21. Januar 2019, 08:33:41 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Čepovi od plute  (Pročitano 54564 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
miroslav
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 35

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #15 Poslato: 21. Januar 2009, 08:39:36 »

Imam onu zatvaracicu kja je na postolju(stojeca)i nikada nisam kvasio pampure,uvek ide bez problema
Ta "stojeca" na postolju je bolja varijanta posto ne ostavlja udubljen pampur, koji ne znam kako da izbegnem sa mojom "rucnom" spravom.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #16 Poslato: 21. Januar 2009, 13:03:50 »

Trebalo bi ih potopiti u alkohol ili rastvor sumporaste kiseline zbog dezinfekcije. Drugi razlog je sto natopljen cep ima vecu elasticnost i lakse podnese prolazak kroz suzenje na cepilici...
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #17 Poslato: 21. Januar 2009, 14:31:45 »

Ја сам их потапао сат-два у раствор воде и глицерина. После тога заиста лепше иду у флашу.
Али како сам неколико пута, због недостатка времена, урадио то без икакве припреме, и видео да и тако може, све чешће их ни ја никако не припремам.
Sačuvana
miroslav
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #18 Poslato: 21. Januar 2009, 16:25:37 »

Da li ima neko resenje za "rucnu" spravu za pampure, posto ostavlja udubljenje u pampuru od metalne poluge.     Ne znam da li bi kvalitetniji pampur pomogao. Mada stavi se PVC kapica i nista se ne vidi!!! whistlefly
Sačuvana
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 40

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #19 Poslato: 21. Januar 2009, 16:34:08 »

Probaj jedan pampur da iseces na tanke kolutove i taj kolut stavi preko pampura koji ubacujes kao zastitu od opruge. Huh?
Sačuvana
miroslav
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #20 Poslato: 22. Januar 2009, 08:55:49 »

Ja sam hteo novcic ali ovo je bolje resenje, mada i dalje pravi udubljenje posto sam stavio tanko parce pampura. Mora da postoji resenje, ispraksovacu se kada budem ponovo pampurisao vecu kolicinu. HVALA sale!!! Mislim da su velike cene neke opreme posledica nedovoljne konkurencije kod nas posto se generalno malo ljudi (amatera) time bavi, zato i jeste ova "skuplja" spravica 3-4 puta skuplja (ovo je samo jedan primer, a ima ih puno, ja sam tek "a" od reci amater posto tek pocinjem, ali mogu da nadjem puno primera gde neke naizgled nebitne stvari kostaju previse)
Sačuvana
Toni90ns
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Losa slika :)

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #21 Poslato: 07. Oktobar 2009, 12:05:20 »

Zna li neko gde ih mogu nabaviti u Novom Sadu?
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.3

« Odgovor #22 Poslato: 07. Oktobar 2009, 12:51:38 »

Pogledaj na Petrovaradinu
VVM, Juraja Križanića 6, 021 430 070
Sačuvana
KizaHood
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #23 Poslato: 07. Oktobar 2009, 20:39:39 »

Probaj u Metrou. (valjda ima Metro u NS)
Sačuvana
Toni90ns
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Losa slika :)

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #24 Poslato: 08. Oktobar 2009, 01:17:45 »

Hvala vam puno, pogledacu i na jednom i drugom mestu.

Sačuvana
ninox
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 53

Windows XP
Browser:
Opera 9.26

« Odgovor #25 Poslato: 14. Oktobar 2009, 06:31:37 »

