17. Novembar 2017, 18:14:44 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 50 51 [52] 53   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kazan za pecenje rakije  (Pročitano 498722 puta)
0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #765 Poslato: 12. Septembar 2017, 17:42:42 »

Neka bude sretno sa njim.
Dovoljno je 35 i obavezno nagnuta prema tabarci.
Ne treba ništa agresivnije, a možeš i sa 5%.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
rukky
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux (Ubuntu)
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #766 Poslato: 02. Oktobar 2017, 21:29:43 »

Kupio i ja nedavno kazan od Destilerije iz Subotice, - model Praktik 100 lit sa mješalicom i cilindrom u tabarci.
Muči me položaj lule koja po uputstvu proizvođača treba ići blago gore prema tabarci, a bistrica savjetuje da na ovakvom modelu lula treba ići blago dole prema tabarci. Molim mišljenje.
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #767 Poslato: 02. Oktobar 2017, 21:52:56 »

Netreba to da te brine previše.To su finese u razmaku od svega par procenata.Ako sve drugo uradiš kako treba sigurno će ti rakija biti odlična.I na mom kazanu kupljeno u destilatorima parovodna cev vrlo blago ide prema tabarci i ovog leta sam ispekao kajsiju kojom se zaista ponosim.Neznam tačan promer kalpaka i kazana o kojoj bistrica govori konkretno kod mog kazana ali verujem proizvođaču.Bitnije je po meni dužina parovodne cevi debljina dna i mnogo što šta.
Jesili ispekao nešto na novom kazanu
srećno
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #768 Poslato: 02. Oktobar 2017, 22:33:05 »

Cheesy whistlefly
http://www.sveovinu.com/index.php?topic=1260.msg16364#msg16364
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
rukky
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux (Ubuntu)
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #769 Poslato: 03. Oktobar 2017, 21:02:53 »

Odličan i vrlo koristan tekst. Hvala Bistrici.
Hvaal i tebi Goja na odgovoru. Inače još nisam ništa  ispekao
na novom kazanu, ali se spremam za koji dan.
Dužina cijev je 2m, fi 32 i mislim da je zadovoljavajuća. ali brine me dno od svega 1,5 mm,
 a zakasnio sam naručiti deblje. Kolika bi to mogla biti mana.

Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #770 Poslato: 03. Oktobar 2017, 21:08:45 »

Ja sam kod njih naručio 3 mm dno ,cevka je3 m i imam motor
Mana 1,5 mm dna je u bar dve stvari
Prva lako može da te prevari i zagori kao i kraća destilacija od poželjne i drugo kraći vek kazana.
Moj ti je savet slabija vatra (ne preslaba) i kupi motor
Srećno
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #771 Poslato: 03. Oktobar 2017, 23:01:57 »

Odličan i vrlo koristan tekst...
Sada kada je jasno šta je to refluks, i kako on to presudno u destilaciji utiče na ono što će nam u vidu aromtski korisnih i aromatski štetnih jedinjenja preći u rakiju, i kada znamo da kod mnogih aromatskih jedinjenja važi pravilo da ona u optimalnim koncentracijama daju pozitivan efekat, a u povišenim daju manu rakije. ili u prekomjerno smanjenim koncentracijama potpuno izostaje njihov pozitivan uticaj, sad nam je jasno da taj refluks ne smije biti ni suviše mali ni preveliki.
Ako na kazanu imamo kapu koja nam daje refluks svojom zapreminom od nekih 20% zepremine kazana, (a kod francuza smo rekli da je to 10%, mada u nešto drugačijim okolnostima) svako postavljanje parovodne cijevi naviše prema tabarci bi direktno značilo znatno povećanje refluksa i uticaj na aromatski kompleks i kvalitet rakije pa se zbog toga ona postavlja u položaj naniže prema tabarci.
Slobodno nazovi svog proizvođača kazana ili bilo kog ko tako nešto savjetuje, i pitaj ga je li ikada čuo za refluks ili nešto slično, i da li uopšte zna kako kazan funkcioniše u pogledu stvaranja i prenošenja u rakiju aromatskih materija. Normalno pitaj ga i zašto preporučuje postavljanje parovodne cijevi na suprotan način od poželjnog.
« Poslednja izmena: 03. Oktobar 2017, 23:33:47 Autor bistrica » Sačuvana

deva
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #772 Poslato: 28. Oktobar 2017, 00:57:36 »

Zahvaljujem na dobrodošlici, trenutno imam samo ove slike, ali ću sutra sve poslikati i postaviti ovdje.

