25. April 2018, 16:35:57 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 4 [5]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Refluks i vrste kazana za destilaciju  (Pročitano 76741 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
janka
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #60 Poslato: 25. April 2016, 17:50:28 »

Inace, ovo je taj mali kotao na koji sam pekao do sad, na njega cu uraditi prepek ove dobijene rakije:-)
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #61 Poslato: 25. April 2016, 20:50:47 »

Šta da ti kažem? Kazan te zapremine a kvaliteta ovog malog sa slike je nekih 8.000-10.000 eura. Ne znam kako se sada kreće cijena bakra.
Ako ti se isplati uzeti ga pa raditi potpunu generalku onda bi mogao ispasti dobar. Ovako izgleda da je u jadnom stanju od poćetka do kraja. Možda mu je samo dobar lonac i eventualno kondenzator, za sve ostalo se vidi da nije. Mali kazan je potpuno druga priča.  Smiley  Thumb
Nešto jači refluks ali ništa strašno.

Inače se ne može samo na osnovu polazne jačine destilata pričati o performansama kazana. On zavisi prije svega od količine alkohola u kljuku, iz šećera u voću koji kod jabuke može značajno varirati uz sve ostale idealne uslove. Orijentaciono 9-14%.
Kada je destilacija u pitanju onda je od značajnog uticaja: dužina trajanja zagrijavanja prije početka destilacije, brzina curenja destilata koji mjeriš, i jačina refluksa. Refluks ne zavisi samo od zapremine i oblika kape kazana nego i od temperature okolnog vazduha koji na nju djeluje. Obje stvari su u negativnoj korelaciji kod ovog većeg kazana pa je i to dijelom uticalo.  

Na drugoj strani ako si hvatao sav destilat na njemu i dobio ovo što si napisao onda je izvrsno krenuo sa 50 stepeni, pod uslovom da nije imao gubitaka zbog svog stanja ili nepravilne destilacije, u skladu sa njegovom zapreminom. To što si dobio destilata ispada da ti je jabuka imala 8,5% šećera pa je 4-ta litra na 50 stepeni više nego izuzetno visoka jačina.  Wink

Drugačije rečeno kazani se mogu upoređivati tek kada se u njih uspe precizno izmjerena jačina meke rakije i obavi destilacija u potpuno identičnim uslovima, proporcionalnim njihovim veličinama. Sve ostalo je nagađanje zbog mnogih drugih faktora koji utiću na cjelokupan razvoj i tok destilacije.      

P.S. ... nije bistrica po mjestu nego po šljivi od koje se dobiva najbolja rakija (mađarica, požegača, bistrica, ...)  Smiley
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
janka
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 45.0

« Odgovor #62 Poslato: 25. April 2016, 21:17:43 »

ostavio sam tri litre srca te rakije jacine 47% koju cu sutra da dam jednom drugu da uradi hemijsku analizu na institutu, cisto da vidim kakvog je kvaliteta dobijena rakija, tj sta taj kazan otpusta sto bi mozda moglo biti nepozeljno u rakiji.

sto se tice brzine destilisanja, meni je pokazao da za 2,5h izadje oko 80l meke rakije, a vatra uopste nije bila mnogo jaka.  dakle, da li je bolje da sto sporije tece rakija?

i volio bih da probas moju rakiju, sljivovicu koja je pecena 2013. god na taj mali kazan, za koju sam prije nekoliko dana na ocjenjivanju u NS osvojio 17,5 bodova, dakle, srebrenu medalju za kvalitet Smiley    da se malo pohvalim Smiley

Sačuvana
janka
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #63 Poslato: 25. April 2016, 21:33:03 »

I da, ovaj stari kazan loše izgleda okolo, ali iznutra nije los, bar ono sto se moze viditi okom, samo na vrhu kapka je malo pozelenio, ali sve sam to sastrugao i dobro isprao masinom za pranje auta, pa tek onda kuvao cistu vodu

p.s   a moje mjesto se zove bistrica pored banjaluke:)
a i sljivovicu sam napravio od pozegace tj. bistrice, jer se kod nas ne zna bas za taj naziv te sljive:)
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #64 Poslato: 25. April 2016, 21:41:36 »

Ne otpušta ni jedan kazan ništa u rakiju osim nešto malo bakarnih jedinjenja u prvoj destilaciji koji neće ni u približnoj količini biti zastupljeni u rakiji jer meka rakija ide na drugu destilaciju. To što prođe nije štetno nego naprotiv, poželjno i korisno u procesima dozrijevanja rakije.

