18. Decembar 2017, 23:29:14 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 11 12 [13]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Odležavanje (starenje ili sazrevanje) rakije  (Pročitano 111529 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #180 Poslato: 05. Novembar 2017, 23:09:20 »

Ne razumijem. Sam si ponudio odgovor na ovo isto što sada pitaš a ja sam ti ga i potvrdio.
...Da li to znači, i da li je dovoljno, par puta otvoriti čep na par minuta u posudi koja je 90 % napunjena
i onda ju nadopunit do vrha...?
Da!
Što onda znači u dalnjim koracima maksimalno smanjenje kontakta sa kiseonikom koliko god je to moguće, jer bi to onda moglo dovesti do degradacije specifičnih estera rakije viljamovke i gubitak kvaliteta sa čak pokojom lakše izraženom manom.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #181 Poslato: 10. Novembar 2017, 21:46:08 »

stavio sam rakiju 65% alkohola u novo bure i drzao je 50 dana. Boja je odlicna, ali kao da mi se previse osjeti na tanin. U pitanju je barik MT (srednje sagorjevanje) nije bilo posebne pripreme bureta prije sipanja rakije, samo hladna voda 2 dana kako mi je pinter rekao. Staro bure nemam, tako da sam rakiju izrucio u staklene pletare. Pitanje je hoce li vremenom malo da splasne opori ukus na hrast? Ukoliko nece sta se moze uciniti da se to desi? Rakiju sam vec razblazio na 43% alkohola.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #182 Poslato: 10. Novembar 2017, 23:24:47 »

Da pa i treba se na početku malo osjetiti. Nisi je trebao spuštati nego držati dalje u isluženom starijem buretu i vrijeme je to koje mikrooksidacijom od svega takvog kakvo jeste daje novi kvalitet starenjem rakije. Jedino tako ide ako si htio poprijeko onda je nisi trebao ni dovoditi u kontakt sa hrastom ili je skidati sa njega prije.

Postoje i enološka sredstva za skidanje tanina koja su efikasna i u rakiji pa ih potraži na mjestima gdje ih prodaju. 
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #183 Poslato: 10. Novembar 2017, 23:49:27 »

Nazalost nemam staro bure. Imam jedno i ono je novo, a da kupujem polovno, mozda i o tome treba razmisliti... Nista nisam htio poprijeko, nego mi jednostavno nedostaje tehnickih mogucnosti da uradim sve kako treba. A saznao sam kako treba citajuci ovaj forum, pa polako, dogodine bice bolje ako Bog da.  Smiley   Hvala na brzom odgovoru.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #184 Poslato: 11. Novembar 2017, 00:05:51 »

Ne napadam te zbog toga, nego samo konstatujem da za sve što se radi postoji način. Tanini u blago povišenoj količini su poželjni za dozrijevanje destilata ali se to onda radi kada rakija nakon toga ide u starije bure na duže staze. Ako se to želi izbjeći onda se mora skidati prije ili se mora koristiti starije bure ili se mora koristiti manja količina čipsa, ili šta već za svaku nespecifičnu pojedinačnu situaciju.
Sačuvana

Etanol
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #185 Poslato: 11. Novembar 2017, 13:28:14 »

Da pa i treba se na početku malo osjetiti. Nisi je trebao spuštati nego držati dalje u isluženom starijem buretu i vrijeme je to koje mikrooksidacijom od svega takvog kakvo jeste daje novi kvalitet starenjem rakije. Jedino tako ide ako si htio poprijeko onda je nisi trebao ni dovoditi u kontakt sa hrastom ili je skidati sa njega prije.

Postoje i enološka sredstva za skidanje tanina koja su efikasna i u rakiji pa ih potraži na mjestima gdje ih prodaju.  

Ako ne pronađem neki pripravak za skidanje tanina,dali ponovna destilacije može biti rješenje ?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #186 Poslato: 11. Novembar 2017, 18:17:11 »

Ako je baš toliko loše onda može i ona.
Sačuvana

Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #187 Poslato: 06. Decembar 2017, 21:51:17 »

Danas sam probao onu istu rakiju izvadjenu iz bureta prije pjesec dana imogu vam reci da se znatno manje osjeti na tanin. Mnogo je bolja nego sto je bila a nadam se da ce jos da dobije na kvalitetu. Inace, vrlo sam zadovoljan, ostaje da cekam dok ne budem prezadovoljan  Smiley ili dok ne popijem rakiju redovnim degustiranjem. Bistrice, ti si cini mi se I rekao da ce aroma tanina (ili sta vec) vremenom da se izgubi...
Sačuvana
Stranice: 1 ... 11 12 [13]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.014 sekundi sa 21 upita.