16. Januar 2019, 21:48:01 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Filteri za filtriranje vina  (Pročitano 73923 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
tdragickica
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 47

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Poslato: 06. Novembar 2008, 09:13:38 »

Pres svega pozdrav svim ucesnicima foruma! Hteo bih da priupitam nesto iskusnije proizvodjace i znalce. Moja godisnja proizvodnja vina nije nesto narocito velika, zavisno od godine bude od 500 do 800 litara, pa posto sam ja preuzeo taj posao oko nege vina neophodna mi je neka oprema. Pre svega mislim na pumpu za pretakanje vina. Nasao sam ovde kod nas u Pirotu nesto sto bi odgovaralo mojim potrebama i mogu da vam kazem da cena nije velika (7600 din). Ali tu nastaje problem video sam u istoj radnji pumpu sa 6 komada plocastih filtera cija je cena 21.500 dinara. Sada bi hteo da znam da li je moguce kupiti jeftiniji model pumpe pa napraviti filter po principu udadi sam i ako je to moguce kako i od cega napraviti filter?
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #1 Poslato: 06. Novembar 2008, 14:20:34 »

Bolje je da ne eksperimentises sa filterima, kupis ga jednom i miran si..
Ne znam odakle si ali ako hoces mogu se raspitati koliko su filteri u prodavnicama u NS i koliko kostaju ploce za filtere...
Sačuvana
tdragickica
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #2 Poslato: 06. Novembar 2008, 14:39:02 »

znaci ne preporucujes nista drugo osim pumpe sa plocastim filterima. Sta mislis da li pumpa moze da se koristi za pretakanje kada se skinu filteri tj. ploce, zanaci da zamenjuje obicnu pumpu za pretakanje? Huh? Inace ja sam  iz Pirota

evo linka:
http://www.migros-kg.co.rs/Images/PumpeZaPretakanje.htm
prve dve pumpe su u pitanju, jedna je bez a druga sa plocastim filterima
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #3 Poslato: 06. Novembar 2008, 14:54:58 »

Nemam taj filter i nemam pojma kako je konstruisan. Najbolje je da nazoves Migros i da ih pitas da li se moze koristiti i za pretakanje vina ako se skinu filter ploce...
Ako moze jos bolje jer onda imas 2 uredjaja u jednom Wink
Jos bolje je ako neko ima takav filter da ti kaze iz prve ruke prednosti i mane.

-------------edit-----------------

Zvao sam ih ja da se raspitam za neke proizvode pa sam usput pitao i za filter...
Colombo filter se moze koristiti i kao pumpa za pretakanje ako se skinu filtar ploce...

Sačuvana
darko
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #4 Poslato: 06. Novembar 2008, 18:19:13 »

u migrosu imaju i samo pumpe bez motora oko 3600 din uradjene od istog materijala posle ili nadjes neko motorce a najlakse je da se prikljuci busilica  tzv. drilpumpe protok im je 1700 litara na sat znaci da ce kod tebe godisnje raditi jedan sat a zatim ti treba i rebrasto crevo koje nemoze da se spleska prilikom usisavanja vina i ono ti je 25metara oko 3500din a sa proizvodnjom vina od 700l plocasti filteri su ti cist luksuz
Sačuvana

dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #5 Poslato: 06. Novembar 2008, 18:26:40 »

darko da li su te dril pumpe samousisne?
Ako jesu odmah uzimam jednu Grin
Nisam znao sta su dril pumpe dok nisi ovo napisao tako da se nisam ni raspitivao...
Sačuvana
darko
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #6 Poslato: 06. Novembar 2008, 18:47:42 »

naravno jer su one potpuno iste sa pumpama samo sto nemaju sopstveni pogon
Sačuvana

tdragickica
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #7 Poslato: 07. Novembar 2008, 10:07:48 »

ok pitanje pumpe smo resili. Samo ostaje pitanje kako preko pumpe filtrirati vino? zanam da je ona pumpa gore luksuz. I jos nesto sto se tice creva da li posao mogu da zavrse armirana plasticna creva (ona dvoslojna pa izmedju njih postoji armatura od cvrstiog konca)
Sačuvana
darko
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #8 Poslato: 07. Novembar 2008, 18:51:16 »

moje licno misljenje da za amatersko bavljene netreba filter jer sa tri pretakanja, tretmanom bistrenja nekim od sredstava i izlaganje vina niskim tempetaturama dobijes kristalno bistro vino
Sačuvana

peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #9 Poslato: 08. Novembar 2008, 00:41:52 »

Za filtriranje vina najzastupljeniji su filteri po načinu filtriranja: naplavni i filteri sa pločama. Naplavni filteri se najčešće koriste za grubo filtriranje vina i takvo vino se nemože flaširati jer nije sto posto izfiltrirano. Naplavni filteri su u početku imali kese od specijalnog poroznog platna a koje su bile nabačene na centralnu cev iz koje se pumpalo mutno vino. Naplavni sloj se u početku postizao sa ubacivanjem azbesta*1 u vino, kao grubi početni sloj, a zatim infruzorijska zemlja*2. Tako napravljen naplavni sloj je pod pritiskom igrao ulogu filter ploče. Savremeni naplavni filteri koriste mikro sita od specijalnog materijala na koje pod pritiskom se nabacuje infruzorijska zemlja koja pravi lep filter sloj kroz koji prolazi vino i filtrira se. Da nebi došlo do začepljenja filter mase usled stalnog lepljenja nečistoće, na filterima su instalirani dozatori koji stalno ubacuju novu količinu infruzorijske zemlje i tako održavaju poroznost (propustljivost) naplavne filter ploče.