Brzina destilacije treba biti 5 litara na 100 litara zapremine stavljene u kazan za destilaciju. Na 450 litara zapremine ta brzina je 22,5 litara na sat.
Za tvojih 80 litara trebalo bi 3,5 sati. Dakle još sporije.  

Čestitke za ocjenu, samo se nemoj uljuljkati i stati na tom.  Wink
U Banja Luci nisam bio od prošle godine a inače me put nanese bar jednom godišnje, pa bit će prilike i za probavanje.

Za kazan pretpostavljam da je rađen od kvalitetnog materijala ali ne smijem tvrditi naslijepo. Pretpostavljam i da je kvalitetna izrada naročito lonca kazana pa bi se možda moglo proći samo sa zamjenom parovodne cijevi i "dotezanjem" i korekcijom spojnih mjesta i mjesta za punjenje i pražnjenje. Prije svega bi ga trebalo dobro "izribati" i oprati da pokaže sve mane i nedostatke pa donositi konačnu odluku kako dalje. 
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
janka
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 45.0

« Odgovor #65 Poslato: 25. April 2016, 22:07:15 »

hvala za cestitke

ne vjerujem da cu stati na ovom, vec naprotiv, idem na jos vece kolicine, ali me prvenstvemno kvalitet zanima, a po dosadasnjem nacinu proizvodnje, mislim da bi trebao biti jos bolji Smiley  zato i zelim da kupim taj veliki kazan, kao i ostalu pratecu opremu za proizvodnju.

a da li znas gdje se m,oze nabaviti dobre kajsije i dunje i koliko se krece cijena od prilike
Sačuvana
Komina
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #66 Poslato: 07. Decembar 2016, 00:23:29 »

Ne znam da li je ovo prava tema za ovo pitanje ali pošto sam ovde već pisao....da postavim.

Moguće je da mi je promaklo ali nigde nisam našao neku formulu po kojoj bi se računao procenat alkohola u kazanu na osnovu jačine koja prva poteče. Tj da li će za isti procenat alkohola u  kazanu uvek poteći destilat  iste jačine ili to zavisi od loženja, vrste kazana...?

Ovo pitam jer su mi se dešavali neočekivani rezultati prvog očitavanja.

MOžda je problem u alkohometru, temperaturi...
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #67 Poslato: 07. Decembar 2016, 19:00:51 »

Nema formule jer zakonitost povećanja sadržaja alkohola u parnoj fazi nije proporcionalna povećanju alkoholnog sadržaja u tečnoj smjesi koja se destiliše. Povećanje se iskazuje dijagramima. Neke od njih imaš u prvoj poruci ove teme. Treći red slika.

Neće uvijek poteći destilat iste jačine u zavisnosti od niza faktora i okolnosti, ali ipak kod voćnih rakija u okolnostima koje bar donekle imaju prisutnu objektivnosti onog ko vrši mjerenja maksimalna odstupanja bi se kretala u zoni od nekoliko alkoholnih stepeni. Dakle postoje objektivno moguća odstupanja, a ona nemoguća bi bile greške u mjerenju, ili neke grube tehničke pogreške.

Jedna grupa uticaja potiče od sirovina na destilaciji, pa se očigledno razlikuje čista alkoholno vodena smjesa od meke rakije u kojoj se nalaze samo isparljiva jedinjenja, a oboje od vina i kljuka u kom se nalaze još i neisparljiva jedinjenja. Uticaj na primjer enzimski tretirane sirovine za destilaciju isto tako nije za zanemariti.

Jedna grupa bi se mogla podvesti pod konstrukciju kazana, prije svega preko refluksa, pa oblika i veličine kazana, brzine destilacije odnosno vremena potrošenog na zagrijavanje kazana prije kretanja destilacije, postojanje mješalica i sl.

Slijedeća bi se mogla nazvati uticajem spoljnih faktora. Temperatura vazduha, jačina vjetra pa i kiša koja pada direktno na kazan. Ona ne samo da može promijeniti jačinu izlaznog destilata nego može i potpuno zaustaviti destilaciju.

...a ima veze i količina uhvaćenog uzorka za mjerenje jačine izlaznog destilata. Što je uzorak veći veća je pouzdanost.

