01. Novembar 2014, 00:45:12 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 36   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kazan za pecenje rakije  (Pročitano 226868 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Branko
Mlađi član
**

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 44

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #90 Poslato: 25. Novembar 2008, 22:59:50 »

Nisam koristio baš sve sorte prikazane na fotografiji. Konkretno, Greni Smit kao sortu sa malim sadržajem šećera nisam koristio kao sirovinu.

Za Alambika: "Međudestilat" je izraz koji sam smislio da nazovem tečnost koja se dobije pre konačnog destilata odnosno rakije koja poteče na velikoj tabarci.

I njemu sam našao primenu, (odgovor Peci) : Sipaću ga u auto umesto tečnosti za pranje vetrobrana jer ne mrzne. Samo još da objasnim policajcima da to ja ne mirišem na rakiju. Pošto nisam imao dovoljno posuda da sačuvam celu količinu čak sam i auto oprao tom tečnošću, verovali ili ne.
Samo hoću da ilustrujem činjenicu da to u mojoj proizvodnji ne želim koristiti za piće ni u kojoj varijanti, ali zaista.
Nisu u pitanju tolike količine da se taj gubitak ne da podneti, a nadam se da ću i cenom ostatka nadoknaditi donekle manji kvantitet...

Trudim se svima da objasnim u čemu je razlika između moje rakije i mnogih drugih koje su u opticaju.

Miris je ovaj put nesumnjiv. Tajna je da se "međudestilat" ne ispušta dok traje destilacija, nego tek po završetku svakog pojedinačnog kazana. Shvatio sam zahvaljujući jednom ranijem, čini mi se Pecinom, komentaru da se aromatične supstance skupljaju u jednoj od kolona i obogaćuju etil alkohol koji prelazi preko njih na putu do tabarke i konačne kondenzacije.

Dobio sam rakiju prepoznatljivog mirisa, kristalne bistrine (pod samom lulom) a snage taman tolike da traži drugu čašicu rakije, a ne čašu vode... Thumb

Slika je naravno sa početka procesa. Na kraju grad nije bio toliko uronjen (18-19 gradi kao što rekoh ranije).

Sačuvana
alambik
Heroj foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #91 Poslato: 27. Novembar 2008, 02:09:27 »

Branko, vidim da koristite kazan sa deflegmatorom, i to upravo onakvim kakav proizvodi onaj novosadski kazandžija (samo ovaj vaš nije njegov proizvod), a sliku kojeg je dioda postavio na ovom topiku, par stranica pre ove.
Čini se da bi ovaj deflegmator, to jest njegovo korištenje, moglo postati nešto masovnije u Srbiji (sudeći po interesu kazandžijske bratije za ovaj uređaj) pa želim da shvatimo dobro kako ovo zapravo funkcioniše. Kako vi to možete opisati i iz prakse, želim da vam postavim par pitanja.

1. Kolika je temperatura vode u deflegmatoru? I da li je u donjem drugačija nego u gornjem?
2. Kako se rashlađuje voda u deflegmatoru? (ne vidim nikakav dovod tekuće vode a ne vidim ni bilo kakvu cev koja bi povezivala gornji i donji deflegmator)
3. Kako deflegmatori izgledaju iznutra? Da li je to samo parovodna cev koja bez promene promera prolazi kroz "lavor" sa vodom ili je parovodna cev, na mestu gde je voda iznad, proširena u neku vrstu malog kapka, to jest da li je se para tu zadržava?

4. Parovodna cev ulazi nešto iznad dna donjeg deflegmatora. Kad ne ispuštate "međudestilat", ne dogodili se da njegov nivo naraste iznad ulaza parovodne cevi?
Sačuvana
djedov do
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #92 Poslato: 28. Novembar 2008, 04:39:51 »

alambik
meni se cini da sa tabarke ide cev iznad gornjeg" lavora" i na toj cevi ima slavina . Verovatno se tu ispusti voda u" tepsiju" iznad gornjeg lavora a posle se preliva na donji ,odnosno njegovu tepsiju sa koje postoji odvod za visak vode Tako kontrolisemo nivo hladjenja preko kolicine ispustene vode
Sačuvana
deki
Zaslužni član

Ugled člana: 21
Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.18

« Odgovor #93 Poslato: 02. Decembar 2008, 20:09:24 »

Evo kako izgleda moj kazan:

Osnovne TT podatke sam dao u prethodnom postu. Isproban pre 3 dana i dao odlicnu prepoznatljivu rakiju iz rakije
Sačuvana
dioda
Administrator

Ugled člana: 51
Van mreže Van mreže

Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #94 Poslato: 03. Decembar 2008, 11:23:02 »

Deki, kakve su ovo recke na zidu iza kazana? Grin

Morao sam da trazim karakteristike kazana jer su me zanimale, da i ostali nebi morali traziti prekopiracu ih ovde..

