18. Decembar 2017, 23:28:00 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 51 52 [53] 54 55   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kazan za rakiju  (Pročitano 507576 puta)
0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
deva
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #780 Poslato: 29. Oktobar 2017, 00:28:40 »

Svaka cast! Lepo za videti.
Tasos, hvala ti na lijepim riječima, znači da nisam pogrešio kupovinu.. Cool.

Bistrice, vjerujem da razumiješ koliko su mi potrebni savjeti iskusnih ljudi, pošto sam baš početnik bez ikakvog iskustva. No, nisam baš bio lijen pa sam pročitao dosta knjiga o ovoj temi, a i pregledavam učestalo mnoge teme na forumu. No, pošto za koji dan imam "vatreno krštenje"..svaka pomoć je dobrodošla  Thumb. Kapak ću održavati po tvojem uputstvu.

Bilo bi zaista šteta da upropastim ovaj materijal koji ću peći jer baš lijepo vrije i miriši  Grin

Sačuvana

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #781 Poslato: 29. Oktobar 2017, 01:04:52 »

Citat
to što mi kapak ima veću zapremninu (oko 100l) od kotla (90l) i sam oblik kapka.
Na ovoliko velikoj zapremini kape kazana te spašava to što nema oblik kruške ili lopte. Taj oblik pojačava refluks pa ne bi valjalo da je do te mjere. Ovako je ipak amortizovan taj uticaj, Na žalost ostat će jedan znatan dio isparenja neobuhvaćen refluksom, odnosno kondenzacijom na bakarnoj površini kape jer izostaje kružno kretanje isparenja zbog oblika, ali šta je tu je. Na dobrom fermentisanom materijalu  bit će dobra rakija. Nešto malo robusnija ali na takvu se inače naviklo na našim prostorima pa ostaje u dobrim okvirima.
Citat
Također, čini mi se da je spirala u dosta dobrom stanju, ali ne mogu procijeniti da li ima na njoj previše kamenca
Kamenac možeš skidati solnom kiselinom ali pazi da ne oštetiš lim tabarke. Trebalo bi ga skinuti na ovako maloj cijevi. To ti je veći problem i trebat ćeš ga riješiti kada budeš imao vremena. Zapremina cijevi mora biti 8-10% zapremine kazana.
Citat
Iako je predviđeno punjenje tabarke odozdo na slavinu, ja ću dograditi vanjsku cijev sa lijevkom za dodavanje hladne vode slobodnim padom.Ima li veze koji je promjer te cijevi ?
Nema ako je neki primjeren prečnik cijevi u pitanju. Ne treba ići baš na neke velike.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
deva
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #782 Poslato: 29. Oktobar 2017, 01:17:06 »

Koliko bi bilo optimalno da je zapremnina kapka za moj kotao i kakvog oblika. Možda bih mogao ovaj moj kapak preraditi u neki manji, pošto materijala ima, a tako bih mogao izbaciti i neke oštećene dijelove na njemu.

Bistrice, hvala ti na tvojem vremenu koje si potrošio na moje probleme.

Pozdravljam te i laku noć.
Sačuvana

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #783 Poslato: 29. Oktobar 2017, 01:22:15 »

To bi na tvom kazanu bila malo krupnija intervencija. Suženje spojnog mjesta tijela kazana sa kapom na nekih 30 cm u prečniku. Kapa na takvom prečniku treba da ima okvirnih 20% od zapremine kojom puniš kazan. Ima i druga varijanta, nimalo lošija, da duplo smanjiš prečnik spojnog mjesta, na 15-16 cm, onda bi kapa mogla imati 10% zapremine. Kapa je uvijek nekog oblika obrnute kruške, pečurke ili lopte.
« Poslednja izmena: 29. Oktobar 2017, 01:39:22 Autor bistrica » Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #784 Poslato: 29. Oktobar 2017, 21:40:46 »

Za skidanje kamenca 5% HCL.
  Pozz
Sačuvana
deva
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #785 Poslato: 19. Novembar 2017, 23:27:37 »

Za skidanje kamenca 5% HCL.
  Pozz
Sa "malim" zakašnjenjem.. hvala happy star

Ne znam da li sam propustio u nekom postu podatak da je moguće pred kraj destilacije da temperatura u kapku bude  preko 100 stupnjeva C (kod mene max 105) ili to treba izbjegavati.
Ali kako onda uhvatiti alkohol do kraja na luli, jer meni se desilo od 102-105 st.C a na luli je još oko 15% alkohola??

Također me zanima da li je potrebno održavati (koliko dugo i kako ) temperaturu 82-84 C, pošto tu izlaze najpoželjniji alkoholi.
Ajme meni..  Huh?, koliko toga ima.. A glava premala.. dohfly
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #786 Poslato: 19. Novembar 2017, 23:41:36 »

Da, pa zato zaboravi sve što si pročitao o temperaturama u destilaciji. Najčešće ih pišu diletatnti. Pogotovo oni koji u takav temperaturni raspon, i na takav način, posmatraju i stavljaju u kontekst "poželjna i nepoželjna" jedinjenja u destilaciji. Naročito što postoji samo jedan polažaj termometra koji bi bio relevantan a rijetko gdje ga vidim na takvim mjestima. Sva ostala očitanja niti su bitna niti su precizna. A i ona koja su bitna su vidljiva na jačini alokohola na luli. Između to dvoje postoji direktna i nepromijenjiva zavisnost pa je jedno od to dvoje suvišno. Ako biraš preciznije mjesto onda je to jačina na luli. Uostalom vidiš da je tako i na svom termometru.  Wink
Sačuvana

deva
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #787 Poslato: 20. Novembar 2017, 00:06:34 »

