20. Septembar 2018, 08:25:10 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Likeri  (Pročitano 77651 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
veljko83pfc
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.5

« Odgovor #30 Poslato: 19. Novembar 2009, 16:28:56 »

Uostalom, gdje si sada dobio zelene orahe.

Hehe u pravu si, sad ih nema, to sam prevideo. Nista onda dogodine  dohfly ALI SA BOLJIM RECEPTOM  Thumb
Sačuvana

Bolje biti malo lud, nego malo pametan
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #31 Poslato: 02. Jul 2010, 13:39:24 »

pravim liker od višanja imate li kakvih preporuka

višnje su jako zrele i želim stviti rakiju od 50 % u njih

i još jedno pitanje možda sam mislio prepeči rakiju koja ima 54% alkohola na način da je razrijedim sa vodom pa destiliram da odvojim privjenac dali što još osim toga dobivam tim postu
pkom
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.6

« Odgovor #32 Poslato: 02. Jul 2010, 22:32:18 »

Moji su prosle godine pravili liker od visanja i rezultat je prevazisao sva  ocekivanja whistlefly

Recept je jednostavan, visnje, rakija i secer idu u odnosu 1:1:0,6.
Dakle na 10 kila visanja ide 10 litara rakije i 6 kila secera, sve se stavi u stakleni balon i drzi na suncu 40 dana...
Samo da napomenem da je rakija koju smo koristili komovica od 45% alkohola.
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #33 Poslato: 03. Jul 2010, 12:49:18 »

Diodo, bili ste tu negde na granici sa jačinom.
Ja sam posebno oprezan sa tim stvarima otkako mi je 50-ak litara malinovca propalo jer sam koristio preslabu rakiju pa kad sam napravio malinovac jačina mu je pala ispod 20% i on počeo da previre!

Evo ovog tvog primera:
U 10 litara 45% komovice ima 4,5 litre špirita.
Deset litara rakije + (računam bar) 8 litara tečnosti iz višanja + nešto više od 4 litra tečnosti koje daje rastopljenih 6 kg šećera, daje najmanje 22 litre tečnosti.
Ako u 22 litre imamo 4,5 litre špirita onda je to otprilike 20,5 % liker.
kako sam marže uzimao na dole biće da je ovaj liker nešto ispod 20%.
Zato bih ja rađe uzeo bar 50% rakiju pa neka liker bude 22-23%.
Sačuvana
cip
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 60

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #34 Poslato: 03. Jul 2010, 17:35:18 »

Recept za Limuncino (Limunovaca): 1l 50% rakije, 0.5l prokuvane vode (demineralizovane ili destilisane), 0.5kg secera i 7 vecih limunova.  Limune iseckati na sitne kockice i sve pomesati. 8 dana da stoji pa procediti (a moze da se ostavi i neprocedjeno).
I eto ti limundjus (limuncino ili limunovaca kako ko voli).
PS. Ovaj recept moze da se primeni i na ananas. Samo mu je nezgrapno ime: ananasovaca?Huh?
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #35 Poslato: 04. Jul 2010, 16:32:12 »

Ja sam očito pogriješio jer sam u rakiju od 40% stavio u bocun od 5l i to 1,5l rakije na 4kg višnja. napunio sam bocu do vrha višnjama i zalio rakijom na to sam stavio 0,2l šečera. kako bi to mogo popraviti imam jo rakije od 65%
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.6

« Odgovor #36 Poslato: 04. Jul 2010, 22:05:00 »

Dopuni sve da bude po receptu, ako na 5 litara rakije od 45% dodas jos pet te od 65% dobices 10 litara rakije od oko 52% alkohola.
Onda ubaci jos 6 kg visanja i secer dopuni do 6 kila i to je to....
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #37 Poslato: 05. Jul 2010, 07:35:15 »

e ovo nisam vidio pa smo kod prijatelja pravili veče količine na isti način e sada ako bite mi mogli pomoči ovako:

imam rakiju od 40% i to 60l e u tu rakiju smo stavili 120kg višanja i 8 kg šečera e kada sam sinoč pročitao savijet na forumu odmah je stavio još rakije oko 9 litara od prosiječno 64% alkohola te smo računali da smo na 43%.

molim vas za pomoč jer jedna bačva lagano lagano previre pa je možemo još spasiti tj. koliko još rakije od 63% moram dodati da bi to u normalu doveo.

