22. Februar 2019, 01:18:07 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 8 9 [10] 11   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Hrastov čips (letvice, opiljci…) za ubrzano starenje rakije  (Pročitano 97677 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #135 Poslato: 18. Septembar 2017, 14:55:31 »

Pozdrav, htio bih isprobati dozrijevanje šljivovice (Čačanka rodna) dodavanjem čipsa. Pročitao sam temu, i posložio si postupak ali pošto radim to prvi puta - htio bih provjeriti jel sam sve dobro shvatio prije nego što započnem...

Rakija na 65-68% - čips ide odmah nakon prepeke, tj. prije (tj za vrijeme) dozrijevanja i svakako prije razblaživanja. Stavio bi French medium toasted u količini 5-10 g na litru - to bi još procijenio kad saznam podatak koja je kontaktna površina...

Rakiju čuvati na sobnoj temperaturi uz redovitu kontrolu boje i okusa. Povremeno razrijediti na pitku jakost manji dio - pa procijeniti okus / boju. Kad sam zadovoljan s okusom i bojom - izvaditi čips i ostaviti rakiju da se stabilizira 6 mjeseci na sobnoj temperaturi. Ostaviti neki dio rakije (15-20%) bez čipsa za korekciju ako okusi budu pre intenzivni.
Kad prođe tih 6 mjeseci nakon vađenja čipsa - raditi uobičajeno razblaživanje destiliranom na pitku jakost.

Dal je postupak ok?
Hvala svima na pomoći!!!  Thumb
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #136 Poslato: 19. Septembar 2017, 00:51:43 »

U principu si tu negdje. Kontaktna površina barik bureta od cca. 220 litara zahtijeva vrijeme od okvirnih 3 mjeseca, pa uz intenzivno praćenje do maksimalnih 6, ako je to bure 350-500 litara. Čips rakiji u istoj kontaktnoj površini otpušta više materija hrasta pa bi to vrijeme u stvari trebalo biti kraće. U svakom slučaju ostavi više rakije za naštimavanje.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Starost: 51

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #137 Poslato: 19. Septembar 2017, 11:11:16 »

Kod hrastovog cipsa "French Medium toasted" slobodno mozes ici sa 10 gr./1lit.
Vreme cuvanja cipsa u destilatu od nad 65%(za razliku od cipsa u vinu) nije ogranicena na vreme kao sto je to kod vina,na nekoliko nedelja.
Slobodno cuvaj ga u destilatu dok traje stabilizacija. Kad zavrsi stabilizacija izvadi cips iz destilata i razredi po postupku opisan na forum.
Sačuvana

Investicija u znanje jos uvjek donosi najbolju kamatu.
rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #138 Poslato: 19. Septembar 2017, 14:30:27 »

odlično, hvala vam na pomoći obojici...  Thumb
Sačuvana
stevan4
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 31

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #139 Poslato: 22. Novembar 2017, 01:06:03 »

Nakon 3 godine eksperimentisanja sa hrastov čips i kockice u stakleni sudovi, hrastovo i duduvo bure,
sa visoko koncentrovani destilat grožđa, vina, kajsije,ječmenovog slada i šljiva rezultat je sledeći:

- Dudovo bure daje kvalitetniji krajni rezultat (mikro-oksidacija) ali mirisno aromatski profil je gori od čistog "belog" destilata
- Čips i kockice upropaste destilat i dobija se kao krajni rezultat izrazena boja i miris/okus koji se svidja jedino onima koji ne znaju ništa dalje od Badel Brand, amatere i svi oni koji nemaju razvijeni miris/okus i iskustvo sa klaviletnih zestokih alkoholnih piča
- Hrastovo bure (normalno ili medium) je jedina alternativa za odležavanje i oplemenivanje zestokih alkoholnig pica za one koje preferiraju stabilizacija i starenje destilata uz prisustvo drveta.

Od ove godine moji destilati ili če se kosumirati u "belo" -  čisto stanje ili kvalitetno hrastovo bure 1 do 2 godine a i vise ako postoi prostor i zelja za to.

Cips, kockice i svaka varijanta ubrzonog starenja i sozrijavanja destilata po mom licnom mišljenju treba strogo da se izbegava.

