13. Decembar 2018, 18:53:48 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 2 3 [4] 5   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Likeri  (Pročitano 80667 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #45 Poslato: 06. Jul 2010, 09:41:40 »

Meni se to dogodilo. Ima desetak godina tome. otada ne koristim rakiju ispod 50% za likere ili da stavljam voće u rakiju. A u svakom slučaju izračunam koliko i koliko jake rakije treba.
Probajte višnjevaču, ako nije bitno izmenila okus naspite odmah jake rakije i prekinite vrenje.
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #46 Poslato: 12. Jul 2010, 07:19:57 »

Imam poteškoča sa premještanjem domižana (jedena mi je već pukla) pa me zanima dali višnejvac može da dozrije u garaži. Znam da je bitna temperatura a ne uv zrake tj. zrake sunca pa neznam dali da riskiram sa premještanjem ako nije neizbiježno.
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #47 Poslato: 12. Jul 2010, 10:14:11 »

Nije da nije neizbežno.
Svi ovi recepti potiču iz kućne radinosti i pravljenja malih količina (nekoliko litara) i verovatno da je iznošenje na sunce neka optimalna situacija izbrušena u nekoliko vekova tradicije pravljenja tih likera. Samo, postoje i tu razlike, Uzmite da neko u Vojvodini kaže da taj i taj liker iznosi na sunčano mesto a da to isto, po tako propisanom receptu, primeni neko u Andaluziji gde je temperatura na suncu 44 stepena, a u balonu možda i celih 60, ili čak i više. Tad je moguće da taj postupak ima više negativnih posledica nego pozitivnih.
Ja nemam odgovora na ovo vaše pitanje, a ne verujem da ga iko i ima. jedini način da saznate odgovor je da stavite jedan balon unutra, u podrum, a drugi iznosite na sunce pa ćete videti postoji li razlika u imeđu ta dva likera.
na koncu, i u kraju gde ste vi, ponekad sunce može jako da upeče a nekad da je sasvim umereno.
Inače, za balone je daleko bolje da napravite drvene kaveze i da ih tako držite i premeštate. Tad je opasnost od razbijanja maksmalno smanjena.
Ja sve svoje balone nastojim da obučem u drvo posle incidenta od pre 10-ak godina kad sam balon od 25 litara otočenog vina od crvene ribizle premeštao i neoprezno ga spustio na betonski pod sa visine, sigurno ne veče od 1 cm, ali sam odmah čuo jedno podmuklo "kvrc" i već u sledećem trenutku celi podrum mi se zacrvneo od vina!
E,kad se tad nisam utepao u grobot, kako kažu Makedonsci, neću nikad.
U svakom slučaju otad sam veoma pažljiv sa tim balonima a, kao što sam i rekao, pokušavam, koliko god stignem, da za svaki balon napravim drveni kavez.

(napraviću kasnije jednu fotografiju da vidite kako to izgleda)
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #48 Poslato: 14. Jul 2010, 11:08:16 »

Obećao sam sliku drvenog kaveza za balon:

Ovo je balon od 15 litara. Ovakvi drveni kavezi mogu se praviti za balone bilo koje veličine. Napravi se samo tako da se balon lako ubaci njega što znači da su unutrašnje dimenzije za jedno 5 mm veće od balona.
Ipak, ovo najbolje funkcioniše za balone od 15 do 25 litara. Ako je balon preko 25 litara drveni kavez ga štiti ali je ipak teško s njim rukovati jer je preglomazan, i pretežak. naročito je teško ako sami radite i morate sami da se natežete sa tim balonima. U tom je slučaju možda bolje ostaviti balon u pletenoj korpi.
prednost ovih drvenih kaveza je, između ostalog, što se mogu slagati jedan na drugi. Ja obično složim 3 komada jedan na drugi. Na taj način se mnogo štedi prostor u podrumu.

