18. Avgust 2017, 03:09:09 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 7 8 [9]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Hrastov čips (letvice, opiljci…) za ubrzano starenje rakije  (Pročitano 63545 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Etanol
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #120 Poslato: 23. Maj 2016, 21:47:01 »

Ok,hvala.
Sačuvana
početnik.12
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #121 Poslato: 08. Septembar 2016, 09:56:38 »

može li nečiji savjet temeljen na iskustvu? stavio sam enološke hrastove trijeske u šljivovicu (čačanka rodna) 5 grama po litri, jakost rakije je 65 vol%. Koliko dugo ih držati ako se želi postići umjerena boja i aroma. Hvala unaprijed!
Sačuvana
početnik.12
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #122 Poslato: 08. Septembar 2016, 09:57:59 »

da, temperatura je 22-23 °C
Sačuvana
mdragan
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #123 Poslato: 06. Oktobar 2016, 10:05:49 »

Molim vas za malu pomoc, kod mene u prodavnicana mogu da nadjem tri vrste hrastovine: Enovitis nagorjele kockice, Enovitis nagorjeli cips i Nobile fresh (non toasted) proizvodjaca Laffort. Interesujeme koji od ovih cipsova da koristim za vino od loze Kratosija i probao bih jos da stavim malo u sljivovicu i dunjevacu.
Sačuvana
ogarski
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #124 Poslato: 18. Jun 2017, 19:20:37 »

Probao bih da stavim dudove letvice u nerazblaženu rakiju od šljive.
Da li imate preporuku o količini letvica i načinu pripreme istih, ili je isto kao sa hrastovi?
Kako su letvice sad suve, planirao sam da ih prokuvam 10-ak minuta, ostavim par dana da se osuše i stavim u rakiju.
I koliko preporučujete dugo da stoje u rakiji?

Inače, hrastovim čipsom sam zadovoljan. Sada da probam dudove letvice, a na jesen obavezno kupujem i prvo burence.
Hvala!
Sačuvana
Vladimirl
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #125 Poslato: 18. Jun 2017, 20:45:15 »

Mislim da eksperimenti nisu problem al vec je toliko probano da je nepotrebno, sljivovica 27gradi  + hrastovo bure pogodak e sad eksperimentisati sa duzinom(vreme) u buretu to je vec nesto drugo. Cips hrastov je bolji bar po meni vise se slaze sa sljivom a dud mislim da nema bas neki uticaj koji prizeljkujes.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #126 Poslato: 18. Jun 2017, 21:04:20 »

Da, nema dud nekog posebnog uticaja na rakiju, osim na boju. Ako ćeš samo uticati na boju onda je puno kvalitetniji tretman karamel ili kuler.

Može i generalna preporuka za drvo.
Svako drvo koje dolazi u dodir sa rakijom bi trebalo biti staro minimum nekih 80 godina. Upotrebljava se samo onaj dio debla koji nije blizu korijena i blizu krošnje. Ne upotrebljava se ni bjelika na drvetu, a grane pogotovo. Takvo drvo bi trebalo biti prirodno sušeno na suncu, vjetru, kiši i snijegu minimalno onoliko godina koliko su centimetara debele ostavljene gredice na sušenju, sa razmakom za provjetravanje. Nakon toga bi bio poželjan tretman kontrolisanog laganog paljenja za karbonizaciju materijala od kojih je drvo sastavljeno koji onda daju prepoznatljive i poželjne aromatske uticaje starenja...  
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
ogarski
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #127 Poslato: 18. Jun 2017, 21:33:13 »

Ne kažem da šljiva u hrastovom buretu nije ono pravo, nego jednostavno nisam probao iz dudovog, a u poslednje vreme sam sreo par ljudi koji baš hvale dud, pa me prosto zanima da okusim, makar i simulirajući. Inače u pitanju je mala količina od 5l, pravim samo za sebe.
Bistrica se dotakao onog što me u stvari zanima, a nisam ni pitao. Jon je pominjao da se hrastove letvice nagorevaju u rerni, a je, ne znam zašto, zaključio da se to na dudove ne odnosi.
Što se tiče ostalih preporuka, teško ih je sve ispoštovati...
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #128 Poslato: 18. Jun 2017, 21:53:08 »

Dud ima svoj kvalitet i mjesto pod suncem kada su rakije u pitanju upravo zbog malog i ograničenog uticaja na promjenu aromatskog profila rakije. Takva rakija onda sadrži gotovo samo ono što je nastalo iz voća, fermentacijom i destilacijom. Nema one količine aromatskih materija koje potiču iz drveta hrasta. Kod rakija je to i preko 50% a kod viskija ide i oko 80% porijekla aromatskih uticaja. Uticaj starenja kod duda je prisutan maltene samo kroz uticaj mikrooksidacije nastale odležavanjem u posudi od poroznog materijala, buretu. Drvo duda samo po sebi ubačeno u posudu sa rakijom od stakla ili inoxa ne daje ni u tragovima takav uticaj kao bure. To je bitna razlika koju prije svega ovdje treba konstatovati, i o kojoj sam pričao u odgovoru. Uticaj posude kao takve, i uticaj drveta kao takvog.
Ubacivanjem komada drveta duda u posudu koja ne propušta kiseonik na specifičan način i u jako malim količinama možeš samo dobiti boju i pokvariti aromu, ako taj komad drveta nije onakav kakav sigurno neće predati rakiji negativne uticaje.    
« Poslednja izmena: 18. Jun 2017, 22:20:17 Autor bistrica » Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
ogarski
Stariji član

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari

« Odgovor #129 Poslato: 18. Jun 2017, 22:29:11 »

Da, poznato mi je da je bure zbog propuštanja kiseonika ono pravo. I to naučih ovde. Jedino mi preostaje da kupim i malo dudovo bure. Pogotovo što sam poklonik nešto blažih aroma.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #130 Poslato: 18. Jun 2017, 22:44:32 »

Thumb Da, to je način. Bure od duda. Motke i daske bez bureta treba ostaviti za neku smisleniju upotrebu. 
Sačuvana

igor991
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #131 Poslato: 19. Jun 2017, 10:23:42 »

koje god bure da uzmeš potrebno ga je napuniti vodom na par dana da nabrekne i izvuče jaku boju.
al to bi trebalo da već znaš, ja kažem da se nezaboraviš ipak.
Sačuvana
ogarski
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #132 Poslato: 19. Jun 2017, 14:28:15 »

Čitao sam o pripremi bureta. A i čuo sam od čoveka da prvo treba da zabrekne spolja. On ostavi celu noć da voda kaplje na jedno dance pa drugu noć na drugo. Kaže tek onda pere i naliva iznutra.
Još samo da kupim bure... Smiley
Sačuvana
igor991
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #133 Poslato: 20. Jun 2017, 07:48:20 »

i prvu rakiju koju staviš brzo će dobiti jaku boju pazi da ne preteraš. možda ti se posle nesvidi ni ukus.
Sačuvana
ogarski
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #134 Poslato: 20. Jun 2017, 11:47:07 »

Kada dođe vreme za to, videćemo koliko da stoji u novom buretu, pa da je prebacim u staklo. Kažem, nisam još to detaljno proučavao iz prostog razloga jer nemam bure. U svakom slučaju hvala na savetima. Tu smo.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 7 8 [9]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.047 sekundi sa 22 upita.