16. Januar 2019, 22:01:24 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 58   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kazan za rakiju  (Pročitano 622248 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
dekara
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #420 Poslato: 16. Jun 2015, 16:51:30 »

Moj novi kazan od 200l

http://img4.imagetitan.com/img.php?image=11_dsc01659.jpg
Sačuvana
Kanački
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #421 Poslato: 27. Jul 2015, 12:35:13 »

Pozdrav drugari ,
hteo bih da se pohvalim i da pripupitam nesto.
Kupio sam svoj prvi kazan , proizvodjac je iz Subotice ,koji tacno nisam siguran (znam da su kazani losijeg kvaliteta i tankog bakra ,ali su finansije i mogucnosti tako resile ovaj put..)
Kupio sam ga od poznanika ,star je 10ak godina ,ali nije puno radio , koriscen samo za kucnu upotrebu.

Kazan je zapremine 120l
Hladjenje je cilindar zapremine 40ak litara
Tabarka 360l
Parovodna cev duzine 2m od kolena do kolena i spoljasnjeg precnika je 35mm
Visina od cilindra do izlaza iz tabarke je 17cm
Kazan je sa mesalicom ,otvorom za sipanje i ispust

Prvo sto me muci je to koliko bih trebao da podignem uspon parovodne cevi prema tabarci, procitao sam da je za precnik cevi plus par cm ,sad nisam bas siguran koliko je to par cm ?

Postavicu slike ovih dana ,na selu sam i kucam sa telefona ,pa mi je to malo teze.

Smiley
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #422 Poslato: 27. Jul 2015, 17:25:52 »

Na kazanu koji si kupio, a koji bi trebao da izgleda kao ovaj na slici, parovodna cijev se postavlja sa nagibom prema tabarci.
Suprotno od toga ide samo ako kazan nema dovoljan refluks, a na tvom kazanu ga itekako ima.
Minimalni nagib bi trebao biti prečnik parovodne cijevi uvećan za par centimetara, 35 mm + 25 mm. Dakle 6 cm, a nije problem i ako bude koji centimetar više, u odnosu na žutu liniju koja predstavlja horizontalu vaservage postavljene na gornju stranu parovodne cijevi.  

Suština takvog nagiba je prilagođeni položaj cijevi koji se inače naziva labuđi vrat i masovno koristi ne samo kod kazana. Tako je omogućen najsporiji protok. Uslov je ispunjen ako je jedna strana cijevi za više od svog prečnika spuštena u odnosu na najnižu tačku iz koje odvodi isparenja, ili bilo koji fluid. Linija obilježena crvenom bojom.

Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Kanački
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #423 Poslato: 27. Jul 2015, 23:29:22 »

Hvala na odgovoru ,kazan je kao sa fotografije ,semo sto nema vodeno zaptivanje kod mene.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #424 Poslato: 27. Jul 2015, 23:42:16 »

I kod mene je navoj. Može biti i ono koje se oblaže tijestom od mekinja. Svejedno je koje je samo neka zaptiva, a na ovim mjestima zaptiva bez problema bilo koje ako spojna mjesta nisu do krajnje mjere oštećena.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
shonepa
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 37

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #425 Poslato: 28. Jul 2015, 21:16:08 »

Pozdrav ljudi,
iščitao sam sve stranice ove teme, i ne nadjoh problem kao moj...
Curi mi na osovini mešača, smao dok se meša... Šta da mu radim? Malo se potrošila ta mesingana osovina... U pitanju je kazan koji niko ovde ne voli ,DESov od 100L...jbg, trenutno mi finansije dozvolile da njega kupim, polovnog... imam stari motor od brisača pa bih njega "upregao" da radi umesto mene....
Takodje bih voleo da ugradim termometre na kazanu i tabarci... kod tabarke mi je jasno kako ću da uradim. Gde na kazanu to da stavim ?   i Kakav tip termometra, neki što se samo naslanja na bakar ili moram da bušim?  I da li mi je to uopšte (u praksi)potrebno?  Scratchhead
I obzirom da mi je ložište relativno loše, i tu bih neke prepravke uradio. Koliko ima smisla da se na luli za dim stavljati klapnu za regulacijuprotoka vazduha(cug)?  Jer to moram da menjam, pa kad vec kupujem novo, šta da uzmem?
Takodje bih mogao staviti  limeni obruč kojim ću sprečiti da plamen dodiruje stranice kazana, tj.samo do polovine . Ima li ovo smisla?
Ložište bih obložio tzv.kamenom vunom od 3mm, da malo smanjim odavanje toplote , da bi se lakše podnelo sedenje u blizini, a i kontam da će toplota više otići tamo gde treba. Preko nje bih stavio ALU foliju ili tanji ALU lim... U istu svrhu bih stavio u ložište šamotne cigle, od rashodovane TA peći...  Takodje, isto pitanje kao malopre, ima li sve ovo smisla?  Huh?  Laugh
Toliko za sada, verovatno će biti još, tek sam počeo  Grin
Hvala Thumb

Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #426 Poslato: 28. Jul 2015, 23:09:41 »

