18. Decembar 2017, 23:28:38 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Vino od aronije  (Pročitano 33937 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
vladimir kisač
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 36

Windows XP
Browser:
Firefox 40.0

« Odgovor #15 Poslato: 25. Avgust 2015, 15:25:17 »

Taj recept ili recepti koji si ti postovao se mlate internetom na svim mogućim sajtovima i na svim jezicima. KOme su jasni ti recepti, ja mu čestitam.
Da skratim priču, drugi post na ovo strani od autora Bistrica ti sve objašnjava, što znači da bi bilo zgodno da si do sada pravio grožđano vino i da znaš neku osnovu a potom će ti biti lako napraviti i voćno vino. Ovi recepti zvuče kao za neko likersko vino, naravno da je nejasno i ja ne znam šta bi se dobilo ovim postupkom.
Preporuka ti je moja "Priručnik za spravljanje vina" od prof.Jovića, da prođeš osnove a tamo ćeš već pronaći i način za voćno vino. Pa i od aronije.
Sačuvana

060 311 05 44
vladimir kisač
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 42.0

« Odgovor #16 Poslato: 18. Decembar 2015, 10:21:29 »

Evo rezultata analize iz Revina.

Aronija

Slobodni SO2                     32 mg/l

Ukupni SO2                        120 mg/l

Ukupne kiseline               7,1 g/l

Alcohol                                 12,6%

pH                                          3,25

Vino je u dobrom stanju. Trpkost je nešto naglašenija što je normalno zbog sirovine. Nema potrebe za nekom intervencijom.
Sačuvana

060 311 05 44
Black
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 54

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 47.0

« Odgovor #17 Poslato: 02. Septembar 2016, 00:29:15 »

Nabrao sam izvesnu količinu aronije - cca 4 kg. Razmišljam da sjedinim aroniju i crvenu ribizlu pa da od te smese - oko 20 kg- napravim vino. Da li je to pametna ideja ?
Sačuvana
vladimir kisač
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #18 Poslato: 05. Septembar 2016, 18:30:31 »

Ja sam uvek za dobro vino a da li će takvo i ispasti...to već zavisi od više faktora. Da li je kombinacija aronije i ribizle dobra- jeste ali treba izvršiti korekcije kljuka kada se samelje, kao takav. U kom smislu, to bolje Bistrica da objasni.
Sačuvana

060 311 05 44
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #19 Poslato: 05. Septembar 2016, 18:34:27 »

Nemoj da uvijek ja, ionako sam naporan više. dohfly Podijeli slobodno sa nama svoja zapažanja i spoznaje.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Black
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 54

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #20 Poslato: 05. Septembar 2016, 20:23:37 »

Rad sam procitati kakve korekcije valja uraditi......
Sačuvana
vladimir kisač
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #21 Poslato: 06. Septembar 2016, 18:20:49 »

O.K. ako bistrica kaže, onda mora biti tako!!! Ja naviko' da slušam ovog čoveka. Grin

Samelji tu masu, i izmeri šećer Ekslovim širomerom u soku koji si procedio i ostavio da odstoji 15 minuta. Pošto bih ja išao na vino od maksimalnih 10% alkohola, korekciju šećera izvršiti tako da u ukupnoj masi bude oko 16% šećera( po Babou). Ja nemam čak ni pretpostavku koliko bi ta masa mogla imati šećera u sebi inicijalno, ali ajde recimo oko 10%. Znači korekcija šećera bi bila oko 77 grama šećera po litri-dodati. što će reći 77gx20 litara, to je 1540 grama šećera.
Sve ovo je tako ako se ne bi popravljale i kiseline. Što onda znači da se dodaje i voda pre samog starta. Mislim da je poželjno smanjiti kiseline ali u kojoj meri ja to ne mogu reći jer sam tanak sa "napamet znanjem"t.j. uvek konsultujem priručnik.

Sve u svemu: dodati vodu, sabrati ukupnu količinu mase, izmeriti nivo šećera, izračunati koliko dodati šećera, dodati šećer, dodati vinobran 10 grama na 120 litara komine+hrana za kvasce, dobro promešati, ostaviti da odstoji, dodati kvasce.

