16. Decembar 2018, 08:40:26 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Klekovača  (Pročitano 10293 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Stell
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows Vista
Browser:
Safari

« Odgovor #15 Poslato: 06. Jul 2011, 08:17:10 »

Ja bi ponovo da se vratim rakiji klekovači. Tačno je da se klekovača pravi tako što se u šljivinu kominu dodaje izvesna količina suvih plodova kleke, ili se pak u sljivovicu naknadno dodaju bobice kleke kako bi joj promenile aromu i boju. No, rakija klekovača se može dobijati i fermentacijom samih plodova kleke, bez rakije šljivovice. O tome sam čitao u jednom priručniku o rakijama, no tekst je bio jako kratak i nije išao mnog u detalje same tehnologije pravljenja rakije od kleke. Sećam se da se plodovi kleke suše, pa se gnječe ili melju, pa im se dodaje osetno veća količina vode, zatim to ide na fermentaciju, koja kažu može da traje od sedam dana do mesec dana. U mogućnost pravljenja rakije od kleke nisam potpuno siguran, pa bih zamolio nekog da nešto više o tome kaže, naravno ako zna.
Veliki pozdrav svima, uskoro će zima, moramo da mislimo o grejanju, možda bi mogla da posluži i klekovača.
Paun!

To sto se dobija samom destilizacijom plodova kleke, naziva se BRINJEVAC. Jako, jako, jako kvalitetna rakija. Skupa je mnogo jer ti treba oko 10kg plodova, za bocicu od 0.75l, eventualno 1l ...
Naravno ako ti treba jos neka info-pitaj slobodno. P.S. Nisam gledao, iskreno, da li je neko vec odgovorio na tvoje pitanje, tako da izvini ako te mucim sa citanjem Smiley ...
Pozdrav
Sačuvana
twig
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #16 Poslato: 06. Septembar 2011, 21:19:33 »

moze li mi neko reci kako proizvesti dzin?
da li na isti nacin kao i klekovacu?
Sačuvana
sekki
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 42

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 9.0

« Odgovor #17 Poslato: 12. Novembar 2012, 10:32:14 »

Pozdrav forumasima. Danima sam trazio detaljnu recuepturu za proizvodnji GIN-a. Nisam je nasao ali ipak sam resio da pokusam! Naime ceesto i rado ga konzumiramo pa su me prijatelji nagovorili da probam! Podelio bih iskustvo sa vama.
Uzeo sam 50 litara loze jacine 60% pecene pre oko mesec dana i u nju ubacio bobice Kleke 500gr, korijander 100gr, limun 1kg oljusten izmeljan, narandzu 1kg oljustenu i izmeljanu, crveni Grejfurt 1kg oljusten i izmeljan, naravno ubacio sam i koru tih vocaka. U kazan od 100l sam to nasuo i dodao 50l vode. Pazljivo sam radio prepek i odvojio sve tri frakcije. Prvenac sam bacio prvih pola litra, srce sam uhvatio tacno 50l dok nije palo na 10% alkohola. Ostalo sam posebno uzeo. Znaci od 50l rakije jacine 60% dobio sam 50l rakije jacine 57% koju cu ja da zovem GIN  Smiley! Naravno bice je dosta vise kad je razblazim na 37,5% kako se inace fabricki proizvodi! E sad ukus. Za sada se najvise oseca korijander, mislim da sam ga puno stavio..... Scratchhead, ali se oseca i kleka i limun. Pitko je i prijatnog mirisa. Od Lozovace ni traga ni glasa, verovatno jer je dvaput prepecena. Pravi ukus znacu kad odlezi i kad dobijem zeljenu jacinu, pa dodam tonic i limun... whistlefly! Eto jednog mog iskustva.... Voleo bih da cujem vase misljenje o mom postupku, kritike i sugestije... A mozda nekome ovo dodje i kao dobar savet za proizvodnju domaceg GIN-a! Uzdravlje i Nazdravlje! Thumb
Sačuvana
Душан
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 31

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #18 Poslato: 25. Septembar 2018, 16:38:15 »

Moram opet pokrenuti ovu stariju temu  Cry

Naime rakija od kleke je rakija od cistih kleka i zove se klekovaca ali maceracijom se dobija proizvod koji se zove nazalost isto klekovaca. (Mislim da odje postoji problem kao sa medovicom, medovinom i medovacom). Prije da je maceracojom klekovica nego klekovaca.

Ali mene zanima da li ste culi za smrekovacu? Od bobica rodjaka kleke, crvenkasto brao boje bobice su kada zrenu.
I naravno je li ko probao to? Kod mene u mom kraju postoji znacajn broj ovih stabala (volim gricnuti nekad po koju sjemenku, mada su bas intezivnog ukusa i arome), zovu je smreka...

Predpostavljam da je proces isti kao sa klasicnom klekom? Sobzorom da su obje "Juniperus". (Doduse ima oh preko 60 vrsta i neke su potpuno otrovne za sirovo konzumiranje).

A sto se tice secera u kleci nisam siguran za tacnu kolicinu ali ima preko 40% ugljenih hidrata e sad sta je od tog secer a sta ne i kako to drugo prebaciti u secer pa u alkohol...
Sačuvana
Душан
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 31

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #19 Poslato: 23. Oktobar 2018, 10:41:07 »

Да ли сматрате да је боље бобице клеке додати у 60% ракију одмах након дестилације или чекати да одлежи 3-6 мјесеци па додати прије или после разблаживања дестилованом водом?
Sačuvana
Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.012 sekundi sa 22 upita.