*izvinjavam se na pravopisne/gramatičke pogreške pošto sam iz Makedonije, veliki Pozdrav!
Sačuvana
ogarski
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #140 Poslato: 22. Novembar 2017, 12:42:52 »

Zanimljiva zapažanja. Nadam se da će ih prokomentarisati iskusniji i pozvaniji od mene, jer može biti korisno. Čudno mi je da dudovo bure pokvari mirisno aromatski profil? Sa druge strane blisko mi je konzumiranje belog destilata, jer nisam baš ljubitelj jačeg uticaja hrasta. Trenutno i ja petljam sa čispom pa ću javiti utiske kada za to dođe vreme.
Veliki pozdrav i tebi!
Sačuvana
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #141 Poslato: 23. Novembar 2017, 22:59:00 »

Citat
- Čips i kockice upropaste destilat i dobija se kao krajni rezultat izrazena boja i miris/okus koji se svidja jedino onima koji ne znaju ništa dalje od Badel Brand, amatere i svi oni koji nemaju razvijeni miris/okus i iskustvo sa klaviletnih zestokih alkoholnih piča

Smiley
Nije istina!
... ili ti nisi nikad stavijo hrastovog cipsa u svoj destilat ili je ovo samo neka prepostavka i tvoj licni stav.
Ako pa jesi, onda to bilo sigurno neki "domace spravljen" cips.
Ne sporedivo je bure,tu se slazem!
Ali ga sa cipsom i par ostalih malih trikova mozes skoro do perfekcije imitirati.
Bas i zato je zabranjeno pisati da je destilat sa cipsom barikov destilat da ne bi zavaravao kupce. Retko ko to moze iz cuga da prepozna. Garantovano!
E sad to da se nerazumemo nista dalje od Badelovog Brandy-ja je malo uvredlivo...  Grin
Probao sam ja mnogo "eksklusivnih pica" pa mi nije strani ni Hennessy Paradise...
Ako mislis da nije tako, dodji da probas moje destilate u koje sam stavljao hrastov cips pa sudi... Smiley
Sačuvana

stevan4
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #142 Poslato: 24. Novembar 2017, 00:35:08 »

Citat
... ili ti nisi nikad stavijo hrastovog cipsa u svoj destilat ili je ovo samo neka prepostavka i tvoj licni stav.
Ako pa jesi, onda to bilo sigurno neki "domace spravljen" cips.
eBay i dve enoloske trgovine (iz Kavadarci i Negotino) su proradile pa bilo je tu tecni hrastov ekstrakt, glicerol, Jack Daniel's chips i jos jedno 20 vrsta cipsa i kockice
Citat
Ali ga sa cipsom i par ostalih malih trikova mozes skoro do perfekcije imitirati.
Evil Ne! (subjektivno mislenje)
Citat
Bas i zato je zabranjeno pisati da je destilat sa cipsom barikov destilat da ne bi zavaravao kupce. Retko ko to moze is cuga da prepozna. Garantovano!
Retki su ljudi koji posete ovaj forum. Garantovano!
Citat
E sad to da se nerazumemo nista dalje od Badelovog Brandy-ja je malo uvredlivo...  Grin
Ovo vazi za ljudi iz mog okruzenja

Paradis bez "e" a ja sam probao i Louis XIII od 9.000 eura flasa kad nisam imao pojma o kvalitetnih pica, nazalost  Sad
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #143 Poslato: 24. Novembar 2017, 01:23:50 »

Citat
Ne ulazim u priču ali mi je ovo iritantno. Šta bi to značilo u stvari?
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
ogarski
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #144 Poslato: 24. Novembar 2017, 11:40:13 »

Citat
Jone, ako nije tajna, možeš li nešto reći o tih par malih trikova? Smiley
Sačuvana
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #145 Poslato: 24. Novembar 2017, 18:34:29 »

Citat
Jone, ako nije tajna, možeš li nešto reći o tih par malih trikova?  Smiley
Mogu...  Smiley
1.Pravilno doziranje
Ja sam slagao kockice i opiljke hrastovog cipsa kao slagalicu i peracunavao kontaktnu povrsinu,
dodavao, oduzimao i tako redom dosao do potrebnog kvaliteta.
2. Aeracija destilata
Moras pronaci pravilan nacin kako dodati potrebnu kolicinu vazduha...
3. Vreme na cuvanje cipsa u destilat
Ovo je vrlo bitan detalj....da ne bi pio na kraju daskovacu... Smiley
Sačuvana

jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #146 Poslato: 24. Novembar 2017, 18:59:53 »

