16. Decembar 2018, 09:25:32 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 ... 8   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rakije od južnog voća  (Pročitano 81180 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 52

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.17

« Poslato: 11. Novembar 2008, 10:47:26 »

Dakle u tome je problem, ja uopste ne vidim sliku  Huh?
Skinucu Firefox 3.0.3 da vidim da li ce se situacija promeniti.
Ali s obzirom da imam knjigu Dr Jovica i skoro je znam napamet od korica do korica  Laugh ja bih da dodam jos par vocaka koje nisu obradjene:
 - Kivi
 - Mango
 - Ananas
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #1 Poslato: 11. Novembar 2008, 12:30:36 »

Mislim da to nema veze sa verzijom ili tipom pretrazivaca.
Pogledaj u podesavanjima da nisi slucajno blokirao otvaranje slika ili tako nesto...
Sačuvana
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #2 Poslato: 11. Novembar 2008, 13:14:58 »

Skinuo sam i koristim FIrefox 3.0.3, "Load images automatically" je ON ali ja idalje ne vidim sliku. Ne znam o cemu se radi, posto slike po ostalim sajtovima vidim bez problema. No, nije ni preterano bitno, posto znam sta se nalazi na slici, mozemo da se koncentrisemo na temu.  Thumb
Sačuvana
dr.strangelove
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.17

« Odgovor #3 Poslato: 11. Novembar 2008, 14:11:42 »

ah, volio bih i ja praviti rakiju od juznog voca Smiley

jel iko zna koliko kosta juzno voce na veliko  Scratchhead - pretpostavljam da je skuplje od jabuke - 5 din  whistlefly
Sačuvana
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #4 Poslato: 11. Novembar 2008, 14:17:36 »

Ja moram da napomenem da se nalazim u Iranu i da je juzno voce veoma dostupno. Kivi je lokalni pa je veoma jeftin (oko 15 din/Kg), Mango dolazi iz Pakistana (kosta oko 50 din/Kg) a Ananas uzove sa Filipina (oko 60 din/Kg)
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #5 Poslato: 11. Novembar 2008, 14:28:41 »

I kakve su rakije od juznog voca, konkretno od kivija?
Ja u basti imam kivi i svake godine rodi po par stotina kila a nikada mi nije palo na pamet da se moze peci rakija od njega..

Evo slika od pre desetak dana...

Naravno basta nije u Novom Sadu nego kod mojih u Hercegovini i udaljena je 20ak kilometara od mora pa uspevaju sve vrste juznog voca...
Sačuvana
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.52

« Odgovor #6 Poslato: 11. Novembar 2008, 18:24:07 »

Tvoje drvo obecava veoma, da sam na tvom mestu ja bih definitivno probao  8)

A sto se mojih iskustava tice, evo kraceg izvestaja

Kivovaca / Kivovica / Kivusa - nisam ni sam znao sta da ocekujem, ali posto je voce bilo pri ruci a ja sam bio avanturisticki raspolozen, morao sam da probam. Moram da priznam da po ukusu i mirisu ne moze da se provali da je od kivija, ali ja sebe smatram za glavnog krivca i nameravam da to ispravim ove godine. Naime, prosle godine sam gurnuo u kacu kivi sa korom pa i mislim da je to glavni razlog "cudnog" mirisa, ukus je sasvim OK. Ove godine, tacnije za nekih mesec dana cu napraviti novi eksperiment pa cu rezultate koliko odmah objaviti na sajtu. Ono sto je vrlo bitno spomenuti je da je sa vremenom znacajno popravila organolepticke osobine, posto kao sasvim mlada nije bila nikakva.

Mangovaca / Mangovica / Mangusa - je jednom recju NEVEROVATNA, dakle savrsen spoj ukusa i mirisa. Ukus i miris su toliko intenzivni da slobodno smem da izjavim da su jaci od nase sljive. Ne mogu da kazem da je rakija kao rakija bolja, posto je sljiva ipak nase nacionalno pice, ali Mangovaca je pice prva liga. Na sveopstu zalost sam kupio vrlo malo voca (nekih 30-ak kg), tako da sam dobio vrlo malu kolicinu, ali bice bolje sledece godine.