Inače, ja ove kaveze pravim od drveta odbačenih paleta. Znači materijal mi je gratis. Napravio sam šablone za razne veličine balone i, u principu, ne potrošim više od pola sata da napravim jedan kavez.
Sačuvana
darko09
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #49 Poslato: 27. Jul 2010, 09:39:02 »

Ja imam malo drugačija saznanja o likeru od višnje . Iz iskustva potrošača najbolji mi se pokazao omjer 1 l rakije , 1 kg šećera i 1 kg višnje . Višnja se obavezno stavlja s košticama ( liker je ukusniji ) i tada se nemože računati na toliki postotak tekućine iz višnje  . Kilogram šećera kada se otopi daje 200 ml tekućine . Provjeravao sam jer me je zanimalo koliko mi je liker jak . Uglavnom od količine 1 l rakije + 1 kg šećera + 1 kg višnje nema 2 litre likera bez dodavanje vode . Višnje upiju alkohol i od njih se može napiti i nesmiju se davati djeci , ali ih je zgodno staviti u male teglice , zaliti višnjevcem i dijeliti prijateljicama .
Sačuvana
kazanpasa
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows Vista
Browser:

« Odgovor #50 Poslato: 27. Jul 2010, 12:01:55 »

Dali ih mozes davati uopste zenskicama ili ti one prvo moraju postati prijateljice?
Sačuvana

Osim pameti sve se može odglumiti.
darko09
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #51 Poslato: 27. Jul 2010, 13:50:31 »

Dali ih mozes davati uopste zenskicama ili ti one prvo moraju postati prijateljice?

Kazanpašo , kazanpašo o čemu ti to razmišljaš ?  Thumb
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #52 Poslato: 28. Jul 2010, 10:14:43 »

Darko, u pravu ste za koštice. Nisam računao s tim. Svakako da bi se moralo manje tečnosti računati po kilogramu voća jer, sa košticama, suva materija je verovatno više od 10%. Ali ja mislim da je te podatke moguće naći, kao prosečne, i u literaturi.
Međutim za šećer niste nikako u pravu. 1 kg šećera ne može nikako biti 2 dl. kad bi to bilo tako onda bi specifična težina šećera bili skoro kao i gvožđa, 5 kg po litri!
Ja sad ne znam iz glave specifičnu težinu šećera ali mislim da je negde oko 1,3 kg po litri. Sećam se da sam nekad, kad sam pravio više likera, pravio šećerni sirup po jednoj recepturi, koji je uvek bio spreman za korištenje, i taj sirup sam tako pravio da sam kilogram šećera rastapao u nešto oko 4 dl vode, pa kad sve još malo uvri, ostane u jednoj litri sirupa tačno 1 kg šećera i oko 350 grama vode, to jest u jednoj litri sirupa tačno 1 kg šećera, tako da je merenje bilo lako jer se meri volumen i to je ujedno i težina šećera.
Mislim da je greška kod vas što samo otočite rakiju sa višanja i kažete eto to je to, a ogromnu količinu tečnosti koja je ostala u višnjama ne računate. Ja ne kažem da morate istiskati svu tečnost iz višanja (iako ja to radim) ali je morate uzeti u račun, a to je nešto drugo.
Sačuvana
darko09
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #53 Poslato: 28. Jul 2010, 11:54:50 »

Istina je da višnje ne cijedim što mi je problem zbog koštica , a neda mi se čistiti ,ali ih podijelim na način objašnjen u prethodnom postu, pa ipak se ne bace.
Sa šećerom sam radio eksperiment koji sam opisao ali nisam naveo isparavanje vode . Stavio sam u 1 l vode 1 kg šećera i kuhao 10 minuta , ostalo mi je 1,2 l šećernog sirupa . Tako sam došao do potrebnog podatka da 1 kg šećera daje volumen od 0,2 l tekućine što nije točno jer je u 10 min kuhanja nešto isparilo vode ali meni to nije bitno za moju računicu jakosti likera.
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #54 Poslato: 28. Jul 2010, 12:53:16 »

Imam ponovo dve primedbe na vaše poslednje postove o višnjevcu.

