Шта се и како ради
1. Попуњавање упрошћеног Елабората о географском пореклу вина и његово подношење, заједно са Захтевом за прихватање Елабората и доказом о уплати административне таксе (по 150 и 300 динара), Министарству пољопривреде, шумарства и водопровреде, Немањина 22-26, 11000 Београд, X спрат, собе 11 и 12.
- Административне таксе су у висини од по 150 и 300 динара; Прималац: Буџет Републике Србије; сврха уплате: републичка административна такса – Захтев за прихватање Елабората, број рачуна за наведене таксе је: 840-742221843-57. Формулар 1.
2. Разматрање, консултовање, провера података на терену и прихватање Елабората праћено давањем Решења о издавању сагласности за производњу вина са географским пореклом од стране Министарства.
3. На основу горе поменутог решења, произвођач датог вина стиче право на подношење Захтева за контролу производње грожђа и вина са географским пореклом и за одобравање стављања у промет одређених количина вина са географским пореклом. Захтев са доказом о уплати административне таксе (по 150 и 300 динара, Буџет Републике Србије) неопходно је предати најкасније до 30. новембра текуће године за контролу производње грожђа и вина са географским пореклом која ће се обавити у наредној години. Сама контрола производње врши се у складу са подацима из Елабората.
- Административне таксе су у винини од по 150 и 300 динара, сврха плаћања је: Републичка административна такса - Захтев за контролу производње грожђа и вина са географским пореклом, Прималац: Буџет Републике Србије, број рачуна за наведене таксе је: 840-742221843-57. Формулар 2.
4. На основу конкурса и одлуке министра, поверавање стручних послова контроле производње грожђа и вина од стране Министарства Контролним организацијама овлашћеним за те послове. Министарство пољопривреде ће имати ригорозне критеријуме при конкурсном одабиру Контролних организација за вршење стручних послова контроле.
5. Потписивање уговора између произвођача вина и Контролне организације о вршењу стручних послова контроле производње грожђа и вина са географским пореклом.
6. Контрола производње грожђа (на основу података и пратеће документације из Елабората) од стране Контролних организација кроз обавезне прегледе винограда након резидбе и у току вегетације и сачињавање записника о тим прегледима.
7. Строга контрола бербе, мерења грожђа на назначеним вагама и пријема убраног грожђа (на местима назначеним у Елаборату за пријем) у винарију.
8. Контрола прераде грожђа и производње вина на основу података из Елабората и документације у прилогу. Контрола се врши у винаријама кроз обавезно праћење прераде грожђа, као и сачињавање Записника о тим прегледима. Последњи преглед у винарији укључује и узорковање произведеног вина у количини од 5 литара.
9. Физичко-хемијска анализа узоркованог вина од стране Контролне организације.
10. Сензорна оцена вина од стране званичне Комисије Министарства коју организује Контролна организација са Листе оцењивача, уз присуство представника Министарства пољопривреде.
11. У року од 10 дана од дана сензорне оцене вина, Контролна организација доставља подносиоцу захтева и Министарству коначни Записник о контроли производње грожђа и вина са географским пореклом, физичко-хемијској анализи и сензорној оцени вина, као и стручно мишљење о количинама и квалитету вина са географским пореклом које се може ставити у промет.
12. На основу стручног мишљења Контролне организације са свим записницима, Министарство пољопривреде, издаје Решење о одобравању стављања у промет пријављене и исконтролисане количине вина са географским пореклом за дату годину.
На основу тог решења, произвођач датог вина стиче право на пуњење и обележавање исконтролисане количине вина са географским пореклом у складу са важећим законским прописима Републике Србије.
Gotove formulare kao i
uputstva za popunjavanje možete preuzeti sa sledećeg linka:
http://www.minpolj.sr.gov.yu/index.php?option=com_content&task=view&id=251Sve dodatne informacije možete dobiti na broj telefona 011/3617-595 ili preko e-mail adrese
djaksic@minpolj.sr.gov.yu