Citat
Paradis bez "e" a ja sam probao i Louis XIII od 9.000 eura flasa kad nisam imao pojma o kvalitetnih pica, nazalost   Sad
Tako je ... bez "e".... ali ja sam ga bar probao... a to "e" mi je ostalo od utisak koji mi je ostavio kad sam ga probao.
Znas ono makedonsko "eeee" ili " eheee"  Smiley

Citat
Citat
 Evil Ne! (subjektivno mislenje)
Subjektivno ali ne objektivno....

Citat
eBay i dve enoloske trgovine (iz Kavadarci i Negotino) su proradile pa bilo je tu tecni hrastov ekstrakt, glicerol, Jack Daniel's chips i jos jedno 20 vrsta cipsa i kockice
Nisu samo ova dva u MK...ima ih vise...a ovi nemaju 20 vrsta nego 3-4 vrste u razlicnim granulacijama, ali nije ni to bitno...
bitno da imaju...

Citat
Moguce....da bi nas vise posecivali vise bi naucili i tako bi pravili bolju rakiju  Smiley
Sačuvana

stevan4
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #147 Poslato: 24. Novembar 2017, 19:14:41 »

Citat
Ne ulazim u priču ali mi je ovo iritantno. Šta bi to značilo u stvari?
Kako da se izrazim.. mali procenat uglavnom posebni, iskusni ljudi koji su dubje usli u teorija, tehnologija i degustacija alkoholnih pica
Sačuvana
ogarski
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #148 Poslato: 27. Novembar 2017, 15:11:04 »

Citat
1.Pravilno doziranje
Ja sam slagao kockice i opiljke hrastovog cipsa kao slagalicu i peracunavao kontaktnu povrsinu,
dodavao, oduzimao i tako redom dosao do potrebnog kvaliteta.
2. Aeracija destilata
Moras pronaci pravilan nacin kako dodati potrebnu kolicinu vazduha...
3. Vreme na cuvanje cipsa u destilat
Ovo je vrlo bitan detalj....da ne bi pio na kraju daskovacu... Smiley

1. Stavio sam preporučenu količinu kvalitetnog čipsa i posle nekih 6 meseci nakon poređenja sa belim destilatom nesumnjivo je da je kvalitetniji. Istovremeno sam od prijatelja dobio dudove letvice, kojima sam veoma uspešno pokvario istu rakiju (doduše samo 1 litru)-jedva sam je popio Smiley
2.Nakon 3 meseca skidanja čepa na nekih 10-15 dana, nalio sam boce do vrha koje tako napunjene stoje evo celu godinu. Otvorio sam ih za tu godinu još samo dva puta na kratko.
3. U prodavnici mi rekli 4-6 nedelja, što sam i uradio.

Bure mi je sledeći izazov ali ne  mogu da ga držim u zgradi. A pre par godina mi u selu neko obio kuću, ništa nije uzeo a i nema šta, već  čovek seo i pio rakiju. Ostavio na stolu flašu i čašicu. Pritvorio vrata kad je izlazio. Da znam ko je dao bih mu ključ. A sad šta bi bilo da se sazna da držim puno bure. A tamo se sve sazna. Nekako.  Huh?
Sačuvana
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #149 Poslato: 27. Novembar 2017, 22:50:43 »

Citat
U prodavnici mi rekli 4-6 nedelja, što sam i uradio.

To je prepostavka prodavca koji to procitao za vino.  Smiley
Cak ni u fabrici Erbsloeh nisu mogli odmah da mi daju za to konkretan odgovor pa su tek posle konsultacije sa njihovim tehnolozima poslali par preporuka... jedino probama mozes doci do potrebnog rezultata ...

Moze to u pravim dozama stajati i mesecima pa i vise...

Da se oslobodim malo od posla pa cemo razraditi ovo malo vise, ako za to ima interes....  Smiley
Sačuvana

Stranice: 1 ... 8 9 [10] 11   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 21 upita.