21. Januar 2019, 09:09:18 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 ... 16   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Komovica  (Pročitano 127902 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
cip
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 60

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Poslato: 28. Septembar 2008, 16:47:50 »

Da lineko moze da mi objasni razliku izmedju KOMOVICE i LOZOVACE?? Nadam se da cu imati i podpitanja?
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #1 Poslato: 28. Septembar 2008, 17:01:09 »

Cip lozovaca se dobija destilacijom prevrelog kljuka. Znaci ne odlivas vino nego sve ide na destilaciju dok se komovica dobija destilacijom komine. Odlije se vino a na kominu koja ostane se obicno doda vode i secera pa se pusti da prevre i onda se destilise...
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #2 Poslato: 01. Oktobar 2008, 00:02:14 »

Evo svih rakija od grožđa:

-Konjak(fr), kod nas vinjak, dobijen destilacijom vina i odležavanjem vinskog destilata u hrastovim sudovima.(samo vino)
-Lozovača, dobijena destilacijom prevrelog grožđanog kljuka (zajedno vino i komina)
-komovica, dobijena destilacijom komine od prevrelog grožđa, gde je svo vino istočeno, (samo komina)
-Stejovača, dobijena destilacijom vinskog taloga sabranog posle petakanja i bistrenja (samo talog) dohfly
Eeee sad svi znamo! dohfly
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
stankosi
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 50

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #3 Poslato: 15. Oktobar 2008, 12:54:35 »

Evo ipak cu otvoriti novu temu o Komovici.Ispresovao sam kljuk i sad me zanima moze li se od toga ispeci rakija.Ustvari znam da moze ali zanima me kakvog ce biti kvaliteta, posto je sve to ispresovano do zadnje kapi.
Sta mi vi savetujete?Koliko ide secera na kolicinu od 100 kg grozdja i koje zapremine trebaju biti posude u kojima ce to da vri?I na kraju da li  ce to biti neka rakija secerusa? Scratchhead
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #4 Poslato: 15. Oktobar 2008, 14:38:24 »

Moze se ospeci rakija a kakvog ce biti kvaliteta  Scratchhead

Najkvalitetnija je lozovaca, ona se dobija destilacijom prevrelog kljuka, znaci bez odlivanja vina, sve u kompletu ide na destilaciju..
Manje kvalitetna je komovica koju ces ti praviti...
Najnekvalitetnija je steljovaca koja se dobija destilacijom stelje odnosno vinskog taloga.

Kolicina vode koju dodajes je otprilike 1/3 od kolicine koma a secer i voda idu u odnosu 1:5 do 1:3..

To bi otprilike znacilo da na 100 kg koma dodajes oko 35 litara vode i izmedju 7 i 11 kg secera, zavisi za koji se odnos odlucis..

Nedavno sam sa Pecom pricao na ovu temu i cini mi se da je otprilike ovakav odnos, ako nisam u pravu on ce me ispraviti..
I destilacija komovice je posebna prica pa bi mogli i o tome malo detaljnije  Smiley
Sačuvana
tdragickica
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 47

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #5 Poslato: 07. Novembar 2008, 13:42:36 »

Pravo da vam kazem u mom kraju, Pirot i okolina, ne pece se lozova vec iskljucivo komova rakija. Komina se ne presuje vec se od izmuljanog grozdja otoci ono sto se otociti da i to bude vino, a u ostatak se doda voda i secer, u razmeri kako je naveo gore dioda i onda se to ostavi da prevri. Ove godine ja sam vrenje izveo pomocu vinskog kvasca uz dodatak vinobrana. Posle zavrsenog vrenja kace sa "drugim vinom" kod nas se zove kominjak se zatvore najlonom da ne moze vazduh da dopre do njih i ostavi se da se ceka pecenje rakije. Destilacija moze da se obavi neposredno posle vrenja, sto najvise zavisi od vremena, ako je lepo vreme kao ove godine moze odmah ali se ranije to ostavljalo za prve prolecne dane jer su ljudi za vrema hladnih zimskih dana pili vino koje je dobijeno vrenjem komine. To vino ima fantasticnu boju,  u pocetku moze da se pije kao voda ali ako se pretera izaziva starasnu glavobolju.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #6 Poslato: 07. Novembar 2008, 15:54:00 »

Citat
Destilacija moze da se obavi neposredno posle vrenja, sto najvise zavisi od vremena, ako je lepo vreme kao ove godine moze odmah ali se ranije to ostavljalo za prve prolecne dane jer su ljudi za vrema hladnih zimskih dana pili vino koje je dobijeno vrenjem komine. To vino ima fantasticnu boju,  u pocetku moze da se pije kao voda ali ako se pretera izaziva starasnu glavobolju.

Ako sam dobro skontao pili su "drugo vino" ili kominjak kako si rekao... A sta su radili sa "pravim" vinom, onim koje je otoceno nakon muljanja? Kada se ono pije? Smiley

Inace, moj stari je prosle godine dao drugaru da proba to "vino" (koje se dobije od vode i secera i pece se u rakiju) i lik se odusevio Cheesy kaze nije odavno probao bolje vino....
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #7 Poslato: 14. Novembar 2008, 00:10:40 »

Cheesy

Баш сам скоро чуо од неког из мог краја једну анегдоту из старина кад је жена једног познатог пијанца посакривала и вино и ракију од њега да се не би сваки дан опијао и на своје изненађење приметила да је он све једнако сваки дан опет пијан!
Посумњала је да је пронашао сакривено пиће и проверавала да ли га недостаје, али све је било у реду и на броју.
Тад га је коначно почела и шпијунирати и ухватила га како на славину, из каце са преврелим комом, пушта себи у лонче вино!

