17. Novembar 2017, 18:09:44 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 21 22 [23]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Svaštara  (Pročitano 155407 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
zicanin
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #330 Poslato: 21. Jun 2017, 16:03:34 »

Мени не треба ништа да изгуглам! Годинама остављам то сирће, пре мене отац, деда, прадеда, комшије, рођаци, цео округ, цела Шумадија.

Оставља се и од кљука Пожегаче сирће, али то је ретко. Сирће се од вајкада остављало цеђењем, још у казану, џибре.

И све што сам у горњој поруци навео, пре свега о ароми и лековитости- је општепознато.

Постоје многе ствари што нема по интернету.  Wink
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #331 Poslato: 21. Jun 2017, 16:25:37 »

Citat
Онда припадаш млађој генерацији. Како је могуће да џибра од Пожегаче смрди? Пре просипања џибре, захвата се течни део из казана.
Pa voleo bi da si upravu al verujem da sam stariji od tebe ili bar tu negde
Dal si nekad prosuo džibru na zemlju?Ako jesi a verujem da jesi i ako je bilo sunčano ako neuzmeš lopatu i ne zagrneš sa zemljom posle nekog vremena počinje da se oseća.Tako bar kod mene.
Kad spominješ celu Šumadiju izbaci to celu jer kod mene u Rudničko Takovskoj nahiji to nisam ni video ni čuo.Nekažem da niko ne radi...
I ajde objasni postupak dakle šta samo procedim i čekam ...
To kako si opisao neverujem da može da služi nizašta...

Uređenje citata.
« Poslednja izmena: 21. Jun 2017, 19:23:21 Autor bistrica » Sačuvana
zicanin
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #332 Poslato: 21. Jun 2017, 16:59:16 »

Свака џибра кад одстоји напољу добија неугодан мирис.

Само свежа џибра од Пожегаче, Капаваца и Црношљиве је погодна за сирће, тј, има добру арому.

Када се заврши дестилација кљука, течни део џибре се одваја. Касније када се охлади, потребно је добро исцедити.

После месец дана исцеђени течни део постаје благо сирће и веома ароматично.

Намену и лековитост овог сирћета сам већ описао на предходној страни.

Пробај урадити овако(ако имаш Пожегачу и ако је родила) ове године па изнеси овде утиске! Wink
Sačuvana
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Starost: 50

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #333 Poslato: 21. Jun 2017, 19:07:55 »

Sirce/Ocat

-Kvalitetno voce
-Ukomljavanje usitnelog voca
-Alkoholna fermentacija (selektivnim kvascem)
-Bistrenje koma(sa enzimima ili zelatinom)
       ....pa ide....
-Sircetna fermentacija (sircetnim bakterijama)
-Podesivanje temperature za fermentaciju
-Bistrenje koma sa filtracijom
-Podesavanje kiselost (vodom)
-Filtracija
-Pasterizacija
-Punenje u flasama

Sve ostalo je samo neosnovana prica....ili "Svaštara"....nazalost.  Smiley

« Poslednja izmena: 21. Jun 2017, 23:19:40 Autor jon » Sačuvana

Investicija u znanje jos uvjek donosi najbolju kamatu.
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #334 Poslato: 21. Jun 2017, 19:09:54 »

Đibra miriše samo u startu dok je još topla. Isto kao i kvalitetan parfem miriše relativno kratko i sve dok iz njega ne ispare ona malobrojna terpenska i druga mirisna jedinjenja. Nakon toga, kada padne temperatura, baš iz razloga što đibra ne sadrži alkohol, počinju da rade mikroorganizmi koji razlaganjem materijala proizvode jedinjenja koja stvaraju nesnošljivi smrad. To je jasno i onima koji prave kompost.  

Ako materijal sadrži alkohol u dovoljnoj mjeri tek tada mogu preovladati bakterije koje će proizvesti kvalitetno sirće, jer su one na taj alkohol manje osjetljive. Isto kao što u alkoholnoj fermentaciji kvasci šećer transformišu u etanol, tako bakterije kod sirćetne fermetacije isti taj etanol pretvaraju u sirćetnu kiselinu, i tako nastaje vočno sirće.
Ako u nečemu nema alkohola onda ne može nastati ni sirće.

Tačka na kraju, gotovo, i sve dileme riješene samo jednom rečenicom. Jako jednostavno i na ovom se završava sva priča, za one koji hoće biti odgovorni prema sebi i drugima.