Preuzeto sa poljoprivreda.info

Još od vremena kada se po prvi put vinom napunila jedna staklena boca pojavio se ozbiljan problem njenog zatvaranja. Kao zatvarač, do danas, najduže se zadržao plutani čep koji je u svojoj bogatoj istoriji imao nekoliko metamorfoza. Međutim, izgleda da ova moderna vremena donose novotarije koje će, kako izgleda, najozbiljnije da ugroze dosad neprikosnovenu upotrebu plutanog čepa. Tako je jedno od novijih rešenja koje se već masovno koristi u više evropskih zemalja, čep koji se zašrafljuje na grlić boce. Takav čep sa navojem dosad se najčešće koristio za zatvaranje plastičnih boca sa kiselom vodom, voćnih sirupa, nekih jakih pića i sl. ali se gotovo nikako nije koristio u vinarskoj industriji. Pre nekog vremena počeo je da se primenjuje samo kod jeftinih vina kod kojih mirisanje pampura pre nalivanja vina u čašu nije od nekog značaja. Međutim, danas u više zemalja, ova vrsta čepa se sve više koristi i za boce sa kvalitetnijim vinima, verovatno po ugledu na već ustaljenu praksu, kako se to radi kod posebnih vina sa povećanom količinom alkohola kao što su Porto, Šeri ili Madera.

Kod kvalitetnih i vrhunskih vina ovaj problem sa zatvaranjem flaša ni do danas nije adekvatno rešen. Pokazalo se, i to ne tako retko, da je za neprijatan miris ili čak kvarenje vina, odgovoran loš kvalitet plutanog zapušača. U mnogim zemljama to ide i do 10% svih plutanim čepom začepljenih vina. Najčešći uzrok „mirisa na zapušač" je 2,4,6-trihloranisol (TCA) hemijsko jedinjenje koje najčešće nastaje aktivnošću hlora za vreme same proizvodnje plutanog čepa. Do kvarenja vina u flaši može doći još i zbog ulaska vazduha tj. kiseonika kroz porozan čep ili slabog zaptivanja zbog lošeg grlića flaše. Ovaj procenat neispravnih a već flaširanih vina predstavlja značajan finansijski gubitak za proizvodače. Ovi novi zatvarači sa navojem za vinske boce, u svojoj osnovi imaju prsten od polimera koji dobro dihtuje i tako štiti vino od kvarenja a uz to se lako otvara i potpuno je bez mirisa. Sigurno je da se ovako spakovano vino sasvim dobro ponaša u flaši koja se lageruje na duže vreme i u uspravnom položaju. Jedan od najpoznatijih proizvodača je francuska firma Stelvin.

Pored ovog čepa sa navojem još novija varijanta je stakleni čep koji na svom dnu ima isto prsten od polimera koji dobro naleže na grlić boce. Preko svega toga ide aluminijumski poklopac u boji koji štiti stakleni čep od ispadanja i boci daje lep vizuelni izgled.

Sada samo ostaje dilema za uživaoce o poštovaoce vina kako će se već razvijen ritual otvaranja flaše sa nama vrednim vinom, obaviti kada čep sa navojem odmah asocira na zatvarač neke boce za petrolej ili razredivač za boje, a stakleni na već davno zaboravljeni klaker i kabezu. Mislimo da neke kategorije vina bez obzira na moguće finansijske rizike, apsolutno moraju da zadrže plutane čepove jer druženje sa dobrim vinom je nešto više od golog pijenja tog vina.
Sačuvana
Vlajko
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 42

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #26 Poslato: 28. Oktobar 2009, 21:02:42 »

da li može neko da mi kaže gdr mogu da nabavim manju količinu čepova jedno dvadesetak mi treba da probam da flaširam jednu količinu. Nisam to nikad radio pa neznam gde da nabavim čepove. Pozdrav
Sačuvana

Bolje vino u stomaku nego voda u kolenima !!!
Markoni
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #27 Poslato: 29. Oktobar 2009, 10:31:09 »

da li može neko da mi kaže gdr mogu da nabavim manju količinu čepova jedno dvadesetak mi treba da probam da flaširam jednu količinu. Nisam to nikad radio pa neznam gde da nabavim čepove. Pozdrav
Revin na Banovom brdu.
Sačuvana

In vino veritas!
DarkoK
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 39

Windows XP
Browser:

« Odgovor #28 Poslato: 29. Oktobar 2009, 11:13:50 »

Poljoprivredne apoteke
Sačuvana

“U vodi ćeš videti svoje lice a u vinu vidiš izraz svoje duše.”
milosmtc
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.6.13

« Odgovor #29 Poslato: 02. Januar 2011, 11:18:17 »

Gde se kod nas mogu kupiti ovakvi zatvarači. Hvala unapred!

Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 21 upita.