30. Septembar 2014, 23:52:26 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kako napraviti barik drvo?  (Pročitano 14571 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
peca50
Urednik

Ugled člana: 281
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 63

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Poslato: 11. Novembar 2008, 17:12:52 »

Mnoge zbunjuje, a i normalno je, jer većina ljudi koja se bavi amaterskom proizvodnjom vina, profesionalno je sasvim drugačije orijentisana, pa se setih da to malo pojasnim da bi se razumeli.
Drveni čips, a koji se koristi kao instant barik drvo, nije ništa drugo već nagoreli sitni komadići hrastovog drveta, šuške, iverica i piljevina. Pošto u svetu postoji tehnološki a i pomodarski trend za barikiranim prozvodima, mnoge firme su se specijalizovale za proizvodnju barik čipsa. Nagorevanje se vrši u specijalizovanim fabrikama i pećima specijalno pravljenim za tu vrstu proizvoda. Nigde se ne praktikuje upotreba otvorenog plamena zbog opasnosti da ne dođe do nekontrolisanog sagorevanja, a ujedno i do neželjene absorbcije dimnih gasova u čups, pa se koriste užarena zatvorena grejna tela kora "napaljuju" drvo.
Kod buradi je druga situacija, jer svi koji su nekad gledali pravljenje buradi znaju da majstori, pinteri, upale vatru u polu sastavljeno bure kako bi lakše svili duge u gornjem vršnom delu. Normalno oni to posle očiste sa duga sav nagoreli sloj. Neko se dosetio, a po svoj prilici prvi Škoti, da puste vatru da jo malo nagori duge nečisteći nagoreli sloj, i u takvu burad su nalivali viski na starenje, pa je pored boje mirisa dobijao i blagi ukus dima(Racke Wisky). Taj sistem se primenjuje sada i kod buradi za vina. Postoji i gradacija nagorelosti koja je postavljena ovako: malo, srednje i jako.(lajt, medium, strong)
Kako u amaterskim uslovima, a bez kupovine napraviti barik drvo? Istrugati suvu hrastovinu na letvice debljine ne veće od 4 milimetra, uzeti plinsku let lampu i jakim plamenom ih nagoreti, posle toga ih potopiti u hladnu vodu da odstoje 24 sata. Izvaditi ih iz vode, prosušiti na promajnom mestu i eto barik drveta, spremnog za ubacivanje u sudove u kojima se želi naliti proizvod za barikiranje. Normalno sudovi treba da budu takvi da se u njih može ubaciti drvo. Dužina letvica je prilagođena sudu u kome se želi barikirati. Dužina barikiranja je stvar ukusa i želje, ali je kontrola obavezna, u smislu praćenja stepena ekstrakcije boje i mirisa.

I važna napomena: Nagorevanje nevršiti benzinskim let lampama i običnim plamenom na vatri iz razloga upijanja mirisa benzina, i mirisa dima, a šta bi se desilo kad bi se takvo drvo ubacilo za barikiranje, znate i sami.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
Djordje Teofilovic
Prolaznik
*

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #1 Poslato: 18. Novembar 2008, 19:07:41 »

odlicna tema peco :thumb:dodabi ja nesto tu.
istrugani hrast(u nasim uslovima najbolji slavonski)ostaviti neko vremo,najbolje godinu,na kisi radi ispiranja jakih tanina iz drveta.ostace dovoljno.onda uraditi sve kao sto kazes,samo naravno da treba ocistiti nagoreli deo,i ne bih potapao letvice u vodu.kad napravimo bacvu napunimo je do pola toplom vodom i pola sata okrecemo bure.kako se hladi voda stvara pritisak i tako proveravamo kakvi smo majstori,pusta li bure.u proveri najbolje silikonski zatvarac ne pusta vazduh unutra,posle naravno drveni.sto duze provedemo na pravljenju barika bolje ce nam biti vino! Wink
Sačuvana
peca50
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #2 Poslato: 20. Novembar 2008, 21:37:25 »

Hrastovina mora biti suva, potapanje se vrši da bi se izvršilo ovinjavanje, sa tim se načinom očisti i izbaci višak tanina i bojenih materija iz drveta, koje mogu dosta štete naneti proizvodu koji se tretira sa njima.
Sačuvana

Hemingvej
Djordje Teofilovic
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #3 Poslato: 22. Novembar 2008, 13:59:52 »

lako cemo za ovinjavanje treba bolje isprati tanine,kao sto kazete mogu biti jako stetni za vino
Sačuvana
dioda
Administrator

Ugled člana: 51
Van mreže Van mreže

Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #4 Poslato: 22. Novembar 2008, 22:53:37 »

Djordje, proces u kome se iz drveta "ispiraju" tanini i bojene materije se zove ovinjavanje....
Sačuvana
Djordje Teofilovic
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #5 Poslato: 24. Novembar 2008, 20:23:07 »

nismo se razumeli.moja greska.mislim da je bolje ispiranje na kisi.ne kazem da je to greska sto kaze peco.nemoj te me pogresno shvatiti.dioda hvala za objasnjenje i ispravku.moja greska Thumb
Sačuvana
Markoni
Punopravni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #6 Poslato: 27. Novembar 2008, 11:07:25 »

