22. Februar 2019, 00:48:22 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ispekao sam rakiju, i na početku je bila prva liga, sad malo kisela...  (Pročitano 30500 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Knele
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 28

Windows XP
Browser:
Safari

« Poslato: 23. Oktobar 2011, 10:23:11 »

Pozdrav ljudi,

Vidim da se vi ovde razumete oko pečenja rakije i destilacije... Meni je juče bilo prvi put da sam ispekao rakiju, radio sam sve kako mi je komšija objasnio... I kad sam prepekao, u početku je bila prva liga, 1 čašica je ubijala koliko je bila dobra i jaka... I kad sam na kraju prekinuo, tj. završio sa prepekom postala je kiselkasta... Nije puno kisela, ali se da primetiti...

E sad, mene zanima da li ja nekako mogu da izvučem tu kiselinu iz rakije?

Unapred zahvalan,

Knele
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.23

« Odgovor #1 Poslato: 23. Oktobar 2011, 20:20:54 »

Nisi skinuo površinski sloj šljive koji se ukuselio, jer ti komšija nije objasnio da se šljiva može ukiseliti. lečenje kisele rakije može se uraditi na dva načina, po meni, ponovnom destilacijom uz dodatak kalcijum karbonata, ili još bolje školske krede, ili dodavanjem školske krede izmrvljene u rakiju, ali posle toga rakiju treba filtrirati jer će se fini beli talog stalno javljati, pa ti odluči kako ćeš to i na koji način da uradiš.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows XP
Browser:
Firefox 7.0.1

« Odgovor #2 Poslato: 24. Oktobar 2011, 10:52:48 »

Proizvodnja školske krede se više ne bazira na kalcijevom karbonatu, nego na kalcijevom sulfatu (gips). Kako je kod nas sve moguće, trebalo bi izvršiti provjeru od čega je ona u stvari napravljena. Postupak bi bio jednostavan. Kredu politi sonom kiselinom (HCl) i ako ima reakcije onda je karbonat (jedino se može postaviti pitanje koliko je čist), ako je nema onda je sulfat.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
deki
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 49

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.23

« Odgovor #3 Poslato: 30. Oktobar 2011, 21:23:14 »

Knele,
prepeci rakiju jos jednom ali tako da u kazan sipas pola vode a pola kisele rakije i obavezno frakciona destilacija (  minimum 1,5 l prvenca )
Sačuvana
pizonovac
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Starost: 51

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #4 Poslato: 01. Novembar 2011, 21:08:01 »

Idealan Ph rakije je između 4.4 i 4.6.To možeš odrediti posebnim Ph mernim trakama koje se mogu kupiti u prodavnicama hemijske opreme. Do željenog Ph najlakše je doći soda- bikarbonom, koja se svakako koristi u prehrani. Nakon smanjenja kiselosti možeš prepeći rakiju, ili ne, kako želiš. Ako prepečeš dobićeš čistiji i kvalitetniji destilat...
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows XP
Browser:
Firefox 7.0.1

« Odgovor #5 Poslato: 01. Novembar 2011, 22:47:41 »

Zašto bi pH rakije imao veze sa njenim kvalitetom.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
pizonovac
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #6 Poslato: 02. Novembar 2011, 08:23:56 »

Nema sa kvalitetom, ali ima sa ukusom.Kvalitet se može popraviti ili pokvariti na 1001 način, ali ja kada nešto radim volim to i da izmerim. Vrednosti koje sam izneo su za to da se ne podbaci ili ne pretera sa smanjenjem kiselosti. Na kraju kao završni stepen ispitivanja popravke rakije je upotreba fićoka, uz meze - normalno Smiley
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows XP
Browser:
Firefox 7.0.1

« Odgovor #7 Poslato: 02. Novembar 2011, 11:05:04 »

Pod kvalitetom rakije se i podrazumijevaju ukusne, mirisne i ostale karakteristike.
Pitao sam te zbog toga što navodiš idealni pH za rakiju, jer to u stvari i ne postoji kao relevantna kategorija.
Ovaj pH što navodiš je mjera vezane i slobodne sirćetne kiseline ali samo onda kada je imamo toliko u višku da se odražava kao izrazita mana rakije.  
Naime kada možemo na rakiji primijetiti miris i okus na sirćetnu kiselinu, a nemamo mogućnost da izmjerimo njenu količinu kako bi odredili količinu potrebnog CaCo3 za njenu neutralizaciju, ili želimo tu neutralizaciju raditi nečim drugim, onda se može iskoristiti spoznaja da nešto veća koncentracija sirćetne kiseline u vodenom rastvoru kada je potpuno ili djelimično neutralisana pokazuje različite pH reakcije.  

