11. Decembar 2018, 13:13:13 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 ... 12   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Proizvodnja vina  (Pročitano 93155 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Gost
Gost
« Poslato: 30. Mart 2008, 15:14:51 »

......
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.13

« Odgovor #1 Poslato: 31. Mart 2008, 17:23:21 »

Tehnologija proizvodnje belih vina - dzepno izdanje  Grin

Sad sam citao o korekcija sadržaja kiselina a ti se bavis proizvodnjom vina pa me zanima da li sam radis analize ili nosis uzorke u neku od enoloskih stanica?
Sačuvana
Gost
Gost
« Odgovor #2 Poslato: 31. Mart 2008, 23:50:08 »

To je deo nekog mog seminarskog rada iz Menadžmenta proizvodnim procesima, rađenog u "Vršačkim Vinogradima" AD.  Profesorka je bila oduševljena koliko sam vremena posvetio njenom predmetu.   Eh, da je samo znala..... Evil

Ne, ne radim sam analize. Sve nosim na polj. fakultet u Zemun i Aca mi vodi kompletnu tehnologiju, analize i korekcije. Sve do stabilizacije pred flaširanje.
Međutim, oni nemaju akreditovanu laboratoriju, pa za zvaničnu analizu nosim gotov uzorak u Enološku stanicu Vršac. Sa njima imam sklopljen ugovor.

P.S. u onome, što sam ti poslao, ima i džepno izdanje vinogradarstva i menadžment kvalitetom.   Smiley
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.13

« Odgovor #3 Poslato: 01. April 2008, 10:48:35 »

Nista bez ES Vrsac  Grin

Koje analize radis u Zemunu osim aciditeta?

Iskreno da ti kazem nisam jos stigao da porocitam ono sto si mi poslao ali cu pogledati cim nadjem vremena... To za vinogradarstvo je posebno zanimljivo jer je ta kategorija na forumu prazna pa da je popunimo malo  8)

Citat
Sve do stabilizacije pred flaširanje

Koje vino/a proizvodis, jel moze nesto od toga da se nadje u prodavnicama?

Sačuvana
Gost
Gost
« Odgovor #4 Poslato: 11. April 2008, 09:59:02 »

Evo me konačno. Laugh
Malo frke oko diplomskog rada, pa radovi u vinogradu, pa počela sezona roštilja i gulaša u prirodi.....  Roll Eyes
U Zemunu mi rade alkohol, neprovreli šećer, suve materije, isparljive kiseline, SO2.....organoleptiku...naravno, sve korekcije, završnu stabilizaciju, antistreš, i predlog kupaže. Zašto kupaža? Pravim jednu vrstu vina, čista sorta Italijanskog rizlinga, međutim, kako je to u nekoliko tankova, proces fermentacije i sazrevanja je u svakom tanku različit. Onda je trudimo da dobijemo najoptimalniju kupažu, pa se često završi sa dva različita vina.
Ove godine sam imao jako, jako produženu fermentaciju, i sporo prirodno taloženje (ne koristim filtere), pa još nisam ništa flaširao. Inače, pošto je količina mala (oko 5000 l) neću ga nositi u vinoteke, već imam neke pregovore sa par restorana u Beogradu i Zemunu, i ako uleti neka ambasada, biće super!
Ne brini, sigurno ćeš ga probati.  Smiley
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.13

« Odgovor #5 Poslato: 11. April 2008, 10:24:55 »

he he, rostilj i gulas u prirodi, sta da ti kazem... i tata bi sine  Grin

Nego kad smo vec kod fermentacije i tankova koje tankove koristis i koje vidive fermentacije, spontana ili dirigovana? Najvise me zanima da li kontrolises temperaturu sire u toku fermentacije i da li je odrzavas u nekim optimalnim granicama? Ako jesi na koje nacine je hladis itd... Ja sam nesto mislio da kombinujem, da sklepam neki sistem za hladjenje ali sam odustao jer cesto nisam kod kuce kad se pravi vino a stri nece da se bakce sa tim, pusti da ide spontano pa sta ispadne a uglavnom ne ispadne lose  8)

Citat
Ne brini, sigurno ćeš ga probati.

