21. Januar 2019, 08:38:35 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3 4 ... 16   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Komovica  (Pročitano 127900 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
jona DERU
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 43

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #15 Poslato: 01. Oktobar 2009, 22:25:52 »

sale hvala na odgovoru , radi komina samo zuji  kao da sam zatvorio celu košnicu pčela ispod    Smiley   peni ko ludo  , danas sam merio šećer muštomerom i u ponedeljak oko 17h je bilo 19%  a danas je 10,5%  , dali sad kad prestane da radi  i šećer padne na 0 treba odmah peći rakiju ili treba malo sačekati ?  štaje najbolje  po vama ?   
Sačuvana
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 40

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #16 Poslato: 02. Oktobar 2009, 11:32:31 »

Pa moze se peci kada padne na 0,a moze se i malo sacekati ali nemoj da diras klobuk,jer ako se on prevrne mora se peci odmah.On sluzi kao neki cep.
Sačuvana
jona DERU
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 43

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #17 Poslato: 02. Oktobar 2009, 20:29:48 »

sale  Thumb   danas sam merio opet  i od jučerašnjih  10,5%  šećera danas je  širomer potonuo skroz zadnja skala mu je 6%  mada ima još mesta gore al nije obeleženo moram baš izmeriti  da vidim dali je do vrha onda 0 kad potone , ali i dalje radi  samo tako  i kad mešam topla je i samo peni  ...
  Pa nebi ni dirao  kad se završi vrenje  posle nebi mešao nema potrebe , al hvala na odgovoru za ov da služi kao čep .
Sačuvana
DrazanBT
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #18 Poslato: 19. Oktobar 2009, 16:04:24 »

Jedno pitanje (koje mozda vise lezi na temi za rakiju) ali valjda ima neko ko to zna ovde
Istocio sam (ko sto rekoh u gornjim postovima) siru koja sad lepo vri u staklenom balonu (izlazi CO2 kroz crevce u sud sa vodom) e sad sta da radim sa kominoim koja je ostala u buretu. Kominu nisam presovao, sto je isteklo samo isteklo je pa sam ubacio od oka malo tople vode u nju i malo vinobrana i zatvorio. Dali sam trebo zatvoriti kominu (hteo bih da pecem rakiju ) i dasli je treba potapati kao sto sam potapo kljuk dok je vrela sira???
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #19 Poslato: 19. Oktobar 2009, 18:59:51 »

Vodu što si nalio, dobro je; ako je bila suviše topla nije dobro. Trebao si malo da ubaciš šećer, da bi dobio malo kvalitetniju i jaču komovicu. Ako se to dešavalo skoro, nije ni sad kasno; međutim ako je vrenje davno završeno kasno je. Pomiriši kako izgleda na mirisu, dali se neoseća na sirće?
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
DrazanBT
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #20 Poslato: 19. Oktobar 2009, 22:36:49 »

Vodu što si nalio, dobro je; ako je bila suviše topla nije dobro. Trebao si malo da ubaciš šećer, da bi dobio malo kvalitetniju i jaču komovicu. Ako se to dešavalo skoro, nije ni sad kasno; međutim ako je vrenje davno završeno kasno je. Pomiriši kako izgleda na mirisu, dali se neoseća na sirće?
Komina jos uvek susti, voda je bila mlaka dodata je pre 3 dana, stavio sam i nesto malo manje od 10 gr vinobrana, kad se otvori ima veoma jak miris na alkohol, nekad cak i oci zasuze od mirisa, grozdje je bilo hamburg 100 kgr i prokupac 50 kgr, peteljke su bile izvadjene pre muljanja.
Ne znam dali da otvaram s vremena na vreme bure i kada mogu poceti da pecem rakiju dali odma kad zavrsi vrenje (kad se utisa) ilitreba proci jos koji dan. Cito sam negde da pre ubacivanja secera trebba ga otopiti u siri na visoj temperaturi da se razlozi. Dali je to istina?
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.3

« Odgovor #21 Poslato: 19. Oktobar 2009, 22:46:12 »

Citat
Cito sam negde da pre ubacivanja secera trebba ga otopiti u siri na visoj temperaturi da se razlozi. Dali je to istina?

