31. Jul 2014, 23:37:52 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Razmak izmedju sadnica  (Pročitano 5508 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
strsljeen
Mlađi član
**

Ugled člana: 3
Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Poslato: 01. April 2012, 21:26:52 »

Pozdrav za sve.Planiram vec sutra pocet sadnju svog vinograda i vec sam u nedoumici.Naime, preporuceno mi je da razmak pravim od 80 cm (Vranac i Hamburg su u pitanju) ali mi se to ucinilo malo.Koliki je idealan razmak i do koje visine se mogu pustati loze tad?Hvala svima na odgovorima!Znaci u pitanju je razmak izmedju sadnica ne medju redovima.
Sačuvana
lazarcobi
Punopravni član

Ugled člana: 6
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 32

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.28

« Odgovor #1 Poslato: 01. April 2012, 23:15:24 »

opet zavisi od razmaka izmedju redova sto veci razmak izmedju redova moze manji razmak izmedju cokota
Sačuvana
strsljeen
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #2 Poslato: 02. April 2012, 06:14:41 »

Razmak izmedju redova je 2.5 m.Nadam se da ces mi odgovoriti do 3 sata.Zanima me i uticeli na visinu loze razmak medju sadnicama.
Sačuvana
sale
Urednik

Ugled člana: 50
Van mreže Van mreže

Starost: 36

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #3 Poslato: 02. April 2012, 06:39:03 »

Nisi rekao cime bi obradjivao,ako obradjujes traktorom onda idi na medjuredni razmak od 2,7m da bi mogao da prolazis tanjiracom.Razmak u redu zavisi i od uzgojnog oblika,ali uglavnom ide od 70 do 80cm.Visina uglavnom do 2m koliko su i stubovi.
Sačuvana
strsljeen
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #4 Poslato: 02. April 2012, 21:38:48 »

Sale po ko zna koji put Hvala, zaista.Posadio sam, za prvu ruku to je 300 sadnica.Ostao sam na razmaku medju redovima od 2.5 m jer ne planiram velikom masinom da ulazim medju njih.Razmak u redu je 80 cm...ako sve bude kako treba, za dve godine sadim 5 puta vecu parcelu.
Sačuvana
strsljeen
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #5 Poslato: 07. Oktobar 2012, 18:58:37 »

Znaci, razmak sadnica u redu  mi je 0.80 m a razmak izmedju redova je 2.5 m, u redove cu svakih 5-6 metara postavljati betonske stubove...jos uvijek nisam siguran kako ce ici to orezivanje (mada sam pribavio dosta literature o tom), zanima me kako biste mi preporucili da postavim zice na stubovima? Cini mi se da prva zica ide na 0.80 m od zemlje, kako ostale?
Sačuvana
peca50
Urednik

Ugled člana: 280
Van mreže Van mreže

Starost: 63

Windows XP
Browser:
Firefox 15.0.1

« Odgovor #6 Poslato: 07. Oktobar 2012, 20:16:47 »

Visinu prve zice ti diktira buduci uzgojni oblik, sto znaci ako bi naprimer isao sa dvostrukom skljarovom kordunicom, onda bi prvi red zice bio na 40cm. Visina prve zice je takodje zavisna od nadmorske visine vinograda jer ako je teren nizak i podlozan poznim prolecnim mrazevima onda bi prva zica trebala da bude na 80cm. Ovo su osnovne predpostavke, tebi bi prvi red zice trebao da bude izmedju ova dva, znaci na 60cm. Vranac nije zahtevan u smislu dugih lukova za rod, i prilicno podnosi niske temperature. Kod hamburga ti je drugacija situacija kod rezidbe za rod, on najbolje radja na lukovima od 8 do 12 okaca, sto moras uzeti u obzir kod visine stubova kao i visine zadnje gornje zice.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
strsljeen
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #7 Poslato: 08. Oktobar 2012, 14:15:06 »

Peco, kako bi ti postavio sve zice?
Sačuvana
peca50
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 15.0.1

« Odgovor #8 Poslato: 08. Oktobar 2012, 19:44:59 »

