23. Oktobar 2017, 02:55:37 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 9 10 [11] 12   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Odležavanje (starenje ili sazrevanje) rakije  (Pročitano 106567 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Goja
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #150 Poslato: 13. Avgust 2017, 19:33:38 »

Ljudi hvala na odgovorima sad mi je potpuno jasno.Ja sam dobio od tone kajsije 60 l na 63% sto mu dodje oko 86l na 43% neumem da objasnim ali razblazena dva litra svakim danom su sve bolja i bolja i punoca i miris prestalo je i peckanje ja sam odusevljen.Primenio sam i recept bistrice pa sam probao (to mi bilo pri ruci) takovo kajsiju i definitivno je moja bolja.E sad bi voleo da nesto ne zeznem.U jednom balonu od 54 l se nalazi 30 l na 63% a u drugom isto balonu od 54l se nalazi 28l planiram da do prvog novembra drzim tako i da onda iz dva puta razblazim na 43% i flasiram.To je prva varijanta a druga da drzim do prvog maja.
Bas bi voleo da u flase udje ono najbolje i da pecatiram svaku bocu.Nadam se da cu uspeti.Gledao sam i flase da nabavim sa sve mojom etiketom al kad bude sve gotovo obavesticu vas.Ako ima jos neki savet samo recite.Velikoooo hvala.
Sačuvana
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #151 Poslato: 17. Septembar 2017, 13:47:10 »

Pozdrav svim forumasima. Novi sam na forumu, citao sam ovdje razne teme i vidim da ima bas dobrih znalaca. Naime, kupio sam novo barik bure zapremine 100l. Platio sam ga prilicno skupo, bar ja mislim (170 evra) ali izgleda izuzetno dobro i rekao bih da je kvalitetno. Pekao sam rakiju od sljive prije 3 dana, prepekao i nasuo u to novo bure. Prema preporuci prof. Nikicevica bure nisam punio do vrha nego 70% zapremine a destilat jacine 65% alkohola. Kako su mi rekli na taj nacin najbolje dozrijeva. Proizvodjaci bureta su mi preporucili da destilat ostavim najmanje 3 mjeseca a onda da provjeravam cesce da bih ustanovio kada da vadim rakiju jer je bure novo pa brze otpusta boju, tanine i ostale materije i elemente koji su prisutni.

Pitanje 1. Koje su vase preporuke u smislu duzine i nacina dozrijevanja destilata?
           2. Postoji li posebna demineralizovana voda za razblazivanje destilata ili moze bilo koja?
           3. Da li nakon dozrijevanja rakiju sipati u inox i dozrijeva li dodatno tu?

Ukoliko je pomena o ovim temama bilo ranije oprostite, nisam bas procitao svaki post na forumu. Mimo ovih pitanja ko god ima neki koristan i dobar savjet vezan za temu neka napise, bicu mu zahvalan Cheesy
Sačuvana
Goja
Stariji član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #152 Poslato: 17. Septembar 2017, 13:56:03 »

Prvo i osnovno svako novo bure mora da se ovinji.Dakle rakiju koju si sipaoa ako nisi ovinji vadi napolje jer će veoma brzo pocrneti.Ukoliko si ovinji bure slobodno drži rakiju 6-8 meseci ukoliko ti nesmeta jača boja.Zatim je presečeš sa destilovanom vodom i to iz nekoliko puta na željenu jačinu i potom u staklo
Ovo je ukratko sigurno ćeš dobiti i detaljnije odgovore
Pozz
Sačuvana
Tasos
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #153 Poslato: 17. Septembar 2017, 18:39:03 »

U novo bure ide iskljucivo samo meka rakija , posle jedno 3 ili 4 meseca odlezavanja, uraditi prepek.
Sačuvana
nenad88
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #154 Poslato: 18. Septembar 2017, 09:14:00 »

Citat
Naime, kupio sam novo barik bure zapremine 100l.

Citat
Prvo i osnovno svako novo bure mora da se ovinji.