*1- azbest je izbačen iz upotrebe zbog kanceroznosti
*2- infruzorijska zemlja je vrsta rude, neutralnog mirisa, ukusa i bele do braon-žućkaste boje, nejedini se i ne razjedinjuje se, tako da uopšte neutiče na tečnost koja se filtrira, a u smislu boje, mirisa, ukusa i hemiskog sastava. Poreklo joj je od davno izumrlih organizama (infruzorija). Po granulaciji, tojest nameni za filtriranje ima više varijanti proizvoda od najfinije pa do grube.
I ovo o poreklu sam napisao po sećanju, možda će neko još bolje objasniti, o praktičnoj primeni infruzorijske zemlje u daljem pisanju ću objasniti.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
tdragickica
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #10 Poslato: 08. Novembar 2008, 12:58:43 »

Zakljucak je ako hocu da bez mnogo komplikacija filtriram vino sa pumpom moram da kupim onu gore sa slike, uzgred, sinoc sam isao da pogledam pumpe kod nas je ta sa 6 filtera 21.000 dinara. Zahvaljujem se Peci na iscrpnom teoriskom odgovoru, prava je cast imati nekoga sa takvim iskustvom
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #11 Poslato: 09. Novembar 2008, 00:36:22 »

Evo zašto sam napisao tekst o infruzorijskoj zemlji: Infruzorijska zemlja se može koristiti kao masa za filtriranje u improvizovanim uslovima bez ulaganja u skupe filtere, a normalno da to filtrirano vino neide odmah u boce. Kako to uraditi? Sašiti vreću od amerikan platna u obliku kupe, tako da osnova bude prečnika oko 60cm, a može i više. dužina kupaste vreće treba da bude oko 70-100cm. U širi deo osnove našiti obruč tako da se vreća može okačiti na neku polugu ili gredu u podrumu. Šta dalje? U vino razmutiti oko jedan kg infruzorijske zemlje u 10-tak litara vina i to vino sipati u obrnutu, okačenu kupastu vreću, normalno ispod vreće treba postaviti kadu ili prihvatni sud za vino. Da bi se pravilno napravio naplavni sloj treba kontinuirano sipati u vreću vino da uvek bude preko polovine, za prve dve do tri ture dok se zemlja nezalepi za platno. Filtriranje ide relativno sporo, u zavisnosti od bistrine vina i količine profiltriranog. Kada vino prestane da curi kroz platno, fitriranje prekinuti, zamućeno, nefiltrirano vino sipati u neki sud, vreću isprati kontra mlazom, sa spoljne strane prema unutrašnjoj dok se ne ispere sav sloj nečistoće, vreću ocediti, isprati sa par litara vina pa krenuti ponovo kao na početku.
EK filteri ili filteri sa pločama, treba znati da imaju ograničeni kapacitet a u smislu količine profiltriranog vina, koja zavisi od sazrelosti, stabilisanosti vina, i bistrine. Pa se često dešava da se filter zapuši posle desetak litara vina i filter ploče treba menjati. Takođe, gustina, poroznost filter ploča, je uzročnik koliko se vina može kroz njih profiltrirati. Ovo sve pišem da se nebi u startu razočarali kapacitetom malih filtera, ali su u svakom slučaju  korisne sprave. Na šta treba još obratiti pažnju pri kupovini filter ploča za filtriranje, filtriranje obojenih vina preko filter ploča nosi rizik skidanja dela boje koja će ostati na pločama.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
gogavino
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #12 Poslato: 12. Oktobar 2009, 22:42:55 »

Zdravo svima,zovem se Goran,
imam jedno pitanje u vezi sa filterima za vino.
Tacnije kupio sam gore navedeni colombo filter i filtrirao 200 litara vina i flasirao ih.nakon deset dana polako se pojavio talog na dnu flasa.Moje pitanje je:da li postoje filteri koji mogu vino tako  dobro da filtriraju da se talog ne pojavljuje ili za to postoji poseban proces.Naime hteo bih da svoje vino flasiram i stavljam u promet.
P.S. Forum je odlican
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.3

« Odgovor #13 Poslato: 12. Oktobar 2009, 23:14:29 »

Koje ploce si koristio? Postoje ploce razlicite poroznosti pa se raspitaj tamo gde si kupio filter...
Sačuvana
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 40

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #14 Poslato: 13. Oktobar 2009, 06:54:51 »

Ali pazi,gusce ploce oduzimaju i deo boje i arome vinu.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.051 sekundi sa 21 upita.