24. Septembar 2017, 08:52:07 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 10 11 [12]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kupinovo vino  (Pročitano 153509 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
ded
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 41.0

« Odgovor #165 Poslato: 02. Novembar 2015, 09:36:13 »

Jedno pitanje za iskusnije proizvođače kupinovog vina. Napravio sam vino od čačanke u prohromu sa plutajućim poklopcem. Recept: 5kg kupina 1kg šećera 1l vode. Vino sam otočio nakon 15 dana, a kasnije sam ga pretakao desetak puta na sedam dana dok se nije potpuno izbistrilo. Ukus vina je OK, mešavina slatkog, kiselog i gorkog sa izraženom aromom kupine. Problem je prvi gutljaj koji je gorak a osećaj je kao da ima dosta taloga (a nema ga). Već kod narednog gutljaja i nadalje ta gorčina se ne oseća (?!). Zanima me zbog čega se to javilo i može li ikako da se otkloni ta mana. Unapred hvala! Pozdrav!
Sačuvana
buca33
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #166 Poslato: 03. Novembar 2015, 17:16:58 »

Mozda vino jos dovire pa se na ukusu cini da ima taloga. Gorcina se oseca verovatno zbog toga sto si ga otocio posle 15 dana. Ja sam veci deo otocio posle 3 dana a posle 15 dana ono sta je ostalo u komini iscedio i taj deo(oko 3l) je imao gorcinu i prevreo je do kraja, "osusio" se nacisto.
Toliko od ovogodisnjeg iskustva
Sačuvana
ded
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #167 Poslato: 04. Novembar 2015, 18:41:39 »

Nije u pocetku imalo gorcinu. Taj smek je dobilo tek na kraju. On ne dominira vec je ,,dodat'' normalnom ukusu. Kada nastavis da pijes taj osecaj se gubi vec kod drugog -treceg gutljaja. Inace, po ovom receptu radim 7-8 godina I nisam dosad imao problema. Pretpostavljam da  je visak tanina. Zasad provetravam vino kod pretakanja pa ako ne uspe sledeci korak je zelatin.
Sačuvana
Black
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 54

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #168 Poslato: 22. Oktobar 2016, 20:17:17 »

U zamrzivaču sam našao oko 5 kg. kupina. Otopio ih, izmuljao , dodao 2 l vode i 1 kg šećera i trunku vinobrana. Sve je u kofi i pomozi Bože.
Sačuvana
damirs
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #169 Poslato: 07. Decembar 2016, 17:14:05 »

poštovanje!pravim kupinovo vino već četvrtu godinu za svoje potrebe,otprilike 30l.problem mi nastaje na kraju kad je sve gotovo tj.vino mi nema okus na kupinu i nije slatko.nakon što sam na jednom sajmu probao pravo kupinovo vino(slatko) iznenadio sam se kako je meni ispalo tako neslatko.masulj sam držao 10 dana,onda pretakanje u staklenu bocu+vrenjača(30 dana)uz vinobran.nakon 20 dana opet pretok i vinobran.opet 20 dana i pretakanje u boce a okus nije na kupinu i nije sladak.gdje griješim??hvala Smiley
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #170 Poslato: 08. Decembar 2016, 22:24:09 »

Griješiš u očekivanjima.
Ne možeš pustiti da se nešto dešava samo od sebe a onda se žaliti kako si dobio što nisi htio. Ako hoćeš sladak okus vina od kupina onda u njemu mora biti šećera a on se u vinu može naći ako se kvasci zaustave u radu prije nego što prerade sav šećer u alkohol. U nekoj kućnoj varijanti bi moglo i nakon završenog vrenja. Dodavanje šećera uz onemogučavanje rada kvasaca. Nakon nekih osnovnih lekcija vinarenja moglo bi se preći i na dio vezan za razliku u aromatičnosti soka i vina, pa na kvalitet ploda, sorte kupina od kojih se pravi voćno vino i sl.. Time bi očekivanja pa i grešaka bilo manje.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
vladimir kisač
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 36

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #171 Poslato: 12. Decembar 2016, 07:45:32 »

To prekidanje vrenja se izvodi davanjem vinobrana i pasterizacijom nakon toga( pre flaširanja)?