Ovinjavanje barik buradi se ne radi...
Sačuvana

Goja
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #155 Poslato: 18. Septembar 2017, 20:49:58 »

Mozda se i ne radi,nikad nisam imao barik bure,ali ono sto znam sigurno da se barik cips obavezno ovinji.Kupovao sam ga vise puta i uvek su mi skretali paznju da se mora dobro oprati i ovinjiti.Takodje znam da je jedan poznanik kupio barik cips i direktno stavio u rakiju i posle samo nekoliko dana rakija je bila gotovo pa ko ugalj.Mozda to ne vazi za bure ali....
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #156 Poslato: 19. Septembar 2017, 00:41:15 »

Kod pripreme novog bureta, kada se ono ima namjeru upotrijebiti u svom punom kapacitetu za količinski i proporcionalno maksimalnu ekstrakciju komponenti hrasta, za obogaćivanje ukusa i mirisa kod alkoholnih pića se radi u stvari samo zaprezanje. Postupak kojim se sa hladnom ili mlakom vodom u trajanju od par dana zatvara prostor između dužica bureta kako ne bi curilo, i usput sapralo ono nešto malo čadži od paljenja bureta. Međutim za to trebaju biti ispunjeni određeni preduslovi, Treba se napraviti bure po visokim standardima kvaliteta. Hrast koji je posječen treba biti star nekih 100-njak godina. Odabiru se samo oni dijelovi stabla koji su primjereni za pravljenje buradi, Cijepane dužice moraju ležati izložene suncu, kiši-snijegu, vjetru i mikroorganizmima minimalno onoliko godina koliko su debele. Takvo bure treba biti srednje, ili malo jače od toga, paljeno. Takvo bure se koristi samo prvih nekoliko mjeseci a onda se rakija iz njega prebacuje u starije i isluženo bure kako ne bi došlo do prevelike ili neproporcionalne ekstrakcije tanina i drugih komponenti, i kako bi u dugom nizu godina komponente hrasta pod uticajem mikrooksidacije odreagovale sa komponentama iz destilata za stvaranje novih aromatskih jedinjenja u punom kapacitetu.

Hemijski tretman ili ovinjavanje koje podrazumijeva upotrebu sode i sličnih hemikalija je postupak koji u stvari prijekim putem oduzima komponente hrasta, i prisilno od novog bureta pravi starije bure. Cilj ovinjavanja se često opravdava potrebom eliminisanja prejakog uticaja hrasta od novog bureta. Može biti opravdano do određene mjere kada bure nije paljeno, ili kada nije pravljeno od visokokvalitetnog materijala tretiranog na gore opisani način. Upotrebljava se i kao alternativa sa nešto lošijim rezultatom ako će rakija cijelo vrijeme ležati u istom buretu. Na taj način se prije svega uklanja suvišak svih onih komponenti koje nisu umanjene prethodnim postupcima i mjerama. Tako se radi njegovo prisilno starenje jakim uticajem hemikalija kroz brzo izvlačenje sastojaka drveta važnih za formiranje mirisa i okusa. Na taj način se narušava i struktura drveta.  Izbor između ova dva postupka je u krajnoj mjeri izbor aromatskog pofila i nivoa kvalitete rakije.

Čips se nikada ne ovinjava. Kvalitet čipsa je nešto što se podrazumijeva.

Bure se puni sa 98% zapremine. Sve znatno manje od toga je diletantizam i lakrdija bez obzira ko ju je izrekao.  

Savjet za šljivovicu od 3-6 mjeseci uz intenzivno praćenje je izuzetno kvalitetan. Što manje bure to intenzivnije praćenje i kraći period u ovom rasponu. Nakon toga ona ide u isluženo bure a ne u inox. U inox ili staklo će tek nakon 30-50 godina.
« Poslednja izmena: 19. Septembar 2017, 01:08:23 Autor bistrica » Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #157 Poslato: 19. Septembar 2017, 12:30:42 »

Hvala vam na odgovorima. Od proizvodjaca bureta sam dobio preporuku bas ovu sto bistrica kaze. Hladna voda 2-3 dana.
Bistrice vidim da imas izuzetno znanje. Volio bih da probam rakiju koju ti pravis ukoliko ima gdje da se kupi.
Sto se tice snizavanja jacine destilata... Kada to da radim na koji nacin i sa kojom demi vodom? Da li je dobro sto sam rakiju prepekao ili sam trebao da je vadim na zeljenu jacinu(41-43%alkohola)?
Apsolutno nema sanse da ovu rakiju cuvam 30 godina pa me zanima koja bi to bila minimalna duzina dozrijevanja u starijem buretu? Da li je to 2-3ili5 godina ili vise?
Jos nesto me zanima. Kada izvadim rakiju iz ovog novog barika za 3-6 mjeseci sta onda da radim s njim i kako da ga pripremim za cekanje nove rakije koja bi stigla za 6-7 mjeseci posle istakanja?