Opiši konkretno pa da vidimo šta je od nabrojanog.
Sačuvana

promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #68 Poslato: 27. Oktobar 2017, 15:41:31 »

Od cega se polazi prilikom izracunavanja dimenzija pojedinih dijelova kazana ?
Npr. krenem od precnika dna kazana koji iznosi 130cm. Predvidjena zapremina kazana je 450Lit. Koliki otvor za kapu treba da bude kao i kolika dubina kazana je pozeljna u tom slucaju ?
Uzecemo da zapremina kape bude 30% zapremine kazana.
Da li razmisljam u pravom smijeru ili sam nesto preskocio na nastavi ?
Pozdrav, BP
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #69 Poslato: 27. Oktobar 2017, 21:49:12 »

Citat
...krenem od precnika dna kazana koji iznosi 130cm. Predvidjena zapremina kazana je 450Lit. Koliki otvor za kapu treba da bude kao i kolika dubina kazana je pozeljna u tom slucaju ?
Otvor za kapu je 40 cm.
Nema izbora dubine kazana u ovako postavljenim parametrima. Odredio si već gabarite samo je preostalo da izračunaš visinu posude koja daje zapreminu od 450 litara, a to je ovdje 28 cm.
Citat
Uzecemo da zapremina kape bude 30% zapremine kazana.
Ne možemo uzeti 30% jer ne valja. Uzet ćemo 20%. Teško da možemo uzeti i dno od 130 cm. Mislim da ti takav prečnik nema ko raditi za takvu zapreminu, a nema ni potrebe. Sasvim je dovoljno i 100 cm.
Sačuvana

promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #70 Poslato: 28. Oktobar 2017, 09:49:33 »

Jel 20% zapremine kazana mjera za kapu u svim slucajevima (alambik tip) ?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #71 Poslato: 28. Decembar 2017, 08:59:10 »

Posljednja slika je konstrukciono rješenje realizovano od strane nekoga ko je očito suviše gledao fotografije rektifikacionih kolona ne ulazeći u suštinu procesa. Nakon dobrog refluksa, čak možda i nešto povišenog na kazanu sa slike, sada se ispod nivoa lonca spuštaju posude koje u ovom položaju imaju funkciju kondenzatora i radi se njihovo hlađenje. Proizvođač ga reklamira kao nešto što otklanja metanol i sl., ali od toga definitivno nema ništa. Na dnu ove posude se može prikupiti samo voda i još poneka teže isparljiva komponenta, ali još radikalnije jer se to radi sada po drugi put i radi se nepovratno. Jedini razlog zbog koga bi se neko odlučio na ovakvo rješenje je što se tako nesumnjivo dobiva rakija sa većim procentom alkohola-etanola. Očito je u pitanju nerazumijevanje suštine procesa destilacije. U pitanju je pogrešno predubjeđenje u kome se misli da će u jednoj destilaciji podignuti nivo etanola u destilatu neminovno rezultirati kvalitetnijom rakijom, a zaboravlja se da nivo polazne alkoholne smjese u kazanu u stvari određuje raspored aroma po frakcijama i određuje njen kvalitet.

Samo da potvrdim napisano primerom iz prakse.Elem,na ovakvom rešenju radjena destilacija i odradjena hem.analiza tečnosti koja se nakupila:

alkohol vol.%                   1.15
titrljive kiseline mg/l         78
estri                mg/l         28.31
aldehidi  mg/l                   26.4
viši alkoholi mg/l na a.a.   90
ukupan SO2  mg/l            2.56

I ono što proizvođač reklamira-metanola u nakupljenoj tečnosti nema,ni u tragovima.

Zaključak:jedina svrha kao eksponat u nekom muzeju promašenih izuma  Grin ili detalj enterijera rakija bara. Smiley
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #72 Poslato: 27. Mart 2018, 23:07:50 »

Zanima me koliko bi mogla da utiče sljedeća proporcija kapka u odnosu na kazan od 250 lit:
zapremina kapka 130 lit
prečnik u najširem mjestu lopte 72 cm,visina kapka 61.5cm,prečnik spojnog mjesta 48.5 cm,na sam refluks kod destilacije u ovom slučaju.

Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #73 Poslato: 27. Mart 2018, 23:37:08 »

Jako lijepa izrada ali na žalost i katastrofalna proporcija. Spašavaju ga i druge pogreške, ne samo zapremina, pa bi kompromisno rješenje trebalo tražiti na brzini od 17-18 litara destilata na sat.
Sačuvana

blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #74 Poslato: 27. Mart 2018, 23:51:49 »

Jako lijepa izrada ali na žalost i katastrofalna proporcija. Spašavaju ga i druge pogreške, ne samo zapremina, pa bi kompromisno rješenje trebalo tražiti na brzini od 17-18 litara destilata na sat.

Da,nažalost išlo se na estetiku izgleda  Grin

Hvala,bistrice!
Sačuvana

Čehov
Stranice: 1 ... 4 [5]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 21 upita.