Ananasovaca / Ananasovica / Ananasusa - je sasvim mlada rakija, napravio sam je tek pre 10-ak dana, ali mislim da veoma obecava, miris je veoma intenzivan a ukus je sasvim zadovoljavajuci. Javicu potpunije utiske za 2-3 meseca.
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #7 Poslato: 11. Novembar 2008, 19:33:00 »

Imao sam sreću da probam rakiju od narandže, savršenstvo. Pri destilaciji je koristio sasušene kore od narandže, jer je na fermentaciju pustio oljuštene plodove, a kore je sušio na promajnom mestu, pa je njih ubacio u kazan pri destilisanju!
I kad smo već kod egzotičnog, evo još jednog eksperimenta koji je uspeo. Posle destilacije vina dobija se prilično neutralan na mirisu vinski destilat. U takav destilat, razblažen sa vodom, moj prijatelj koji je radio i rakiju od narandže, ubacio je cvetove ruže puzavice, a koja je uz to vrlo mirisna, i dobio je prepek sa mirisom ruže i to vrlo intezivnim. Znam da je na kazan ubacio celu jednu korpu za kukuruz cvetova, što mu nije bilo problem obzirom da ima grm koji sadrži i tri korpe cvetova, ali je ostranjivao dršku i zelene listove čašice!
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.52

« Odgovor #8 Poslato: 11. Novembar 2008, 19:43:20 »

Haaaaaaaaaaaaaaaa, savrseno!!!!!!!!!!!!!! Jos jedna ideja - pomorandze!!!
Dugo sam se lomio i premisljao da li da probam mandarine i pomorandze - kad evo odgovora, hvala puno  Thumb
Sta bi mogao da bude razlog odvajanju i susenju kore Scratchhead

Upravo sam cedio sok od nara pa mi je i on pao na pamet kao sirovina  Huh?
Ali to bi bio jeziv posao ljustiti nar ili cediti sok pa onda praviti rakiju...

Posle destilacije vina dobija se prilično neutralan na mirisu vinski destilat.

Ja sam imao srecu da naletim na nekakvo domace vino koje je stajalo 7 godina ali nije bilo za pice, posto je bilo slabo (11% alc) i ukus nije bio nesto narocito, pa smo se odlucili da ga gurnemo u kazan. Rezultat je bio fantastican i bio je vrlo daleko neutralnog po mirisu - ovo nase je vrlo intenzivno mirisalo na Porto.
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #9 Poslato: 11. Novembar 2008, 22:42:13 »

Pri fermentaciji pomorandže, ili narandže sa korom, dolazi do delimičnog gubljenja arome, usled delovanja kvasaca i novostvorenog alkohola, takođe jedan deo arome ispari, a jedan deo promeni se. Ubacivanjem prosušene kore narandže neposredno pred destilaciju u kazan, omogućava da aroma u prirodnom, neiskrivljenom obliku ispari (pošto su arome isparljive), i preko lule a pod dejstvom temperature, zajedno sa alkoholom ode u kondenzator gde se ponovo pretvara zahvaljujući alkoholnim parama u tečno stanje, i normalno takav destilat je sa prirodnom aromom. Možda je dobro pojačati malo sa šećerom narandže, i nemojte ih mleti jer će vam kaša zagorevati pri destilaciji, najbolje je podeliti ih na četiri-pet dela, kao kod jabuka.
Sačuvana

Hemingvej
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #10 Poslato: 12. Novembar 2008, 05:35:43 »

Odlicno, ovo je sasvim dovoljno informacija sa eksperiment, moram da se raspitam kada pomorandze dolaze masovno, posto ih jos nema dovoljno
Sačuvana
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.52

« Odgovor #11 Poslato: 12. Novembar 2008, 19:35:17 »

Možda je dobro pojačati malo sa šećerom narandže, i nemojte ih mleti jer će vam kaša zagorevati pri destilaciji, najbolje je podeliti ih na četiri-pet dela, kao kod jabuka.

Probao sam pomorandze i jos nisu sasvim slatke tako da cu morati da sacekam jos malo "one prave" ali su zato mandarine u punom jeku. Koliko secera dodati, ja obicno idem do 3% ukupne mase voca? Sto se staljanja u kacu/bure tice, ja ih rucno izgnjavim, posto se radi o malim (eksperimentalnim) kolicinama a zagorevanje sprecavam vrlo laganom vatrom i niskom temperaturom u kazanu.
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #12 Poslato: 12. Novembar 2008, 19:58:01 »

Možeš dodati i do 10% šećera na ukupnu masu, neće da škodi, a što se tiče muljanja, to ti odluči, pošto možeš da kontrolišeš temperaturu!
Sačuvana

Hemingvej
Bugsy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.52

« Odgovor #13 Poslato: 12. Novembar 2008, 20:13:47 »

Do sada sam izbegavao jace secerenje i gadjao 3% secera posto sam negde procitao da se to tretira kao "prirodna" rakija. Primarni cilj je experiment i kvalitet a sekundarni kolicina proizvoda. Da li ce dodatak od 10% secera uticati na kvalitet?
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.3

« Odgovor #14 Poslato: 12. Novembar 2008, 20:33:03 »

Bagzi koliki kazan imas? Pretpostavljam da je manji posto pominjes i manje kolicine voca...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 8   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.047 sekundi sa 22 upita.