1.Kazan je od 125 litara, beli bakar-vrlo kvalitetan
2.Precnik kazana u gornjem delu 96 cm, a precnik u dancetu 77 cm ( klasican serpas )
3.Kapak je iz dva dela, gornji deo debljine 2 mm, a donji 1,5 mm
4.Dance je debljine 5 mm, donji deo "duvar" 1,5 mm
5.Lula-cev 60-63 mm, debljine 1,5 mm
6.Tabarka-hladionik je zapremine 670 litara, precnik je 93 mm, visina 1m, napravljena je od pocinkovanog lima debljine 1,2
7.Furuna je napravljena od crnog lima debljine 2 mm

Po slici mi se ucinilo da ima vise od 125 litara, malo sam se iznenadio kada sam procitao da ima toliko...
Sačuvana
Gofer
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows Vista
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #95 Poslato: 03. Decembar 2008, 17:43:46 »

Kod nas najzastupljeniji kazan za pecenje rakije je upravo ovaj koji je prikazao deki. Dioda , upravu si  sa karakteristikama. Po mom iskustvu mnogo bolju rakiju pece kazan kod nas poznat kao -slovenacki- i dosta je manji max 90 litara koma, ali je zato veoma lak za manipulisanje i skoro da svako preko 15 godina moze sam da upravlja njime bez da se zamori. Veoma sporo pece rakiju tako da za 8 sati ispecete samo 2 kazana. Po meni najbitnija stavka kod njega je kapak koji je po mom misljenju dosta bolji tj. nije tako plitak kao ovaj dekijev, vec ima prosirenje iznad kapka pa tek onda lula, to doduse moze da se doda i na ovaj kazan.
Sačuvana
Branko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #96 Poslato: 03. Decembar 2008, 23:12:40 »

Branko, vidim da koristite kazan sa deflegmatorom, i to upravo onakvim kakav proizvodi onaj novosadski kazandžija (samo ovaj vaš nije njegov proizvod), a sliku kojeg je dioda postavio na ovom topiku, par stranica pre ove.
Čini se da bi ovaj deflegmator, to jest njegovo korištenje, moglo postati nešto masovnije u Srbiji (sudeći po interesu kazandžijske bratije za ovaj uređaj) pa želim da shvatimo dobro kako ovo zapravo funkcioniše. Kako vi to možete opisati i iz prakse, želim da vam postavim par pitanja.

1. Kolika je temperatura vode u deflegmatoru? I da li je u donjem drugačija nego u gornjem?
2. Kako se rashlađuje voda u deflegmatoru? (ne vidim nikakav dovod tekuće vode a ne vidim ni bilo kakvu cev koja bi povezivala gornji i donji deflegmator)
3. Kako deflegmatori izgledaju iznutra? Da li je to samo parovodna cev koja bez promene promera prolazi kroz "lavor" sa vodom ili je parovodna cev, na mestu gde je voda iznad, proširena u neku vrstu malog kapka, to jest da li je se para tu zadržava?

4. Parovodna cev ulazi nešto iznad dna donjeg deflegmatora. Kad ne ispuštate "međudestilat", ne dogodili se da njegov nivo naraste iznad ulaza parovodne cevi?

Par dana nisam pratio dešavanja na forumu...
Alambik, evo odgovora:

Tačnu temperaturu vode u deflegmatoru nisam merio. Po preporuci vlasnika kazana sipam vruću vodu iz bojlera ili je čak sa štednjaka, ali samo kod prvog kazana. Kasnije se temperatura održava preuzimanjem sa parovodne cevi.
Postoji razlika u temperaturi vode u donjoj posudi (primetno je veća) nego u gornjoj.

Temperatura se održava se prelivanjem vode iz tabarke (pomoću slavine) u gornju posudu. Iz nje se spušta cev koja vodi pravo u donju. Mislim da se to sa sledeće slike može bolje shvatiti.

Unutrašnju konstrukciju ne poznajem.

Tu može da se skupi "međudestilata" od nekih 15-tak litara bez ispuštanja (nepuna dva kazana od 170 l zapremine). Posle toga se povećava pritisak unutar cevi i manifestuje se "pućkanjem" na luli uz neravnomeran tok rakije, pa čak i na vodenom dihtungu deluje kao da ključa voda u levku na sastavima bakarnih cevi od kazana do deflegmatora.
Evo slike ako može pomoći da budem jasniji:

Imao sam i video zapis tog detalja ali sad ne mogu da se snađem...

Sačuvana
deki
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.18

« Odgovor #97 Poslato: 03. Decembar 2008, 23:29:50 »

Citat
Deki, kakve su ovo recke na zidu iza kazana?
Uh, mislim da su od prosle godine, ova je mnogo slabija, ali bice prepeka i od tih recki Thumb whistlefly
Branko kazan je odlican ali ga u mom kraju neme ili ga ja nisam video. Kod mene je tradicijija vezana za ovu vrstu kazana i ja nastavljam ono sto su deda Perisa i njegovi preci zapoceli.
Sačuvana
alambik
Heroj foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #98 Poslato: 04. Decembar 2008, 00:04:32 »

Хвала Бранко на појашњењима.
Мени је сад, мање-више, јасно како ради овај дефлегматор.
Моја замерка остаје да бих ја "међудестилат" рађе враћао у казан, или бар делимично га враћао (што је могуће код офсет дефлегметаора).
Да ли бисте ми могли још рећи колику сте јачину ракије ухватили на крају?

