16. Jul 2018, 07:02:48 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kupažiranje rakije  (Pročitano 8147 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
deki
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 49

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.16

« Poslato: 21. Septembar 2008, 21:40:12 »

Da li se moze vrsiti kupaziranje rakija od sljive?
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 67

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.1

« Odgovor #1 Poslato: 21. Septembar 2008, 22:59:17 »

Da izraz kupažiranje je i za rakije ispravan. Sa kojim ciljem se kupažiraju rakije, pa sa ciljem da se dobije bolji kvalitet, da bolja prekrije lošiju. Sećate se  Hajdučke kapljice, to je mešavina šljivovice i lozovače, i bila je jedno vreme popularna. Znamo da različite sorte šljiva, daju i različite rakije, mislim na aromu, na kiselost i na opšti utisak. Pošto neke sorte imaju periodičnost u rađanju, desiće nam se da jedne sezone imamo dosta ranke, a sledeće stenlej. Mešavinom ove dve rakije dobićemo vrlo skladnu kombinaciju(uzeo sam kao primer). Dešava se da kod nepravilno ovinjenog bureta, dobijemo rakiju sa jakim intezitetom boje i arome na drvo, kao i eventualno gorčilo. Kupažiranjem sa novom rakijom dobićemo dobru kombinaciju. Mnogi žele da rakiju koja im je stajala 5-6 godina osveže i zato  urade mešanje sa novom do željenog odnosa.
Pri kupažiranju rakije treba poštovati pravilo, obavezno, : Uvek sipajte u sud prvo rakiju veće jačine, pa preko nje slabiju, u protivnom neće se sjediniti, jer je jača rakija i lakša pa će ostati u gornjem delu suda.
Kada hoćete da pomešate staru rakiju sa novom, onda u novu sipajte staru (pod uslovom da nije razlika u jačini preko 10%).
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
deki
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 49

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.16

« Odgovor #2 Poslato: 22. Septembar 2008, 20:38:32 »

Pa imam dosta rakije iz razlicitih godina, iz razlicitih burica ( neka starija , neka mladja i razlikuju se po boji mirisu, pa i ukusu ) i hteo bih da napravim jednu ujednacenu i istu rakiju. Zbog cega to zelim, ako zelim da se moja rakija iz rakije bude prepoznatljiva i jedinstvena onda mislim da je takav postupak neophodan.
Peco svaka cast za  tvoj tekst, bice ovde jos pitanja za tebe.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.013 sekundi sa 23 upita.