i dali mi možete pojasniti način računanja postotka alkohola kada ga se treba povečati jer za razblaživanje sa vodom koristim formulu i to mi ide.
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #38 Poslato: 05. Jul 2010, 12:59:20 »

e ovo nisam vidio pa smo kod prijatelja pravili veče količine na isti način e sada ako bite mi mogli pomoči ovako:

imam rakiju od 40% i to 60l e u tu rakiju smo stavili 120kg višanja i 8 kg šečera e kada sam sinoč pročitao savijet na forumu odmah je stavio još rakije oko 9 litara od prosiječno 64% alkohola te smo računali da smo na 43%.

molim vas za pomoč jer jedna bačva lagano lagano previre pa je možemo još spasiti tj. koliko još rakije od 63% moram dodati da bi to u normalu doveo.

i dali mi možete pojasniti način računanja postotka alkohola kada ga se treba povečati jer za razblaživanje sa vodom koristim formulu i to mi ide.

Pa evo, lovranski.
Pretpostavite koliko tečnosti ima u 1 kg višanja.
Ja računam, za razno voće, između 80% i 90%.
Ako ste imali 120 kg višanja, i ako računate da višnja ima minimalno 80% tečnosti (voda plus šećer, plus sve ostalo što je otopljeno u vodi i, teoretski glkedano, moglo bi se istisnuti iz višnje da čvrsti delovi ostanu suvi kao barut), onda u višnji ima 96 litara, ili možemo zaokružiti na 100 litara.
Plus 60 litara rakije, plus 8 kg šećera što je, zaokruženo 6 litara tečnosti, plus 9 litara nove rakije, što je sve zajedno:
100+60+6+9=175 litara.
U tih 175 litara imate špirita:
24 litre u onih 60 litara 40%-ne, i 5,76 litara u onih 9 litara 64%-ne, što je ukupno skoro 30 litara.
Dakle, sada vam liker oko 30:175x100=cca 17%.
Malo!
Treba ga ojačati a na raspolaganju vam je rakija od 63%.

Račun je sledeći:
Uzmimo da želite liker od 22%.
Razlika između sadšnjih 17% i željenih 22% je 5.
Toliko delova ćemo uzeti jake rakije.
Razlika između želejenih 22% i jake rakije od 63% je 41.
Toliko delova uzeti likera.
Dakle, ako je 175 litara 41 deo računa onda je jedandeo 175:41=cca 4,27.
Rakije treba takvih 5 delova to jest 4,27x5=21,3 litre rakije.

Sad sledi provera računa.
Ukupno će sad biti 175 plus 21,3 što je
196,3 litre.
U toj količini će biti, prethodnih 30 litara plus ovih 21,3 x 0,63, što je 13,4 litre, zajedno daje 43,4 litre.
To je u ukupnoj masi 43,4:196,3 x 100, daje 22,1 %.
Račun je dobar i iako su mnogi podaci uzeti priličnop odokativno, i zaokruživali smo, možete biti sigurni da će liker biti negde oko 22%, plus minus, možda, 1%.
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 67

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.6

« Odgovor #39 Poslato: 05. Jul 2010, 13:53:46 »

Evo kako ja pravim liker od višanja, oraha itd: U balon od 5 litara(pet ambalaža), stavim 2 kilograma višnje i 2,5 kilograma šećera. Balon zatvorim, dobro promućkam da se izmeša šećer i višnja i ostavim da stoji negde napolju ali gde nije izloženo direktnoj sunčevoj svetlosti. Svaki drugi dan promućkam, okrenem. Kada se sav šećer istopi i sirup predvoji, gore višnja pliva a dole je sirup, onda na tu količinu dodam destilat približne jačine oko 65% alkohola i to u razmeri 1:1,3, gde je 1 destilat a 1,3 sirup. To ostavim da odstoji još 7 dana i onda procedim kroz čistu gazu, i nalijem u flaše.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #40 Poslato: 05. Jul 2010, 14:06:33 »

Ovaj račun što sam vam gore dao tiče se mešanja dve rakije različite jačine sa ciljem dobijanja treće koja ima različitu jačinu od ove dve od kojih je pomešana.
Dakako, račun se može primeniti i kod razblaživanja jake rakije vodom i tad ćemo vodu smatrati rakijom od 0% alkohola.
Ali ovaj račun obično ne koristimo u te svrhe jer, kad je jedna od "rakija" 0% postoji još jednostavniji račun da se izračuna kako treba mešati (a rekli ste da znate taj račun).