Допуна: у ствари, морам да се исправим. Ја бих међудестилат враћао у казан кад би тај дефлегматор имао преливне подове испод себе. Овако, како нема никавих преливних подова, нисам толико сигуран да би враћање међудестилата било добро.
Sačuvana
Branko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #99 Poslato: 04. Decembar 2008, 00:11:53 »

Poštujem tradiciju i pozdrav za Dekija!
I ja sam tako počeo, ali od kad sam bio u prilici da uporedim razliku, shvatio sam da vreme ipak čini svoje.
Ipak, odavno je rečeno da o ukusima ne vredi raspravljati.. Svaki metod ima svoje bolje i lošije strane, ne mislim da je bilo koji od njih apsolutno bolji.
Možda se nekad i sretnemo pa nazdravimo svojim proizvodima...  Smiley
Sačuvana
deki
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.18

« Odgovor #100 Poslato: 04. Decembar 2008, 00:43:09 »

Razmena iskustava i razlicitih misljenja je i svrha ovog foruma. Mnogo toga se vidi, procita i nauci, razbiju se predrasude i upoznaju se novih ljudi slicnih interesovanja.
Nazdraviti mozemo uvek, samo je potrebno dobra volja. Poziv za Rakiju je postavljen na forumu jos na pocetku njegovog rada. Secam se nekih najava za rakijsko-lovacko-vinski suret.
Sačuvana
Branko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #101 Poslato: 04. Decembar 2008, 22:54:47 »

Za alambik:
Jabukovaču sam ostavljao na oko 19 gradi snage...
Prva ideja da se javim na ovaj forum je i bila da saznam nešto više o tipu kazana koji je kod mene u opticaju. Sam deflegmator i njegova uloga mi nisu bili najjasniji. Sastav tog "međudestilata" takođe. Na prvi pogled mi je bilo šteta da toliku količinu tečnosti odbacujem pa sam želeo da saznam nešto više o tome.
Zahvaljujući odgovorima su mi neke stvari jasnije.
Ostaje dilema da li tu tečnost valja koristiti u narednim kazanima radi  popravke radmana, kako je Peca jednom spomenuo, ako sam dobro shvatio.
Ako se koristi tako da li može celokupna količina ili odvojiti za 1 litar prvenca...
Pošto pečem relativno male količine zasad tome ne pribegavam jer verujem da je ovako kvalitet bolji.
Sačuvana
alambik
Heroj foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #102 Poslato: 05. Decembar 2008, 02:43:40 »

У зависности од температуре воде у дефлегматору, и степена хлађења паре, у међудестилату ће бити више или мање и етанола и естера, и етеричних уља, значи свега онога што бисмо рађе у ракији.
Али ће бити највише виших алкохола (пропанола и бутанола), а они су одговорни за паточни укус.
Тај међудестилат немојте више мешати са коминон него га евентуално поново дестилишите. Из тог може још изаћи некаква другоразредна ракија.
Иначе, цели систем би требао да ради са континуираним протоком воде. Требало би обезбедити да стално свежа, хладна вода улази доле на стабарку. Протоком те воде регулишете степен хлађења дефлегматора.
Колики тај проток треба да буде није могуће овако рећи. Треба на конкретном казану, и са конкретним комом то истражити. Ја верујем да је то до 0,5 литара у минуту.
Врела вода са врха стабарке ће се тад преливати континуирано у горњи део дефлегматора а из овога континуирано у доњи.
И, наравно, из доњег ће континуирано одлазити у испуст.
Како дестилација одмиче требаће и повећати проток.
Значи, доток воде би се требао регулисати неком чесмом која омогућава мало прецизније дозирање протока.

Мени свеједно једна ствар није јасна.
Ако кажете да је на крају ракија била 19 гради, а то је неких 47%, и ако вам је у почетку, с обзиром да имате дефлегматор, текла вероватно и преко 80%, да ли то значи да сте при крају дестилације хватали ракију испод 20%?
Ако је то тако онда ја не разумем како таква ракија не смрди на патоку.
Sačuvana
Branko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #103 Poslato: 07. Decembar 2008, 00:24:33 »

Destilaciju sam prekidao na 10 gradi (oko 25% ako se ne varam). Prihvatao sam minimalne količine patoke (oko 1 litar svega), taman koliko istekne dok pripremim kom za sledeći kazan i vodu za ispiranje prethodnog...
Miris je prijatan, bolji nego ranije kada sam deflegmator često otvarao i ispuštao njegovu sadržinu. Ove godine sam to radio samo kad završim pečenje svakog kazana.
Sačuvana
Grof von temnic
Punopravni član

Ugled člana: 7
Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #104 Poslato: 04. Januar 2009, 17:08:21 »

pominju prekidni destilator kao to funkcionise

http://www.blic.rs/srbija.php?id=72896
Sačuvana
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 36   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.038 sekundi sa 21 upita.