Sačuvana
Goja
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #158 Poslato: 19. Septembar 2017, 18:04:41 »

Čips se nikada ne ovinjava. Kvalitet čipsa je nešto što se podrazumijeva.

Savjet za šljivovicu od 3-6 mjeseci uz intenzivno praćenje je izuzetno kvalitetan. Što manje bure to intenzivnije praćenje i kraći period u ovom rasponu. Nakon toga ona ide u isluženo bure a ne u inox. U inox ili staklo će tek nakon 30-50 godina.

Odgovorno tvrdim da se barik cips kupljen u prodavnici vinske opreme na Banovom brdu mora propustiti kroz nekoliko voda svakodnevno i to najmanje sedam dana.Imam konkretan primer mene koji sam ovinjio cips i prijatelja koji to nije uradio kod njega je rakija u roku od 5-6 dana pocrnela na nivo boje uglja.
Sto se tice inoxa i stakla...
« Poslednja izmena: 19. Septembar 2017, 19:14:04 Autor bistrica » Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #159 Poslato: 19. Septembar 2017, 20:42:10 »

Ispiranje vodom i ovinjavanje su dvije različite stvari, isto kao i priča o rakiji iz stakla i onoj iz bureta.

Sto se tice snizavanja jacine destilata... Kada to da radim na koji nacin i sa kojom demi vodom?
Bilo koja demineralizovana voda od firme koja drži do kvaliteta svojih proizvoda, a svođenje postepeno u etapama. Za detaljnije Imaš posebne teme na forumu „Formiranje rakije kao pića“, pa pogledaj.  
Citat
Da li je dobro sto sam rakiju prepekao ili sam trebao da je vadim na zeljenu jacinu(41-43%alkohola)?
Uvijek se radi dvostruka destilacija jer se tako dobiva nemjerljivo kvalitetnija rakija ...
http://www.sveovinu.com/index.php?topic=1132.msg17507;topicseen#msg17507
Citat
Apsolutno nema sanse da ovu rakiju cuvam 30 godina pa me zanima koja bi to bila minimalna duzina dozrijevanja u starijem buretu? Da li je to 2-3ili5 godina ili vise?
Za dozrijevanje u buretu bi trebao postojati razlog, kao i za sve ostalo što činimo smišljeno i sa razlogom. Stvaranje cijenjenih aromatskih uticaja koji isključivo nastaju starenjem u hrastovom buretu kroz dugi vremenski period. Ako se već odlučiš na tako nešto onda trebaš biti svjestan da se takvi aromatski uticaji intenzivnije ostvaruju tek nakon nekih 5 godina, a svoj puniji kapacitet i znatno poslije toga. Dešavat će se ti procesi i nakon par godina u buretu pa i nakon prebacivanja u staklo ili inox ali je to samo blijeda sllika onog punog efekta.
I čips je isto tako samo blijeda imitacija dozrijevanja u buretu. O tome pričam za one koji hoće da čuju. Ne mislim na tebe u ovoj posljednjoj rečenici.  
Citat
Jos nesto me zanima. Kada izvadim rakiju iz ovog novog barika za 3-6 mjeseci sta onda da radim s njim i kako da ga pripremim za cekanje nove rakije koja bi stigla za 6-7 mjeseci posle istakanja?
Imaš posebnu temu  pa pogledaj http://www.sveovinu.com/index.php?topic=87.msg599#msg599

P.S. Morao sam ovako skratiti inače bi bio elaborat na više stranica, pa za ubuduće probaj jedno po jedno. Više će ti koristiti.  
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #160 Poslato: 22. Septembar 2017, 10:51:23 »

Ja u svom buretu od 100 litara imam 70 litara rakije jacine 65% alkohola. Bistrice kazes da bih trebao da ga napunim do vrha. Posto jakog destilata vise nemam mogao bih da razblazim ovu kolicinu destilovanom vodom na 46% alkohola da bi bure bilo puno. Da li bi to bilo sretno rjesenje? I zbog cega ne valja da bure bude 30% prazno?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #161 Poslato: 22. Septembar 2017, 22:56:31 »