Citat
Curi mi na osovini mešača, smao dok se meša... Šta da mu radim? Malo se potrošila ta mesingana osovina...
Promijeni osovinu. Trebali bi ih imati u fabrici kao rezervni dio, nazovi ih pa pitaj. Ako nemaju, u zavisnosti od oštećenja, ugradi neki semering. Svaki solidan majstor bi to trebao lako riješiti.
Citat
...Gde na kazanu to da stavim ?   i Kakav tip termometra, neki što se samo naslanja na bakar ili moram da bušim?  I da li mi je to uopšte (u praksi)potrebno?
Morao bi bušiti a nema potrebe jer je to nepotrebna igračka i u praksi i u teoriji. Sve što možeš vidjeti na takvom termometru preciznije i pouzdanije vidiš na alkoholmetru, a između te dvije veličine mora postojati direktna zavisnost. Doduše u „teoriji“ i kvalitetnoj praksi, a u onoj nekvalitetnoj zbog loše montaže ili nedovoljno kvalitetnog instrumenta i ne mora.
Citat
Koliko ima smisla da se na luli za dim stavljati klapnu za regulacijuprotoka vazduha(cug)?
Cug ima smisla jer se tako reguliše smanjenje gubitka toplote kroz dimnjak na svim pečima ali je njegov smisao sve manji što je manji broj kazana, a može biti i besmislen ako se mali broj kazana pri brzoj destilaciji još loži i nekim lošim ili otpadnim materijalom.  
Citat
Takodje bih mogao staviti  limeni obruč kojim ću sprečiti da plamen dodiruje stranice kazana, tj.samo do polovine . Ima li ovo smisla?
Ima smisla ako se neko ne pridržava propisane brzine destilacije a naročito kod kazana sa tanjim bakrom. Kada se radi kako treba onda je nepotreban jer plamen nikada ne može ni doprijeti do te zone nakon započete destilacije. Obrub se stavlja na par centimetara ispod najnižeg nivoa kljuka u kazanu. Na kraju destilacije je to u zoni od 2/3 punjenja kazana, jer će samo 1/3 izaći u vidu meke rakije.
Citat
U istu svrhu bih stavio u ložište šamotne cigle, od rashodovane TA peći...  Takodje, isto pitanje kao malopre, ima li sve ovo smisla?
Odgovor je isti kao i za cug s tim da nije sve do funkcije, ima i do draži u ambijentu i ritualu „pečenja“ rakije.  Smiley
Oblaganje ložišta omogućava kvalitetnije sagorijevanje, ravnomjerniju temperaturu i stabilniju destilaciju sa dodatnim uštedama na energiji. Maksimalni efekat se postiže, kao inače, tek kada je u pitanju kvalitetna sirovina, aparatura i tehnologija. Šamotna cigla ne smije dodirivati ili biti jako blizu gornjoj trećini bakarnih stranica lonca kazana, jer bi tako dolazilo do zagorjevanja na mjestu koji označava nivo kljuka u kazanu pri kraju destilacije. Pravila bi se uočljiva linija prstena od zagorjelog kljuka na tom nivou. Dovoljna za negativan aromatski uticaj pa se u slučaju oblaganja šamotom na tim mjestima ide sa izolacijom koja dodiruje bakar.
Sačuvana

shonepa
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #427 Poslato: 29. Jul 2015, 00:31:36 »

Thumb
Hvala na savetina i sugestijama!
Obzirom da cu loziti suvu bukvu i cer, koju sam namenio kao ogrev, onda bi trebalo da ima smisla cug, jer je to kvalitetno drvo. Da imam granja i otpada, verovatno bih i to iskoristio...

Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #428 Poslato: 29. Jul 2015, 01:17:52 »

Nisam priču ispričao do kraja, bila bi suvišna za postavljena pitanja.
Morat ćeš negdje nabaviti i manje kvalitetnog drveta, granja ili otpada, pa makar to bilo i skuplje od bukve i hrasta, ako želiš da cijelo vrijeme imaš kvalitetnu brzinu destilacije. Na šamotom obloženom kazanu koji je nekoliko puta veći od tvoga jedva sam i sa letvicama otpadne jelovine debljine dva prsta kvalitetno održavao brzinu destilacije. Znatan dio vremena na granici gašenja vatre, dodavanjem po 3-4 letvice. Mogu samo zamisliti kako je to tek na mnogo manjem kazanu.
Sačuvana

shonepa
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #429 Poslato: 29. Jul 2015, 08:51:39 »

OK. Mogu i takvo drvo da nabavim. Za pocetak, necu skroz obloziti loziste, pa cu experimentisati  Smiley
Sačuvana
dekara
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #430 Poslato: 30. Jul 2015, 21:34:34 »

Najlakše je kupiti novu. Odvi šraf namaži sa mašću i namotaj kudelje. Osovina ti je propala zato što verovatno pri kraju nje nemaš kućište sa ležajem

Ložište obloži obavezno, meni se najbolje pokazao čerpić ili ti glina, obavezno je armiraj sa žicom
Sačuvana
shonepa
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #431 Poslato: 31. Jul 2015, 00:12:07 »

Thumb
Jako je lose resena ta osovina. Ideja mi je da je stanjim, skinem na strugu jedan deo, ali pre toga da vidim ima li lezajeva i semeringa za tu moju ideju. Pa jedan napred, jedan nazad...
Sačuvana
dekara
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #432 Poslato: 31. Jul 2015, 15:18:32 »

Samo jedan nazad , ako se ne varam osovina je 20 mm. A možda ti je lakše da dođeš do Opova i lepo vidiš razno razna rešenja za sve
Sačuvana
shonepa
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #433 Poslato: 01. Avgust 2015, 17:26:30 »

Hvala na pozivu, sigurno cu doci sledece nedelje jedan dan, dogovorićemo se  Thumb slika govori hiljadu reči   Smiley
Sačuvana
shonepa
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #434 Poslato: 04. Avgust 2015, 23:20:25 »

Od čega napraviti dihtung za spoj(krajeve) parovodne cevi za DES kazan ?  Ovo sto sam pravio odunutrasnje  gume za bicikl ne valja
Hvala
Sačuvana
Stranice: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 58   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 22 upita.