Ako je visina stubova iznad zemlje 2met., onda prvi red na 60cm(debljina oko 3mm, ne ispod te debljine), drugi na 40cm od prvog, treci na 40cm, cetvrti na 30cm, i peti na 30cm (debljina oko 2mm). Peti postaviti na celo stubova, odozgo. sve zice moraju imati mogucnost prolaza kroz nosace na stubovima, sto omogucava nesmetano zatezanje zica. Ovakav raspored omogucava pravilno rasporedjivanje, povijanje i nosenje lastara, a posebno kod hamburga koji zahteva duge lukove za rod.
Sačuvana

Hemingvej
strsljeen
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #9 Poslato: 08. Oktobar 2012, 20:39:16 »

Samo jos jedno pitanje. Vec sam pored svakog cokota postavio po jedan manji (drveni, bagremov) stubic koji je 80 cm iznad planuma. Znaci li to da ih moram postaviti da budu ispod prve zice ili mogu ostati tako? Peco hvala ti na odgovorima. Smiley
Sačuvana
peca50
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 15.0.1

« Odgovor #10 Poslato: 08. Oktobar 2012, 23:18:25 »

pomocni stubici ili kolje u novoformiranom vinogradu ostaje tokom celog procesa formiranja uzgojnog oblika. u pocetku odrzavaju uspravnim nove lastare a zatim potpomazu da uzgojno stablo ostane pravilno uspravno dok se neformiraju krakovi kordunice na prvoj zici. To znaci da ako su iznad prve zice nesmeta nista, vec je prednost jer mnogo olaksava da loza ostane uspravno.
Sačuvana

Hemingvej
strsljeen
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #11 Poslato: 29. Oktobar 2012, 13:19:33 »

Jos jedno pitanjej, sta je sa duplim zicama i treba li i njih da postavljam?
Sačuvana
vladan
Punopravni član

Ugled člana: 31
Van mreže Van mreže

Starost: 62

Windows XP
Browser:
Firefox 15.0.1

« Odgovor #12 Poslato: 29. Oktobar 2012, 15:43:31 »

Duple zice su pored onoga sto je Peca50 predlozio takodje prihvatljivo. Samo prva zica koja je deblja je jednostruka a ostale su duple na rastojanju za debljinu stuba sto omogucava da mladi lastari prorastaju izmedju zica a viticama(brkovima) se vezuju za zice pa je vezivanje svedeno na minimum. Ovo je pogodno za sorte vonove loze ciji lastari rastu vertikalno navise pa vecina lastara sami prodju izmedju zica. Ako se radi o lastarima koji rastu na sve strane onda se moze razmisljati da se postave 3,4, i 5 zica na rastojanju od 20 cm pa da se lastari rucno upredaju (uplicu) bez vezivanja ili sa minimalnim vezivanjem. Naravno, i jedan i drugi nacin su za vece povrsine pod vinogradom kako bi se izbegla skupa operacija vezivanja. 
Sačuvana
armin1
Zaslužni član

Ugled člana: 27
Van mreže Van mreže

Starost: 38

JEDNOM CU BITI NAJBOLJI

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #13 Poslato: 28. Novembar 2012, 23:21:05 »

zivim u  Banatu,

ovde je nekada  bilo  puno vinograda koji  su gajeni na cokot zbog jakih  zima i poznih  mrazeva. Nemam nikavih vise saznaja o tome pa molim nekoga ko je upuceniji u tu  pricu da malo napise o ovom  tipu   gajenja vinove loze  kao i o  sortama  kako  vinskim  tako i  rakijskim koje bi se sada mogle  tako   gajiti. hvala puno  unapred  Thumb
Sačuvana

IMA TU NECEGA
miticd
Punopravni član

Ugled člana: 11
Van mreže Van mreže

Starost: 50

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #14 Poslato: 03. Decembar 2012, 15:37:15 »

Pogledaj ovaj link
http://www.agroinfotel.net/index.php?option=com_content&view=article&id=228:iybor-potpore-vinove-loze&catid=9:vinogradarstvo&Itemid=30
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.036 sekundi sa 21 upita.