Tabela količine slobodne i vezane (neutralisane) sićetne kiseline u vodenom rastvoru  u zavisnosti od pH-vrijednosti

pH-vrijednost      količina vezane sirćetne kiseline (%)          količina slobodne sirćetne kiseline (%)
2.0                       0.2                                                              99.8
3.0                       1.7                                                              98.3
4.0                     14.8                                                              85.2
4.76                   50.0                                                              50.0
5.0                     63.5                                                              36.5
5.2                     73.4                                                              26.6
5.4                     81.4                                                              18.6
5.6                     87.4                                                              12.6
5.8                     91.6                                                                8.4
6.0                     94.6                                                                5.4
6.5                     98.2                                                                1.8
7.0                     99.4                                                                0.6
8.0                     99.9                                                                0.1

Uz ovo ide standardna preporuka da se ovo može primjeniti kod izražene mane rakije, uz napomenu da se ne bi smjela raditi potpuna neutralizacija sirćetne kiseline, nego se ta neutralizacija radi na pH 5,6 do 5,8, jer je potrebno ostaviti nekih 10% zbog njenog aromatskog doprinosa.
Sačuvana

pizonovac
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #8 Poslato: 02. Novembar 2011, 21:24:49 »

Svaka čast na potpunosti odgovora. Do ‚‚mog‚‚ određivanja Ph sam došao nošenjem nekih mojih rakija, koje širi auditorijum smatra dobrim, u laboratoriju. Oni su odredili Ph koji se kretao 4.3- 4.7. Na sreću primenom ‚‚dobre proizvođačke prakse i sopstvenim kazanima do sada sam izbegavao dobijanje kisele rakije, ali manje srećnim kolegama sam popravljao rakiju soda bikarbonom dovodeći je na cca Ph od 4.5 i nisu imali neke veće primedbe. Znam da na kiselost sem sirćetne kiseline mogu da utiču i drugi produkti, ali od neke neupotrebljive rakije se može dobiti proizvod koji se ipak može progurati kroz grlo bez puno mrštenja.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #9 Poslato: 28. Decembar 2014, 14:17:37 »

Kad smo se već dotakli smanjenja kiselina, može i jedan osvrt na neutralizaciju kiselina kod dobivanja rakije. Nešto što zbog destilacije ima potpuno drugačiji uticaj nego onaj kod vina ali je na žalost postalo dosta često kao metod u situacijama kada i nije krajnje nužan. U jednom naučnom eksperimentu sa viljamovkom gdje je izvedena neutralizacija na pH 7,0, u konačnici je pored ostalog dobiveno 2,7 puta manje terpena; 1,8 puta manje viših aromatskih estera i 1,7 puta manje karakterističnih aromatskih estera rakije od viljamovke. Manje smanjenje kiselina bi imalo i manje djelovanje ali i dalje izrazito negativno na one najvažnije grupe aromatskih jedinjenja u rakiji.
Sačuvana

promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #10 Poslato: 02. Novembar 2017, 14:26:41 »

Pomocu cega je najbolje filtrirati rakiju nakon tretmana sa CaCO3 u vidu praha ?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #11 Poslato: 02. Novembar 2017, 15:57:21 »

Jel to opet neki prijatelj koji je pravio rakiju od ciknulog kljuka?  Smiley
Inače se svako filtriranje najčešće radi pločastim filterima za vino.
Druga je stvar što filtriranje neće biti dovoljan tretman ako se već morao koristiti CaCO3.

Sačuvana

promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #12 Poslato: 03. Novembar 2017, 12:14:15 »

Ma druze, svima sam dao upustvo kako da se konektuju na ovaj forum i potraze pomoc ali jbg. lakse im je da ja to uradim umjesto njih !
Sačuvana
promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #13 Poslato: 03. Novembar 2017, 12:18:49 »

Konkretno za ovaj prethodni slucaj, u pitanju je rakija proizvedena u jednokratnoj destilaciji (dzaba im trubim o cisto dvostrukoj destilaciji ali polako nadolaze) koja je povukla malo na kiselo od ovrsine.
Vidim da Dr Slobodan Jovic preporucuje oko 200g CaCO3 na 100 litara rakije uz prethodno razblazivanje na oko 30% Vol. i posle svega prepek.
Takodje preporucuje filtraciju prije toga pa sam zbog toga pitao sa cime filtrirati tretiranu rakiju.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #14 Poslato: 04. Novembar 2017, 11:46:20 »

Ta preporuka od Jovića se odnosi na već propalu stvar, kada se u stvari destiliše sirće a ne pravi voćni kljuk. Nema toga više tako često kao što je nekada bilo. Ne pamtim kada sam imao priliku posljednji puta vidjeti tako nešto. To što osjetiš je rezultat izostanka odvajanja frakcija u drugoj destilaciji i blažeg povećanja sirćetne kiseline u kljuku. U situacijama kao što je vjerovatno ova to je nepotrebna mjera, i mjera koja je štetna po kvalitet rakije. Jednostavno se uradi kvalitetna druga destilacija i u rakiji će ostati oko 15% isparljivih kiselina u odnosu na količinu iz rakije koja se dobila jednom destilacijom, i to je sasvim dovoljno umanjenje. Ne valja ni pretjerati sa umanjenjem isparljivih kiselina jer i one imaju značajno mjesto u aromatičnosti rakije. Prije svega su jedni od glavnih nosioca mirisnih aroma. 
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.027 sekundi sa 21 upita.