u prvih par mjeseci. Otpražnjeni prostor u staklenom balonu, kao i onaj u buretu neposredno oko čepa sadrže sasvim dovoljnu količinu kiseonika, pa je potrebno samo u nekoliko navrata skinuti čep i vratiti ga nazad.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #65 Poslato: 27. Maj 2017, 19:00:40 »

Tako je već bolje. Sve što ti nije jasno jednostavno pitaš. Tako ćeš dobiti i odgovor a ujedno ćeš i ostale poštediti onog što je i teoretski i praktično nemoguće.
Ja sam bistrice video tvoju hipotezu i teoretsko pitanje u vezi zamišljenog takmičenja u ispecanju rakije sa istim kljukom ,pa ko bi izabrao koji kazan.I da budem iskren svidela mi se ideja kao metod uočavanja različitih mišljenja i mogućnost po meni plodotvorne diskusije.Ohrabren tom činjenicom pokušao sam da stvorim novu polemiku.
Sve više svatam da kod spravljanja rakije ima mnogo više egzaktnih stvari a veoma malo improvizacija.
Eto neću više teoretisati i izvinjavam se svim forumašima ako sam ih udavio nije bila loša namera ali...
Da se vratim na bele rakije.Molim za malo pojašnjenja dakle ako sam dobro svatio vazduh ne treba ili vrlo malo treba za kajsiju,dunju,krušku (bela pića mada sam viđao i obojenu kajsiju i belu šljivovicu) dok za šljivovu rakiju treba mnogo vazduha pa se zato drži u buretu.Dali je ovo moje tumačenje tačno?
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #66 Poslato: 27. Maj 2017, 19:07:29 »

Nije.

Citat
Sve više svatam da kod spravljanja rakije ima mnogo više egzaktnih stvari a veoma malo improvizacija.
Da, improvizacija je nešto što se nastoji isključiti, ako je ikako moguće.
Sačuvana

Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #67 Poslato: 27. Maj 2017, 19:09:17 »

Onda molim za pojašnjenje
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #68 Poslato: 27. Maj 2017, 19:39:57 »

Pokušat ću što jednostavnije da ne bih pisao roman, i opet neću moći puno toga obuhvatiti.
Ne nastaju nove aromatske materije samo na jedan način. U pitanju je mnogo složenija hemijska promjena jedinjenja pa posljedično i uticaj na aromu.
Kod dozrijevanja u staklu za razliku od bureta isključeno je sve što hrast otpusti u rakiju, ekstrakt hrasta.
U ove dvije situacije se normalno dobivaju rakije različitog aromatskog profila.

Prva sadrži jedinjenja koja su prirodno prisutna u voću, nastala fermentacijom i destilacijom, i sa tim gradi svoj aromatski profil procesom kroz vrijeme u kojoj se te spore reakcije odvijaju. Već sam ti postavljao link sa detaljnijim pojašnjenjem tih procesa kroz mjesece u prve dvije godine, pa da se ne ponavljam.

Druga u buretu, pored ovih jedinjenja dobija i novu stranu primjesu, ekstrakt hrasta.
Dodavanje samo te primjese nije dovoljno da tu rakiju oplemeni u punom smislu riječi nego su potrebni isto tako višegodišnji hemijski procesi.
Da bi se ti procesi odvijali u punoj mjeri zbog prisustva ekstrakta hrasta neophodan je inicijator (upaljač) za dugotrajan lanac odvijanja potpuno različitih reakcija. Ta početna reakcija je reakcija kiseonika i fenolnih jedinjenja hrasta. Ona se dešava neposredno na mjestu kontaktu drveta i rakije. Kiseonik prolazeći kroz pore, odnosno kroz dasku bureta, stupa u reakciju sa fenolnom jedinjenjma prelazi u oblik vodonik peroksida. Tek taj peroksid je u stvari pravi okidač za reakcije koje će uslijediti i koje će trajati desetak pa i više godina i neprestano se odvijati do nekih 50-60 godina starenja. Nakon toga se završavaju i rakija prestaje razvijati nove komponente za čuveni buke. Simbiozu rakije i hrasta. Ta simbioza neminovno podrazumijeva i nestanak i nastanak (manjak i višak) mnogih jedinjenja u odnosu na rakiju koja je dozrijevala u staklu bez komponenti hrasta pa se na ta dva načina stvara i drugačiji aromatski profil.