Pitam za mišljenje( second opinion), jer sam u razgovoru sa jednim tehnologom u NS posavetovan da se poluslatka vina prave tako što se pusti da sav šećer provri pa se naknadno zaslađuje vino i naravno pasterizaciju mi je preporučio. Tada sam pasterizaciu zamišljao previše komplikovano ali sada kada imam sa partnerima mali pogon za proizvodnju sokova, palo mi je na pamet da napravim kombinaciju vina od aronije i maline, koje bi zajedno išle na vrenje a vino sam zamislio kao poluslatko, sa sadržajem alkohola oko 6%. Ciljna grupa: ženska populacija. Imam nešto malo zamrznute sirovine oko 50+50 kg tako da bi ovo bio pilot projekat za degustaciju.

P.S. ako je post za drugu temu, molim premestite ga tamo.
Sačuvana

060 311 05 44
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #172 Poslato: 12. Decembar 2016, 20:25:31 »

Zaustavljanje vrenja  se radi kao u klasičnom vinarstvu. Značajno spuštanje temperatu pa zatim filtracija, ili pretok uz jače sumporenje i dodatak kalij sorbata zbog preventive.
Ako ideš sa vrenjem do kraja pa dodavanjem šećera postupak se ne mijenja, jedino što ne moraš toliko spuštati temperaturu.
U vinarstvu se pasterizacija nije pokazala kao baš prihvatljiv postupak zbog uticaja na aromu vina, ali bi kod voćnih vina mogla da prođe, naročito ako je radiš na protočnom pasterizatoru i imaš mogućnost brzog hlađenja na temperature ispod 40 stepeni. Kao i kod soka uostalom.

Ima i treća varijanta zaustavljanja vrenja a malina je sigurno može podnijeti. Kada kvasci odrade nekih 15-16% alkohola vrenje će samo stati pa treba namjestiti šećer prije vrenja da ga ostane dovoljno. Što onda znači slatko, a ne poluslatko vino.

Ne bih ti preporučio da radiš tako nizak sadržaj alkohol kod ovih voćnih vina, ostat će bljutava, bezlična i tupa na ukusu, a kod maline i sa prenaglašenom aromom. Treba je pokriti alkoholom i šećerom, a kiseline lako namještaš jer ih ionako treba spustiti dodatkom vode. Ne bih ti preporučio ni njihovo miješanje u vrenju, zbog različito poželjnih perioda maceracije maline i aronije.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
vladimir kisač
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 36

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #173 Poslato: 13. Decembar 2016, 15:05:30 »

Odličan odgovor. Meni dovoljno. Kao i obično javiću efekat.  Smiley
Sačuvana

060 311 05 44
nesaszkr
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #174 Poslato: 06. Septembar 2017, 22:34:29 »

Postovanje,, molim za savet oko kupinovog vina--naime,,vise puta sam pravio vino i bas je bilo dobro,,ove godine sam pozurio i kupina je bila nedovoljno zrela,,i kada sam otocio vino bilo je kiselkasto,,onda sam dodao u jednu vecu serpu 10litra vina i 10 kg secera,,i to se lepo ukuvalo i istopilo,,onda to izruciou preostalo pretoceno vino,,i bilo je odlicnog ukusa,,, stavljeno je u podrum na nekih 10-15 stepeni na tiho vrenje,-PITANJE JE: -Da li da ostavim tako ili da mozda izbacim  taj stakleni balon od 60litara na suncu da podstaknem opet vrenje da vino prebaci ovaj dodai secer u alkohol\Huh?Huh??
Sačuvana
Stranice: 1 ... 10 11 [12]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 21 upita.