Naravno proveriti koliko vode??? NIsam ni blizu priručnika, da bih napisao sada bilo kakvu preporuku.

To je neka logika, ali da pravim ja, ne bih ništa bez priručnika, jer bavim se sa nekoliko različitih poslova i nemam nameru da sve nosim u glavi. Uz to postoji i formula za izračunavanje potrebnog dodavanja šećera a i vode, radi smanjivanja kiselina.

« Poslednja izmena: 06. Septembar 2016, 18:35:52 Autor vladimir kisač » Sačuvana

060 311 05 44
vladimir kisač
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 52.0

« Odgovor #22 Poslato: 28. Septembar 2017, 11:08:19 »

Imam pitanje za tehnologe na ovom forumu, ako su voljni konsultovati nekoga poput mene... Smiley

Elem, vino od aronije je odneto na analizu a pošto sadrži količinu etanola od 10,85 procenata ne uklapa se u Pravilnik o kvalitetu i drugim zahtevima za alkoholna pića....gde je predviđeno da voćna vina imaju sadržaj od 2-6 % alkohola, osim kupinovog koje može ići i do 13%...
Rešenje koje mi se nameće u ovom trenutku je vino od aronije takvo kakvo je a budući da je po svim ostalim parametrima sjajno( i sadržaj sumpora, metanola i slično), pomešati ga sa nefermentisanim sokom od nekog drugog voća, da bi se dobilo mešano voćno vino i na taj način smanjio sadržaj etanola. Da bi se ovo izvelo potrebno je dodavanje kalijum sorbata. Da li je ovaj konzervans dovoljan ili ići još i sa Na-benzoatom( ne znam, razmišljam samo i pitam). I da li je Na- benzoat dozvoljen?Huh?

Inače ovo vino( u perspektivi mešano voćno vino) se sprema za legalnu prodaju.

Hvala unapred.
Sačuvana

060 311 05 44
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #23 Poslato: 28. Septembar 2017, 19:47:20 »

Hajde provjeri negdje stvarno stanje sa pravilnikom. Na sve strane inače važi regulativa koju sam kopirao iz BH pravilnika.

Članak 6. (Dopuštenje za voćna vina)
Dopušteno je za sve kategorije voćnih vina:
a) dodavati šećer, voćni sok i/ili koncentrirani voćni sok u tolikoj mjeri da sadržaj stvarnog alkohola u trenutku predaje potrošaču ne prelazi 13% vol.;

Član 10. (Jačina alkohola u voćnom vinu)
Stvarna jačina alkohola u voćnim vinima u prometu je:
a) za voćna vina 1,2% – 13% vol.;
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 43

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #24 Poslato: 28. Septembar 2017, 19:59:24 »

Nepriznajem nikakvo vino ispod 10 vol.
 Grin
Sačuvana

Prvi izvozni posao Srbije u SAD bio je 1897. godine kada je prodato između 30.000 i 40.000 tona suve šljive. Taj novac je Srbiju tada izbavio iz krize!
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #25 Poslato: 28. Septembar 2017, 20:05:03 »

Thumb Naročito nakon popijene bar jedne butelje.  Grin
Sačuvana

vladimir kisač
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 52.0

« Odgovor #26 Poslato: 29. Septembar 2017, 09:27:19 »

MA jasno, kakvo će biti vino sa 6 % alc. ne znam za vikend ću napraviti probe. NI sam ne pijem takva vina. Pravilnik cilja ono što se kod nas prodaje kao "Somersby", tu vrstu napitaka.
Inače pravilnik se zove "Pravilnik o kvalitetu i drugim zahtevima za alkoholna pića". I ne sumnjam da su u laboratoriji "pogrešno shvatili pravilnik. Poenta je u korekciji vina i dovođenje u sklad sa pravilnikom. Tako je kako je, nažalost.
Sačuvana

060 311 05 44
Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 21 upita.