Babske priče od prije interneta i lakrdija od pisanja na internetu je već nešto drugo, pa da se ne bi zamarali glupostima i krajnje neozbiljnim stvarima tako nešto kao i dosad ne tolerišemo preko određene mjere.  Smiley
« Poslednja izmena: 21. Jun 2017, 22:09:34 Autor bistrica » Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
boogie
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #335 Poslato: 20. Avgust 2017, 22:38:49 »

Dragi poznavaoci rakije,

Pre svega hvala puno svim ljudima na forumu na dobrim informacijama. Ovde ima puno da se nauči!
Imam potrebu da se predstavim kao veliki ljubitelj kvalitetne rakije i dugodišnji proizvođač iste, a ujedno bih molio za pomoć da rešim misteriju neslaganja koje je nastalo prilikom prepeka kajsije ove godine. Elem, da ne skratim priču, motam se oko kazana od malih nogu i sa ćaletom sam pekao rakiju od višnje i kajsije ceo život (30:) a poslednjih nekoliko godina sam:( Koristim knjigu Dr Vladimira Puškaša kao bukvar a internet za finese i usavršavanje. Dakle, u julu ove godine sam ispekao 500 kg kajsije koristeći plin prvi put u životu. Rezultat: skoro duplo više vremena i 80% manje posla u odnosu na standardno loženje nameštajem, granjem, šapurikama i ostalim okololežećim gorivom. Kontrola jačine mlaza je preciznija za bar dve svetlosne godine, a radno okruženje čistije za 96%. Plin kida!
Da se vratim na temu, dobio sam, od 500kg voća, 114L mekane rakije na 40% alkohola
Kako mi kazan prima samo 90L morao sam prepek da radim iz dva puta. Tu nastaje misterija.

Prvi kazan prepeka - 80L mekane rakije na 40, razblažio je vodom do 35 i dobio 29L prepečenice na 68

Drugi kazan prepeka  34L mekane rakije na 40 razblažio je vodom do 25 (ovo je jedina razlika u postupku između ova dva kazana, pored očigledne razlike u količini) dobio 21L prepečenice na 64

Dakle to mi nikako nije jasno. Toliko veći prinos u drugom, manjem kazanu prepeka, sirovina ista, pekao na plin, imao savršenu kontrolu mlaza, sve isto uradio (prvenac 3%, patoka sve ispod 35% vodim i detaljan dnevnik pečenja od 2012 godine) sve tri puta merio i kontrolisao da nema greške u proračunu.... Da li je moguće da tih par litara vode više, koje sam dodao u drugi kazan napravi takvu razliku?
Baš me ovo muči i svaka ideja i mišljenje su dobrodošli. Cilj mi je da pečenje rakije u kućnim uslovima dovedem do savršenstva, da nađem najbolje voće na svetu i napravim najbolju rakiju na svetu! Laugh
Hvala Uzdravlje
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #336 Poslato: 20. Avgust 2017, 23:48:44 »

Nemoj više na ovom forumu molim te.  Cheesy
Probaj to prodati negdje gdje ti može proći ovako izmišljanje brojki. Ovo je ipak nivo kojem nisi dorastao i koji je u stanju na osnovu tri brojke razlikovati moguće od nemogućeg, istinu od laži. Ako te zanima kako onda pogledaj dijagrame distribucije etanola...
http://www.sveovinu.com/index.php?topic=1260.msg16972#msg16972

Pa pogledaj i ovu raspodjelu tokom destilacije u zavisnosti od jačine meke rakije stavljene u kazan.

.... a za druge važnije ili bitnije detalje ću morati ostati tajnovit, kako bih i dalje brzo i efikasno razlikovao iskrenu namjeru kod pravljenja rakije, i ovakvo šarlatanstvo kako je iskazano u tvojoj poruci. Slijedeću laž ne samo da ću brisati nego i više od toga... whistlefly  
« Poslednja izmena: 21. Avgust 2017, 00:18:15 Autor bistrica » Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
boogie
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #337 Poslato: 21. Avgust 2017, 10:46:42 »

Postovani Bistrica,
Hvala vam za uvrede dobrodošlice...
....Ja sam mislio da se znanje mnozi deljenjem?! Jeste li doveli u pitanje verovanje kojeg ste se crvrsto drzali pre nego sto ste me nazvali lazovom i sarlatanom?....