Sto da ne, nemam nista protiv  Grin

Nego... sinoc me zvao drugar sa faxa, oko 20. u NS treba da se organizuje neka izlozba vina i ocenjivanje istih, jesi li cuo nesto o tome i jesi li zainteresovan da se pojavis sa svojim rizlingom? Ako jesi raspitacu se jer on treba da radi neke tehnicke stvari tamo...

Sačuvana
Gost
Gost
« Odgovor #6 Poslato: 11. April 2008, 10:48:30 »

Na taj Sajam vina mogu doći kao gost, nema šanse da završim stabilizaciju pre 1. maja.
Što se tiče tankova, to su klasični tankovi od inoxa, veličine od 500 i 1100 l. Oni nemaju nikakav sistem kontrole temperature, pa se dovijam na razne načine. Dodavanjem vinobrana kako bi sprečio burnu početnu reakciju, hlađenjem tankova vodom (polivanje, ili orošavanje), ili u ekstremnim slučajevima (kada ima puno prirodnog šećera u grožđu - 23-25 %, a spoljna temperatura je jako velika, pa diže i temperaturu u podrumu), zaledim nekoliko glaša od 2 l vode, povežem ih i spustim u tank. Na taj način može relativno dobro da se iskontoliše temperatura šire u takvim tankovima. Za nešto veće, potrebno je imati sistem hlađenja freonom, ili kompjuterski sistem praćenja, što je ipak prevelik zalogaj.
Sačuvana
Gost
Gost
« Odgovor #7 Poslato: 11. April 2008, 10:51:27 »

I da ne zaboravim. Nije ti izgovor što nisi kući kad se pravi vino. Napravi sad sistem, sredi ga, isprobaj i spremno dočekaj berbu.  Smiley
Za manje tankove je dovoljno izbušiti alkatan crevo omotati ga oko tanka i pustiti vodu.   Laugh
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.13

« Odgovor #8 Poslato: 11. April 2008, 13:30:19 »

Citat
Nego... sinoc me zvao drugar sa faxa, oko 20. u NS treba da se organizuje neka izlozba vina i ocenjivanje istih, jesi li cuo nesto o tome i jesi li zainteresovan da se pojavis sa svojim rizlingom? Ako jesi raspitacu se jer on treba da radi neke tehnicke stvari tamo...

Mala ispravka, to sto se organizuje je ocenjivanje uzoraka koji ce se pojaviti na poljoprivrednom sajmu u NS pocetkom maja, moja greska, nisam ga najbolje razumeo...

Sto se hladjenja tice ja sam planirao da napravim nesto ozbiljnije, kompresor iz zamrzivaca, isparivac, kondenzator bla bla ali sam za sada odustao mada nije iskljuceno da cu to napraviti jednog dana  Scratchhead
Najveci problem je nabaviti materijale i napraviti proracune mada mislim da nebi trebalo biti problema jer imam tankove od inoxa zapremine 600 i 400 litara...

Jesi li trazio po netu neke gotove sisteme tog tipa? Zanima me koliko kosta tako nesto, kontam da nije jeftino cim kazes da je prevelik zalogaj...
Sačuvana
Gost
Gost
« Odgovor #9 Poslato: 12. April 2008, 11:57:34 »

Uh....ne mogu da se pojavim....nema šanse da bude gotovo do tada. A da nosim prošlogodišnje uzorke (imam par flaša u arhivi), liči mi na prevaru. Mada, prošle godine sam imao jednan od najboljih Italijanskih rizlinga u Srbiji. Jbg, imao sam ove godine velikih problema.....duga priča i nevezana za samu tehnologiju.

