Ajd da pocnem
Evo za prvu godinu po sadnji,
Nega se sastoji uglavnom u ovome sto ti je Peca rekao ali hajd da i ja napisem mozda ti i to pomogne.
Dakle ako je sadnja izvrsena u jesen i prilikom sadnje nije izvrsena rezidba u prolice se to uradi.
Rezidba se sastoji u prekracivanju sadnice na odredjenu visinu ako nema prevremenih grancica a ako ih ima onda u zavisnosti od izabranog obika krosnje ostavljaju se pogodne za formiranje prvih primarnih grana (ako te zanima rezidba napisi pa da detaljnije o tome pisemo), .
Neophodna mera je i obrada povrsine u vocnjaku. Ako se ne gaje uzrodice (recimo pasulj, krompir ili slicno) za prvu godinu je preporucljivo odrzavati tzv jalovi ugar, odrzavanje zemljista u obradjenom stanju frezovanjem tanjiranjem ili slicno, jer se mlade biljcice lakse razvijaju u obradjenom zemljistu.
Ako je prilikom sadnje(a trebalo bi) uneto kompleksno mineralno djubrivo, u prolece bi trebalo baciti azotno djubrivo u kolicini od oko 100 gr po biljci(ako preporuke na osnovu analize zemljista ne kazu drugacije). Baca se samo oko sadnice jer nema potrebe po celoj povrsini posto se radi o mladim biljkama sa malim korenovim sistemom.
Zastita se sastoji u pracenju lisnih vasi i ako se primete tretira se insekticidima. Dalje, stiti se i od pegavosti lista visnje (blumeriela japi)jer je oblacinska visnja izuzetno osetljiva na nju. Ova zastita se obavlja preventivno kontaktnim fungicidima
U toku leta se moze raditi i zelena rezidba, sto je, ako se ima mogucnosti, veoma korisna mera.
U jesen se ponovo rastura mineralno kompleksno djubrivo sa vecim sadrzajem fosfora i kalijuma po preporukama iz analize a ako ih nema opet oko 100 gr po biljci
(ovo nemoj da napises u seminarskom ali da znas. u praksi niko ne meri da lije 80 ili 100 gr vec je mera "saka"
)
U drugoj godini su slicne operacije s tim sto je rezidba naravno malo slozenija i sto se kolicina djubriva malo povecava.