1. Za višnje koje su vam ostale nakon otakanja višnjevca sa njih kažete da vratite u male teglice i zalijete ih ponovo višnjevcem. Tim istim koji ste upravo ocedili sa njih? Ako je tako onda ćete verovatno morati ponovo sveg, ili gotovo sveg da potrošite da bi višnje opet plivale. Omer višanja i rakije kod pravljenja višnjevca je toliko da nema nešto puno više višnjevca koji bi se sa višanja mogao otočiti a da višnje ne ostanu na suvom.

2Ako u litri vode otopite 1 kg šećera, pre bilo kakvog kuvanja, imaćete negde oko 1,7 litara rastvora šećera u vodi. Proverite ako ne verujete.
Ako kažete da nakon nekog vremena kuvanja ostane 1,2 litre, to znači da je isparilo pola litre vode. Šećer ne može da ispari.
Sačuvana
darko09
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #55 Poslato: 28. Jul 2010, 14:10:33 »

Imam ponovo dve primedbe na vaše poslednje postove o višnjevcu.

1. Za višnje koje su vam ostale nakon otakanja višnjevca sa njih kažete da vratite u male teglice i zalijete ih ponovo višnjevcem. Tim istim koji ste upravo ocedili sa njih? Ako je tako onda ćete verovatno morati ponovo sveg, ili gotovo sveg da potrošite da bi višnje opet plivale. Omer višanja i rakije kod pravljenja višnjevca je toliko da nema nešto puno više višnjevca koji bi se sa višanja mogao otočiti a da višnje ne ostanu na suvom.

2Ako u litri vode otopite 1 kg šećera, pre bilo kakvog kuvanja, imaćete negde oko 1,7 litara rastvora šećera u vodi. Proverite ako ne verujete.
Ako kažete da nakon nekog vremena kuvanja ostane 1,2 litre, to znači da je isparilo pola litre vode. Šećer ne može da ispari.

Izuzetno Vas cijenim i ne želim da ovo ispadne kao neko prepucavanje ali dužan sam dati odgovore .
1. Sav višnjevac podijelim ( nikada ništa nisam prodao ) , a po želji dam višnje i višnjevac.  Svejedno mi je , glavno da su ljudi sretni.

2. Nisam nikada napisao da šećer ukuha . Napisao sam da mi 1 l vode i 1 kg šećera nakon 10 - minutnog kuhanja daju 1,2 l tekućine .  A ako sam stavio u teglicu 1 kg višanja , 1kg šećera i 1 l rakiju nikada nisam mogao ocijediti 2 litre višnjevca .

Najbolji mi je višnjevac na slijedeći način . Na 1 kg višnje stavim 1 l rakije od 50 % i nakon mjesec dana istočim nešto preko litre višnjevca . Višnje nešto puste soka , a nešto popiju rakije . Ne cijedim ih jer ih dijelim sa višnjevcem . U ocijeđeni višnjevac umiješam rastopljeni šećer u prethodno navedenom omjeru i imam višnjevac s kojim su moje korisnice najzadovoljnije , okusom i jačinom . Lijep pozdrav !
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #56 Poslato: 29. Jul 2010, 16:13:22 »