Ово није ништа чудно. Ја, за разлику од већине других произвођача дестилованог пића, сваки свој ком познајем по укусу. Ја практично пратим одвијање алкохолног врења готово свакодневном дегустацијом кома. И врло често ми се догоди да је ком толико укусан да ми га је жао дестиловати већ би га рађе оцедио и оставио као вино!
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #8 Poslato: 14. Novembar 2008, 00:43:12 »

Mnogi amaterski proizvođači vina, kada istoče vino sa komine, dodaju vodu u kominu i vrlo malo šećera odmah po istaknju i ono brzo provri. Pa onda to vino piju dok im ne stasa ono pravo, i tek onda ispeku komovicu. U Pomoravlju to vino ispod komine zovu šiler a u Šumadiji kominjak i vrlo retko jačina tog vina prelazi osam maligana.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 52

Windows XP
Browser:
Opera 9.52

« Odgovor #9 Poslato: 14. Novembar 2008, 13:25:18 »

Ja bih predlozio da se ne cedi ili ne presuje do poslednje kapi. Znam da je kasno za ovu godinu, ali nije za sledecu!
Mi smo umesto cedjenja, samo otocili vino a na dnu posude sa komom smo ostavili nekih 10-ak cm tecnosti/vina.
Posle toga smo dodali vode (ne znam tacno koliko kolicinski) da pokrije kom i tako ostavili 7 dana, secer nismo dodavali.
Rezultat je bio sasvim zadovoljavajuc, kako kolicinom tako i kvalitetom. Od 660 kg grozdja smo dobili 320 L vina i 32 L komovice od 58% alc.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #10 Poslato: 14. Novembar 2008, 14:01:40 »

Ni ja ne cedim prevrelu kominu ali dodajem secer u vodu Roll Eyes
Od viska glava ne boli Cheesy Komovica i onako nije neka rakija ekstra kvaliteta pa mislim da dodati secer ne utice bitno na kvalitet...
Bagzi, na koliko stepeni razblazujes komovicu?
Sačuvana
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 52

Windows XP
Browser:
Opera 9.52

« Odgovor #11 Poslato: 14. Novembar 2008, 20:03:38 »

Prvu ovogodisnju komovicu, koja je bila mesavina razno-raznih vrsta grozdja i crnih i belih i roze sam spustio na 50% a drugu turu koja je sadrzala samo crno grozdje sam morao da skinem na 45%, posto je sve preko toga bas palila.
Sačuvana
cvele
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.6

« Odgovor #12 Poslato: 26. Februar 2009, 19:14:23 »

Malo kasnim, al nek se cuje i moje iskustvo.
Moj deda obradjuje 1,2ha vinograda, sorta afus ali. Posto skoro celu kolicinu proda, onaj ostatak(citaj-otpad), nekde oko 800kg, poslao je u Nis kod mene na preradu. Otocili smo belo vino, a u ostalu kominu smo dolili vode taman da je prelije. Nismo stavljali secer jer je grozdje merilo 28sire, a vodu smo prethodno zagrejali, tako da je odmah pocelo da kljuka. Pekli smo u klasican bakarni kazan od 100l posle Svetog Jovana. Patorka je isla na 32-35%, a prepek na oko 62% da bi smo je destilovsnom vodom doveli na 55%. Ubacili smo dudovo drvce(srce tog panja), tako da rakija sad ima neku karakteristicnu limun zutu boju. Trenutno je smestena u hrastovo bure od 100l gde ce da doceka sledecu smenu na jesen
Sačuvana

dok pijem-zdrav sam
jona DERU
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 43

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #13 Poslato: 30. Septembar 2009, 23:49:57 »

Evo i mog "slučaja"  obrali smo pola kj vinograda bilo je više od pola traktorske prikolice groždja , sve izmuljali  u jednu kacu od 2000l i dva bureta ona otvorena , neznam tačno naziv ,  od po 400-500l  , od toga sam otočio  260l za vino a ovo ostalo će biti rakija , pa me interesuje koliko je  "dozvoljena " količina šećera koja sme da se doda a da nebude "šećeruša" , vino je imalo 19 šećera , groždje je uglavnom slankamenka crna , i još nešto me interesuje , čitao sam da za pečenje rakije treba pogoditi pravi trenutak kada peći rakiju , pošto ako je prerano  šećer nije fermentisao u alkohol i biće manje  rakije , a ako se dugo čeka onda alkohol isparava pa opet nevalja , uglavno  piše u knjizi da treba svakodnevno  pratiti  nivo šećera u komini i kad šećer padne na nulu tada se peče rakija , kakva su vaša iskustva povodom toga i mišljenje ?
Sačuvana
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 40

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #14 Poslato: 01. Oktobar 2009, 06:57:20 »

Po zakonu je dozvoljeno, u losim godinama dodati do 4kg secera na 100kg voca.Vreme za pecenje je kada se zavrsi fermentacija.Videces kada komina prestane da "radi".Tecnost ispod klobuka postane bistra.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 16   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.046 sekundi sa 21 upita.