Dakle, omer u kojem treba mešati dve rakije može se lako, često i iz glave, izračunati.
Evo primera:
Uzmite da imate slabu rakiju od 35% koju želite ojačati na 42% i to rakijom od 60%.
Prvo da vidimo u kojem omeru treba mešati ove rakije.
Rakija od 35% je 7% slabija od željene rakije od 42% pa ćemo zato jake rakije od 60% uzeti 7 delova.
Rakija od 60% je 18% jača od željene rakije od 42% pa ćemo zato slabe rakije od 35% uzeti 18 delova.
Dakle, omer mešanja je 18:7 gde se veći broj odnosi na slabiju rakiju a manji na jaču.

Sad treba samo još ove relativne veličine prevesti na aposlutne a kako ćemo to uraditi zavisi od toga šta se u računu konkretno traži.
naime, može situacija, recimo, biti takva da kažemo da i jedne i druge rakije imamo u izobilju i da mi nemamo nameru da pravimo neograničeno puno rakije od 42% nego samo, recimo, 100 litara.
Tad i dalje možemo računati iz glave, bez digitrona:
100 litara je, dakle, 18 plus 7, a to je 25 delova.
Jedan deo je 4 litre.
Ovo znači da jake rakije treba 4 x 7, znači 28 litara, a slabe 4 x 18, znači 72 litre.

Ako imamo drugačiju situaciju, recimo, da imamo 80 litara slabe rakije i da nju svu želimo da potrošimo, onda ćemo reći da je to naših 18 delova, to jest jedan deo je 80:18, što je 4,444periodično.
Ovo pak znači da jake rakije treba 7 takvih delova što je 31,1 litra.
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #41 Poslato: 05. Jul 2010, 15:24:01 »

super puno če mi to koristiti ovo neznam kako da se zahvalim na trudu, znači kada budem pravio medenicu moči ču računati tečnost meda i na taj način izračunati alkohol.

ja sam u višnjevac stavio cijele plodove višanja pa neznam dali če tečnost biti u tom omijeru ako se još to može pojasniti
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #42 Poslato: 05. Jul 2010, 15:46:13 »

Nisam siguran da sam potpuno shvatio pitanje.
Ja polazim od sledeće pretpostavke:
Plod voća ima određenu količinu tečnosti u sebi. Ova tečnost nije ništa drugo nego voda i sve ono što je otopljeno u njoj. Količina ove tečnosti je prilično velika. Ta je tečnost na različite načine "spremljena" u plodu. Postoji takvo voće, i takva tečnost u njemu, da počne da kaplje već na lagani pritisak, a postoji i ona koja je smeštena, recimo, unutar ćelije u koju je jako teško osloboditi dok se sama ćelija ne otvori, pokida.
Bilo kako bilo, kad naspemo alkohol preko voća, u prvo vreme će se alkohol mešati samo sa lako dostupnom tečnošću. Ovo znači da bismo, ako bismo analizirali procenat alkohola u različitim delova tečnosti iz ploda nalazili na različite sadržaje. Slobodan sok bi se brzo izmešao sa alkoholom ali vezana tečnost još ne bi.
Ali nakon nekog vremena ja pretpostavljam da se sve ujednači, to jest da više ne postoji ni jedan mikromililitar tečnosti u plodu koji se nije izmešao sa alkoholom, to jest vodom. U tom slučaju je u svakom miligramu smese voća, vode i alkohola koncentracija alkohola ista.
To je dakle moja teoretska pretpostavka od koje počinjem račun. Zato u račun uzimam ukupnu teoretsku tečnost koju ima plod voća.
U vašem slučaju, kad ste pomešali višnje i rakiju, sasvim sigurno da u prvih nekoliko dana rakija koju biste merili imala bi veču koncentraciju alkohola nego što je po mom računu jer alkohol nije dopro do svih delova voća, to jest do svih molekula vode u plodu. Ali kako maceracija napreduje alkohol penetrira sve dalje u strukturu ploda i na kraju neće više biti molekule vode u plodu koja nije pomešana sa alkoholom.
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #43 Poslato: 05. Jul 2010, 16:24:43 »

ima logike i mislimda je tako hvala puno
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #44 Poslato: 06. Jul 2010, 07:07:06 »

čitao sam na forumu na je nekom (da sada ne tražim kome )propalo malinovca zbog pre slabe rakije i da je on zakuhao dali bi se to moglo meni desiti jer mi je višnjevac lagano lagano počeo da kuha ali u toliko maloj mijeri da jedan balončić izađe iz bocuna od 54 litre svakih par sekundi.
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 21 upita.