Citat
Bistrice kazes da bih trebao da ga napunim do vrha.
Ne kažem jer je do vrha 100%, a rekao sam 98% jer je rakiju kvalitetnije čuvati u nešto većim buradima. Mada na tako malom buretu trebaš u stvari 95%. Pravilo je cca. 2%, ili 5-10 litara otpražnjenog prostora u zavisnosti od veličine bureta.
Citat
Posto jakog destilata vise nemam mogao bih da razblazim ovu kolicinu destilovanom vodom na 46% alkohola da bi bure bilo puno. Da li bi to bilo sretno rjesenje?
Ne bi bilo sretno rješenje jer takva niža koncentracija alkohola nepovoljno utiče na procese dozrijevanja kod rakije. Na drugoj strani nepovoljno utiče na količinu i proporciju ekstrahovanih materija iz hrasta, kao i količinu i proporciju stvorenih različitih aromatskih jedinjenja.  
Citat
I zbog cega ne valja da bure bude 30% prazno?
Zbog oksidacije, štetnog uticaja kiseonika u većim dozama na kvalitet rakije.  
« Poslednja izmena: 23. Septembar 2017, 00:02:42 Autor bistrica » Sačuvana

Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #162 Poslato: 26. Septembar 2017, 20:03:57 »

Uredu, hvala bistrice. Ostavicu je ovako u novom uretu jos neko vrijeme, a onda cu da je pretocim u staro i da ga napunim za nekih mjesec dana. Danas sam vadio rakiju i vec je poprimila blago zutu boju i dobila neku drugaciju aromu. Racunam da ce za mjesec dana da bude za vadjenje i pretakanje u staro bure.
Ispekao sam takodje i viljamovku, prepekao vadio na 70% alkohola. U inox buretu je sada, nekih 150 litara. Ima izuzetno jak miris alkohola. Predlazu mi da otvorim bure da to "izadje" ali citao sam da si pisao da nije dobro da ima previse dodira sa kisonikom. Hoce li to da prodje samo od sebe nakon mjesec dva dok ne pocnem da razblazujem destilovanom vodom? Takodje jos pitanje... Da li je dobro prokuvati artersku vodu posle filtriranja da se odstrani kamenac i s njom razblaziti rakiju ili je destilovana voda uvijek bolja opcija?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #163 Poslato: 26. Septembar 2017, 21:09:00 »

Za viljamovku je to malo previsoka jačina rakije. Dobio si pomalo stršeće, reskije tonove sa utiskom na nedorečeno i nepotpuno, a izgubio na mekoći, punoći i tijelu rakije, pa i na efektu uljastog, slatkastog, i zaokruženog utiska. Normalno nije to toliko strašno, može biti prilično dobra rakija. Zavisi od ostalog.

Taj miris nije zbog etanola jer on nije tako neugodan bez obzira na jačinu destilata. U pitanju su prije svega aldehidi i acetati koji će dijelom ispariti stabilizacijom, i viši alkoholi koji dodatno pojačavaju uticaj. Isparit će i u malom otpražnjenom prostoru sa kratkotrajnim otvaranjem. Ako je malo mjesec dana pusti neka potraje malo duže, dva mjeseca.

Da, naročito za krušku je nepovoljan veći uticaj kiseonika i svjetlosti.   

Prokuhavanjem bi smanjio karbonatnu tvrdoću vode, ali samo smanjio a ne i uklonio tvrdoću vode, pa je destilovana uvijek najbolja opcija, ako je aparat za destilaciju bio dobro očišćen.
Sačuvana

Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #164 Poslato: 26. Septembar 2017, 22:45:15 »

OK, kupicu destilovanu vodu kada budem htio da razblazim za mjesec-dva. Inace, komina je bila fenomenalna, svaka peteljka i necistoca sa svake kruske je uklonjena, dodani kvasci, anaerobno vrenje, i zaista je komina bila odlicna kada sam pekao. Juce sam uzeo 2 deca i razblazio destilovanom vodom na 44% alkohola cisto da probam kakva je. Tada osjetim blagu aromu viljamovke ali "ona jacina" nove rakije se osjeti tako da mislim da ce da ispari... Takodje da jos kazem da kada sam radio drugu destilaciju nisam ubacivao kominu u kazan nikako, a aparat za destilaciju sam prije toga detaljno ocistio. Mislim da ce posledica toga da bude slabije izrazena aroma viljamovke, ali je bistra kao suza. Da li sam trebao da ubacim nesto komine u drugu destilaciju? Da li treba da zalijepim trakom poklopac inox bacve ili na neki drugi nacin sprijecim eventualno minimalan dovod kiseonika? Bacva je na hladnom i tamnom mjestu.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 9 10 [11] 12   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 22 upita.