Bio sam ubeđen da postoji posebna tema o orahovcu ali očigledno da ne postoji nego smo nešto o tome pričali na ovoj zbirnoj temi o likerima.
Ja ove godine neću moći da napravim oragovac jer, jednostavno, nemam oraha. Svega sam uspeo da sakupim dve kofe, one manje, što će reći nekih, najviše 15-ak kilograma (nisam još vagao) jer smo imali jedan neugodan kasni mraz kad je vegetacija već uveliko krenula. Orah je izuzetno osetljiv na kasne mrazeve.
Svejedno, hteo sam da pokrenem jednu malu diskusiju o orahovcu. Ja znam da je na Balkanu vreme za postavljanje orahovca već davno prošlo. Tamo vegetacija počinje i po nekoliko nedelja ranije nego ovde gde sam ja a kod nas ove godine i tako sve u zakašnjenju bar 2 nedelje, ako ne i više.
Sve u svemu ja sam orahe tek danas nabrao. I moje prvo pitanje odnosi se na trenutak kad orase treba brati. Koliko god da imam već iskustva sa orahovcem još uvek nisam načisto sa pravilnim određivanjem vremena branja. Na nekim američkim sajtovima sam našao mišljenje da orah treba brati dok je sav još potpuno mek. To bi u mojem klimatu značilo najkasnije u trećoj nedelji juna, ako je godina normalna. Ali....
Ima jedno ali. Orah se bere ne samo za orahovac nego i za kiseljenje. Ja, iskreno, ne volim te orahe iz rasola (to je bezalkoholno i zeleni orasi se ukisele slično kao kupus) ali se u nekim delovima sveta to dosta pravi i konzumira. Kod ovog je bitno da je ljuska još potpuno meka jer se inače ne možđe jesti a da se ne pokidaju zubi.
Za orahovac ja mislim da ovo nije važno jer se liker i tako ocedi sa rakije (ne jedu se orasi) ali mislim da ljuska ne treba da se macerira. To bi značilo da oras treba obrati takođe pre nego što ljuska otvrdne. Međutim, sa druge strane, ja nastojim da čekam sa branjem dok se jezgra ne razvije. Tako dolazim u situaciju da, zato što moram čekati da se jezgra razvije, da ulazim u period kad ljuska otvrdnjava!
orase koje sam danas nabrao su sa lepo razvijenom jezgrom ali je ljuska počela da otvrdnjava. Nije potpuno tvrda ali kad zarežem orah nožem dolazim do nešto tvrđe ljuske. Istina, nožem je, uz malo više sile sile, mogu prerezati (što kasnije više nije moguće) pa stoga mislim da je ovo pravi trenutak za branje.
Sledeće što je važno je da se orah ne iseče nego da se samo, jednim udarcem čekića, ići nečeg sličnog, otvori. Tako da se jezgra ne otvori. Ako se otvori dolazi do otapanja u alkoholu veoma gorkih tvari.
Dakle, samo da napukne.
U nekim drugim receptima orah se bode, ne razbija se. Napravi se nekim šilom desetak, ili još više, rupa u njemu.
Ovo bi bilo svakako najbolje ali ko može veće količine toliko izbosti!?
Ako se pravi par litara, u redu, ali za veće količine trebalo bi neka mašina za bodenje.

(inače, orahovac, naročito onaj koji je odležao par godina na hrastu, jedan je od najplemenitijih likera)
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #57 Poslato: 02. Avgust 2010, 07:29:15 »

Ja sam radio orahovac ali brao sam plodove čija se opna nije počela swtvrdnjavati i bio je jako dobar tako da mislim da je bolje da se tada beru jer sam također čitao u jednoj knjizi o bilju da je tada orah zdraviji ( čak protuparazitno dijeluje) a provao sam nedavno orah sa čvršćom korom i kao da je manje aromatičan od onog mladog. kako bi bilo da se u taj liker doda med?
Sačuvana
cip
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 60

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #58 Poslato: 02. Avgust 2010, 17:45:01 »

Orah bi trebao biti velicine da moze da prodje ceo kroz grlic od flase. Tako se ja secam da sam nekada davno to pravio.

Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #59 Poslato: 03. Avgust 2010, 09:18:04 »

Danas, cip, imate i one balone sa širokim otvorom kroz koji prođe i manja bundeva - ludaja a i ko kaže da se mora u flaši macerirati?
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 21 upita.