22. Februar 2019, 00:47:15 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Alkoholmetar  (Pročitano 44252 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 51

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #15 Poslato: 02. Februar 2013, 18:10:00 »

Preporuka za pavilnu upotrebu alkoholometra

Destilat koji se mjeri,prvo mora da bude dobro homogenizovan.
Alkoholometar i menzura (ili bilo koja druga posuda gde se vrši mjerenje ) mora da budu besprekorno čisti.Pored cistote(fleke i masnoču), alkoholometar pre upotrebe mora da bude i apsolutno suv.Ja ga brisem "magicnom krpom".
Sad ”operite”(napunite i ispraznite) menzuru dva-tri puta sa destilatom koji želite da izmeri.
Polako nalijte nakrivenu menzuru sa alkoholom tako kako što punite pivo u cašu, da bude bez pjene.
Tako če te izbeči stvaranje vozdušne mehurčiče u menzuru što ometa na pravilno merenje destilata.
Spuštate alkoholometar polako u destilat, držeci ga za samog vrha (iznad paprine skale) sve dok ne pliva sam u destilatu.
Treba da se vodi racun o tome da alkoholometar ne potone više od 5mm, nego što bi slobodno plivao u destilatu.
Deo alkoholometra koji je iznad površine destilata treba da ostane suv, jer bi davao pogrešne mjere ako bude bezpotrebno dublje uronjen u destilatu.
Stranično rastojanje od najdeblji deo alkoholometra do zidova menzure treba da bude najmanje 7.5mm a rastojanje do dna menzure treba da bude minimum 2 cm.Ako je vise onda je bolje.Bitno je alkoholometar da ne ljepi na zidove menzure.
Posle najmanje 1 a bolje je 2 minute mozete očitati jačinu alkohola.
Obavezna i mnogo bitna je momentalna temperatura destilata kad vrsite mjerenje.
Najbolje je ako imate alkoholometar sa termometrom,ako ne onda morate da izmerite temperaturu destilata laboratoriskom ili drugim termometrom.
Korekcije na otčitanu jacinu destilata sa izmjerenom temperaturom, treba da napravite tablicom.
Može i formulom ali je bolje i preciznije tabelom.
To je najcesti razlog da se dobiju različite mere kod jačine destilata(u jesen,zimu,prolječe ili na ljetu)kad mjerimo alkoholometrom.
I na par mojih prijatelja,iako cuvaju destilate u staklenim posudama, dobro zatvorene, im” ulegne” malo rakija od zimos do ljeta ,bar za par stepena (2-3 pa nekad i 5 stepena) ovisno nadvorešne temperature kad mere svoj destilat. Smiley
Sačuvana

Investicija u znanje jos uvjek donosi najbolju kamatu.
Mladen81
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 37

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #16 Poslato: 07. Avgust 2013, 10:32:59 »

Zna li neko gde se u Beogradu moze kupiiti Tlos alkoholometar?
Sačuvana
bak01
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.13

« Odgovor #17 Poslato: 08. Avgust 2013, 07:52:30 »

U merkuru na bezaniskoj kosi
Sačuvana
jakovljevic79
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 39

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #18 Poslato: 29. Oktobar 2013, 22:01:36 »

Sta pokazuje leva kolona na donjem delu ovog alkoholmetra?Desna strana pretpostavljam da pokazuje temperaturu.

Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 24.0

« Odgovor #19 Poslato: 29. Oktobar 2013, 22:50:17 »

korekciju na odstupanje od optimalne temperature pri merenju
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #20 Poslato: 29. Oktobar 2013, 22:55:26 »

Ima logike. Peco šta je to? Možda neki ruski alkoholmetar? Izgleda da je baždaren na 12 stepeni.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
jakovljevic79
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 39

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #21 Poslato: 29. Oktobar 2013, 23:04:54 »

Ako mi pokazuje 45 na gornjem delu a u levoj koloni 2 iznad nule to znaci da je jacina 43 stepena. Da li sam u pravu?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #22 Poslato: 29. Oktobar 2013, 23:22:57 »

