23. Oktobar 2017, 02:56:08 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 10 11 [12]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Odležavanje (starenje ili sazrevanje) rakije  (Pročitano 106568 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #165 Poslato: 27. Septembar 2017, 00:38:16 »

Citat
Da li treba da zalijepim trakom poklopac inox bacve ili na neki drugi nacin sprijecim eventualno minimalan dovod kiseonika?
Da obavezno. Kruška je posebno osjetljiva po tom pitanju.  
Citat
Da li sam trebao da ubacim nesto komine u drugu destilaciju?
Ne, za to nema potrebe jer to može biti od koristi samo ako se popravlja već propala stvar. Viljamovka je voće koje svoju aromatičnost prije svega duguje jednoj grupi aromatskih jedinjenja. Ta jedinjenja isparavaju slabije na slabijoj alkoholnoj jakosti u prvoj destilaciji pa ako se još ona prekida ranije nego što bi trebalo onda će u mekoj rakiji biti neproporcionalno malo takvih jedinjenja. Tek tada bi destilacijom kljuka na jačoj alkoholnoj snazi u drugoj destilaciji mogli samo dijelom popraviti ono što smo neoprezno i nepovratno izgubili. Takav potez je ograničen i može imati smisla samo ako se primjenjuje kod brlje od meke rakije. Jer ako će jedna kofa popraviti ono što je koncentrisano iz cijelog kazana kljuka u prvoj destilaciji onda možeš slobodno pretpostaviti da u toj mekoj rakiji nema ni desetog dijela onog što bi trebalo da bude.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
početnik.12
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #166 Poslato: 27. Septembar 2017, 09:24:25 »

točno tako, Bistrica je stvarno živa enciklopedija ali i spoj prakse i znanja jer ovo se nemože znati samo iz knjiga a da nemaš praktičnog znanja. U prilog tome govori sljedeće: moj susjed godinama peče viljamovku i na jednom od ocjenjivanja rakije dobio je bolje ocjene za rakiju od patoke od one koju je imao od srca rakije pa se čudom čudio a i ja zajedno s njime. Sad mi je sve jasno, inače on radi rakiju nepoštivajući sve "propise struke", onako kako sam naučio na ovom forumu, već tvrdoglavo tjera neke svoje ideje koje su totalno pogrešne pa mu jedne godine rakija bude odlična, druge lošija a znam da je imao fantastičnu sirovinu pa mi to nikako nije bilo jasno. Očito, griješio je u postupku destilacije i druge destilacije (rano prekidanje meke rakije, sipanje koma u maku rakiju u drugoj destilaciji i slične stvari) Bravo Bistrice samo tako nastavi da nas informiraš, mi koji smo željni znanja i učenja rado ovo čitamo i u praksi primjenjujemo  Thumb
Sačuvana
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #167 Poslato: 27. Septembar 2017, 21:47:42 »

Hvala ti bistrice na iscrpnim odgovorima i evidentno iskrenoj zelji da pomognes mladim rakijasima  Smiley Uradicu sve po instrukcijama, pa javim rezultate za nekoliko mjeseci. Naravno, bice jos pitanja vjerovatno usput  Cheesy
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #168 Poslato: 27. Septembar 2017, 22:13:19 »

Hvala svima, i u sličnim situacijama mogu još samo citirati: „Protiv svakog čovjeka čovjek se može braniti, ali protiv pohvale ostaje bespomoćan".
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #169 Poslato: 05. Oktobar 2017, 00:04:12 »

rakija sljivovica u mom novom barik buretu je vec dobila odlicnu boju nakon 20 dana  Huh? Scratchhead Kako je jacina destilata 65% alkohola razblazim je na 40 da probam i naravno, izblijedi malo. Da li bi bilo dobro polako sipati svakih nekoliko dana po 1-2 litra destilovane vode direktno u bure, da se polako svodi jacina destilata a rakija usput odlezava jos neko vrijeme i poprima boju i aromu?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #170 Poslato: 05. Oktobar 2017, 20:03:35 »

Ne, nije pametno to raditi jer se na taj način direktno usporavaju procesi dozrijevanja rakije, a i sam proses izvlačenja materija iz drveta se odvija na drugačiji i nepovoljniji način. Najbolje je kada je rakija u buretu na svojoj maksimalnoj jačini, nerazblažena. Ne treba zaboraviti ni vrijeme koje joj je potrebno za stabilizaciju nakon svake etape, i naročito nakon konačnog razblaživanja, pa se sa razblaživanjem započinje tek onda kada se mora. 
Sačuvana

Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #171 Poslato: 05. Oktobar 2017, 20:42:38 »

Plasim se da daljim cekanjem ne dobijem prejaku boju i arome iz drveta, jer kao sto sam vec rekao, nevjerovatno brzo poprima, vjerovatno jer je bure novo. Jos nesto da opet napomenem, bure je puno 70%, dakle ni to nije dobro kao sto ste vec rekli. Pokusavam da od dva zla izaberem manje ako me razumijete, ne znam sta da radim u konkretno ovom slucaju da dobijem sto je moguce bolju rakiju...  Sad evo imate uvid u sve, pa pomozite i predlozite ako mozete... unaprijed hvala Smiley
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #172 Poslato: 05. Oktobar 2017, 21:28:24 »

Rakija se vadi iz novog bureta i stavlja u starije orijentaciono onda kada se dobije zlatno žuta boja i prije nego okus pića doživi prejaku promjenu. To je sve što ti mogu reći na osnovu napisanog, ostalo bi se moralo vidjeti, probati, pa i njušiti.
Sačuvana

Stranice: 1 ... 10 11 [12]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.014 sekundi sa 21 upita.