« Poslednja izmena: 21. Avgust 2017, 20:47:43 Autor bistrica » Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #338 Poslato: 21. Avgust 2017, 11:07:09 »

Cak i da sam izmislio sve brojke, to sto ste administrator vam ne daje pravo da me vredjate jer krsite pravila čijih ste čuvar. ?
Ja sam mislio da se znanje mnozi deljenjem?!

Velika je razlika dali si izmislio ili ne
Da delise kad imas sa kim

Licno sam se uverio da na ovom forumu postoje ljudi koji provociraju i proveravaju odgovore selektuju navlace pisu gluposti,pametuju bez osnova verovatno da ti mozda nespadas u takve ali ja kapiram gard koji bistrica zauzima kada i ako budes svatio njegov gard prevazicices frustraciju i najvecu prepreku ka delenju znanja.
Ovde je znanje samo uslovno receno dzabe neki puta se placa frustracijom,negodovanjem,zaljenjem i td kad to prevazidjes pobediosi
pozzz
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #339 Poslato: 21. Avgust 2017, 20:51:41 »

Hvala Goja, ali si me ovim komentarom isto tako natjerao da zadržim poruku u onom njenom bitnom dijelu i da odgovorim, ne njemu jer za to nema potrebe ni razloga, nego iz obzira prema tebi i drugim forumašima.

Vječno pitanje istine i namjere. O ovom drugom neću davati obrazloženje iz već pomenutih razloga a o istini ću samo jedan ali više nego dovoljan detalj.
Citat
...Drugi kazan prepeka  34L mekane rakije na 40 razblažio je vodom do 25 (ovo je jedina razlika u postupku između ova dva kazana, pored očigledne razlike u količini) dobio 21L prepečenice na 64...
.....Toliko veći prinos u drugom, manjem kazanu prepeka, sirovina ista, pekao na plin, imao savršenu kontrolu mlaza, sve isto uradio (prvenac 3%, patoka sve ispod 35% ...

34 litre puta 40 stepeni jednako 1360 stepeni alkohola kod meke rakije stavljene u kazan...
...a dobije kao rezultat, neka bude samo 1 litru prvenca, koji neka ima samo 72 stepena, a ima više i ...
21 litru rakije jačine 64 stepena, što daje ukupni rezultat od 1416 stepeni.
Ono što još curi iz kazana kada prekinemo hvatanje rakije na 35 na luli nema potrebe ni računati.

Ovih 1416 stepeni u dobitku je, samo za sebe i bez patoke, veće od onih 1360 što je stavio u kazan,  

Nešto ne može nastati ni iz čega.
« Poslednja izmena: 21. Avgust 2017, 21:36:50 Autor bistrica » Sačuvana

boogie
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #340 Poslato: 29. Avgust 2017, 22:48:51 »

Goja, duplo hvala na odgovoru... xxxxxxxxxxxx brisano xxxxxxxxxxxxx
« Poslednja izmena: 29. Avgust 2017, 23:38:51 Autor bistrica » Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #341 Poslato: 29. Avgust 2017, 23:27:30 »

Hajde mani se žalopojki i igre povrijeđene sujete. Napišeš očiglednu laž sa sumnjivim namjerama i normalno da dobiješ odgovor u skladu sa tim.
Perpetuum mobile ne postoji i tu se sva priča na ovu temu završava. Mislim na konkretnu situaciju i priču na ovaj način dimenzioniranu.

Ako želiš priču o rakiji, dobitcima, gubitcima, razlikama u destilaciji i sl., nije nikakav problem ali to onda moraš raditi ne ovdje nego na temama koje to obuhvataju, i konkretno sa onim što te zanima ili zbunjuje. Normalno bez fušeraja.
Sačuvana

kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 43

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #342 Poslato: 08. Oktobar 2017, 21:16:23 »

Za vikend bio u zemlji Srbiji specijalno da bih išao na Oplenačku berbu u Topolu, totalni fijasko, katastrofa....
Sačuvana

Prvi izvozni posao Srbije u SAD bio je 1897. godine kada je prodato između 30.000 i 40.000 tona suve šljive. Taj novac je Srbiju tada izbavio iz krize!
Stranice: 1 ... 21 22 [23]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.038 sekundi sa 22 upita.