11. Decembar 2018, 12:24:14 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 14 15 [16]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Komovica  (Pročitano 124971 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #225 Poslato: 02. Oktobar 2018, 10:06:33 »

Ali,kad pogledaš sklop rečenice svakako izgleda da radi tom obrnutom logikom.

Da, radio sam do sad najprije snižavanje na 50% i onda tek odležavamje. Obično zato jer mi se žurilo jer me prijatelji neprestano pitaju: "Kad će napokon tvoja rakija da pijemo?!"
Sad ću ostati čvrst i prvo je staviti u hrast minimalno 6 mj. pa onda snižavati. Oni će se morati naoružati strpljenjem!

Još nešto... Obzirom da imam više rakije, a samo jednu malu bačvicu (bure), mislim u jedan dio rakije koju čuvam u staklenim balonima radi eksperimenta staviti letvice od prethodno prokuhanog i tostiranog hrasta. U tom slučaju, treba li letvice staviti isto prije rijeđenja s demineraliziranom vodom ili nakon rijeđenja (kad bude na 45-50%)?
Sačuvana

Rakija - neotkrivena, podcijenjena i marketinški neiskorištena kraljica svih jakih alkoholnih pića.
Stop
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 36

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #226 Poslato: 02. Oktobar 2018, 10:43:33 »

Isti postupak.
Sačuvana
Stop
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 36

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #227 Poslato: 02. Oktobar 2018, 11:01:19 »

Samo budi oprezan,i radi cesce kontrole jer ce rakija od 70%vol mnogo brze izvlaciti materije iz drveta, nego sto je to bio slucaj sa razblazenom (kako si do sada radio) Smiley
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #228 Poslato: 02. Oktobar 2018, 11:33:11 »

Nemoj to raditi, daleko ti je bolje imati i bezbojan destilat koji je odležao u inertnom sudu nego nešto što i ne liči na ono iz bureta.
Destilat sa letvicama i čipsom bude toliko neharmonizovan, trpak, i miris drveta izražajan da dolazi isuviše u prvi plan.

Na kraju krajeva, i da sačuvaš jednu količinu ako planiraš duže odležavanje u buretu imaš i količinu za dolivanje. Smiley
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #229 Poslato: 02. Oktobar 2018, 16:04:49 »

Nemoj to raditi, daleko ti je bolje imati i bezbojan destilat koji je odležao u inertnom sudu nego nešto što i ne liči na ono iz bureta.
Destilat sa letvicama i čipsom bude toliko neharmonizovan, trpak, i miris drveta izražajan da dolazi isuviše u prvi plan.

Radio sam to jednom do sad, s letvicama starog hrasta koje sam sam pripremio za to - maknuo tanine pretjerane i tostirao.
Komovica je bila usporediva s onom iz hrastovog bureta. I to, jako usporediva. Miris na hrast nije smetao ni meni ni nikome od kušača. Možda je to radi našeg poluamaterizma, ali kad mi komovica malo vuče na whisky, a ipak ima prepoznatljiv okus loze, prezadovoljan sam!  Grin
Sačuvana

Rakija - neotkrivena, podcijenjena i marketinški neiskorištena kraljica svih jakih alkoholnih pića.
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #230 Poslato: 02. Oktobar 2018, 16:43:47 »

Francuzi imaju jedan postupak tretiranja drveta vodenom parom,a potom tostiranje ako misliš na taj efekat.Imala sam nekoliko uzoraka od onih iz tff grupe baš takvog čipsa,i jeste vidno smanjen uticaj tanina. Smiley U poredjenju sa drugim uzorcima,ogledno on je najmanje ostavljao negativan utisak drveta.

Naravno da je bure najbolji izbor,u to nema sumnje. Smiley
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #231 Poslato: 04. Oktobar 2018, 09:59:17 »

Da podijelim i moje iskustvo.......
Radio sam probe sa letvicana i čipsom od slavonskog hrasta prije par godina i rezultat je bio hmmm.... kako to reči kao neki macerat drva iz zafrkancije smo je zvali daskovača ali ne iz razloga da je imala previše na drvo nego što su bile daske unutra i samo je ekstrakt toga pridonio aromi.
Nakon par godina pročitao sam postove na forumu i rekao da to je bila daskovača budući da je drvo imalo malu interakciju sa rakijom a opet ju je i malo nadopunjavalo.
Zaključak odležavanje i drvo samo u bačvi i to na 3+ godine a najbolje min.5. za skladnu i zaokruženu rakiju.
Čips kao neki bonifikator da ako se to nekom sviđa ili je komovica mršave strukture. Ono što sam primijetio također da drveni estrakt ublažava alkohol u ustima ali to možda je samo subijektivno.
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #232 Poslato: 04. Oktobar 2018, 10:55:56 »

Da podijelim i moje iskustvo.......
Radio sam probe sa letvicana i čipsom od slavonskog hrasta prije par godina i rezultat je bio hmmm.... kako to reči kao neki macerat drva iz zafrkancije smo je zvali daskovača ali ne iz razloga da je imala previše na drvo nego što su bile daske unutra i samo je ekstrakt toga pridonio aromi.
Nakon par godina pročitao sam postove na forumu i rekao da to je bila daskovača budući da je drvo imalo malu interakciju sa rakijom a opet ju je i malo nadopunjavalo.
Zaključak odležavanje i drvo samo u bačvi i to na 3+ godine a najbolje min.5. za skladnu i zaokruženu rakiju.
Čips kao neki bonifikator da ako se to nekom sviđa ili je komovica mršave strukture. Ono što sam primijetio također da drveni estrakt ublažava alkohol u ustima ali to možda je samo subijektivno.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #233 Poslato: 04. Oktobar 2018, 12:09:19 »

Citat

Da,lovranski. Wink
Sačuvana

Čehov
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #234 Poslato: 13. Novembar 2018, 00:10:48 »

Moram se pohvaliti postignućem. Na lokalnom takmičenju u Hrvatskoj između  ne znam točno koliko uzoraka   (procjena 40 dok ćekam rezultate ostalih) moja komovica je proglašena najboljom domaćom rakijom u kategoriji "čistih rakija". Tu moram nadodati da ima ljudi koji peću rakiju i puno duže od mene ali zahvaljujući savjetima sa foruma ulovio sam ih i preskočio konačno i službeno.

Evo motivacije da svi skupa napredujemo i dalje.
Sačuvana
urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #235 Poslato: 13. Novembar 2018, 08:38:44 »

Čestitke kolega!
Baš me raduje da i kod nas ima ovako predanih ljudi. Moja kvaliteta isto polako raste, ali dug je put još do nečega pravog.

Svaka čast, još jednom!
Sačuvana

blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #236 Poslato: 13. Novembar 2018, 08:56:17 »

Znam da tu nećeš stati.  Smiley
Čestitam, još jednom.
Sačuvana

Čehov
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #237 Poslato: 13. Novembar 2018, 21:39:14 »

Tako se to radi lovranski, a čujem da komovica nije jedina sa kojom postižeš uspjehe.  Smiley Svaka čast.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #238 Poslato: 13. Novembar 2018, 21:54:19 »

U komovicu ulažem najviše truda.
Hvala svima.
Idemo dalje!!
Sačuvana
jagnjilac
Prijatelj foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 57

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #239 Poslato: 14. Novembar 2018, 19:58:02 »

Pridruzujem se cestitkama.
Samo napred
Sačuvana

Jelo je potreba, a razumeti se u jelo i pice predstavlja umetnost
Stranice: 1 ... 14 15 [16]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 22 upita.