Gorane, ta ideja ti je fenomenalna!!!!  Za takve tankove još niko nije to uradio. To bi bio bum za male proizvođače!!!  Freonsko hlađenje sa kompresorom je tehnologija kontrolisane fermentacije koja se koristila u proizvodnji vina pre 10-15 godina, ali na VELIKIM TANKOVIMA zapremine 20, 30, 50 000 litara. "Vršački Vinogradi" AD i sad to koriste u tankovima od 100 i 200 000 litara.
Nisam gledao po netu, ali sam video prošle godine u N.Sadu na Sajmu tank od inoxa sa kontrolisanom tamperaturom vrenja od 2000 l je bio oko 5000 evra, a tank od 5000 l oko 8000 evra.

Pokušaj da razradiš tu ideju, uradi proračune, a ja ću ti pomoći koliko god budem mogao. I stručno (pitaću za mišljenje najbolje eksperte)  i finansijski (pokušaću da obezbedim novac za inovaciju u Ministarstvu polj.).
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #10 Poslato: 12. April 2008, 20:09:19 »

Evo ovako Pedja, otprilike neki predracun iz glave + googlanje

kompresor za zamrzivac oko 100 eur
prohromske cevi za isparivac "fi" 10mm maximalno 50 eur mada nije ni toliko
kondenzator mozes naci na nekom otpadu, takodje od zamrzivaca - 10ak eur
precizni termostat oko 150 - 200 (sonda za merenje i sklopka)
majstor - pojma nemam

uglavnom oko 500 - 600 eur sve da se napravi.. Naravno takav tank bi mogao da se koristi samo za fermentaciju jer bi se u njega morala ugraditi spirala od prohroma (isparivac) pa nebi mogao da se stavi plivajuci poklopac... Kad bi imao sve podatke moglo bi da se izracuna do koje zapremine bi mogao odrzavati temperaturu ali kontam da 600 - 700 litara moze garant..
Sačuvana
Gost
Gost
« Odgovor #11 Poslato: 13. April 2008, 03:41:27 »

To bi bilo sjajno kada bi moglo da se uradi na velikim tankovima. Pazi ovako, tank od inoksa, zapremine 1100 l sa plutajućim poklopcem, vinskim vranjem i čepom je 58 000 dinara, znači, nešto malo više od 700 evra. Sistem hlađenja bi koštao skoro isto toliko. To je ipak mala količina da bi se isplatilo.  Tankovi od 2, ili još bolje od 5000 l su bomba za to.
Nemoj da te brine da će tankovi biti samo za fermentaciju, Ili se napravi dupli zid, pa spirala ide u njega, ili još jednostavnije, kad sipaš parafinsko ulje (a poželjno je) ne treba ti plutajući poklopac.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.13

« Odgovor #12 Poslato: 13. April 2008, 20:16:57 »

Citat
Tankovi od 2, ili još bolje od 5000 l su bomba za to.

To je već pitanje, treba računati malo pa videti da li je izvodljivo... Ja sam to računao onako za sebe, moji tankovi su kao sto rekoh od 400 i 600 l pa sam mislio da uradim taj sistem za jedan od njih. Nisam uzimao u obzir isplativost svega toga jer vino pravimo za nase potebe... Poslacu ti na PM par pitanja pa ću pokusati sa tim podacima da izračunam koji su krajni dometi kompresora iz zamrzivača...
Sačuvana
Gost
Gost
« Odgovor #13 Poslato: 13. April 2008, 22:00:46 »

Hajde, važi. Baš me živo interesuje.
Ja ću najverovatnije u septembru morati da kupim jedan veliki tank.  Baš mi se sve iskomplikovalo oko toga.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #14 Poslato: 20. April 2008, 19:39:52 »

Saricu obrisao sam post jer je samo citat Pedjinog posta bez ikakvog komentara....
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 12   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.038 sekundi sa 22 upita.