Jesi.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #23 Poslato: 07. Novembar 2013, 09:41:00 »

Ovaj alkoholmetar sam dobio na poklon. U donjem dijelu je termometar sa skalom koja nije u stupnjevima C, nego u Réaumur-ovoj skali - http://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9aumur_scale Baždaren je na 12,5 stupnjeva R, a pokazuje postotak alkohola od 0 - 65%. (Također ima svoju drvenu kutiju, kao i moštomjer čije sam slike postavio.)
Da li netko zna više o ovom alkoholmetru - koliko je star, pouzdan i sl...

Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #24 Poslato: 07. Novembar 2013, 10:46:57 »

Može biti jako star, a pouzdanost možeš provjeriti uporedivši ga sa nekim tlosovim alkoholmetrom. Nema razloga da ima odstupanja ako se nije desilo neko oštećenje.
Sačuvana

Robert
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 41

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #25 Poslato: 12. Novembar 2013, 14:12:30 »

Zavisi koji je proizvođač. Tlos je jako kvalitetan i precizan. Kod Duvančića je solidan širometar, a za alkoholmetar bar meni nije prihvatljiva ona neodgovornost i greška u startu kada je pogrešno označio baždarenu temperaturu.

Sticajem okolnosti, "drugar" iz TLOS-a koji me je pratio i merio rakiju proteklih 7 godina, nije više sa nama na moju veliku žalost. U subotu mi je ispao iz ruke... Ovo je drugi za proteklih deset godina.

Iznenadio sam se nad ćinjenicom da je u Zrenjaninu opšta nestašica alkoholometra. Gledao sam malo po internetu i kod nas u Srbiji se sada nude neki italijanski, Duvančić i neki domaći. Ne vidim da iko nudi TLOS-ove... Šta se zna, da li TLOS još uvek proizvodi? Ima li merača u Zagrebu?

Kako nemam baš vremena da naručujem i čekam merače iz Francuske (mada ću to uraditi), naručih i sutra mi stiže Duvančićev sa termometrom. Kako da proverim da alkohometar pokazuje prave vrednosti? Imate neki praktičan savet?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #26 Poslato: 12. Novembar 2013, 16:44:00 »

Znam da su bili u stečaju prije neke dvije godine, ali se i dalje mogao kupiti alkoholmetar u centralnom skladištu u krugu tvornice. Sada mislim da je to gotovo. Imao sam od Duvančića prvu seriju i koliko se sjećam lagala je za neka 2 mm. Možeš ga provjeriti jedino uporednim mjerenjem uz neki provjeren i pouzdan alkoholmetar, ili na uzorku za koji znaš tačan sadržaj alkohola.
Sačuvana

Kanački
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #27 Poslato: 03. Decembar 2013, 23:20:25 »

moram da postavim jedno , mozda glupo ,pitanje ... sta znaci to kad je alkoholmetar bazdaren na 15, 20 stepeni ? i kako da znam na koliko je bazdaren alkoholmetar koji posedujem ?
Sačuvana
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Starost: 51

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #28 Poslato: 03. Decembar 2013, 23:38:18 »

Pogledaj sta ti pise na alkoholometar.
Na skoro svim pise na koju temperaturu su bazdareni.Ako ti je na 20 C, tada na toj temperaturi ti pokazije pravu jacinu alkohola.
Moras uzeti i termometar da bi izmerio temperaturu destilata. Ako je temperatura veca ili manja od bazdarene temperature alkoholometra,moras koregirati ocitanu jacinu na tabelama za korekciju jacine sprema temperaturi.
Imas sve potrebne tabele na forumu.
Sačuvana

Investicija u znanje jos uvjek donosi najbolju kamatu.
Kanački
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #29 Poslato: 03. Decembar 2013, 23:47:15 »

hvala na objasnjenju  Thumb

skinuo sam tebele koje ste postavili u ovoj temi , na prosloj strani

Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 21 upita.