Znači Peco, letvica ne treba da je deblja od 4mm i posle nagorevanja plinskim plamenom ne treba skidati nagoreli sloj? Probao bih da barikiram jedno 10l na ovaj način, pa me zanima koliko bi trebala ta letvica da stoji potopljena u vinu i da li je dovoljna jedna ili više njih za tu količinu Huh?
Sačuvana

In vino veritas!
peca50
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #7 Poslato: 27. Novembar 2008, 15:17:51 »

Znači Peco, letvica ne treba da je deblja od 4mm i posle nagorevanja plinskim plamenom ne treba skidati nagoreli sloj? Probao bih da barikiram jedno 10l na ovaj način, pa me zanima koliko bi trebala ta letvica da stoji potopljena u vinu i da li je dovoljna jedna ili više njih za tu količinu Huh?
Da što tanja to bolja, nemoj skidati nagoreli sloj, potopi obavezno 24h u hladnu vodu da odstoji, prosuši pa onda u sud gde ćeš da barikiraš vino. Uklopi u sud za barikiranje, možeš da je kratiš. Čips ide 2gr po litru vina, pa preračunaj koliko ti je potrebno letvica, računaj tri puta više jer je čips drugačiji, jači!
Sačuvana

Hemingvej
miroslav
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 31

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #8 Poslato: 18. Decembar 2008, 13:58:34 »

Prvo da se predstavim, zovem se Miroslav, nov sam u ovom hobiju, mada je to mnogo vise nego hobi. Prvi put sam pravio vino, uz pomoc raznih saveta, dosta iskusnijih ljudi, interneta, kao i ovog sajta. Zato smatram da je jako vazno da ovako nesto postoji. Mozda ovaj prvi deo ne stoji ovde, ali morao sam nekako da pocnem. Pricate o bariku i cipsu, pa imam par pitanja. Da li se zaista oseca razlika u francuskom ...i npr domacem nacinu pravljenja barikiranog bureta ili drvenog cipsa koji bi se napravio kod kuce? Nisam nikada probao takvo vino, tako da ne bih ni znao razliku ali me jako interesuje da probam. Verovatno je mnogo bolje imati francuski barik ali znam da je jednostavnije koristii inoks sa cipsom. Pokusavao sam da nadjem U Beogradu drveni cips ali mi nije islo od ruke, pa bi mi mnogo znacilo ako neko ima ideju gde tako nesto mogao da nadjem(beograd i okolina? Zapravo meni treba jako mala kolicina cipsa, ali sam svestan da se prodaje po kilogram-dva sto je dovoljno za 1000l vina (2kg). Moja trenutna kolicina vina je ispod 100l (druga polovina se popila do sada).
Sačuvana
dioda
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #9 Poslato: 18. Decembar 2008, 14:17:34 »

Pozdrav miroslave

Bio sam neki dan na Petrovaradinu i imaju cips, pakovanje je od 1 kg, zaboravio sam koliko kosta...
Evo ti link pa pogledaj i vidi da li salju city expressom

http://www.vvm.co.rs/
Sačuvana
miroslav
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #10 Poslato: 18. Decembar 2008, 15:16:10 »

Zvao sam ih, imaju i salju city expressom ali mi je neshvatljivo da ne mogu da nadjem u Beogradu. Ali bolje ista nego nista, u svakom slucaju hvala
Sačuvana
peca50
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #11 Poslato: 18. Decembar 2008, 16:32:53 »

Beograd je "velegrad" koji sam sebi dovoljan i njegovim žiteljima, šta njih briga za nas seljake i čips?
Sačuvana

Hemingvej
dioda
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #12 Poslato: 18. Decembar 2008, 16:43:10 »

Neko je u par navrata pominjao firmu Revin iz BG, pretpostavljam da kod njih mozes naci i cips pa se raspitaj
011 / 305-94-99
011 / 357-19-90
Sačuvana
Peđa
Gost
« Odgovor #13 Poslato: 22. Decembar 2008, 11:01:41 »

Miroslave, pre nego što pokušaš sa barikiranjem treba da znaš da nisu sva vina za to. Barikiraju se u glavnom crvena vina i jaka bela vina.
Ne preporučuje se bariikirati roze-e, rizlinge i vina ispod 11,5 % alkohola.
Pokušaj prvo sa malim, eksperimentalnim količinama, i za početak, sa najmanjim stepenom nagorevanja.
Sačuvana
miroslav
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #14 Poslato: 22. Decembar 2008, 19:57:21 »

Da, znam, imam crveno vino i lepim etikete da ima  12% alkohola, naravno prema siromeru (pre fermentacije je takva procena bila), ne i vinomeru posto ga jos nemam. Barik me pre interesuje kao proba, zato sto sam jako radoznao da sve probam ove prve godine a do sledece godine da se bolje pripremim. Barik bi probao sa malom kolicinom za vino, a i rakiju, ali od obaveza nikako da se organizujem sa petrovaradinom da mi posalju barik cips. Problem je sto imaju samo jace nagoreli i kako kazu za rakiju. Medjutim, po logici (a mozda gresim posto nemam iskustva), verovatno moze da se postigne isti efekat kracim drzanjem cipsa ili u manjoj kolicini.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.039 sekundi sa 21 upita.