Priznajem da sam odgovor razumio 95%, ali pretpostavljam da si htio reći.. "loži tako da brzina bude u skladu sa optimumom i prati lulu"..i sve će biti u redu.
No, ja sam ovo pitanje postavio iz još jednog razloga, naime, nakon završetka prvog prepeka, kad sam ispraznio kazan, ostao sam neugodno iznenađen, naime kazan je iznutra kao oksidirao po stijenkama i dobio fleke. Jedva sam to očistio , ali još uvijek nije onako kako je bilo. Ne znam što je uzrok tome, možda to što kazan ima par rupica pa oksidira u dodiru sa zrakom?
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #788 Poslato: 20. Novembar 2017, 00:26:15 »

Da tako je za ovo prvo. Drugo nemam pojma šta bi moglo biti.  whistlefly 
« Poslednja izmena: 20. Novembar 2017, 01:33:14 Autor bistrica » Sačuvana

blue_moon
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #789 Poslato: 05. Decembar 2017, 12:58:33 »

Unaprijed se izvinjavam ako je pitanje u prošlosti pomenuto.
Naime,imam kazan od 200 litara sa tanjirastim deflegmatorom.Desilo se to da je jedne večeri radnik na kazanu kasno reagovao i kalaj na spojevima je istopljen.Da li je bolje očistiti potpuno spojeve od kalaja,i uraditi var srebrnom žicom odnosno tvrdi var,ili opet odraditi kalajem s tim što retko ko radi letovanje kalajem koji je čist obično su to legure sa olovom sa kojim ne bih da radim s obzirom na to da je rakija u pitanju.
Unapred hvala!
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
jagnjilac
Prijatelj foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 56

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #790 Poslato: 07. Decembar 2017, 09:10:23 »

Najlakse je da to uradis sa kalajem, zbog niske temperature topljenja kalaja, neces promeniti bakru strukturu-mehaniske osobine. Ako lemis srebrnom elektrodom, to zahteva mnogo visu temperaturu zagrevanja, sto ima za posledicu da bakarni delovi, strasno omeksaju i onda su skloni ostecenju. Najmanje ga zakacis, on se deformise. Inace kalaj 60% cistoce je sasvim ok, pa sa njim  sve kazandzije rade. Nemoj da te to brine.
Sačuvana

Jelo je potreba, a razumeti se u jelo i pice predstavlja umetnost
blue_moon
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #791 Poslato: 07. Decembar 2017, 09:18:30 »

Najlakse je da to uradis sa kalajem, zbog niske temperature topljenja kalaja, neces promeniti bakru strukturu-mehaniske osobine. Ako lemis srebrnom elektrodom, to zahteva mnogo visu temperaturu zagrevanja, sto ima za posledicu da bakarni delovi, strasno omeksaju i onda su skloni ostecenju. Najmanje ga zakacis, on se deformise. Inace kalaj 60% cistoce je sasvim ok, pa sa njim  sve kazandzije rade. Nemoj da te to brine.

Hvala na odgovoru.Mene brine tih drugih 40% legure,jer u praksi je to olovo.
Znam da kazandžije rade sa Kalajem,ali ispostavilo se da Kalaj nije baš otporan u određenim uslovima.Takođe mi se ne sviđa rešenje Mandarića gde je napravio deflegmatore tako da se flegma uopšte ne vraća na ponovnu destilaciju.Ja sam do sada radila na većim uređajima za destilaciju,kao što je baterijski uređaj sa kapacitetom od 12 000 lit sa dva deflegmatora i kolonom,tako da mi je potpuno nelogično rešenje gde deflegmator stoji pored kazana i pri tom nema povraćaj flegme.

Tako da uz svo dužno poštovanje kazandžija mislim da i oni imaju svoje propuste.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #792 Poslato: 07. Decembar 2017, 18:06:16 »

Da, pa se najbolje rješenje i samo nameće.
Jednim potezom riješiš i ono što te brine, i ono što ti je nelogično rješenje, a usput podigneš nivo kvaliteta rakije.
Ukloniš "deflegmator" i postaviš klasičnu parovodnu cijev na kazanu.
Sačuvana

blue_moon
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #793 Poslato: 07. Decembar 2017, 20:44:19 »

Imas pravo bistrice.U slucaju ovog resenja deflegmatora skloniti ga i staviti negde kao ukras u rakija baru.  Smiley
Elem,zelim da kazem nesto povodom pitanja koje sam pokrenula.Var srebrnom zicom je odlicno odradjen.Uradila sam analizu destilata identicna je kao pre sto se tice sadrzaja bakra I i ostalih parametara.Tako da dokazano nije uticao na kvalitet sirovine.
Sačuvana

Čehov
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #794 Poslato: 07. Decembar 2017, 21:16:37 »

Nije ti jagnjilac ni rekao da će uticati na kvalitet rakije jer se radi o jako maloj, odnosno zanemarivoj površini koja je izložena isparenjima u destilaciji. Nego da će temperatura vara srebrnom žicom degradirati kristalnu rešetku kovanog bakra koji će onda omekšati i biti sklon oštećenju. Ja sam ti pričao o kvalitetu rakije i uticaju nazovi deflegmatora. Što je isto tako dokazano, pa i lako dokazivo čak i u vlastitom aranžmanu.  
Sačuvana

Stranice: 1 ... 51 52 [53] 54 55   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 22 upita.