Neki dan sam dobio ovaj clanak pa koga interesuje neka se raspita...
"Prilikom podizanja novih zasada vinove loze, koliko je bitno da se adekvatno pripremi zemljiste i izvrsi dobar odabir sadnog materijala toliko je bitno isplanirati i pravilno zasaditi kalemove. U podizanju mladog zasada vinove loze mora se voditi racuna u kom se pravcu postavljaju redovi vodeci racuna u kom pravcu duvaju vetrovi i koliko su jaki. Radi provetravanja vinograda i pravilnog odabira stubica za vezivanje loze. Mladom vinogradu se mora posvetiti mnogo paznje prilikom podizanja, zastita mladica od glodara, postavljanje kocica uz mladice do prve zice za vezivanje i pravilno formiranje zasada, postavljanje stubica i zice za vezivanje loze. Ove radnje moramo dobro odraditi kako kasnije prilikom eksploatacije vinograda ne bi imali smetnji izvrsavajuci potrbne radove u vinogradu.
Za zastitu mladica od glodara postoje specialno izradjena od PVC materijala koja se moze skinuti i koristiti za sledeci zasad.
Prilikom usmeravanja mladica loze kako bi ih vezali za prvu zicu najcesce se koriste kocici koji mogu biti od drveta, plastike i toplocinkovani metalni. U poslednje vrema pojavili su se plasticni kocici, koji po mojim saznanjima nisu ostavili dobre rezultate.
Imamo i drvene kocice koji spadaju u red jevtinijih i vrlo povoljnih sa ekonomske strane gledano, medjutim oni imaju i svoje nedostatke. Vrlo je slaba ponuda kvalitetnijih kocica i postoji mogucnost razvijanja stetnih bakterija za lozu, sto je vrlo vazno za mlade zasade.
Naj kvalitetniji kocici su toplocinkovani metalni, koji nisu podlozni za razvoj bakterija, dug vek trajanja, i visestruku mogucnost koriscenja.
Kao kod kocica tako i kod stubica imamo slicne probleme.
Stubici za vezivanje loze postoje od drveta, plastike, betonski i toplocinkovani metalni.Svi od ovih navedenih stubova imaji svoje nedostake i dobre osobine koje cu pokusati objasniti.
Drveni, spadaju u red najevtinijih i sto se cene tice najboljih, medjutim vrlo je slaba ponuda kvalitetnih drvenih bagremovih stubova,a iziskuju veliki dodatni rad za impregnaciju, rok trajanja oko 15 godina, podlozni za razvoj stetnih bakterija po vinograd.
Plasticni, nesto novo na trzistu, nedovoljno ispitano, na zapadu se u opste ne koriste radi bocnih vetrova.
Betonski, vrlo teski za rad prilikom postavljanja, dolazi do pucanja, sa cenom skoro nista jevtiniji od metalnih.
Toplocinkovani metalni stubovi, koji su izradjeni od specialno profilisanog lima tako da izdrzavaju vrlo jake bocne vetrove,
Vrlo su stabilni i imaju vrlo dug vek trajanja, preko 40 godina, mogu se lako vaditi i premestati, lako se kaci zica jer imaju kukice sa strane, mala tezina stuba sto olaksava postavljanje, ne pucaju usled mraza i dodira sa masinama, nisu podlozni za razvoj bakterija, optimalna upotreba za vinograde, malinjake, vocnjake, za vezivanje kupina i za ograde. Jedina losa osobina je da spada u red najskupljih stubova, oko 6e po komadu ali kad se pogledaju sve njegove osobine i vek trajanja mozda i nije najskuplji.
U Evropi postoji nekoliko razlicitih oblika stubova od kojih izdvajamo:
-Teroir Plus
-Nove generacije C40; C50; C60,
-Isprobana generacija D65,
-ECO45; ECO50; ECO55,
-Krajnji stubovi EP1; EP2
-Ankeri i ucvrscivaci spoljnih stubova, Kvalitetna zica sa 3% istegljivosti, debljine 3,15mm i 2,2mm.
Postovani vinogradari, pre kupovine bilo koje opreme dobro razmislite u sta ulazete tesko stecen novac i sta za njega dobijate."
Za vise informacija pogledajte sajt
www.bspkom.rs