Obnovljeno je ložište, ali ove posljednje tri slike su ono što me malo muči, ne znam da li su ova oštećenja koja se vide na kapku kotla (iznutra) nešto što bi me trebalo zabrinjavati.
Naime, kao da se je bakar počeo ljuštiti i ne znam kako to utječe na okus destilata, iako moram priznati da ću kotao (i sve ostale dijelove od bakra) tek sutra prvi put oprati kristalnom sodom.
Vidjet ću da li će nakon toga biti kakvih poboljšanja.
Mislim da je ostalo u boljem stanju i da neće biti problema.

P.S. Čini mi se da ne mogu vidjeti slike u postovima ostalih članova.. Scratchhead
Sačuvana

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #773 Poslato: 28. Oktobar 2017, 20:39:26 »

Da, stvar je zabrinjavajuća zbog mogućih jakih uticaja na kvalitet rakije. Ne samo da posuda može izgubiti funkciju pri ovakvim oštećenjima nego unutrašnje površine kazana moraju biti "polirano" glatke kako bi se izbjegla progorijevanja, ili nakupljanja na takvoj površini koja će onda spriječiti bakar da stupa u reakcije sa fermentisanim materijalom u kazanu. Sve to normalno utiče na kvalitet destilata koji se njime dobiva.

Slika ima, a bilo ih je mnogo više dok imagetitan kao sajt nije pogasio mnogo od onog što je postavljano u prethodnom periodu. Tu su upale i mnoge slike sa ovog foruma jer smo ih gotovo isključivo postavljali na njihovoj stranici. Ne bi bilo loše da to vremenom obnovimo i obogatimo forum sa novim slikama.  
Sačuvana

deva
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #774 Poslato: 28. Oktobar 2017, 21:47:44 »

Bistrice, možda ti je promaklo, ove zadnje tri slike su poslikane na kapku, kapi kotla, a sam kotao je potpuno u redu.
Postavit ću kasnije slike kotla iznutra i ostale, a vidim da si sada na mreži pa ako možeš mi reći da li je situacija bolja pošto te greške nisu na kotlu.
Hvala
Sačuvana

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #775 Poslato: 28. Oktobar 2017, 22:20:09 »

Da, promaklo mi je za predzadnje dvije, za zadnju sam uočio. Jeste situacija bolja, pogotovo što kapak neće dati efekat progorijevanja, a i lakše se može zamijeniti.
Mogao bi se i prebrusiti pa polirati ako materijal dozvoljava.
Sačuvana

deva
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #776 Poslato: 28. Oktobar 2017, 22:51:20 »

Evo ostatka kompleta..

Pošto debljina lima na kapku iznosi oko 2mm, mislim  da je moguća ova tvoja ideja. Raspitat ću se kod majstora.
Zasad ću probati ovako (nakon čišćenja ), jer me kroz nekoliko dana čeka 500 l grožđa, koje je na vrenju  Grin

Hvala na savjetima.
Sačuvana

Tasos
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #777 Poslato: 28. Oktobar 2017, 23:59:09 »

Svaka cast! Lepo za videti.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #778 Poslato: 29. Oktobar 2017, 00:07:19 »

Da sada je to već druga stvar. Thumb Tijelo kazana je sasvim u redu.
Probaj i bez poliranja kape kazana ali je obavezno nakon svake destilacije dobro istrljaj nekom spužvicom i sl. pa saperi, može i vrelom džibrom iz prethodnog kazana, pa vodom.  
Sačuvana

deva
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #779 Poslato: 29. Oktobar 2017, 00:10:42 »

Ne znam, može li biti loše , to što mi kapak ima veću zapremninu (oko 100l) od kotla (90l) i sam oblik kapka.

Također, čini mi se da je spirala u dosta dobrom stanju, ali ne mogu procijeniti da li ima na njoj previše kamenca  Scratchhead

Iako je predviđeno punjenje tabarke odozdo na slavinu, ja ću dograditi vanjsku cijev sa lijevkom za dodavanje hladne vode slobodnim padom.Ima li veze koji je promjer te cijevi ?

Inače, grožđe (hotela, direktor) koje sam pobrao 21.10., imalo je poprilično šećera (nažalost nisam izmjerio koliko  dohfly), a nisam odvajao vino pa će biti čista lozovača, bez dodavanja šećera, naravno.

O kvaliteti mirisa i okusa ću vas obavijestiti, a baš me zanima koliko će rakije dati ovako kasno pobrano grožđe.

Živi bili..pa vidjeli !

Uzdravlje !
Sačuvana

Stranice: 1 ... 50 51 [52] 53   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.05 sekundi sa 22 upita.