28. Novembar 2014, 13:58:39 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 6 7 [8]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Održavanje drvenih buradi  (Pročitano 35400 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Brko
Mlađi član
**

Ugled člana: 3
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 28

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 26.0

« Odgovor #105 Poslato: 28. Decembar 2013, 21:03:02 »

Vrijedi pokušati, jer nije da udara sirće kad se pomiriše, ali je definitivno prisutan miris. Nadam se da ću naći sodu u mom gradu, jer je kraj potpuno atipičan za proizvodnju vina. Ići ću do Novog Sada, pa ako neko zna polj. apoteku tamo ili radnju koja prodaje preparate i/ili opremu koja se koristi u vinarstvu, neka preporuči. Ja sam već tražio po NS, ali se neslavno završilo.  Roll Eyes
Sačuvana

Keep calm and grow a mustache.
haklberi
Mlađi član
**

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 32.0

« Odgovor #106 Poslato: 15. Septembar 2014, 14:44:03 »

Dobar dan svima,ovolika vlaga se jako lose odrazila na vinograde u mom kraju tako da od vina ove godine nece biti nista....interesuje me kako da zastitim hrastovu burad (200l) u kojima je lezalo crno i belo vino....cime "naliti"burad do sledece sezone,ako se uopste nesto naliva...? hvala,pozdrav svima
Sačuvana
peca50
Urednik

Ugled člana: 283
Van mreže Van mreže

Starost: 64

Windows XP
Browser:
Firefox 32.0

« Odgovor #107 Poslato: 15. Septembar 2014, 20:33:47 »

postoji mnogo efikasnih nacina za zastitu praznih drvenih sudova a koji nece biti duzi period u upotrebi. Svaka mera zastite zahteva obnavljanje operacije zastite posle izvesnog vremena. Ja cu ti predloziti jednu koja neiziskuje tako cesto obnavljanje i bice efikasna do juna sledece godine, no dali je i najejeftinija ti odluci. Za bure cca 200 litara potrebno ti je da skuvas 5 litra vode, ohladis je i u nju sipas 5 litra cistog alkohola, tu mesavinu sipaj u bure i dobro ga zatvori. Da nebi u junu obnavljao istu operaciju, ti onda izlij ono sto je ostalo od mesavine vode i alkohola, i ostavi bure otvoreno na suncu da se lepo osusi, kada vidis da je lepo suvo skloni ga na promajno i od kise zasticeno mesto i tako neka ceka sledecu sezonu za punjenje. Podrazumeva se da se bure mora dobro oprati pre sipanja mesavine vode i alkohola, i takodje ga treba oprati i eventualno zapregnuti (ako se rasusilo), pre upotrebe iduce jeseni.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
haklberi
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 32.0

« Odgovor #108 Poslato: 17. Septembar 2014, 07:49:43 »

Zahvaljujem na savetu Peco, posto za drugi nacin neznam,primenicu ovaj...pozdrav
Sačuvana
nenad88
Zaslužni član

Ugled člana: 8
Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #109 Poslato: 14. Oktobar 2014, 09:11:21 »

Ove godine sam radio Merlo. Vrenje je zavrseno i MLF je pri kraju. Spremam se za prvo pretakanje (skidanje sa grubog taloga).
Posle toga vino ponovo vracam u bure u koje je i isla fermentacija (polipropilensku burad koristim). Kada vino izbistrim(zelatinom) i skinem sa finog taloga hteo bih da ga stavim u hrastovo bure (mozda cak i barik).

Kako nemam bure, kupio bih novo. Video sam ovde diskusiju da bi novo bure posle ovinjavanja trebalo popuniti sa nekim losijim vino? Valjda da pokupi grube tanine. A posle se moze koristiti za cuvanje i dozrevanje vina.

Da li mogu naci neko bure u koje odma mogu da stqavim ovo moje vino a da ne povuce previse tanina i miris bureta?

Sačuvana
AtillaHunt
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 37

Windows NT 6.1
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #110 Poslato: 14. Oktobar 2014, 15:40:15 »

postoji mnogo efikasnih nacina za zastitu praznih drvenih sudova a koji nece biti duzi period u upotrebi. Svaka mera zastite zahteva obnavljanje operacije zastite posle izvesnog vremena. Ja cu ti predloziti jednu koja neiziskuje tako cesto obnavljanje i bice efikasna do juna sledece godine, no dali je i najejeftinija ti odluci. Za bure cca 200 litara potrebno ti je da skuvas 5 litra vode, ohladis je i u nju sipas 5 litra cistog alkohola, tu mesavinu sipaj u bure i dobro ga zatvori. Da nebi u junu obnavljao istu operaciju, ti onda izlij ono sto je ostalo od mesavine vode i alkohola, i ostavi bure otvoreno na suncu da se lepo osusi, kada vidis da je lepo suvo skloni ga na promajno i od kise zasticeno mesto i tako neka ceka sledecu sezonu za punjenje. Podrazumeva se da se bure mora dobro oprati pre sipanja mesavine vode i alkohola, i takodje ga treba oprati i eventualno zapregnuti (ako se rasusilo), pre upotrebe iduce jeseni.

Da li ovo može da važi i za novo bure?Da li bi ovim postupkom sprečio prekomerno bojenje i kvarenje rakije?
Sačuvana
nenad88
Zaslužni član

Ugled člana: 8
Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #111 Poslato: 13. Novembar 2014, 15:34:54 »

Citat
Ove godine sam radio Merlo. Vrenje je zavrseno i MLF je pri kraju. Spremam se za prvo pretakanje (skidanje sa grubog taloga).
Posle toga vino ponovo vracam u bure u koje je i isla fermentacija (polipropilensku burad koristim). Kada vino izbistrim(zelatinom) i skinem sa finog taloga hteo bih da ga stavim u hrastovo bure (mozda cak i barik).

Kako nemam bure, kupio bih novo. Video sam ovde diskusiju da bi novo bure posle ovinjavanja trebalo popuniti sa nekim losijim vino? Valjda da pokupi grube tanine. A posle se moze koristiti za cuvanje i dozrevanje vina.

Da li mogu naci neko bure u koje odma mogu da stqavim ovo moje vino a da ne povuce previse tanina i miris bureta?

Moze pomoc oko ovoga?
Sačuvana
bodo
Zaslužni član

Ugled člana: 51
Van mreže Van mreže

Starost: 46

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 33.0

« Odgovor #112 Poslato: 13. Novembar 2014, 20:43:09 »

Nenade, radio si Merlo, koji se inače kupažira sa Kabarneom da bi dobio malo robusnosti. Moj predlog je da komotno kupiš novo bure, odradiš kvalitetno ovinjavanje bureta, ako treba i dvaputa. Sipaš taj tvoj Merlo i kasnije uživaš u odličnom vinu. Inače Merlo se retko kada radi čist, jer mu fale tanini i robusnost, što bi moglo da nadomesti novo bure. Pozz.
Sačuvana

Mudrost je momenat spoznaje  sopstvenog neznanja
Stranice: 1 ... 6 7 [8]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.041 sekundi sa 22 upita.