16. Novembar 2018, 17:20:17 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Odležavanje (starenje ili sazrevanje) rakije  (Pročitano 155738 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #195 Poslato: 27. Jun 2018, 22:29:46 »

Postepeno dolivanje,uz kontrolu zapremine posle svake godine.Doliva se destilatom iz iste godine do tih 2% otpražnjenosti bureta,pri čemu se mora paziti da maksimalan udeo dolivenog destilata ne prelazi 10%.

Može i destilatom sa ne većom razlikom od 2 godine starosti sve do starosti destilata od 10 godina.Za one starije ta razlika može biti i nešto veća, maksimalno 5 godina.

Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
ivrad
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #196 Poslato: 12. Jul 2018, 15:19:56 »

Kolege ima li jos primera  odlezavanja koji bi mogli koristiti zainteresovanim?  Cilj nam je svima najkvalitetnija rakija.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #197 Poslato: 12. Jul 2018, 21:23:46 »

Pitaj za ono što te zanima, slobodno.  Smiley
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #198 Poslato: 03. Oktobar 2018, 11:49:23 »

Koja je razlika u završnom proizvodu ako rakija odležava u hrastovom buretu od 25 l od one koja odležava u jednakom buretu od 100 l?

Jasno mi je da je u manjem buretu kontaktna površina veća. No, osjeti li se razlika na ukusu i mirisu, ako uzmemo da su rakije jednako odležale, recimo 6 mj. u većem, a 4 mj. u manjem (radi veće kontaktne površine i bržeg željenog ishoda)? Bi li uopće bilo ikakve razlike?
Sačuvana

Rakija - neotkrivena, podcijenjena i marketinški neiskorištena kraljica svih jakih alkoholnih pića.
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #199 Poslato: 03. Oktobar 2018, 14:27:10 »

Naravno da ima razlike. Pravilo je da se odlezavanje vrsi prvo o Baricima cija je standardna zapremina 225 L. I nije slucajno da je ta zapremina i specifican oblik bureta. Nakon kraceg starenja a sto zavisi od starosti bureta, dalje odlezavanje se nastavlja o buricima vece zapremine. Bilo bi pozeljno da to zbirno odlezavanje traje makar 5 God.   dohfly

Pozz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #200 Poslato: 04. Oktobar 2018, 14:03:36 »

Drugim riječima, rakija ne može postići zadovoljavajuću kvalitetu u buradi manje zapremine - 25, 50, 100 l i sl.

Dakle, samo oni koji imaju neke veće količine mogu postići tu odličnu kvalitetu odležale rakije, je li?
Sačuvana

Rakija - neotkrivena, podcijenjena i marketinški neiskorištena kraljica svih jakih alkoholnih pića.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #201 Poslato: 04. Oktobar 2018, 17:12:37 »

Ne, nego u manjim buradima rakija ne može postići nivo kvaliteta koji se postiže u onima kojima se procesi dozriejvanja odvijaju na najpoželjniji način. U gradaciji kvaliteta rakije koriste se izrazi poput: rakija nezadovoljavajućeg kvaliteta, rakija zadovoljavajućeg kvaliteta, kvalitetna rakija , visokokvalitetna, rakija vrhunskog pa i elitnog kvaliteta. Tako da neki niži nivo kvaliteta ne znači odmah i onaj najgori.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #202 Poslato: 04. Oktobar 2018, 19:42:27 »

Vrlo precizno ste mi odgovorili i ohrabrili me da ipak uskoro uđem u investiciju još jednog bureta od 20 l, jer imam manje količine.

Hvala
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #203 Poslato: 04. Oktobar 2018, 19:50:55 »

Thumb Da, normalno.
Sačuvana

happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #204 Poslato: 05. Oktobar 2018, 09:07:57 »

Citat
da ipak uskoro uđem u investiciju još jednog bureta od 20 l,

Povecaj malo investiciju !   Smiley
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
ilicstefan
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #205 Poslato: 06. Oktobar 2018, 22:15:25 »

Potreban mi je jedan savet. Ispekao sam rakiju od višanja, nema puno, možda 22-23 litre i to stavio u stakleni balon. Balon sam oprao pod visokim pritiskom i dobro osušio ali je taj balon bio bez čepa. Kupio sam za tu svrhu plutani čep (konusni) i zatvorio taj balon i stavio ga u podrum sa željom da sačuvam tu višnjevaču.

Moje pitanje je da li treba da odozgo zalijem voskom? Čuo sam savete da treba da ostavim kako jeste jer će višnjevača preko tog plutanog čepa da dobija po malo vazduha i da će to doprineti da rakija lepo ostari a jedan rođak mi je rekao sasvim suprotno, da treba preko tog plutanog čepa dobro da se navoskira kako rakija ne bi isparila.

Ako treba da se stavi vosak, može li za to da posluži običan vosak od sveće ili moram da kupim nešto specijalno i da to zapečatim?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #206 Poslato: 07. Oktobar 2018, 08:51:26 »

Ne muči se sa voskom nego samo kupi onaj originalni plastični poklopac za staklene balone. Ima ih tamo gdje i balona.
Sačuvana

ilicstefan
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #207 Poslato: 07. Oktobar 2018, 11:34:15 »

Ne muči se sa voskom nego samo kupi onaj originalni plastični poklopac za staklene balone. Ima ih tamo gdje i balona.

Lako bi mi bilo da nabavim plastični čep ali je u pitanju neki stakleni balon koji je još deda kupio, staklo je izuzetno debelo i otvor je neki van svakog standarda. I onaj plutan čep što sam stavio morao sam malo da sabijem jer je bio možda 2 milimetra širi od otvora.
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #208 Poslato: 07. Oktobar 2018, 11:49:17 »

Nebrini ništa stavi taj plutani čep ili silikonski ,otvaraj s vremena na vreme i uživaj.Samo starija odložena rakija godinu dve ili više se pečati voskom a i nemora.
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
ilicstefan
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #209 Poslato: 07. Oktobar 2018, 12:52:01 »

Nebrini ništa stavi taj plutani čep ili silikonski ,otvaraj s vremena na vreme i uživaj.Samo starija odložena rakija godinu dve ili više se pečati voskom a i nemora.

E samo još ako bi mogao da mi kažeš koliko povremeno to bi bilo sjajno   Roll Eyes

Inače ostavio sam tu rakiju jer nameravam da je otvorim kada se budem ženio a nadam se da će to biti u skorijoj budućnosti pa ne bih da razočaram svatove.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 22 upita.