Istina je, ako dodas kristale u kominu kvasci nece moci da ih iskoriste... Zbog toga se secer mora rastvoriti u manjoj kolicini sire kada popravljas sadrzaj secera kod proizvodnje vina. U tvom slucaju je dovoljno da ga rastvoris u vodi posto se radi o komovici...
Sačuvana
strashni
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 35

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #22 Poslato: 20. Oktobar 2009, 13:36:09 »

evo mog iskustva i prakse
kada grozdje prevri, vino samo otocim i nista ne cedim. svu kominu sakupim i posle para dana nosim na pecenje rakije. ne dodajem ni vodu ni secer, tek kada nalivam kazan ja dolijem vode. od 1400kg grozdja imam 800l vina i 80l komovice od 55 stepeni.

covek koji mi je pekao rakiju se krstio kad sam mu objasnio postupak ali je posle pruzio ruku
Sačuvana

Ne rapravljaj se sa budalom, prvo te spusti na svoj nivo pa te dobije na iskustvo
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #23 Poslato: 20. Oktobar 2009, 20:16:54 »

Нема ту ништа чудно.
Шта више, чини ми се да имате негде чак и губитке.
Sačuvana
strashni
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #24 Poslato: 22. Oktobar 2009, 19:25:36 »

Нема ту ништа чудно.
Шта више, чини ми се да имате негде чак и губитке.
nije cudno meni nego kazandziji, a sto se tice gubitaka - idem na kvalitet
Sačuvana

Ne rapravljaj se sa budalom, prvo te spusti na svoj nivo pa te dobije na iskustvo
KizaHood
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:

« Odgovor #25 Poslato: 22. Oktobar 2009, 21:58:08 »

Ako ides nas kvalitet, onda nemoj otakati vino.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.3

« Odgovor #26 Poslato: 23. Oktobar 2009, 01:34:23 »

Onda bi to bila lozovaca a ovo je tema o komovici koja podrazumeva otakanje vina. Lozovaca je sigurno kvalitetnija ali strashni voli vino Wink
Alambik, koliko je po tebi trebao dobiti rakije? Meni se ne cini da ima gubitke, naprotiv...
Sačuvana
strashni
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #27 Poslato: 23. Oktobar 2009, 07:58:03 »

idem na kvalitet vina a rakija je sporedan proizvod, cisto za masiranje a nesto mogu i da prodam  Laugh
Sačuvana

alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #28 Poslato: 23. Oktobar 2009, 23:42:52 »

Onda bi to bila lozovaca a ovo je tema o komovici koja podrazumeva otakanje vina. Lozovaca je sigurno kvalitetnija ali strashni voli vino Wink
Alambik, koliko je po tebi trebao dobiti rakije? Meni se ne cini da ima gubitke, naprotiv...

Па ево овако:
1400 x 0.20 = 280 кг шећера у грожђу, па онда 280 x 0.6 = 168 литара чистог алкхола

800 литара вина x 12% алкохола = 96 литара алкохола
 80 литара ракије x 55% алкохола = 44 litre alkohola

Укупно алкохола у вину и ракији: 96+44=140 литара
Негде се изгубило скоро 30 литара шпирита.

Sačuvana
jerry
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:

« Odgovor #29 Poslato: 24. Oktobar 2009, 09:35:37 »

Naravno, Alampik ovde govori o idealnim uslovima, ali ako "teoretski" koeficijenat 0,6 zamenimu  koeficijentom iz prakse 0,555 i uzmemo u obzir izdvajanje prvenca i patoke onda je količina dobijenih "finalnih proizvoda" u potpunosti logična i očekivana.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 16   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 21 upita.