22. Februar 2019, 00:48:49 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 13 14 [15]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Odležavanje (starenje ili sazrevanje) rakije  (Pročitano 168612 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #210 Poslato: 07. Oktobar 2018, 13:28:00 »

Jednom nedeljno deset min.
Može i češće a ako bude ređe nije smak sveta.
Zavisi kad se ženiš ako je za par meseci neće bude dobro a ako je za pola godine ,godinu će bidne dobra,
Nek ti je sa srećom i mlada i mlada rakija i da ti bude sve berićetno
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #211 Poslato: 07. Oktobar 2018, 13:29:43 »

To se radi kod čuvanja u staklu samo u prvih par mjeseci nakon destilacije, a ni tada često. Nakon toga nema prozračivanja jer bi to značili oksidaciju i gubitak aromatskih materija. Rakija bi vremenom sve više „lapila“.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
ilicstefan
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #212 Poslato: 07. Oktobar 2018, 19:42:14 »

Jednom nedeljno deset min.
Može i češće a ako bude ređe nije smak sveta.
Zavisi kad se ženiš ako je za par meseci neće bude dobro a ako je za pola godine ,godinu će bidne dobra,
Nek ti je sa srećom i mlada i mlada rakija i da ti bude sve berićetno

Hvala na savetu i živ bio, još samo mladu da pronađem i biće sve super.

@bistrica
Ok, znači prvih par meseci prozračivanje a onda da je ostavim da odležava, hvala na odgovoru.
Sačuvana
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 44

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #213 Poslato: 02. Decembar 2018, 13:43:53 »

Razmišljam šta je najpametnije uraditi ako hoću da mi šljivovica pre flaširanja stari 3 i 5 godina a nemam staru burad u koju bih je pretočio posle nekoliko meseci u novom buretu. Trenutno imam sledeće ideje obzirom da baratamo cifrom oko 1500l
1. Kupim jedno bure 500l hrastovo rest 1000l stavim u dva inox ili PPS pa radim retaciju svaka tri meseca ukrug.
2. Nova hrastova burad u startu pa otakanje u korišćenu barik burad od vina.
3. Nova hrastova u startu pa otakanje u novu dudovu burad( ili neko drugo drvo)
Sačuvana

Prvi izvozni posao Srbije u SAD bio je 1897. godine kada je prodato između 30.000 i 40.000 tona suve šljive. Taj novac je Srbiju tada izbavio iz krize!
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #214 Poslato: 02. Decembar 2018, 15:03:08 »

Pod jedan nikako, ni u snu.  Smiley
Pod dva i tri obavezno, i to po pola količine. Obje će biti jako dobre, a tek kupaža. Normalno prethodno pripremiti burad u kojima je stajalo vino.  
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #215 Poslato: 02. Decembar 2018, 15:13:05 »

Hvala. Cena korišćenih barik buradi je skočila u zadnje vreme ali dobro šta je tu je, zanimljiva ideja da uradim po pola, dopada mi se verujem da će tako i biti. Ovde bih mogao nabaviti povoljno novu burad od kestena. Koliko znam u Srbiji nisam čuo da su se pravila i ne znam kakva je rakija mada verujem da je kesten prilično inertan.
Sačuvana

Prvi izvozni posao Srbije u SAD bio je 1897. godine kada je prodato između 30.000 i 40.000 tona suve šljive. Taj novac je Srbiju tada izbavio iz krize!
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #216 Poslato: 02. Decembar 2018, 15:16:48 »

Nije nimalo inertan. Ja bih ga izbjegao. Čak je naglašeniji u nekim elementima koji ti ne trebaju u ovom kraćem vremenu dozrijevanja.
Sačuvana

kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #217 Poslato: 02. Decembar 2018, 15:26:12 »

Nikada nisam čuo da ga u mom kraju koriste. Drzacu se ove kombinacije od gore pa cemo da vidimo šta kaže  Wink
Sačuvana

tonini
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Mozilla compatible

« Odgovor #218 Poslato: 12. Februar 2019, 10:33:54 »

Prošle godine pekao sa rakiju od koma traminca, duplo prepekao i rakiju od 67% vol stavio u ovinjenu drvenu ( hrast) bačvu na odležavanje. Nakon tri mjeseca rakija je poprimila zlatnožutuboju. Kao takvu sam razrijedio na 45% vol i opet vratio u drvenu bačvu na daljnja tri mjeseca. Ja i svi oko mene su zadovoljni kvalitetom komovice. Pogotovo ako se usporedi sa rakijom koja nije prepečana.
Ove godine sam od graševine ponovio postupak. rakija je 65% vol. ali sad nije poprimila tu zlatnožutu boju. Ja pretpostavljam da je bačva U neku ruku "iscrpljena" i da će i buduća rakija biti još i svjetlija.
Sačuvana

Quale vinum, tale Latinum
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #219 Poslato: 12. Februar 2019, 17:50:51 »

Da, ta boja će novim punjenjem svježeg destilata biti još svijetlija i neće moći napredovati na željeni način, kao ni ostale materije koje utiču na kvalitetno dozrijevanje.
Boju destilata u nekoj početnoj fazi prije svega određuju fenolna jedinjenja, u koje spadaju i tanini. Njihova ekstrakcija je jako izražena u prvim ciklusima, prvim godinama dozrijevanja destilata u tom istom buretu. Kako si dobio dobru boju prošlim punjenjem a ovim znatno slabiju slobodno se može reći da ti u buretu nije ostalo ni 5% početne količine. Sve ostalo je već iscrpljeno, pa ti to bure može dobro poslužiti kao staro u koje ćeš prebacivati rakiju nakon odležavanja u novom.
Sačuvana

tonini
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 65.0

« Odgovor #220 Poslato: 12. Februar 2019, 18:43:30 »

To sam i mislio jer vidim iz prakse. Sad mi je jedino važno da rakija dozrijeva u toj bačvi. Kupovanje nove bačve za svaku iduću rakiju je skup proces za mene malog proizvođača.
Sad ovu komovicu planiram držat toliko dugo dok ne dođe nova rakija.
Pa uspit razmišljam da je obojim čipsom na željenu nijansu.
Sačuvana

Quale vinum, tale Latinum
Stranice: 1 ... 13 14 [15]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.017 sekundi sa 21 upita.