Kod različitog voća je isto isto kao kod različitog vina. Postoji grožđe kod koga bi gubitak bio mnogo veći nego dobitak a to što bi se dobilo ne bi bilo kompatibilno sa karakterom vina koji se na prvi način dobiva. Pa neka vina idu u bure, a neka se isključuju iz dozrijevanja na taj način a postoje ona koja podnose i jedno i drugo u nekoj doziranoj mjeri pa se radi oboje. 

Sačuvana

Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #69 Poslato: 27. Maj 2017, 19:49:33 »

Da lepo svatam da postoje dva načina čuvanja rakije koja si sad odlično opisao i sve mi je jasno.Ostaje još samo jedno pitanje dali postoji neka posebnost od voća do voća koja izuskuje ISKLJUČIVO jedan ili drugi način čuvanja ili je to prosto tradicija da se neka pića piju bela a neka obojena.Dali bi recimo dunja iz hrastovog bureta bila kvalitetna rakija ili dali je moguće da šljivova rakija iz čistog stakla postigne vremenom zavidan kvalitet.
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #70 Poslato: 27. Maj 2017, 20:06:07 »

Dunja da sigurno, a kruška nikako.
Za šljivovicu isto da, ali tek pojedine sorte i ne toliko mnogo njih koliko se inače priča.
Mađarica (požegača, bistrica) na primjer.

Za percepciju zavidnog kvaliteta ti ne mogu garantovati jer to često zna biti i više nego subjektivno, ali ti kao neki orjentir mogu dati ocjenu u kojoj je učestvovao i Nikičević kao član komisije, u Ljubljani.  Smiley Za šljivovicu od mađarice, isključivo, čuvana u staklu, nakon nepunih osam mjeseci od destilacije sam pokupio 19,2.
Sačuvana

Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #71 Poslato: 27. Maj 2017, 20:17:40 »

Dunja da sigurno, a kruška nikako.
Zaštoli nema obojene dunje?
Za šljivovicu od mađarice, isključivo, čuvana u staklu, nakon nepunih osam mjeseci od destilacije sam pokupio 19,2.
Svaka časta ovo je toliko neverovatan podatak ali nemam ni trunke razloga da sumljam
Dakle vrhunski rezultati se postižu i u staklu i u drvetu može i jedno i drugo samo je ili skoro samo kruška u staklu
hvala      poučno
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #72 Poslato: 27. Maj 2017, 20:36:37 »

Može sada i ovo za uvjerljivost.
Nadam se da je vidljivo da je mail u pitanju, a i kod njega sam malo zacrvenio podatke koji bi eventualno vodili ka narušavanju moje privatnosti. Nastojim je sačuvati bar od šireg kruga posjetilaca foruma. Za onaj uži to odavno nije slučaj.

Sačuvana

Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #73 Poslato: 27. Maj 2017, 20:43:47 »

Još jednom svaka čast kad sam napisao da je skoro neverovatno nisam sumljao u tebe već zbog mlade rakije koja hrast nije videla dakle zaista vrhunska rakija može i u staklu bravo
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #74 Poslato: 27. Maj 2017, 20:53:34 »

Ma nisam ni ja postavio zbog sebe, nego zbog predrasuda o staklu.
Čak na ovom forumu često radim i na svoju ličnu štetu. Pišem i o stvarima koje su poznate tek nekolicini na ovoj planeti.  Wink
Sačuvana

Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 21 upita.